قلمه زدن کاکتوس به روشی متفاوت

قلمه زدن کاکتوس به روشی متفاوت

قلمه زدن کاکتوس به روشی متفاوت : امروز یه روش جدید برای قلمه زدن کاکتوس‌ها بهتون پیشنهاد می‌دهم که می تونید برای اکثر کاکتوس‌ها استفاده کنید البته پیشنهاد و موارد استفاده این روش برای سرئوس هایی هستند که رشد علفی داشته‌اند و به صورت معمول نمی‌توان از آن‌ها قلمه گرفت پس به روش زیر برای آن‌ها عمل می‌کنیم.

قلمه‌هایی که رشد علفی داشته‌اند را ابتدا به مدت یک هفته در جایی خشک و سایه قرار می‌دهیم تا انتها آن‌ها پینه ببند سپس به صورت افقی روی سطح خاک قرار می‌دهیم و برای بهتر ریشه زدن می‌توان چند سانت از محل آرئول های را درون خاک قرار داد و سپس نگهداری می‌کنیم تا کاکتوس ریشه بزند.

مراحل ریشه دار شدن کاکتوس به صورت افقی اندکی بیشتر از روش معمول آن زمان می‌برد و رشد و تن جوش دادن آن‌ها نیز بیشتر طول می‌کشد ولی اگر صبور باشید پس از ریشه زدن با صحنه بسیار زیبایی رو به رو خواهید بود.

قلمه کاکتوس
حتی اگر سر قلمه‌ها را به صورت افقی ریشه دار کنیم رویش جدید آن‌ها به سمت بالا خواهد بود
مراحل اولیه قلمه زدن افقی
مراحل اولیه قلمه زدن افقی
قلمه زدن افقی میرتلو
قلمه زدن افقی میرتلو

نکته ۱: به دلیل این که ریشه دار شدن قلمه‌ها به این روش زمان بیشتری می‌برد ممکن است قلمه شما با از دست رفتن آب مواجه شود و حالت چروکیده به خود بگیرد که می‌توان با کاور کردن آن مشکل را بر طرف کرد.
نکته۲: قلمه‌هایی که با این روش به‌دست میایند دارای رشد بیشتری نسبت به روش قلمه‌های عمودی هستند چون در محل اتصال کاکتوس با خاک ریشه‌های بیشتری ایجاد شده و مواد مغذی بیشتری جذب گیاه می‌شود.
نکته۳: یکی از روش‌های پیوند دادن بر روی اپونتیا نیز با همین روش ریشه دار کردن است به این صورت که یک راکت اپونتیا را به صورت افقی ریشه دار کرده و اجازه می‌دهیم تا راکت جدید بدهد سپس بدون جدا کردن راکت‌ها بر روی راکت جدید پیوند می‌زنیم در این روش چون اپونتیا سطح نور گیر بیشتری دارد و ریشه‌های بیشتری تولید کرده پیوندک با رشد بسیار بالایی رو به رو خواهد شد.
قلمه زدن افقی

ریشه دار کردن افقی اپونتیا
ریشه دار کردن افقی اپونتیا
استفاده از روش ریشه دار کردن افقی در اپونتیا
استفاده از روش ریشه دار کردن افقی در اپونتیا
قلمه سن پدرو
مرحله اول قلمه زدن افقی پیدا کردن کاکتوسی که جهت رشد علفی و پوسیدگی مناسب قلمه نباشد.
قرار دادن در خاک
قرار دادن در خاک و ریشه دار شدن و پس از مدتی جوانه زدن
قلمه زدن افقی
قلمه زدن افقی

روش قلمه زدن کاکتوس
روش قلمه زدن کاکتوسروش قلمه زدن کاکتوسنویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

قلمه زدن کاکتوس به روشی متفاوت

‫21 نظر ارسال شده در “قلمه زدن کاکتوس به روشی متفاوت

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون همچنین، بله میشه قلمه زد، ولی بهتر هست بصورت عمودی کشت کنید نه بصورت مطالب مقاله.

  • گیسو :

   یعنی احتمال اینکه قلمه بگیره کم هست ?
   و اگر امکانش هست لطفا بگید این روش قلمه زدن در روز های اول چه میزان آبیاری لازم داره

   • کارشناس 2 :

    باروش قلمه زدن این مقاله احتمال داره که قلمه از بین بره، چون خیلی باریک هستند، میتونید دوسرگیاه رو هم با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید بعد از پینه بستن قسمت بریده شده داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید،وتا زمان ریشه زنی در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید، تا یک هفته ابیاری نکنید،بعد از یک هفته بصورت سطحی بااسپری میتونید سطح خاک رو مرطوب کنید ،ابیاری بصورت کامل رو بعد از ریشه زنی میتونید انجام بدید.

 1. افشین :

  سلام
  من یک سرئوس صخره ای دارم ۳۰سالشه و ۱متر ارتفاع داره تو چند سال اخیر پر از جوانه شده و من نمیدونم چطور باید ازش جدا کنم و بکارم لطفا راهنمایی کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، میتونید با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده تنه جوشها رو کات کنید وبعد با محلول قارچ کش شستشو بدید ودر محیط منزل در جای خنک وخشک بمدت یک هفته نگهداری کنید،بعد ازپینه بستن قسمت بریده شده داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید،ودر جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید،ابیاری رو بصورت سطحی با اسپری انجام بدید بعد از ریشه زنی وشروع به رشد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 2. hdu :

  سلام من یه افوربیا خرچنگی دارم خیلی بلند شده میخواستم بدونم چشوری از ساقه قلمه اش بزنم و اگر ساقه رو جدا کنم دوباره قلمه میزنه ؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، اگر گیاهتون رشد داره میتونید با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده به اندازه ۱۵ سانت جداکنید، وداخل اب بگذارید تا شیره سفید قطع بشه وبعد بمدت ۷_۱۰ روز در محیط خنک وسایه نگهداری کنید تاقسمت بریده شده پینه ببنده بعد داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید،قسمتی که داخل خاک هست مجدد تنه جوش میزنه ورشد میکنه.

 3. هانیه :

  سلام
  من یه سن مدرو دا رم که از پایین زرد شو و خشک سد،قسمت زرد سده را با کاتر جدا کرم و سالمو نگه داشتم،الان احتیاج هست که در محلول قارچ کش بگذارم یا همینطوری بگذارم پینه ببنده بعد داخل خاک قرار بدم؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، اگر قارچ کش دارید بهتر هست که با محلول قارچ کش شستشو بدید بعد بگذارید پینه ببنده،ندارید هم میتونید به پودر دارچین اغشته کنید.

 4. ابوالفضل :

  سلام و عرض خسته نباشید من یه کاکتوس از دستم گرفتم متاسفانه الان میبینم از پایین زرد شده چطور میتونم نجاتش بدم و چجوری میتونم از جوش های که زده جدا کنم و جدا بکارم از مطالب شما فهمیدم باید در محلول قارچ کش بخوابانم لطفا بیشتر توضیح دهید

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، میتونید تا جایی که زرد شده کات کنید تا به اوند سالم برسید،تنه جوشها اگر سالم هستند واندازه یک بند انگشت میشن میتونید جدا کنید از گیاه مادری و همراه با تنه اصلی داخل محلول قارچ کش قوطه ور کنید وچند روزی در جای خشک ونسبتا خنک نگهداری کنید تا قسمت بریده وجدا شده پینه ببنده بعد داخل خاک مخصوص کاکتوس که از قبل ضدعفونی وخشک شده بکارید، ابیاری رو کاملا سطحی با اسپری اب انجام بدید به اندازه ای که فقط سطح خاک مرطوب بشه وتا زمان ریشه زنی ورشد مجدد در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید هر سه الی چهار روز یک بار اسپری اب رو روی سطح خاک انجام بدید.

 5. مانی :

  سلام و خسته نباشید من یه کاکتوس دارم مشکل داره میخواستم راهنمایی کنید از پایین داره لکه های قویی میزنه میخواستم شمارتون بدین تا عکسش بفرستم و راهنمایی کنید برای پیشگیری چیکار کنم ممنون

 6. مرجان :

  نورش چقدر باید باشه اگه بخوام ازایت روش استفاده کنم برای قلمه؟
  رطوبت محیطی چقدر باشه؟
  آب بدم یا ندم؟
  چند وقت یه بار؟
  نور مستقیم می خواد یا نور فیلتر شده؟
  فضای بیرون یا داخل؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   باید جای پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید،اگر در تابستان بخواهید این روش رو انجام بدیددر فضای ازاد ونورفیلتر شده نگهداری کنید اگر در زمستان میخواهید قلمه بزنید داخل محیط سرپوشیده، دمای ۲۰_۳۰ درجه، نیازی به کاورکردن نیست، هر از گاهی روی خاک اب اسپری کنید روی قلمه اب اسپری نکنید. با اسپری اب روی خاک رطوبت محیط هم فراهم میشه.

 7. مهران نیوکاسل :

  سلامی دوباره
  ببخشین من یه آپونتیا دارم که به خاطر نور کم جوونه ای که داده علفی رشد کرده من میتونم اون جوونه که رشد علفی کرده رو به این صورت قلمه بزنم.
  اینطوری قلمه بزنم درصد ریشه دادنش و جوونه دادنش چقدره؟
  و تقریبا چقدر طول میکشه که ریشه دار بشه و جوونه جدید بده؟
  و اگه جوونه بده جوونش که دیگه برخلاف خودش رشد علفی نمیکنه؟ البته با وجود نورکافی

  • کارشناس 2 :

   سلام. بله میتونید به این روش قلمه بزنید اگرگیاه نور کافی دریافت کنه علفی رشد نخواهد کرد، قلمه ای که کمبود نور داشته اگر بمرور زمان نور کافی دریافت کنه رشد ایدالی خواهد داشت.اگر در زمان رشد قلمه بزنید دو الی سه هفته بعد ریشه دار میشه. غیر از زمان رشد باشه یک الی دو ماه زمان میبره تا ریشه دار بشه.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام. فکر کنم با این روش جواب بده فقط باید ساقه های قدیمی رو انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *