همه چیز در مورد گیاه آگاو

همه چیز در مورد گیاه آگاو : آگاوها جز ساکولنت های محبوب و زیبا در دنیا هستند. ین گیاه زیبا در ایران به گل قرن یا خنجری هم معروف است. آگاو گیاهی فوق العاده سر سخت است که خواستگاه آن جنوب غرب آمریکا و آمریکا مرکزی است. یک دلیل دیگر هم برای خاص بودن آگاو وجود دارد چون معتقد هستند که این گیاه تا به سن ۱۰۰ سالگی نرسد گل نمی‌دهد که این موضوع فقط برای چند نوع از اگاو ها درست است و باقی در سنین پایین‌تر گل می‌دهند.
نکته جالب هم در مورد گل دهی اگاو این است که پس از یک بار گل دهی و میوه دهی گیاه مادری نابود می‌شود ولی به جای آن روی ساقه بسیار بلند گل که طول آن به چند متر می‌رسد تعداد بسیاری بذر و تن جوش تولید می‌شود که ادامه دهنده نسل این گیاه هستند.

گلدهی آگاو
گلدهی آگاو

گیاه اگاو از بعضی جهات هم خطرناک هست چون واقعاً تیغ‌های تیزی دارد و برخورد ناگهانی با آن تیغ‌ها موجب آسیب جدی به بدن می‌شود.
این گیاه را می شود به راحتی از طریق پاجوش‌هایی که می‌ده تکثیر کرد و البته از طریق بذر هم به راحتی تکثیر می‌شود ولی خوب زمان بیشتری صرف می‌شود.
از گونه‌های معروف اگاو agave americana هست که به فراوانی در ایران یافت می‌شود و توی پارک‌ها بوستان‌ها در فضای سبز قابل مشاهده هست.

شکل کپسول و بذر گیاه آگاو
شکل کپسول و بذر گیاه آگاو

نور:
این گیاه مرد روزهای سخت هست و زیر نور مستقیم خورشید دوام میاورد، ولی بهتر است نور کامل و فیلتر شده فراهم بشود.

آبیاری:
نسبت به بیشتر گونه‌های کاکتوس نیاز آبی بالایی دارد ولی نباید همیشه خاک آن مرطوب باشد. در فاصله بین دو آبیاری خاک بهتر است خشک شود. در فصل خواب آبیاری را باید به حداقل رساند.

دما:
به سرما حساس هست و نمیشه توی زمستان بدون حفاظ آن رو توی حیاط نگه داشت حتماً یا باید توی گلخانه بره
تعویض گلدان: با بیرون زدن ریشه‌ها از گلدان باید آن رو تعویض کرد حدوداً هر دو یا سه سال به تعویض گلدان نیاز دارد. موقع تعویض گلدان می تونید پاجوش‌هایی رو که گیاه مادر تولید کرده آر آن جدا کنید و در گلدان جداگانه بکارید.

خاک:
به خاک نیمه سنگین با زهکش زیاد نیاز دارد اگر در گلدان کشت می‌شود سعی شود از گلدان‌های دهانه باریک استفاده نکنید.
نکته: بعضی از گونه‌های اگاو مانند امریکن جهت تولید الیاف طبیعی در در صنعت نساجی نیز استفاده می‌شوند. از بعضی از آگاوها مانند agave tequila برای تولید مشروب استفاده می‌شود.

Agave lophantha cv. quadricolor
Agave lophantha cv. quadricolor
Agave guadalijarana
Agave guadalijarana
Agave potatorrum cv. Kichijokan
Agave potatorrum cv. Kichijokan
agave victoriae-reginae
agave victoriae-reginae

 

agave tequila
agave tequila

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

همه چیز در مورد گیاه آگاو

پست‌های مرتبط

معرفی و آموزش نگهداری میرتلو کیکو

معرفی و آموزش نگهداری میرتلو کیکو

معرفی و آموزش نگهداری میرتلو کیکو : کاکتوس کیکو میرتلو...

معرفی کاکتوس مامیلاریا هررا

معرفی کاکتوس مامیلاریا هررا

معرفی کاکتوس مامیلاریا هررا: مامیلاریا هررا نیز همانند اکثر گونه‌های...

معرفی کاکتوس آستروفیتوم اورناتوم

معرفی کاکتوس آستروفیتوم اورناتوم

معرفی کاکتوس آستروفیتوم اورناتوم: کاکتوس آستروفیتوم اورناتوم از گونه‌های زیبا...

نظرات (5)

خیلی ممنون جواب دادید،،مرسی از راهنمایی شما..

[پاسخ]

پاسخ

بله چک کردم،علائم پوسیدگی نداشتن،حالا برای اطمینان،دوباره چک کنم؟ به نظرتون چیکار کنم،؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ شهریور 12ام, 1398 12:55:

اگر ریشه ها سالم بودند مشکلی نیست باید صبور باشید زمان میبره تا مجدد بهبود پیدا کنند فعلادر جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید تا رطوبت از دست ندهند، یک هفته بعد به جای پرنوری انتقال بدید وابیاری رو هر وقت خاک کامل خشک شد انجام بدید،تقریبا دو ماه زمان میبره تا شروع به رشد کنند.

[پاسخ]

پاسخ

سلام، من اگاو نخی و خنجری دارم،برگا و همین طور طوقه هر دو گیاه دچار چروک و از دست دادن آب شدن ،،خاک گیاه رو با خاک آلمانی باکیفیت با زهکش بالا کاکتوس عوض کردم،،کیفیت نسبتا پایین خاک قبلی باعث شده بود اب در اطراف ریشه گیاه بمونه .ولی هنوز بعد از دو هفته تعویض بهتر نشدن.. آبیاری هم همیشه سعی کردم،خاک گلدان تا عمق نسبتا بالایی خشک بشه و بعد ابیاری کنم،لطفا راهنمایی کنید. ممنونم..

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ شهریور 11ام, 1398 18:00:

سلام، موقع تعویض خاک ریشه ها رو چک کردید؟ریشه ها پوسیده بودند یا سالم؟ اگر پوسیده شده باشن باید کامل کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید بعد بکارید. ودر جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید.

[پاسخ]

پاسخ