۱۲ نکته مهم در مورد نگهداری کاکتوس‌ها

12 نکته مهم در مورد نگهداری کاکتوس‌ها
زمان مطالعه: ۲ دقیقه
در این مقاله ۱۲ نکته مهم در مورد نگهداری کاکتوس‌ها را به اختصار توضیح می‌دهیم. امید است با رعایت این نکات مهم همواره گیاهان سالم و زیبایی داشته باشید.

۱- گلدان کاکتوس‌ها باید یک یا دو سانتی‌متر از حجم ریشه بزرگ‌تر باشد نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک، کاشت کاکتوس در گلدان بزرگ باعث می‌شود گیاه انرژی بیشتری برای ریشه سازی تلف کند. همچنین گلدان بزرگ می‌تواند آب زیادی در خود نگه دارد و باعث پوسیدگی ریشه شود.

 

۲- کاکتوس‌ها وساکولنتها به نور زیادی احتیاج دارند. قبل از خرید کاکتوس وساکولنت میزان نور منزل را چک کنید که آیا منزل نور کافی برای رشد کاکتوس‌ها و ساکولنتها دارد یا نه. بیشتر افراد نور مصنوعی را برای پرورش کاکتوس‌ها پیشنهاد می‌کنند در اوایل امکان دارد که گیاه رشد خوبی داشته باشد ولی به‌مرور زمان به انواع بیماری‌ها و قارچ‌ها دچار شده و از بین خواهد رفت. بهترین نور برای کاکتوس‌ها و ساکولنتها نور طبیعی آفتاب هست.

 

۳- کاکتوس‌ها و ساکولنتها را به یک‌باره در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید چون باعث سوختگی گیاهان می‌شود. بهتر است به‌مرور زمان از آفتاب اوایل صبح شروع کنید و به مرور زمان به میزان نوردهی در آفتاب مستقیم عادت بدید. می‌توانید اوایل بهار هم این کار را انجام بدهید.

 

۴- کاکتوس‌ها با اینکه گیاهان گرمسیری و در مناطق خشک و بی آب رشد می‌کنند ولی نباید بی آبی بکشند و هر وقت خاکشان کامل خشک شد آبیاری انجام شود خشکی کشیدن برای مدت زمان طولانی باعث ضعیف و خشک شدن ریشه‌ها شده و به مرور زمان گیاه از بین می‌رود.

 

۵- ترکیب خاک کاکتوس‌ها باید متخلخل باشد واب را به مدت طولانی حفظ نکند.

 

۶- برای تقویت کاکتوس‌ها بهتر است ماهی یک بار در زمان رشد با کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند کوددهی کنید.

 

۷- سعی کنید در زمستان کاکتوس‌ها را در مکانی که دمای بین ۵ الی ۱۲ درجه دارد نگهداری کنید تا کاکتوس‌ها به خواب زمستانی بروند این امر به این دلیل انجام می‌شود که کاکتوس‌ها در زمان رشد به گل بنشینند.

 

۸- هر هفته یک بار سعی کنید گلدان کاکتوس‌ها و ساکولنتها را نود درجه بچرخانید تا به همه‌ی قسمت‌های گیاه نور کافی برسد و کج یا رشد علفی نداشته باشند.

 

۹- هفته‌ای یک بار تمام قسمت‌های گیاه را چک کنید که از وجود آفات و یا قارچ‌ها مطلع باشید با هر مورد مشکوکی با یک گیاه‌پزشک  مشورت کنید. و یا مشکل آن را در زیر مقالات میهن کاکتوس مطرح کنید.

 

۱۰- آخرین آبیاری کاکتوس‌ها در اواخر پاییز بهتر است با یک محلول سم حشره کش باشد تا در زمستان ریشه‌ها دچار شپشک آرد آلود نشوند.

 

۱۱- هر شش ماه یک بار گیاه را با محلول قارچ کش آبیاری کنید تا خاک گیاه ضدعفونی شود.

 

۱۲- اگر در منزل گیاهی را پرورش می‌دهید سعی کنید یک نوع سم حشره کش و یک نوع سم قارچ‌کش و کود مناسب با گیاه را داشته باشید.

 

نویسنده: کارشناس میهن کاکتوس

منبع:میهن کاکتوس

 

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
guest
0 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها