معرفی کاکتوس سن پدرو

معرفی کاکتوس سن پدرو

معرفی کاکتوس سن پدرو : کاکتوس سن پدرو با نام‌های علمی Echinopsis pachanoi و trichocereus pachanoi یکی از کاکتوس‌های معروف و مطرح است که به دلیل داشتن مسکالین جز کاکتوس‌های مخدر شناخته می‌شود. در این مقاله به معرفی و آموزش نگهداری کاکتوس سن پدرو می‌پردازیم.

زیستگاه: 
کوه‌های پرو، اکوادور، بولیوی و شمال آرژانتین. در چندین کشور دیگر از جمله آمریکای جنوبی و در برخی از کشورهای گرمسیری در قاره‌های دیگر، نیز رشد می‌کند.محل رشد آن در ارتفاع ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است.

سن پدرو دارای گسترش زیاد و جمعیت پایدار است و در زیستگاه خود به شکل درخت مانند و چند شاخه وجود دارد سن پدرو به نسبت سایر واریته های هم خانواده خود می‌تواند دمای کمتری را تحمل کند.
سن پدرو یک کاکتوس سریع رشد است.

موارد استفاده:
سن پدرو به عنوان زیور آلات در مراسمات مذهبی استفاده می‌شود و به دلیل دارا بودن مسکالین که ماده‌ای روان گردان است در جشن‌های سنتی بومیان استفاده می‌شود استفاده از سن پدرو به عنوان مواد روان گردان در بیشتر کشورها قانونی است و طرفداران بسیاری دارد.

کاکتوس سن پدرو

شکل ظاهری: 
کاکتوس ستاره‌ای شکل دارای ریپ های زیاد است تعداد ریپ های ان از ۴ تا ۷ ریپ است ارتفاع ان بین ۳ تا ۶ متر و می‌تواند به صورت درختی تا ۲ متر گسترش یابد اغلب تن جوش‌های خود را از قسمت‌هایی پایین پایه می‌دهد.
تیغ‌های سن پدرو به صورت مجموعه‌ای است و سفید رنگ هستند نسبت به واریته های تریکو سرئوس هم تیغ‌ها بسیار کوتاه هستند.

گل‌ها:
بسیار بزرگ، سفید، شب درخشان و معطر، تا قطر ۲۲ سانتی متر باز می‌شود. گل‌های سن پدرو بسیار زیبا هستند، بخش‌های داخلی گل سفید و بخش‌های بیرونی مایل به قرمز هستند و اطراف ان دارای رشته‌های سبز رنگ است.

میوه:میوه‌های بزرگ با رنگ سبز تیره به طول ۵ الی ۶ سانتی متر با قطر ۳ سانتی متر.

گل کاکتوس سن پدرو

نکته: سن پدرو کاکتوس (Echinopsis pachanoi) معمولاً با کاکتوس مشابه خود تریکو سرئوس (Trichocereus peruvianus) که حاوی مقادیر کم مسکالین است اشتباه گرفته می‌شود.

آموزش نگهداری کاکتوس سن پدرو:
رشد سالانه:
سن پدرو هر ساله مقدار زیادی رشد می‌کند اگر به سن بلوغ برسد و شرایط محیطی آن خوب باشد سالانه می‌تواند تا ۳۰ سانتی متر رشد کند به شرطی که در نور زیاد هم قرار بگیرد.

خاک:
نیاز به خاک با زهکش بالا احتیاج دارد.

آبیاری:
آبیاری منظم نیاز دارد قبل از هر آبیاری خاک گلدان خشک شود.

دما:
دما بین ۲۵ تا ۴۵ درجه باشد در فصل زمستان دما زیر ۱۰ درجه نرسد.

نور:
به نور زیاد احتیاج دارد نور فیلتر شده و کامل در طول روز در صورت قرار گیری در سایه کاکتوس باریک رشد خواهد کرد.

کود دهی:
به طور ماهانه با کودهای مخصوص کاکتوسها تغذیه شود.

تکثیرکاکتوس سن پدرو:
سن پدرو به صورت وسیع از طرق بذر قابل تکثیر است و از طریق قلمه گیری و تن جوش‌هایی که تولید می‌کند نیز قابل تکثیر است.

بیماری‌ها:
اگر بیش از حد آبیاری شوند، دچار پوسیدگی ریشه می‌شود و بیماری‌های قارچی فراوان به سراغ آن میایند.

 

پودر کاکتوس سن پدرو

داروهای هالوسیوژنیک:
ساقه‌های جوان به دلیل محتوای آلکالوئیدی آنها خرد شده و اغلب در بازارهای اکوادور، شمال پرو و بولیوی فروخته می‌شوند. مردم بومی چندین نوع از San Pedro را تشخیص داده‌اند، که توسط تعداد ریپ ها مشخص می‌شود. سن پدرو با هفت ریپ کمترین قدرت را دارد و در بازار مصرف بیشتر رایج است. سن پدرو با چهار ریپ نادر است که قدرت بیشتری را دارد و افراد بومی معتقد هستند که دارای قدرت ویژه است. استفاده از مسکالین سن پدرو به ۳۰۰۰ سال پیش بر می‌گردد.

 

سن پدرو ابلق دفرمه
سن پدرو ابلق دفرمه

 

گونه مانستر سن پدرو
گونه مانستر سن پدرو

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

guest
46 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها