کاکتوس گزینه مناسب برای خوراک دام

کاکتوس گزینه مناسب برای خوراک دام

کاکتوس گزینه مناسب برای خوراک دام : استفاده از کاکتوسها برای خوراک دام ممکن است در ابتدای کار برخی مشکلات را به وجود آورد، اما با توجه به بهره‌وری بالا در زمینه صرفه جویی در مصرف آب گزینه بسیار مناسبی است. کاکتوسها شامل ۹۰ درصد آب و ۱۰ درصد مواد خشک است و یک منبع دو گانه محسوب می‌شود، این موضوع که کشاورزی ما که به آب وابسته است و کشور ما در بحران کم آبی به سر می‌برد، نیاز ما برای دانستن و تحقیق در موضوع کاکتوس‌های خوراکی را بیشتر می‌کند. در خوراک دام هر چه مقدار پروتئین بیشتر باشد ارزش تجاری آن نیز بیشتر است پس کشت کاکتوسها در مناطق و سرزمین‌های خشک ارزش اقتصادی بسیار بلایی دارد.

خوراک‌های اولیه دام مانند یونجه و علوفه برای تولید نیازمند مرتع مناسب یعنی خاک حاصلخیز و آب و هوای مناسب دارند ولی کاکتوس‌ها در مناطق با بدترین آب و هوا و کم‌ترین میزان آبیاری می‌تواند رشد کنند و در مقایسه با یونجه که گران‌ترین خوراک دام است بسیار ارزان تر تولید می‌شود.

گزارش‌های تحقیقاتی نشان می‌دهد آزمایش ها بر روی خوراک‌های جایگزین مانند جلبک‌ها نتیجه مطلوب نداشته ولی ما میدانیم که کاکتوسها دارای ارزش بالای غذایی هستند. از هر هکتار مرتع آن در سال، به طور متوسط بیش از ۱۰۰ تن برگ گوشتی بدست می آید که پس ازخرد کردن میتوان به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار گیرد.

کاکتوس گزینه مناسب برای خوراک دام

به گفته محققان یک گاو روزانه ۱۰ تا ۲۰ لیتر آب مصرف می‌کند و این موضوع که اغلب خوراک‌های دام خشک هستند ولی در کاکتوس آب و مواد مغذی هر دو با هم وجود دارد و گزینه بسیار خوبی برای صرفه جویی در مصرف آب است.

در کشورهای خشک مانند برزیل تولید کنندگان گاوهای شیری کاکتوس‌های تازه را به عنوان ۶۰ درصد از رژیم غذایی حیوانات همراه با یونجه و سویا و حبوبات و دیگر مواد پروتئینی مصرف می‌کنند و تولید روزانه شیر آنها ۲۵ لیتر شیر به ازای هر گاو است. میزان تولید کشور ما چقدر است؟
اگر چه کاکتوس‌ها فقط پنج درصد پروتئین دارند ولی مقدار انرژی سه چهارم ذرت را دارا می‌باشند و مورد مناسبی برای جایگزینی آن با ذرت‌های علوفه‌ای هستند.

از آن جایی که دوره‌های خشکسالی تأثیر بسیار زیادی بر کشاورزی ما دارد و کاهش تولیدات کشاورزی مساوی است با کاهش تولیدات دامی باید از کشاورزی وابسته به آب خلاص شویم و به سمت محصولات جایگزین که آبیاری کمتری دارند پیش برویم که در این زمینه کاکتوس حرف اول مقاومت به کم آبی را میزند.

کاکتوس گزینه مناسب برای خوراک دام
مزارع کاکتوس کالیفرنیا:
کاکتوس به عنوان علوفه دام به اندازه کافی مفید است و در آینده درخشانی را در آینده در صنعت خوراک دام خواهد داشت لذا پژوهشگران دره سان جویکیین در کالیفرنیا اقدام به تأسیس یک مزرعه بزرگ برای تولید کاکتوسهای علوفه‌ای کرده‌اند و به آینده این صنعت خوش بین هستند.

اهمیت پرورش کاکتوس در ایران:
با توجه به شرایط خشک آب و هوایی در مناطق جنوبی کشور و پدیده گرد و غبار و ریز گردها که دارای منشأ داخلی است نیاز به وجود پوشش گیاهی برای کنترل ریز گردها می‌باشد ولی چون اقلیم منطقه بسیار گرم است اغلب گیاهان نمی‌توانند این شرایط را تحمل کنند ولی کاکتوس این چنین نیست و می‌تواند نقش درخشانی هم در کاهش آلودگی و هم در تهیه خوراک دام داشته باشد که در این زمینه استان بوشهر پیشگام در این صنعت شده است و نخستین مزرعه پرورش کاکتوس علوفه‌ای در ایران را در شهرستان دشتستان به بهره برداری رسانده است.

مزرعه کاکتوس اپونتیا

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

guest
19 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها