قلمه زدن کاکتوس به روشی متفاوت

قلمه زدن کاکتوس به روشی متفاوت

قلمه زدن کاکتوس به روشی متفاوت : امروز یه روش جدید برای قلمه زدن کاکتوس‌ها بهتون پیشنهاد می‌دهم که می تونید برای اکثر کاکتوس‌ها استفاده کنید البته پیشنهاد و موارد استفاده این روش برای سرئوس هایی هستند که رشد علفی داشته‌اند و به صورت معمول نمی‌توان از آن‌ها قلمه گرفت پس به روش زیر برای آن‌ها عمل می‌کنیم.

قلمه‌هایی که رشد علفی داشته‌اند را ابتدا به مدت یک هفته در جایی خشک و سایه قرار می‌دهیم تا انتها آن‌ها پینه ببند سپس به صورت افقی روی سطح خاک قرار می‌دهیم و برای بهتر ریشه زدن می‌توان چند سانت از محل آرئول های را درون خاک قرار داد و سپس نگهداری می‌کنیم تا کاکتوس ریشه بزند.

مراحل ریشه دار شدن کاکتوس به صورت افقی اندکی بیشتر از روش معمول آن زمان می‌برد و رشد و تن جوش دادن آن‌ها نیز بیشتر طول می‌کشد ولی اگر صبور باشید پس از ریشه زدن با صحنه بسیار زیبایی رو به رو خواهید بود.

قلمه کاکتوس
حتی اگر سر قلمه‌ها را به صورت افقی ریشه دار کنیم رویش جدید آن‌ها به سمت بالا خواهد بود
مراحل اولیه قلمه زدن افقی
مراحل اولیه قلمه زدن افقی
قلمه زدن افقی میرتلو
قلمه زدن افقی میرتلو

نکته ۱: به دلیل این که ریشه دار شدن قلمه‌ها به این روش زمان بیشتری می‌برد ممکن است قلمه شما با از دست رفتن آب مواجه شود و حالت چروکیده به خود بگیرد که می‌توان با کاور کردن آن مشکل را بر طرف کرد.
نکته۲: قلمه‌هایی که با این روش به‌دست میایند دارای رشد بیشتری نسبت به روش قلمه‌های عمودی هستند چون در محل اتصال کاکتوس با خاک ریشه‌های بیشتری ایجاد شده و مواد مغذی بیشتری جذب گیاه می‌شود.
نکته۳: یکی از روش‌های پیوند دادن بر روی اپونتیا نیز با همین روش ریشه دار کردن است به این صورت که یک راکت اپونتیا را به صورت افقی ریشه دار کرده و اجازه می‌دهیم تا راکت جدید بدهد سپس بدون جدا کردن راکت‌ها بر روی راکت جدید پیوند می‌زنیم در این روش چون اپونتیا سطح نور گیر بیشتری دارد و ریشه‌های بیشتری تولید کرده پیوندک با رشد بسیار بالایی رو به رو خواهد شد.
قلمه زدن افقی

ریشه دار کردن افقی اپونتیا
ریشه دار کردن افقی اپونتیا
استفاده از روش ریشه دار کردن افقی در اپونتیا
استفاده از روش ریشه دار کردن افقی در اپونتیا
قلمه سن پدرو
مرحله اول قلمه زدن افقی پیدا کردن کاکتوسی که جهت رشد علفی و پوسیدگی مناسب قلمه نباشد.
قرار دادن در خاک
قرار دادن در خاک و ریشه دار شدن و پس از مدتی جوانه زدن
قلمه زدن افقی
قلمه زدن افقی

روش قلمه زدن کاکتوس
روش قلمه زدن کاکتوسروش قلمه زدن کاکتوسنویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

قلمه زدن کاکتوس به روشی متفاوت

پست‌های مرتبط

اصول آبیاری کاکتوس‌ها

اصول آبیاری کاکتوس‌ها

اصول آبیاری کاکتوس‌ها : یکی از مهم‌ترین اصول نگهداری کاکتوس...

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی (بخش پنجم)

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی : در این مقاله به...

معرفی کاکتوس Cintia knizei

معرفی کاکتوس Cintia knizei

معرفی کاکتوس Cintia knizei: کاکتوس زیبای سینتیا، کاکتوسی گرد است،...

نظرات (13)

سلام
من یه سن مدرو دا رم که از پایین زرد شو و خشک سد،قسمت زرد سده را با کاتر جدا کرم و سالمو نگه داشتم،الان احتیاج هست که در محلول قارچ کش بگذارم یا همینطوری بگذارم پینه ببنده بعد داخل خاک قرار بدم؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 22ام, 1398 14:41:

سلام، اگر قارچ کش دارید بهتر هست که با محلول قارچ کش شستشو بدید بعد بگذارید پینه ببنده،ندارید هم میتونید به پودر دارچین اغشته کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و عرض خسته نباشید من یه کاکتوس از دستم گرفتم متاسفانه الان میبینم از پایین زرد شده چطور میتونم نجاتش بدم و چجوری میتونم از جوش های که زده جدا کنم و جدا بکارم از مطالب شما فهمیدم باید در محلول قارچ کش بخوابانم لطفا بیشتر توضیح دهید

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 23ام, 1397 22:12:

سلام، میتونید تا جایی که زرد شده کات کنید تا به اوند سالم برسید،تنه جوشها اگر سالم هستند واندازه یک بند انگشت میشن میتونید جدا کنید از گیاه مادری و همراه با تنه اصلی داخل محلول قارچ کش قوطه ور کنید وچند روزی در جای خشک ونسبتا خنک نگهداری کنید تا قسمت بریده وجدا شده پینه ببنده بعد داخل خاک مخصوص کاکتوس که از قبل ضدعفونی وخشک شده بکارید، ابیاری رو کاملا سطحی با اسپری اب انجام بدید به اندازه ای که فقط سطح خاک مرطوب بشه وتا زمان ریشه زنی ورشد مجدد در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید هر سه الی چهار روز یک بار اسپری اب رو روی سطح خاک انجام بدید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و خسته نباشید من یه کاکتوس دارم مشکل داره میخواستم راهنمایی کنید از پایین داره لکه های قویی میزنه میخواستم شمارتون بدین تا عکسش بفرستم و راهنمایی کنید برای پیشگیری چیکار کنم ممنون

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ بهمن 8ام, 1397 13:51:

سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید. عکس رو میتونید به اینستاگرام یا تلگرام شرکت بفرستید یا لینک عکس رو همینجا بفرستید تا بررسی بشه. شماره تلگرام شرکت، (۰۹۳۵۸۷۲۱۴۱۴)

[پاسخ]

پاسخ

خیلی ممنون از پاسخ شما

[پاسخ]

پاسخ

نورش چقدر باید باشه اگه بخوام ازایت روش استفاده کنم برای قلمه؟
رطوبت محیطی چقدر باشه؟
آب بدم یا ندم؟
چند وقت یه بار؟
نور مستقیم می خواد یا نور فیلتر شده؟
فضای بیرون یا داخل؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 3ام, 1397 21:33:

باید جای پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید،اگر در تابستان بخواهید این روش رو انجام بدیددر فضای ازاد ونورفیلتر شده نگهداری کنید اگر در زمستان میخواهید قلمه بزنید داخل محیط سرپوشیده، دمای ۲۰_۳۰ درجه، نیازی به کاورکردن نیست، هر از گاهی روی خاک اب اسپری کنید روی قلمه اب اسپری نکنید. با اسپری اب روی خاک رطوبت محیط هم فراهم میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلامی دوباره
ببخشین من یه آپونتیا دارم که به خاطر نور کم جوونه ای که داده علفی رشد کرده من میتونم اون جوونه که رشد علفی کرده رو به این صورت قلمه بزنم.
اینطوری قلمه بزنم درصد ریشه دادنش و جوونه دادنش چقدره؟
و تقریبا چقدر طول میکشه که ریشه دار بشه و جوونه جدید بده؟
و اگه جوونه بده جوونش که دیگه برخلاف خودش رشد علفی نمیکنه؟ البته با وجود نورکافی

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ دی 20ام, 1397 20:31:

سلام. بله میتونید به این روش قلمه بزنید اگرگیاه نور کافی دریافت کنه علفی رشد نخواهد کرد، قلمه ای که کمبود نور داشته اگر بمرور زمان نور کافی دریافت کنه رشد ایدالی خواهد داشت.اگر در زمان رشد قلمه بزنید دو الی سه هفته بعد ریشه دار میشه. غیر از زمان رشد باشه یک الی دو ماه زمان میبره تا ریشه دار بشه.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام و تشکر فراوان
از این روش جالب میشه برای تکثیر افوربیا میلی استفاده کنم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آذر 8ام, 1397 16:51:

سلام. فکر کنم با این روش جواب بده فقط باید ساقه های قدیمی رو انتخاب کنید.

[پاسخ]

پاسخ