شپشک آردآلود کاکتوس و ساکولنت

شپشک آردآلود کاکتوس و ساکولنت

شپشک آردآلود کاکتوس و ساکولنت : یه روز یه موجودی پیدا شد به اسم شپشک آردآلود که برای این که زنده بماند مجبور به تغذیه از شیره گیاهان مختلف شد. قبل از این که وارد دنیای کاکتوس بشود مشکل چندانی برای گلخانه داران کاکتوس نداشت اما از وقتی که شپشک فهمید شیره ساکولنت ها و کاکتوس‌ها هم خیلی خوش مزه است دست از سر گیاهان زینتی برداشت و هجوم آورد به سمت گیاهان گوشتی و کاکتوس‌ها و از آن جا که الان شپشک آردآلود یکی از سخت‌ترین آفات محسوب می‌شود و ممکن است دیر یا زود با آن در گلخانه‌های خود برخورد کنید یا شاید هم قبلاً برخورد داشته‌اید تصمیم گرفتیم راه‌های مقابله با آن را برای شما شرح دهیم تا هیچ گیاهی به خاطر این موجود خطرناک خراب نشود.

خوب اول شکل ظاهری شپشک آرد آلود:
شپشک آرد آلود دارای رنگ سفید است که در دسته‌های چندتایی زندگی می‌کند و رشد خیلی سریعی هم دارد در پشت خود پوشش سپر مانندی هم دارد که اون رو در برابر بسیاری از سم‌ها مقاوم می‌کند یه دوست خیلی خوب هم دارد که در اصل افت محسوب نمی‌شود ان دوست خوب مورچه است.
مورچه‌ها دوست خیلی خوبی برای شپشک هستند و عامل گسترش این شپشک می‌باشند خدا نکند این دو موجود ریز با هم برای همکاری نقشه بکشند.

شپشک آرد آلود

شپشک آرد آلود یکی از مشکل‌ترین آفات برای نابودی می‌باشد چون سپر محافظ دارد و این باعث شده که سم‌های تماسی روی آن اثر نکند و اگر بخواهید با سم آن را از بین ببرید باید مقدار مصرف سم را آن‌قدر بالا ببرید که گیاه خود را نابود کنید اما راه مقابله با شپشک آرد آلود چگونه است باید در چند مرحله و به صورت چریکی به این گیاه ضربه بزنید و این مبارزه را تا از بین رفتن کامل آفت ادامه دهید.

پس از تشخیص شپشک آرد آلود بر روی گیاهان خود مراحل حمله را به این صورت طی کنید:
۱-ابتدا باید شپشک های مولد را که با چشم قابل دیدن هستند با دستمال یا گوش پاک کن از روی گیاه بر دارید حتماً قبل از شروع کار سطح خاک گلدان را با پارچه بپوشانید تا در صورت افتادن شپشک ها داخل خاک وارد نشوند.
۲_با محلول (دو سوم لیتر آب _ یک سوم الکل _ ۵ الی ۸ قطره مایع دست شویی) تمام سطح گیاه را ضد عفونی کنید استفاده از این محلول باعث ضعیف شدن سیستم دفاعی شپشک می‌شود
۳_استفاده از سم حشره کش سیستماتیک مانند کنفیدور و اتیون، سموم حشره کش سیستماتیک وارد شیره گیاه شده و حشرات بعد از تغذیه از بین می‌روند.
این مراحل را به همین ترتیب به صورت ۵ روز در میان انجام دهید تا از دفع کامل افت مطمئن شوید.

چند نکته را هم بگویم و تمام:
اول گیاهی رو که دارای شپشک هست از سایر گیاهان جدا کنید.
دوم حتماً در گلخانه‌های خود محیطی کوچک و بسته برای قرنطینه گیاهان داشته باشید تا گیاهان آلوده را به آن منتقل کنید.
سوم شپشک آرد آلود برای بقا سخت مبارزه می‌کند و استمرار شما در مبارزه با این آفت باعث نابودی آن می‌شود.
چهارم سعی کنید حتماً در گلخانه‌های خود محل نگهداری ساکولنت ها را از کاکتوس‌ها جدا کنید چون ساکولنت ها بیشتر در معرض حمله شپشک آرد آلود هستند.

شپشک آرد آلود روی کاکتوس اپونتیا
شپشک آرد آلود روی کاکتوس اپونتیا
شپشک آرد آلود روی ساکولنت
شپشک آرد آلود روی ساکولنت
شپشک آرد آلود روی ریشه کاکتوس
شپشک آرد آلود روی ریشه کاکتوس

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

شپشک آردآلود کاکتوس و ساکولنت

پست‌های مرتبط

علت ریزش و زرد شدن برگ‌های کاج مطبق چیست؟

علت ریزش و زرد شدن برگ‌های کاج مطبق چیست؟

علت ریزش و زرد شدن برگ‌های کاج مطبق چیست؟ اصلی‌ترین...

چه موقع به کاکتوس آب بدهیم؟

چه موقع به کاکتوس آب بدهیم؟

چه موقع به کاکتوس آب بدهیم؟ سؤالی که همیشه برای...

آفت و بیماری‌های گل رز

آفت و بیماری‌های گل رز

آفت و بیماری‌های گل رز : گل رز بدون شک...

نظرات (10)

ممنون مرسی

[پاسخ]

پاسخ

با سلام
من رو کاکتوسم چند روزه که چند تا گوله ریز سفید کوچولو میبینم که اصلا شبیه ارد الود نیست ولی شیره کاکتوس رو دیدم که کمی بیرون زده ، خواستم برش دارم اوفتاد تو خاک ( انگار هنوز تخم هستن ) الان من چیکار کنم که تکثیر نشن و کاکتوس رو خراب کنن ؟ ( متاسفانه چون نمیدونستم از کودی برای کاکتوس استفاده کردم که نیتروژن اون حدود ۱۶ بود.)

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 20ام, 1397 19:38:

سلام، احتمالا هنوز تخم باشه از روی خاک بردارید وچند روزی گیاه رو تحت نظر داشته باشید اگر به مورد مشکوکی برخوردید با یک قلمو اغشته به الکل از روی گیاه یا خاک بردارید. با یک بار مشکلی پیش نمیاد ابیاری رو سعی کنید هر وقت خاک کامل خشک شد انجام بدید واز کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند برای کاکتوسها وگیاهان گوشتی استفاده کنید. شیره اگر از اروئلهای کاکتوس بیرون زده مشکلی نیست نشان دهنده بیدار شدن گیاه از خواب زمستانی هست، ریشه ها واونداب رو داخل گیاه به جریان میندازند تا گیاه شروع به رشد کنه ومقداری هم از اروئلها بیرون میزنه که کاملا طبیعی هست ولی این شیره حشرات رو بخودش جذب میکنه. بهتر هست که گیاه رو تحت نظر داشته باشید.

[پاسخ]

پاسخ

یه دنیا ممنون.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید
یه ملو آبی تازه گرفتم بعد خواستم گلدونشو عوض کنم که ریشه هاش خیلی گلی بود مجبور شدم ریشه هاشو بشورم اشکالی نداره ؟ و یه سوال دیگه حدود سه چهار نقطه کوچیک نقطه های سفید توی خاکش بود و احساس میکنم شپشک باشه
حالا چیکارش کنم ؟ اون قسمت های سفید رو هم جدا کردم

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 6ام, 1397 21:48:

سلام، ممنون، بله تمام نقاط سفید رو جدا کنید وریشه ها رو با محلول سم حشره کش شستشو بدید ودو الی سه روز گیاه رو در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ،بعد از دو الی سه روز داخل خاک جدید که از قبل ضدعفونی وخشک شده بکارید خاک قبلی رو دور بریزید.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام
این محلول اگه تو خاک ریخته بشه برا گیاه مشکل ایجاد نمیکنه؟ الکل و صابون و… یا باید تمهیدات خاصی انجام بشه.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 15ام, 1397 10:32:

سلام، بله نباید داخل خاک گیاه ریخته بشه صابون باعث از بین رفتن ریشه گیاه میشه وبمرور زمان گیاه خشک میشه،بهتر هست موقع اسپری یا شستشو این محلول با گیاه، روی خاک گیاه پلاستیک بکشید تا اب داخل خاک نفوذ نکنه.

[پاسخ]

پاسخ

برای شپشک داخل خاک هم باید همین کارو کرد .

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 27ام, 1397 18:08:

بله

[پاسخ]

پاسخ