معرفی و آموزش نگهداری میرتلو کیکو

معرفی و آموزش نگهداری میرتلو کیکو

معرفی و آموزش نگهداری میرتلو کیکو : کاکتوس کیکو میرتلو با شکل و ظاهر خاص خود نوع تغییر یافته‌ای از میرتلو کاکتوس است. نام علمی این کاکتوس  Myrtillocactus geometrizans cv. FUKUROKURYUZINBOKU می‌باشد. در زبان انگلیسی به دلیل برآمدگی‌های خاص روی گیاه به Breast Cactus یا Titty Cactus معروف است.

کیکو میرتلو به لحاظ ویژگی‌ها کاملاً با گونه طبیعی خود میرتلو هماهنگی دارند با این تفاوت که بذر نمی‌دهد و فقط از طریق قلمه قابل تکثیر هست. طول کیکو میرتلو به ۵ متر می‌رسد و دارای رنگ سبز مایل به زرد می‌باشد و ضخامت آن به ۳ الی ۱۰ سانتی متر نیز می‌رسد.

دور هر حلقه از  کیکو میرتلو  ۳ الی ۵ برآمدگی وجود دارد که هرکدام دارای چهار تیغ هستند که طول آن‌ها کمتر از نیم سانتی‌متر هست ولی اگر میرتلو در نور زیاد قرار بگیرد و رشد وحشی (رشد همانند طبیعت) داشته باشد تیغ‌ها تا دو سانتی‌متر هم می‌توانند رشد کنند.

کیکو میرتلو روی خا‌ک
کیکو میرتلو روی خا‌ک

آموزش نگهداری کاکتوس کیکو میرتلو:
نگهداری از کیکو میرتلو اندکی سخت‌تر از میرتلو های معمولی هست چون دما نگهداری آن نباید به کمتر از منفی چهار درجه برسد. و درکل این گیاه در دمای پایین ممکن است از بین برود.

کیکو میرتلو ابلق
کیکو میرتلو ابلق

آبیاری:
نیاز به آبیاری مرتب دارد و باید اجازه داد خاک قبل از آبیاری بعدی خشک شود. در فصل رشد به آبیاری بیشتری نسبت به فصول سرد سال دارد.

خاک:
مثل سایر کاکتوس‌ها نیاز به خاک با زهکش بالا دارد که با اضافه کردن ماسه به خاک مشکل زهکش حل می‌شود.

تکثیر کیکو میرتلو از طریق پیوند آرئول
تکثیر کیکو میرتلو از طریق پیوند آرئول

تکثیر:
کیکو میرتلو گل می‌ده  گل‌های سفید کوچک مانند گل‌های میرتلو  (ولی بعضی‌ها میگن گل هم نمی‌ده)چون در طبیعت وجود ندارد و ساخته دست انسان هست بنابراین بذری هم از این گیاه وجود ندارد بنابراین تنها راه تکثیر قلمه زدن هست که مثل میرتلو های معمولی قلمه زده میشه ولی شما می تونید با پیوند دادنان روی پایه‌های مختلف رشدان رو بالاتر ببرید و از داشتن این گیاه زیبا لذت ببرید.

کیکو میرتلو
کیکو میرتلو تکثیر شده از بذر بر روی پرسکیا

در مورد این اتفاق نادر آگه بخواهم توضیح بدم این هست که چون کیکو شدن یک نوع جهش ژنی محسوب میشه اگر  خوش شانس باشید توی بذرهای میرتلو که  کشت می‌کنید ممکن است از این گونه نیز سبز شود. برای خرید بذر میرتلو کاکتوس اینجا کلیک کنید.

نویسنده: hamid_ma99
منبع: میهن کاکتوس

معرفی و آموزش نگهداری میرتلو کیکو

‫2 نظر ارسال شده در “معرفی و آموزش نگهداری میرتلو کیکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *