دلیل زرد شدن برگ‌های سیکاس چیست؟

دلیل زرد شدن برگ‌های سیکاس چیست؟

دلیل زرد شدن برگ‌های سیکاس چیست؟ یکی از مشکلات اصلی در نگهداری گیاه سیکاس، زرد شدن و خشک شدن برگ‌های آن می‌باشد. عوامل زیادی می‌تواند در این مشکل دخیل باشد که در این مقاله به مهم‌ترین مشکلات زرد شدن برگ گیاه سیکاس اشاره می‌شود. توجه داشته باشید در صورتی که برای درمان گیاه خود اقدام نکنید ممکن است این زرد شدن پیشروی کرده و گیاه شما را از بین ببرد.

نور:
گیاه سیکاس به نور زیادی احتیاج دارد و اگر در مکانی با نور کم نگهداری شود به تدریج برگ‌ها ضعیف شده و شروع به زرد شدن می‌کنند. و زمانی که گیاه در مکان کم نوری نگهداری می‌شود انتقال یک‌باره آن به نور شدید آفتاب در فصل تابستان نیز می‌تواند باعث سوختگی برگ‌ها شود.

رطوبت هوا:
ممکن است زرد شدن برگ‌ها در اثر خشکی بیش از حد هوا باشد، بهتر است مکانی با رطوبت نسبی برای نگهداری سیکاس انتخاب کنید.

آبیاری:
آبیاری زیاد یکی از دلایل اصلی زرد شدن برگ‌های سیکاس می‌باشد. در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود. در زمستان باید آبیاری کمتر از فصل‌های گرم باشد.

تعویض گلدان سیکاس:
تعویض گلدان نیز می‌تواند از دلایل زرد شدن برگ‌های سیکاس باشد. ممکن است اندازه گلدانی که انتخاب کرده‌اید یا نوع خاک گلدان که استفاده کرده‌اید، در بروز این مشکل نقش داشته باشد. پیش از هر چیز باید بدانید گیاه سیکاس تا حدی تنگی گلدان و درهم‌پیچیدگی ریشه را دوست دارد به این معنی که ترجیح می‌دهد ریشه‌های آن فضای گلدان را پر کنند. بنابراین نباید گلدان بزرگی برای آن انتخاب کنید. درصورتی‌که احساس می‌کنید لازم است گلدان عوض شود، توجه داشته باشید گلدان جدید باید تنها ۲ تا ۵ سانتی متر بزرگ‌تر از توپ ریشه باشد. از آنجایی‌که خاک گلدان اضافه‌ شده در اطراف گیاه، متراکم‌تر است و هنوز ریشه به داخل آن رشد نکرده است، در مقایسه با بخشی که ریشه در آن قرار دارد مدت بیشتری آب را در خود نگه می‌دارد. بنابراین ریشه‌های جدید ممکن است نتوانند در بخش خیس و اشباع از آب خاک گلدان رشد کنند چرا که اکسیژن این ناحیه کمتر است. اگر می‌خواهید گلدان سیکاس را عوض کنید، از خاکی استفاده کنید که قابلیت زهکشی خوبی داشته باشد برای مثال خاک حاوی مقدار زیادی ماسه عدسی یا پرلیت باشد. برخی توصیه می‌کنند به اندازه خاک باید پرلیت اضافه کنید تا زهکشی آن مناسب سیکاس باشد. خاک گلدان و پرلیت را در ظرف بزرگی با هم ترکیب کنید تا جایی که از یک دست شدن ترکیب نهایی مطمئن شوید.

دلیل زرد شدن برگ‌های سیکاس چیست؟

کمبود مواد غذایی:
کمبود مواد غذلیی خاک میتواند از دلایل زرد شدن برگ های سیکاس باشد.ممکن است گیاه شما دارای کمبود نیتروژن یا آهن باشد. بهتر است از کودهای NPK برای تغذیه گیاه استفاده شود. برای خرید کود مخصوص این گیاه اینجا کلیک کنید.

منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

168 دیدگاه برای “دلیل زرد شدن برگ‌های سیکاس چیست؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تا زمانی که قلمه ریشه نداره بهتر هست از کود استفاده نشه چون ریشه وجود نداره که کود رو جذب کنه میتونید از هورمون ریشه زایی استفاده کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری وتعویض گلدان به گیاهان شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید، گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید رطوبت محیط رو هم افزایش بدید بمرور زمان با محیط جدبد ادابته بشه بهبود پیدا میکنه.

 1. Asma گفته:

  سلام خسته نباشید من یه گل سیکاس دارم متاسفانه داره از بغل از نوک برگها خشک میشه و زرد میشه باید چیکار کنم نور جایی هم که داره مناسب بوده و گل و من تابستان خریدم ولی الان داره متاسفانه داره خشک میشه و این مدت آبیاری هر سه تا چهار روز یک باره به من باید چیکار کنم
  اوایل که خریدم خیلی خوب بود ولی به یکباره زرد شد

 2. ندا گفته:

  سلام من یه سیکاس تابستان خریداری کردم کمی برگهاش زرد بود اما ویتی جلو پنجره جنوبی گذاشتم اوکی شد. و دیگه زرد نشد ولی چون شوفاژ بود قسمتی رو درست کردم برای گلها و اون رو انتقال دادم له اون قسمت که بازم جنوبی بود و پشت پنجره اما چون نزدیک تراس بود در زیاد باز میسد و سرما رو حس میکرد بعد از چند روز یکباره تمام برگها زرد شده و کمی سبز نوک دوتا برگلش هست باید چیکار کنم؟فقط وقتی خاکش خشکه بهش اب دادم و ماهی یکبار کود ۳بیست

 3. معصومه نعیمی گفته:

  با سلام به کارشناس محترم گل سیکاسی دارم که برگهای شاداب و ایستاده ای داشت الان چند روزیست که برگها حالت افتاده گی گرفته اند و منحنی شکل شده اند علت چزه از هر کسی میپرسم جواب درستی نمیده لطفا راهنماییم کنید پشت پنجره جنوبیه نور خور خوبی دارد البته چند روزه که به علت بارندگی آفتاب نداریم وموقع خشکیه خاک آبیاری میشود و زه کش گلدان باز است ممنون میشم راهنماییم کنید سوال دوم اینکه برای برگ دادن باید برگهای فعلی هرس بشه یا اینک خودش برگ میده سپاسگذارم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم ،خاک وگلدان گیاه بتازگی عوض شده؟ یا محیط نگهداری! ابیاری ومیزان نور دریافتی ودمای محیط نگهداری در روز به چه صورت هست، ترکیب خاکش رو هم بفرمایید.

   • ولی اله گفته:

    با عرض سلام وادب خدمت شما
    خاک گلدان را تابستان عو ض کردم ابیاری هر هفته حدود دوبار بود که این اواخر ابیاری را به سه مرتبه در هفته افزایش دادم ضمنا از نظر نور کنار پنجره جنوبی می باشد که نور خوبی دریافت می کند نور غیر مستقیم زیاد خاک گلدان را هم از گل فروشی خریدم

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، ابیاریتون زیاد هست وزرد شدن برگها هم دلیلش همین موضوع هست ابیاری رو کاهش بدید وهر زمان خاک گیاه کامل خشک شد ابیاری رو انجام بدید، برگهایی رو که خشک شدند جدا کنید زهکش گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه،سیکاس به خاک مرطوب حساس هست وخاک زیاد مرطوب باشه غده یا پیاز سیکاس پوسیده میشه،خاکش باید متخلخل باشه واب رو مدت زمان زیادی حفظ نکنه.

 4. معصومه نعیمی گفته:

  باسلام من حدود یک ماهی هست که از گلفروشی درشهر اراک یک گل سیکاس تهیه کردم همون لحظه گل فروش گلدان اون روعوض کرد وگفت هفتهای دوبار نصف استکان بهش آب بده از همون روز اول برگهای پایینی شروع به زرد شدن کرد حالا میترسم تمام برگهای گل زرد بشه وگلم از بین بره در ضمنوسط برگها به تازگی باز شده اند پشت پنجره جنوبی قرار دارد ونور خوبی دریافت میکندلطفا راهنماییم کنید گلم خراب نشه یه سوال دیگه درسته که سیکاس در اراک نمیماندوخراب میشود؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، چندین شوک یکجا به گیاه وارد شده وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید، سیکاس بومی مناطق گرم ومرطوب هست اگر شرایط براش محیا بشه رشد میکنه واز بین نمیره ازسرما ویخبندان محافظت کنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبودپیدا میکنه.

   • معصومه نعیمی گفته:

    ممنون از راهنماییتون چرا برگها حالت افتاده رو به پایین دارن درصورتی که وقتی خریدم اینطوری نبود یعنی خراب شده آفتاب پنجره جنوبی داره وموقع خشکیه خاک آبیاری میشه نتونستم عکس بفرستم با این تفاسیر گلم خراب شده؟وقتی خریدمش برگها خیلی سرسبز و ایستاده بودن در ضمن پیاز هم دست زدم سفت ومحکم بود.سپاسگذارم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، نه ابلق نیست احتمالا ضربه دیده وبرگها در حال خشک شدن هستند ویا با پنجره سرد در تماس بوده.

 5. ماجده گفته:

  سلام یه گلدون سیکاس دارم که ۱ساله دارمش اولش پر برگ بود از شمال خریدم آوررم خوزستان ولی برگاش زرد شد و مجبور شدم اکثرش رو بچینم حالا۴ تا برگ بزرگ داره و تا مدتها برگ جدید نمیداد اما الان ۲ سری که داره برگ جدید میده برگا زرد و خشک میشن و از بین میرن مشکل کجاست؟

 6. ابوالفضل گفته:

  سلام یه گل سیکاس دارم بعد از اینکه از گلخونه آوردمش حالش خوب بود
  برگ هاش سبز بودش
  ولی بعد از آوردن به خونه برگ هاش کم کم دارن زرد میشن
  دلیلش چیه و اینکه گلدونشم همونجا عوض کردم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تغییر محیط نگهداری وتعویض خاک به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست ،برگهای زرد شده رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید گیاه رو در محیط ثابت که نور ودما وتهویه ی مناسبی داره نگهداری کنید وبرای مدتی جابجا نکنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه وزرد شدن برگها متوقف میشه واز بهار شروع به رشد میکنه.

 7. الهه گفته:

  سلام یک نخل ماداگاسکار دارم که متاسفانه بعد از تعویض گلدان و کود نامناسبی که دریافت کرد برگ هاشو انداخت و الان که حدود یک ماه یا ۴۰ روز میگذره هنوز برگ جدیدی رشد نکرده خاک و کود مناسب هم دریافت کرده به نظرتون گیاه زندست؟ خوب میشه یا باید صرف نظر کرد ازش؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید با دو انگشت تنه گیاه رو بررسی کنید اگر سفت هست ونرم نشده وریشه ها سالم هستند مجدد رشد میکنه،اگر این دو مورد سالم هستند در محیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید وابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید.

 8. الهه گفته:

  سلام ممنون از وقتی که میذارید
  یک گیاه سیکاس داخل شرکت هست که برگهاش زرد شده و شکننده با توجه به اینکه ابیاری دو روز در هفته انجام میشه به طور منظم و خاک هم طبف گفته شما مناسب هست علت زرد شدن برگها چی میتونه باشه و راه درمانش چیه؟>

  یک گیاه فیکوس هم داخل مجموعه هست که برگ هاش آویزون شده به طور منظم دو روز در هفته ابیاری میشه هربار ۴ لیوان و نور کافی هم دریافت میکنه خاکش هم سنگین و رسی هست برای درمانش چه میشه کرد؟
  ممنون از شما

 9. لیلا گفته:

  سلام وقتتون بخیر من دوتا گلدون سیکاس دارم که حدود ۲ ماه پیش برگ جدبد دادن اما بعد از حدود یک هفته تعدادی از برگای جدیدیش زرد شدن و برگای قدیمیشم قهوه ای دلیلش چیه؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 10. حسن س گفته:

  سلام . خدا قوت ،خسته نباشید . من یه دراسنا از گلخونه خریدم ،برگهای باریک و شاخه ای اون قرمزتر بود ،تو خونه که آوردم بعداز یک هفته ،ده روز ،بیشتر رنگ سبز به خودش میگیره !!! میتونین راهنمایی کنید که چجور دوباره به اون رنگ قرمزتر برمیگرده . 🙏 فعلا در این ده روز دوبار آبیاری کردم . پشت شیشه بانور فیلتر شده پرده گذاشتم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، کمبود نور باعث این مشکل میشه،گیاهانی که برگهای رنگی دارند به نور بیشتری نیاز دارند ،بهتر هست گیاه رو به محیطی که نور کافی وفیلتر شده داره انتقال بدید، کمبود نور باعث سبز شدن برگهای این نوع گیاهان میشه.

 11. محسن گفته:

  سلام و عرض خسته نباشید.
  قبل از هر چیز خیلی ممنونم که با صبوری و صرف وقت، پاسخگو هستید و راهنمای می فرمایید.
  اسفند ماه سال ۱۳۹۷ بود، که دو سیکاس رو از زمین بیرون آوردم و به مکان دیگری داخل زمین کاشتم.
  سن سیکاس ها بالای ۲۵ سال هستش.
  موقع کاشتن، بیشتر برگ هاش رو جدا کردم. توی فصل بهار هم برگ های جدید آوردن.
  منتها طول برگ ها مثل سال های قبل بلند نشد و کوچک موندن. و بیشتر برگ ها هم تا به الآن زرد شدند. تقربیاً می شه گفت اکثرشون.
  حال، امسال تا به الآن هیچ خبری از برگ جدید نیست، در صورتی که پارسال از همه سیکاس های دیگرمون زودتر برگ آوردن(که البته اصلاً انتظار نداشتم اینقدر زود برگ بدن) ولی امسال اکثر سیکاس های ما توی اون مکان برگ جدید آوردن به غیر از این دوتا.
  ولی از این دو تا هنوز خبری نیست.
  موقعیت سیکاس هم طوری هستش که از ساعت ۸ صبح تا ۸ غروب در معرض آقتاب هستتند.
  خاکی که برای سیکاس استفاده کردم،از ریشه تا نصف تنه از خاک محل قبل خودش بوده و مابقی رو از خاک باغچه اسفتاده کردم.
  البته خاک باغچه که عرض کردم؛خاکی که دادای ترکیب خاصی باشه نیست.
  یک نوع خاک معمولی به رنگ قهوه ای روشن هستش، که در حالت عادی خیلی خشک و به هم چسبیده هست.
  اون رو با سبوس برنج ترکیب کردم و بقیه محل سیکاس رو با اون پر کردم.
  آب دهی به سیکاس ها وقتی انجام می شه که خاک پای سیکاس خشک شده باشه؛ با توجه به این حد گرمایی که اینجا داریم، تقریباً هر روز غروب آب دهی انجام می شه.
  در حال حاضر، بیشتر برگ های زردشون رو هم جدا کردم و هرکدوم ۵ یا ۶ تا برگ دارند.
  عکس ابتدایی مربوط به پارسال هستش؛که بعد از جا به جایی، برگ جدید زده بود.
  برآمدگی وسط سیکاس هم که عکسشون رو گذاشتم، خیلی وقته که به همین صورت هستش و تغییری نکرده.

  هرچند سیکاس گیاه خیلی مقاومی هستش، اما خیلی نگرانم.
  ممنون می شم راهنمایی بفرمایید.
  و چند تا سوال هم داشتم از خدمتتون:
  ۱٫اینکه در بعضی موارد می فرمایید، بایستی ریشه و تنته سیکاس از نظر پوسیدگی بررسی بشه؛ اگه این کار توی این هوای گرم انجام بشه و سیکاس از محل کاشت بیرون آورده بشه، ایرادی نداره؟ چون همیشه ذکر شده که بهترین زمان برای تعویض مکان سیکاس اوایل فصل بهار هستش.
  ۲٫به چه روشی می تونم متوجه بشم که زهکش داخل زمین به خوبی عمل می کنه؟(این رو هم عرض کنم که در استان گیلان هستیم)
  ۳٫همون زمان که این دو سیکاس رو انتقال دادم؛ پاجوش ها شون رو از تنه جدا کردم و داخل گلدان کاشتم.
  بعضی ها برگ دادند، بعضی هاشون برگ ندادند پوسیده شدند و بعضی ها هم از زیر و محل ریشه نرم شدند، چه کاری می تونم براشون انجام بدم؟
  پیاز ها همگی در ماسه کاشته شدند و زیر همه گلدان ها دارای سوراخ هستش و کف گلدان ها هم سنگ ریزه ریخته شده.
  ۴٫بهترین خاک برای کاشت پاجوش چه نوع خاکی هستش؟
  ۵٫ اینکه گفته می شه درون ماسه کاشته بشه، منظور چه نوع ماسه ای هستش؟ ماسه بادی؟
  یا منظور ترکیب شن و ماسه هستش؟ که این مورد در واقع همون ماسه ای هستش که در کار بنایی برای ساخت بتن از اون استفاده می شه. که از اون در معادن به نام ماسه شسته با دانه بندی .۰۶ یاد می شه.
  ۶٫ من می تونم الآن توی این فصل از سال خاک گلدان پاجوش ها رو عوض کنم؟ چون خاکی که پاجوش ها رو توی اون کاشتم هیچ گونه خاصیتی نداره.
  ۷٫بهترین خاک برای سیکاس چه ترکیبی هستش؟
  ۸٫ برای این دوسیکاسی که عرض کردم، کود مایع به چه اندازه باید استفاده بشه؟
  من ۲۰ روز هستش که کود دهی رو بری این دوسیکاس شروع کردم. با فاصله زمانی ۱۰ روز.
  از کود مخصوص نخل پوکون استفاده می کنم. به میزان نصف درب بطری در یک لیتر آب.
  حال سوالم این هستش، چه مقدار کود مایع باید برای هرسیکاس استفاده کنم؟ یک لیتر؟یک ونیم لتر؟ یا کمتر؟
  میزان کود دهی به یک سیکاس ۵ساله با ۲۵ سال فرقی نداره ؟
  ۹٫ فرض کنیم داخل گلدان یا در زمین چاله ای کنده شده برای کاشت سیکاس،
  به چه اندازه کف گلدان یا داخل چاله خاک ریخته بشه و سپس سیکاسی که دارای ریشه هستش، درون آن کاشته بشه؟
  ببخشید که خیلی طولانی شد.
  پیشاپیش سپاسگزارم.
  http://uupload.ir/files/z6of_img_20190520_182117.jpg
  http://uupload.ir/files/do7k_img_20200617_134924.jpg
  http://uupload.ir/files/r9i5_img_20200617_132355.jpg
  http://uupload.ir/files/mhgf_img_20200617_132404.jpg
  http://uupload.ir/files/io9l_img_20200617_132537.jpg
  http://uupload.ir/files/d9p9_img_20200617_132418.jpg
  http://uupload.ir/files/pa71_img_20200617_132428.jpg
  http://uupload.ir/files/tv1i_img_20200617_132516.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، دلیل زرد شدن برگهای سیکاس از خاک نامناسب، ابیاری بیش از اندازه، بیشبود ویا کمبود عناصر موجود در خاک ویا افت وبیماری میتونه باشه،این موارد رو بررسی کنید ،فعلا در این فصل نمیتونید گیاهان رو جابجا ویا ریشه ها رو بررسی کنید بهتر هست صبر کنید وپاییز ویا اسفند ماه اقدام کنید، میتونید خاک رو تعویض واز خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل وماسه ای باشه استفاده کنید،با فرمایشات شما من احتمال میدم زرد شدن برگها از خاک نامناسب وابیاری بیش از اندازه باشه، بهتر هست ابیاری رو کاهش بدید وزمانی که خاک کامل خشک شد ابیاری رو انجام بدید، برای جوانه ها هم میتونید از خاک مخصوص کاکتوسها استفاده کنید،ترکیب خاک کاکتوسها ۷۰ درصد ماسه شسته عدسی، ۲۰ درصد پیت ماس و۱۰ درصد ورمی کمپوست هست،منظور ماسه رودخونه ای یا همون ماسه بنایی هست که داخلش شن های درشت وجود داره تقریبا به اندازه ۲الی۳میلی، بهتر هست فعلا کوددهی نکنید مقدار مصرف کودها روی بسته بندی نوشته میشه.اندازه چاله ای که در زمین حفر میکنید باید یک الی دو سایز از حجم ریشه بزرگتر باشه. وحتما کف چاله ماسه درشت سایز نخودی بریزد تا زهکش بخوبی انجام بشه تا باعث پوسیدگی ریشه گیاه نشه.

   • محسن گفته:

    سلام.
    ممنون که وقت گذاشتید و پاسخ دادید.
    در خصوص آبیاری که فرمودید، مطلبی رو خدمتتون عرض می کنم.
    عکس اول روکه مشاهده بفرمایید، در ساعت ۳ بعد از ظهر گرفته شده.
    آخرین آبدهی در ۲۴ ساعت قبل انجام شده بوده.
    خاک پای سیکاس از خشکی ترک خورده.
    نه صرفأ این دو سیکاس، بلکه سیکاس های دیگر هم که در همون مکان هستند رو به همون صورتی که خدمتتون عرض کرده بودم، آبدهی می کردم.
    عکسشون رو براتون گذاشتم.
    خدا رو شکر حالشون خوبه.
    حال با این تفاسیر، به نظر شما آبدهی هر چند روز یکبار انجام بشه؟
    چون همانطور که خودتون فرمودید آبدهی زمانی انجام بشه که خاک خشک بشه، من وقتی ساعت ۷/۳۰ غروب آب می دم، تا فردا همون موقع خاک پای سیکاس کاملأ خشک هستش.(البته در مواقعی که هوا خیلی گرم هستش)
    در خصوص تعویض خاک، ریشه رو که نمی توتم تو این هوای گرم بیرون بیارم، فقط صرفأ خاکِ دورِ تنه سیکاس رو تا نزدیک ریشه بکنم و خاک رو تعویض کنم کفایت می کنه؟
    می تونم از کود حیوانی هم برای این دو سیکاس استفاده کنم؟
    در مورد مقدار کود هم که ازتون سوال کردم، منظورم،مقدار ترکیب با آب نیست.
    دستور میزان ترکیب کود با آب طبق فرمایش شما روی بطری محصول نوشته شده.
    سوال بنده این بوده که: کود مایعی که با آب ترکیب می شه، چه مقدار از اون به سیکاس داده بشه؟
    مقدار کودی که برای یک سکاس ۴۰ ساله استفاده می شه با یک سیکاس ۱۰ ساله برابری می کنه؟
    پیشاپیش ممنونم.
    http://uupload.ir/files/au85_img_20200706_153057.jpg
    http://uupload.ir/files/r561_img_۲۰۲۰۰۷۱۴_۰۹۴۲۴۷.jpg
    http://uupload.ir/files/u9g0_img_20200706_153359.jpg
    http://uupload.ir/files/z7ju_img_20200706_153449.jpg
    http://uupload.ir/files/w4z_img_20200706_153249.jpg

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، ممنون از شما،خاک گیاهتون مناسب نیست حالا نمیدونم قسمت پایین هم از همین نوع خاک هست یا نه؟ این نوع خاک رسی وسنگین هست وبرای گیاه سیکاس مناسب نیست، خاک بصورت سطحی خشک شده اگر یک سیخ چوبی رو داخل خاک فرو کنید متوجه میشید که خاک تا چه عمقی خشک هست، اگر تا انتهای سیخ چوبی خاک خشک بود ابیاری رو انجام بدید،در مورد تعویض خاک در پیام قبلی کامل نوشتم الان زمان مناسبی برای تعویض خاک نیست،اسفند ماه بهتر هست اقدام کنید الان جابجایی انجام بشه گیاه صد درصد خشک میشه. لطفا پیام قبلی رو بصورت کامل مطالعه بفرمایید. از کودهای دامی کاملا پوسیده هم میتونید در ترکیب خاک گیاه استفاده کنید ،مقدارکوددهی در زمان ابیاری همان اندازه که به گیاه اب میدید به همان اندازه هم از محلول کود پای گیاه بریزید.

 12. مجتبی گفته:

  با سلام
  ما یه گل سیکاس داریم حدودا یکسال پیش خاک وگلدونشا عوض کردیم وبعدازمدتی برگ جدیدداد ولی برگ های جدید خشک شدوبرگهاش شروع به زردشدن کرد بعدازچندین ماه یکمی زردی برگهاش به سبزی برگشت الآن دوباره برگ جدیدداده ولی متاسفانه برگهاش دوباره زرد شده حتی اونایی ک سبز سبز بود یباره زرد شدن چیکارکنیم؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *