درمان شپشک سپردار کاکتوس‌ها

درمان شپشک سپردار کاکتوس‌ها

درمان شپشک سپردار کاکتوس‌ها : شپشک سپردار یکی از آفت‌های مخرب بر روی کاکتوس‌ها می‌باشد که می‌تواند به سرعت کاکتوس‌ها و ساکولنت ها را مورد حمله قرار دهد و از شیره آنها تغذیه نماید اگر درمان انجام نشود می‌تواند گیاه را به طور کامل از بین برده و در نهایت خشک کند. شپشک سپردار از خانواده Diaspididae است و به حشره پولک دار یا زره دار نیز معروف می‌باشد.

این آفت به تنه کاکتوس‌ها چسبیده و از شیره آن تغذیه می‌کند. بیشتر در نواحی در حال رشد کاکتوس‌ها دیده می‌شود که به مرور به تمامی نواحی تنه گیاه گسترش پیدا می‌کند. بعد از جدا کردن حشره محل چسبیدگی به صورت زخمی باقی می‌ماند که ممکن است باعث بیماری‌های قارچی شود.

درمان شپشک سپردار کاکتوس‌ها

شپشک سپردار بیشتر در کاکتوس‌هایی که در سایه قرار دارند مشاهده می‌شود و یا کاکتوس‌هایی که یک طرف آنها نور کمتری دریافت مکند مشاهده می‌شود. علاقه زیادی به کاکتوس‌هایی مانند آستروفیتوم ها، ژیمینو و ملو ها دارد و بیشتر بر روی کاکتوس‌هایی که پوست نازک‌تری دارند دیده می‌شود، ولی به طور کلی می‌تواند تمامی کاکتوس‌ها و ساکولنت ها را مورد حمله قرار دهد.

درمان:
اولین کاری که باید انجام شود جدا کردن کاکتوس آلوده از سایر گیاهان است، سپس اگر تعداد حشره کم است می‌توان حذف فیزیکی کرد و سپس سم‌پاشی. ولی برای درمان اصلی باید از سموم حشره کش سیستماتیک استفاده کرد. سموم حشره کش از طریق بافت‌های گیاه جذب گیاه شده و وارد شیره گیاه می‌شود و آفت‌های مکنده مانند شپشک ها با تغذیه از شیره گیاه از بین می‌روند.

از سمومی مثل دیمتوات، اتیون، استامی پراید، کونفیدور و پیرتروم می‌توان برای درمان شپشک سپردار استفاده کرد. به دلیل وجود سپر یا محافظ در اطراف حشره سموم حشره کش تماسی اثر چندانی در نابودی این آفت نخواهند داشت.

درمان شپشک سپردار کاکتوس‌ها

درمان شپشک سپردار کاکتوس‌ها

درمان شپشک سپردار کاکتوس‌ها

پیشگیری:
بهترین راه مقابله با این آفت پیشگیری می‌باشد، مطمئن باشید کاکتوس‌ها نور کافی دریافت می‌کنند، همچنین در هر فصل می‌توان جهت پیشگیری از سموم حشره کش سیستماتیک استفاده کرد. حتماً باید گیاهانی که تازه خریداری می‌کنید را از نظر وجود افت‌ها کنترل کنید و حدود ۱۰ روز در قرنطینه و به دور از گیاهانتان نگهداری کنید.

منبع: میهن کاکتوس

کپی‌برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

درمان شپشک سپردار کاکتوس‌ها

 

پست‌های مرتبط

شماره یا فیلد در کاکتوس چیست؟

شماره یا فیلد در کاکتوس چیست؟

شماره یا فیلد در کاکتوس چیست؟ فیلد یا شماره در...

معرفی و نگهداری کاکتوس ساگوارو

معرفی و نگهداری کاکتوس ساگوارو

معرفی و نگهداری کاکتوس ساگوارو : کاکتوس ساگوارو طلایی بدون...

سیاه شدن نوک کاکتوس ها

سیاه شدن نوک کاکتوس ها

پوسیدگی تاج در کاکتوسها یا سیاه شدن نوک کاکتوس ها توسط یک...

نظرات (4)

درود بر شما
برای درمان شپشک وقتی ک سپر دارد سمپاشی بی اثر میباشد
میتوان از روغن وولک استفاده کرد

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 18ام, 1398 11:19:

سلام روغن وولک باید همراه سم حشره کش سیستماتیک استفاده شود

[پاسخ]

پاسخ

سلام و خسته نباشید
یک کاکتوس ژمینو تازه گرفتم.امروز دیدم چند تا موجود بسیار ریز سفید رنگ که تقریبا حالت کرم مانند بود زیر گلدان مرده بودن و یکی هم روی گیاه دیدم حرکت میکنه میخواستم بدونم چی هست و چیکار کنم با عوض کردن خاک و اضافه کردن مقدار کمی زغال به خاک مشکل حل میشه ؟ قارچ کش بنومیل سیستماتیک هم دارم روی این افت اثری داره ؟
سپاسگذارم از سایت خوبتون …

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ دی 12ام, 1397 11:05:

سلام. ممنون از شما. احتمالش هست که لاروهای مگس سیاه باشه. اگر کنار گلدان حشرات ریزی مثل پشه یا مگس سیاه کوچک پرواز میکنند کنار گلدان کارت زرد نصب کنید. رطوبت خاک رو هم کم کنید لاروها از بین میرند، اگر تعدادشون بیشتر هست میتونید با سم حشره کش دلتامترین یا دیازینون محلول درست کنید وخاک گلدان رو با این محلول ابیاری کنید روی گیاه هم اسپری کنید. برای حشرات سمهای حشره کش تاثیر گذارهست بنومیل قارچ کش هست وتاثیری برروی حشرات نخواهد داشت.

[پاسخ]

پاسخ