کود NPK یا کود کامل

کود NPK یا کود کامل

کود NPK یا کود کامل : کود NPK از سه عنصر اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم تشکیل شده است. همچنین کود NPK حاوی عناصر ماکرو شامل: ازت، فسفر، کلسیم، پتاس، منیزیم و عناصر میکرو شامل: مس، آهن، روی، منگنز، بر و نیکل می‌باشد.

سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم به عنوان عناصر اصلی در تغذیه گیاهان هستند و ممکن است این سؤال پیش آید که این عناصر به تنهایی کافی هستند ولی این‌طور نیست و حتی کمبود یک عنصر بسیار کم مصرف با وجود فراوانی تمام عناصر دیگر ممکن است به زردی و پژمردگی گیاه منجر شود.

به‌طور کلی صنعت کشاورزی تا حد زیادی به کود NPK وابسته می‌باشد تا کمبود مواد غذایی را در گیاهان جبران نماید بخصوص در کاشت های گلخانه‌ای و مناطقی که دارای خاک فقیری هستند.

اگر بخواهیم کود NKP را تعریف کنیم می‌توان گفت به کودهایی که مجموع عناصر فوق را با هم و به نسبت متناسب دارا باشد اصطلاحاً کود کامل یا NPK گفته می‌شود.

در ادامه به اختصار به عملکرد هر یک از عناصر موجود در این کود می‌پردازیم:

عملکرد نیتروژن (N) برای گیاه:
نیتروژن در اصل به رشد سریع شاخ و برگ کمک می‌کند. همچنین در تولید بذر گیاه و افزایش میوه مؤثره. کمک به فتوسنتز و کیفیت بهتر محصول از مزایای استفاده از نیتروژن است. بالا بودن این عنصر در گیاهان گوشتی مانند کاکتوس‌ها و ساکولنت ها باعث افزایش نگهداری آب در بافت‌ها می‌شود و ممکن است باعث مشکلاتی برای گیاه شود پس برای این گیاهان بهتر است از کودهایی که عدد اول آنها کوچک‌تر است استفاده شود.

عملکرد فسفر (P) برای گیاه:
فسفر مهم‌ترین عامل در روند صحیح فتوسنتز برای گیاه است. کمک به روند تبدیل انرژی خورشید به انرژی شیمیایی قابل استفاده برای گیاهان. فسفر توانایی گیاه برای مقابله با استرس رو بالا می‌برد. از دیگر مزیت‌های فسفر، ریشه زایی بهتر و زیاد شدن شکوفه در گیاهان رو می‌توان نام برد.

عملکرد پتاسیم (K) برای گیاه:
پتاس به گلدهی گیاهان کمک می‌کند و همچنین کیفیت میوه و تشکیل پروتئین در میوه کمک می‌کند. کاهش بیماری‌ها در گیاه از دیگر فواید پروتئین است. در گیاهان زینتی برای گلدهی و در درختان میوه به درشت شدن میوه و رنگ انداختن میوه کمک می‌کند. پتاسیم یکی از عناصر اصلی برای رشد کاکتوس‌ها می‌باشد و بهتر است از کودهایی که عدد آخر آنها بزرگ‌تر است برای کاکتوس‌ها و ساکولنت ها استفاده شود.

زمان مصرف کود NPK:
بهترین زمان برای مصرف کود NPK در فصل رشد گیاه که برای اغلب درختان و گیاهان فصل و بهار و تابستان می‌باشد. از کوددهی گیاهان که در خواب هستند خودداری کنید.

برای خرید کود NPK مخصوص گلدهی  گیاهان اینجا کلیک کنید.
برای خرید کود NPK مخصوص رشد گیاهان آپارتمانی اینجا کلیک کنید.
برای خرید کود NPK مخصوص کاکتوس‌ها اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

کود NPK یا کود کامل

 

پست‌های مرتبط

نقش هیومیک اسید در بهبود رشد کاکتوس‌ها

نقش هیومیک اسید در بهبود رشد کاکتوس‌ها

نقش هیومیک اسید در بهبود رشد کاکتوس‌ها : هیومیک اسید معمولاً جهت ریشه...

آموزش تهیه خاک برگ از برگ درختان

آموزش تهیه خاک برگ از برگ درختان

آموزش تهیه خاک برگ از برگ درختان : هرچند توصیه...

کود چیست؟

کود چیست؟

کود چیست؟ به هر ماده آلی، معدنی، شیمیایی یا بیولوژیک...

نظرات (12)

ببخشید این کاکتوس ستیچنوپسیس میرابلیس چقدر بزرگ میشه؟جز کاکتوسهای کوچکه؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 14ام, 1398 11:28:

این نوع کاکتوس خیلی زود بزرگ میشه وسال اول هم به گل میشینه قدش بیشتر از ۳۰ سانت تجاوز نمیکنه، جزو کاکتوسهای زود رشد هست وخود گرد افشان. پایه مناسبی برای پیوند زدن هم هست.

[پاسخ]

پاسخ

فکرکنم ستیچینوپسیس میرابیلیس باشه.
Setiechnopsis mirabilis

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 14ام, 1398 11:30:

بله ساقه گل دهنده هست گلهای این گونه شبها باز میشه ویک الی دو ساعت عمر داره.

[پاسخ]

پاسخ

ببخشید فراموش کردم ،میخواستم بپرسم ،ساقه بلندی از کنار یکی از کاکتوسهام بیرون آمده که فکر کنم قراره از ان قسمت گل بده البته دو ماهه که این شبه ساقه شروع به در آمدن کرده وحدود ۱۰تا۱۲سانت شده ولی هنوز خبری از گل نیست ،خواستم بپرسم بهش کود بدم یا نه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 13ام, 1398 21:50:

چه نوع کاکتوسی هست اسمش رو میدونید؟ تا وقتی که گل باز نشده میتونید کوددهی کنید ولی زمانی که گل باز شد کوددهی رو قطع کنید،بعد از اتمام گلدهی میتونید کوددهی رو شروع کنید.

[پاسخ]

پاسخ

باسلام
آیا بهتر است کود را هنگام آبیاری با آب قاطی کنیم ویا به صورت پاششی استفاده شود؟
با تشکر

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 13ام, 1398 21:34:

سلام، معمولا کودهایی که بصورت گرانوله(حبه های تقریبا گرد) هستند بصورت پاششی مورد استفاده قرار میگیرند، مثل سولفات امونیوم واوره، ویا بصورت چالکود پای درختان مورد مصرف قرار میگیرند. برای کودهایی که بصورت پودر ویا مایع هستند، بهتر هست با اب ترکیب بشن وبصورت ابیاری ویا بصورت محلول پاشی برروی برگها مصرف بشن.

[پاسخ]

پاسخ

سلام مجدد
بالغ

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 1ام, 1398 08:05:

سلام، هر شش ماه یک بار میتونید با محلول قارچ کش ابیاری کنید که از بیماریهای احتمالی قارچی پیشگیری کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و عرض احترام
اول اینکه چند روز بعد از استفاده از کود میتوان از قارچ کش مانکوزب یا سم دیازینون استفاده کرد؟
دوم اینکه آیا برای پیشگیری نیازی هست که بصورت دوره ای از قارچ کش استفاده کرد ؟اگر بله چند روز یکبار؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 31ام, 1398 21:15:

سلام، استفاده از انواع سم با یک هفته فاصله بهتر هست انجام بشه که به گیاه شوک وارد نشه. پیشگیری رو برای جوانه های داخل بستر میخواهید استفاده کنید یا برای کاکتوسهای بالغ؟

[پاسخ]

پاسخ