آفتاب سوختگی در کاکتوس‌ها و درمان آن

آفتاب سوختگی در کاکتوس‌ها و درمان آن

آفتاب سوختگی در کاکتوس‌ها و درمان آن : کاکتوس‌ها گیاهان مقاومی هستند که در محیط‌های بسیار خشن و سخت زندگی می‌کنند. بر خلاف تصور کاکتوس‌ها در بیابان‌های خشک زندگی نمی‌کنند و بیشتر در حاشیه‌های اقیانوس‌ها در کوهستان‌ها و مناطق کم آب کشورهایی مانند شیلی و مکزیک زیست می‌کنند.

کاکتوس‌هایی که ما در خانه یا گلخانه از آنها نگهداری می‌کنیم دارای شرایط محیطی متفاوتی با طبیعت هستند پس باید در نگهداری آنها دقت داشته باشم تا دچار مشکلاتی مانند آفتاب سوختگی نشوند. از تفاوت شرایط محیطی طبیعت با گلخانه می‌توان به رطوبت خاک، دما، شدت نور، دما و سایر عوامل نام برد.

کاکتوس‌هایی که در طبیعت رشد می‌کنند از ابتدا به شرایط محیطی عادت می‌کنند و خود را با شرایط وفق می‌دهند. ولی شما شرایط پرورش کاکتوسی که از بازار تهیه می‌کنید را نمی‌دانید و ممکن است در گلخانه خنک با نور ملایم پروش داده شده باشد و با انتقال آن به محیطی با نور شدید دچار آفتاب سوختگی شود.

بهتر است کاکتوس‌ها را از اواخر زمستان زمانی که نور آفتاب شدید نیست در محلی پر نور قرار دهید تا به تدریج با افزایش شدت نور آفتاب به شرایط عادت داشته باشند. انتقال یک باره کاکتوس‌ها از محیط کم نور به محیط با نور زیاد باعث سوختگی آنها خواهد شد.

آفتاب سوختگی در کاکتوس‌ها و درمان آن

بسیاری از کاکتوس برای جلوگیری از آفتاب سوختگی تیغ‌ها یا موهایی تولید می‌کنند که از شدت نور کاسته شود.
توصیه می‌شود برای جلوگیری از آفتاب سوختگی کاکتوس‌ها و ساکولنت ها از نور فیلتر شده استفاده کنید. منظور از نور فیلتر شده یعنی قرار دادن مانعی مانند توری ( شید) یا شیشه مات کن یا استفاده از پلی کربنات در مقابل تابش نور آفتاب جهت کاهش شدت نور است.

تشخیص آفتاب سوختگی:
آفتاب سوختگی در کاکتوس‌ها و ساکولنت ها ابتدا به صورت تغییر رنگ جزعی و به صورت سایه مشاهده می‌شود. این تغییر رنگ اغلب به صورت تغییر از رنگ سبز به رنگ کرم و سفید می‌باشد. با مشاهده این علائم باید گیاهتان را به محلی با نور کمتر منتقل کنید تا از آفتاب سوختگی شدید جلوگیری شود. اگر زودتر متوجه آفتاب سوختگی شوید و گیاه را به مکانی با نور مناسب انتقال دهید این تغییر رنگ برگشت پذیر بوده و کم کم به رنگ طبیعی برمی‌گردد.
ولی در صورتی که آفتاب سوختگی عمیق باشد و بافت‌های کاکتوس آسیب دیده باشند این حالت برگشت ناپذیر خواهد بود و بافت دیگر ترمیم نخواهند یافت.

آفتاب سوختگی در کاکتوس‌هایی که داری رنگ دانه‌های کمتری هستند مانند کاکتوس‌های ابلق، یا ژیمینو پیوندهای تک رنگ سریع‌تر اتفاق می افتد و این کاکتوس‌ها را باید در مکانی با نور کمتر نگهداری کنید.

کاکتوس‌هایی که در فاصله کمی از سقف گلخانه قرار دارند بیشتر دچار آفتاب سوختگی می‌شوند تا کاکتوس‌هایی که فاصله آنها با سقف گلخانه بیشتر است.

کمبود نور نیز می‌تواند به کاکتوس‌ها آسیب برساند و باعث رشد غیر طبیعی آنها شود پس حتماً به یاد داشته باشید کاکتوس‌ها به نور آفتاب زیادی احتیاج دارند ولی نور ملایم و کنترل شده.

منبع: میهن کاکتوس

آفتاب سوختگی در کاکتوس‌ها و درمان آن

پست‌های مرتبط

معرفی و آموزش نگهداری کاکتوس اچینو گروزنی

معرفی و آموزش نگهداری کاکتوس اچینو گروزنی

اچینو گروزنی یکی از معروف‌ترین کاکتوس‌ها در جهان می‌باشد تا...

مقاومت کاکتوس ها به شرایط سخت

مقاومت کاکتوس ها به شرایط سخت

مقاومت کاکتوس ها به شرایط سخت : کاکتوس‌ها جز مقاوم‌ترین...

معرفی کاکتوس تیغ مشکی

معرفی کاکتوس تیغ مشکی

معرفی کاکتوس تیغ مشکی: کاکتوس پایه مشکی با نام علمی...

نظرات (8)

سلام کاکتوس من یهچند وقت رنگش زرد شده بود و خطای سفید روش به وجود اومده بود و رشد نمی کرد. بعدش گلدونشو که عوض کردم رشد کرد گفتم دیگه خوب میشه ولی خطای بیشتری به وجود اومد انگار می خواد بشکافه. نمی دونم افتاب سوختگیه یا نه چون پشت پنجره است. حالا به نظرتون چی کار کنم؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آذر 24ام, 1397 21:16:

سلام. از گیاهتون عکس واضح بگیرید وبه تلگرام یا اینستاگرام شرکت بفرستید تا بررسی بشه شرایط نگهداری رو هم بفرمایید. از جمله ابیاری،نور،ترکیب خاک،کوددهی..

[پاسخ]

پاسخ

ببخشید من کاکتوسم افتاب سوخته شده رنگه افتاب سوختگی کرمی هستش ایا جای امیدواری هستش برای خوب شدنش

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 24ام, 1397 18:30:

سلام. اگر درصد سوختگی سطحی باشه گیاه خودش قسمتهای اسیب دیده رو ترمیم میکنه ودرست میشه ولی اگر سوختگی عمیق باشه جاش میمونه وبمرور زمان که گیاه بزرگتر میشه قسمت سوخته در پایین گیاه میمونه.

[پاسخ]

پاسخ

بله سطی هستش.یه نقطه سیاه خیلی ریز هستش. فقط اون کاکتوس های طولی درست میشن؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 16ام, 1397 23:08:

چند روزی در جای نیمه سایه نگهداری کنید وقیم ببندید درست میشن.

[پاسخ]

پاسخ

سلام من کاکتوس هام رو یه باره گذاشتم جلو نور خورشید بعد دیدم رو بعضی هاشون یه نقطه ریز بالاش به وجود اومده و اونایی که رشد طولی دارند کج شدن.الان گذاشتم تو نیمه سایه به نظرتون درست میشه؟البته نخل ماداگاسکار و کاکتوس پیرمرد و کاکتوس آبنباتی رو برنداشتم.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 16ام, 1397 21:44:

سلام. احتمالا افتاب سوخته شدن.باید بمرور زمان به افتاب مستقیم عادت بدید بیکباره نه. اگر سوختگی سطحی باشه جای نیمه سایه نگهداری کنید درست میشن.

[پاسخ]

پاسخ