همه چیز در مورد گیاه کالانکوئه

همه چیز در مورد گیاه کالانکوئه
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

همه چیز در مورد گیاه کالانکوئه : در این مقاله به معرفی، نگهداری، بیماری‌ها و مشکلات، تکثیر و همه موارد لازم برای نگهداری گیاه کالانکوئه می‌پردازیم. نام علمی این گیاه Kalanchoe می باشد.

کالانکوئه از تیرە گل نازیان, چندسالە, طول عمر زیاد, مقاوم به خشکی و سرما, دارای تنوع گل و ۲۰۰ گونه مختلف است.این گیاه دارای گل‌های ریز با گلبرگ‌های چهارتایی می‌باشد.برگ‌ها صاف و بدون کرک و خار و به شکل بیضی می‌باشند. ساقه‌ها در سال اول آبدار و شکننده و در سال دوم چوبی می‌شوند.

چند گونه مهم از کالانکوئە عبارنتد از:

۱-کالانکوئه کرکدار:
برگ‌های آن گوشتی پوشیده با کرک‌های سفید کە کنارەهای برگ دارای لکەهای قهوه ای رنگ است. گلهای این گیاه از نظر زیبایی در مقایسه با برگ‌ها در درجه دوم اهمیت قرار می‌گیرند.

۲-کالانکوئه بلوسفیلدیانا:
این نوع در هوای خنک وارد بازار شدە و بومی ماداگاسکار است. ارتفاع آن به ۳۰ سانتی متر می‌رسد. برگهای گوشتی و سبز روشن و به شکل تخم مرغی پهن کە لبە آنها بە سمت بالا برگشتە است. کاسه گل ارغوانی مایل بە سبز و جام گل ارغوانی است. فصل گلدهی آن در اوایل پاییز با خنک شدن هوا صورت می‌گیرد و گل‌هایی با رنگ زرد, سفید, نارنجی, قرمز و صورتی می‌دهد. این گیاه مناسب برای کنار پنجره باز, ترانس, بالکن و فلاورباکس می‌باشد.

۳-کالانکوئه اشک تمساح:
این گونه زندەزا است و از طریق گیاهچه های کوچک که روی لبه برگ‌های آن تشکیل می‌شود, افزایش می‌یابد.

۴- کالانکوئه پیناتا و دایگارای:
این گونەها زنده زا هستند و از طریق غیرجنسی تکثیر می‌یابند. روی هریک از دندانه‌های برگ گیاه, عضو کوچکی از گیاه که در حقیقت یک روی ان برگساری کوچک است تشکیل می‌شود که پس از پراکنده شدن, شروع به رشد می‌کنند.

کالانکوئه کرکدار
کالانکوئه کرکدار

 

کالانکوئه اشک تمساح
کالانکوئه اشک تمساح

نیازهای کالانکوئه:

دما:
دمای ایده آل برای این گیاه بین ۱۸-۲۰ درجە است. بطوریکه در دمای پایین‌تر از ۱۶ و بالاتر از ۲۷ درجه گلدهی به تأخیر می افتد.

آبیاری:
قبل از آبیاری خاک را بررسی کنید تا از ریزش گل‌ها در اثر آبیاری زیاد جلوگیری شود.

خاک:
خاک باید دارای ۵۰ درصد مواد الی باشد و از زهکشی خوب برخوردار باشد چون ریشه این گیاه افشان است. همچنین   PH خاک باید بین ۵/۶-۵/۸ باشد. چون فسفر زیاد باعث کاهش جذب عنصر روی می‌شود. از مصرف بیش از حد آن خودداری کنید.

رطوبت:
نوسانات رطوبت برای این گیاه باید کم باشد و خاک به طور مرتب رطوبت داشته باشد.

گلدهی:
کالانکوئه برای گلدهی نیاز بە دو روز کوتاه دارد چون گیاهی روزکوتاه است. اغلب از اواسط پاییز گلدهی شروع می‌شود تا شروع گرما, هرچه تعداد روزهای کوتاه بیشتر باشد گل آذین تشکیل شده نیز بیشتر می‌شود. برای دوباره به گل نشاندن این گیاه می‌توان پس از گلدهی ساقه‌هایی که گل نکردن را هرس کرد و گلدان را در جای خنک قرار داد.

در تحریک گلدهی می‌توان از پوشش چادری تیره استفاده کرد. برای جلوگیری از بالا رفتن دما زیر پوشش بهتر است این کار از ساعت ۷ بعدازظهر شروع شود و در ساعت ۹ صبح پوشش برداشته شود. عمر هر گل در دمای ۱۸ درجه حدود ۶ روز است. این گیاه به دلیل آبدار و گوشتی بودن در دمای زیر ۲ درجه صدمه می‌بیند.

تکثیر کالانکوئه:
از دو روش قلمەگیری و کاشتن بذر امکان پذیر است. برای روش قلمه گیری,قلمه‌ها را باید در مواقعی که روزها بلند هستند گرفت, قلمه انتهایی ساقه را که دارای چند جفت برگ بالغ است برای تکثیر بکار می‌برند.قلمه‌ها را به مدت ۲الی ۳ روز در جایی خنک قرار می‌دهند تا در قسمت بریده شده پینه درست شود, البته می‌توان در آب قرار داد که این نیز روشی متداول برای بهتر ریشه دار کردن قلمه‌هاست. سپس قلمه‌ها را در محیطی که دارای زهکشی خوبی است قرار می‌دهند که دمای مناسب بستر باید بین ۲۲ درجه باشد. اگر شرایط مناسب باشد ۱۳الی ۱۷ هفته زمان لازم است تا گیاه گلدهی داشته باشد. برای کاشت بذرها, بذور را از دی ماه تا تیرماه می‌کارند. البته در شرایط گلخانه‌ای می‌توان در هر شرایطی بذر را کاشت. بذر کالانکوئە نیاز بە نور دارد پس نباید روی آنها را پوشاند.

آفات و مشکلات کالانکوئه:
این گیاه جزو مقاوم‌ترین گیاهان در برابر آفات و بیماری‌ها می‌باشد, ولی گاهی ممکن است مورد حمله شته قرمز قرار گیرد که از ساقه این گیاه تغذیه می‌کند.

مشکلات کالانکوئه:

۱- قرمز و زرد شدن برگها:
درست است کە گفتە می‌شود آبیاری مرتب انجام گیرد, اما گاهی در اثر آبیاری بیش از حد برگ‌های گیاه بە رنگ قرمز, سپس زرد متمایل می‌شوند حتی برگ‌های تازه رشد کردە, کە بعداً باعث مرگ گیاه می‌شود. پس حتماً اول خاک گلدان را لمس کنید و در صورت خشک بودن خاک را آبیاری کنید. گلدان نیز باید زهکشی خوب داشته باشد بطوریکه هنگام آبیاری اضافی آب از زیر گلدان خارج شود.

یادتان نروداگر گلدانتان زیر گلدانی داشت موقع آبیاری آن را بردارید تا با جمع شدن آب در زیرگلدانی موجب فاسد شدن ریشه ها نشود که باعث مرگ گیاه می شود.

۲- پوسیدگی ساقه ها:
پوسیدگی ساقه ها بعلت آبیاری زیاد بوده، پس آبیاری را کم کرده و زهکشی گلدان را بررسی کنید.حتما بین دو آبیاری خاک گلدان باید خشک شود.

۳- زرد شدن و ریزش برگ‌های قدیمی:
به دو علت ممکن است این پدیده رخ دهد, یکی آبیاری زیاد و خالی نکردن آب زیرگلدانی است, دومی به خاطر کمبود ازت است که با دادن کود آلی حاوی ازت زیاد برطرف می‌شود.

۴- قرمز شدن لب برگ‌ها:
نور کم, نوسانات دمایی محیط نگهداری و سرد شدن هوا می‌تواند موجب این پدیده شود.

۵- وجود شپشک بر روی برگ‌ها:
در صورت وجود شپشک بر روی برگ‌های گیاه, اولین پیشنهاد استفاده از آب صابون است. همچنین می‌توانید از اسپری‌های حشره کش خانگی استفاده کنید که اگر جواب نداد در آخر از سم دیازینون استفاده کنید.

۶- دراز شدن ساقه‌های کالانکوئه:
محیط کم نور موجب این پدیده می‌شود چون کالانکوئە گیاهی نور دوست است پس با انتقال گیاه به محل پرنورتر این مشکل را برطرف کنید.

۷- ریز بودن برگ‌ها:
این پدیده نیز به علت نور کم است. پس گیاه خود را به محلی پرنور البته نور غیر مستقیم انتقال دهید, در صورت نبود نور از نور مصنوعی استفاده کنید.

گلدهی مجدد گیاه:
اگر می‌خواهید گیاهان بعد از گلدهی اول و خشک شدن گل‌ها دوباره به گل بنشینند حتماً از قسمت دمگل گلهای خشک شده را جدا کنید تا انرژی گیاه صرف گل‌های خشک نشود و حتماً با کود پتاس بالا مثل کریستالون قرمز هردو هفته یک‌بار کالانکوئە را تقویت کنید.

خاک مخصوص قلمه:
یک قسمت پیت ماس یا کوکوپیت همراه با یک قسمت خاک‌برگ یا کمپوست و دو قسمت ماسه نرم. (ماسه برای زهکشی خوب)

نکاتی در مورد گیاه کالانکوئه:
نوسانات نوری و دمایی زیاد موجب غیر عادی شدن رنگ برگها می‌شود.

کافی نبودن تعداد روزهای کوتاه موجب غیرعادی شدن گل آذین بوده و به راکتەهای پوستەای کوچک, در گل بزرگ شده و مشابه برگ می‌شوند کە بە آن پدیدە فیلودی یا برگسانی گفتە می‌شود.

همه چیز در مورد گیاه کالانکوئه

همه چیز در مورد گیاه کالانکوئه

همه چیز در مورد گیاه کالانکوئه

همه چیز در مورد گیاه کالانکوئه

نویسنده: خانم عفید
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
guest
82 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
فاطمه
فاطمه
۱۲ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۴:۰۲

سلام وقت بخیر اسم این گیاه چیه و شرایط نگهداریش چیه؟ممنونم
comment image

کارشناس 1
۱۲ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۳:۰۵
در پاسخ به  فاطمه

سلام، کالانکوئه تیرسیفلورا هست شرایط نگهداری مثل سایر کالانکوئه ها، نور زیاد وفیلتر شده ابیاری با خشک شدن سطحی خاک.

فاطمه
فاطمه
۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۱:۴۹

سلام…اسم این گیاه چیه؟
https://uupload.ir/files/vu90_screenshot_2021-03-29
_پک_۳_تایی_کاکتوس_کالانکوئه_کد_ct254.png

کارشناس 1
۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۵:۰۸
در پاسخ به  فاطمه

سلام، لینکی که فرستادید مشکل داره مجدد امتحان کنید.

فاطمه
فاطمه
۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۵:۱۰
در پاسخ به  کارشناس 1

comment image

مجید
مجید
۲۱ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۵:۳۶

سلام وقت بخیر.قبل از هرچیزی میخوام تشکرکنم بابت پاسخ ها وراهنمایی های مفید وارزشمندتان.این کالانکوئه راتازه خریدم عکسشو فرستادم ببینید مشکلش چیه برگاش زرده.روی یه ساقه گلش هم حالت زنگ زدگی داره.
comment image

کارشناس 1
۲۱ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۲:۵۲
در پاسخ به  مجید

سلام، ممنون از توجه شما، زرد وخشک شدن نوک برگها چند دلیل میتونه داشته باشه، ابیاری بیش از اندازه، ابیاری با ابهای دارای املاح، گرفتگی زهکش گلدان، دما ونور زیاد، کمبود عناصر موجود در خاک،این موارد رو بررسی وایدال کنید، بعد از اتمام گلدهی میتونید گیاه رو با کودهای کامل تقویت کنید اگر گیاه رو تازه تهیه کردید احتمال شوک جابجایی هم باعث این مشکل میشه که بهتر هست صبر کنید برگهای زرد کامل خشک بشند بعد جدا کنید برگی رو که حالت زنگ زدگی داره حتما جدا کنید.

مجید
مجید
۱۹ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۵:۲۱

سلام وقت بخیر یه کالانکوئه برگ پهن انداخته بودن توکوچه اوردمش ساقه اصلی رو دوقسمت کردم قسمت بالایی که شاخه های جوون داشت روهم قلمه زدم بادوتابرگ گذاشتم خیلی جووناشوگذاشتم توخاک سبک ساقه اصلی روتوآب.کاردرستیه؟

کارشناس 2
۱۹ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۰:۳۲
در پاسخ به  مجید

سلام، بله ریشه دار میشند.

مرضیه
مرضیه
۹ دی, ۱۳۹۹ ۲۱:۱۴

سلام من یه کالانکوا کرکی برگ پهن دارم که چند وقته برگهای بزرگ و سالمش میفته علتش چه میتونه باشه؟
کنار پنجره ی شمالی نور زیاد و غیر مستقیم آبیاری بعد از خشک شدن خاک ظاهر کاملا سر حال بدون برگ پژمرده و زرد
دمای ۲۱-۲

کارشناس 1
۹ دی, ۱۳۹۹ ۲۲:۴۷
در پاسخ به  مرضیه

سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم، بتازگی محیط نگهداری یا خاک یا گلدان گیاه عوض نشده؟دما یعنی بین ۲الی۲۱ درجه هست؟آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

مرضیه
مرضیه
۱۰ دی, ۱۳۹۹ ۱۹:۳۰
در پاسخ به  کارشناس 1

comment image
comment image
comment image
comment image
کلا ۷-۸ ماهه که دارمش تو این مدت هیچ مشکلی نداشت تقریبا با سرد شدن هوا این اتفاق شروع شدولی محیطش سرد نیست تازه نزدیک شوفاژه ولی همیشه روی درجه ی خیلی کمه و گرم نمیکنه گلدون رو و گلدان و خاکش رو عوض نکردم ۳-۴ باری هم کود سه بیست دادم بهش
دما هم منظوم ۲۱-۲۲ بود
توروخدا بگید گلم چش شده :(((((

کارشناس 2
۱۰ دی, ۱۳۹۹ ۲۱:۳۹
در پاسخ به  مرضیه

بتازگی محیط نگهداری عوض شده؟ گیاه رو با فاصله از لوازم گرمایشی نگهداری کنید تغییر محیط نگهداری وتغییر ناگهانی دما باعث این مشکل میشه.

مرضیه
مرضیه
۱۱ دی, ۱۳۹۹ ۰۰:۵۸
در پاسخ به  کارشناس 2

نه جاش عوض نشده از روز اول همینجا بوده آخه اصلا جاش گرم نیست
الان نمیدونم سدشه یا گرمشه 🙁
ممنونم از پاسختون

کارشناس 1
۱۱ دی, ۱۳۹۹ ۱۳:۲۷
در پاسخ به  مرضیه

زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه ابیاری رو هم زمانی که خاکش کامل خشک شد انجام بدید. به گیاه شوک وارد شده. در جای ثابتی نگهداری کنید وبرگهای داخل گلدان رو جمع کنید بمرور زمان بهبود پیدا میکنه،دما رو ثابت نگهدارید واگر کنار پنجره هست از سرمای شبانه که از شکاف پنجره ها وارد میشه محافظت کنید.

مرضیه
مرضیه
۱۱ دی, ۱۳۹۹ ۱۲:۳۹
در پاسخ به  کارشناس 2

با برگ هایی که میوفتن میشه کاری کرد؟ یه بار زدم تو گلدون و خاک ولی بعد چند روز پلاسیدن

کارشناس 1
۱۱ دی, ۱۳۹۹ ۱۳:۳۳
در پاسخ به  مرضیه

این نوع کالانکوئه ها با برگ هم تکثیر میشن،ولی برگ باید کاملا سالم باشه که بتونید قلمه بزنید.

مرضیه
مرضیه
۱۱ دی, ۱۳۹۹ ۱۴:۰۵
در پاسخ به  کارشناس 1

سپاسگذارم از پاسختون
برگ ها کاملا سالم هستن
میشه بفرمایید تکثیر به چه صورته؟

کارشناس 1
۱۱ دی, ۱۳۹۹ ۱۴:۴۱
در پاسخ به  مرضیه

ممنون از شما،برای کسب اطلاع بیشتر در این مورد پیشنهاد میکنم مقاله آموزش تکثیر ساکولنتها از طریق برگ همراه تصویر رو مطالعه بفرمایید،برای مطالعه روی قسمت ابی رنگ کلیک کنید.

نهال سلامی
نهال سلامی
۲۶ آذر, ۱۳۹۹ ۱۸:۴۳

سلام وقت بخیر ، گل کالانکوئه رو یکماه پیش خریدم ، خاک و گلدون رو عوض نکردم ، بعد از خشک شدن خاک آبیاری میکنم، در محیط گلخونه ای با تهویه مناسب، دمای ۲۵ تا ۲۸ درجه، نور زیاد غیر مستقیم، اکثر غنچه هاش گل شدن و کلی غنچه ریز جدید داده ولی سه روزه که شاخه های ریزش ک غنچه دارن پژمرده و خمیده شدن، برگهای بزرگش بیحال و رو به پایین افتادن شل شدن ☹️هیچ کودی تا حالا بهش ندادم و هیچ حشره ای توی گلدون یا روی برگها ندیدم ولی چندتا از برگها الک قهوه ای دارن مثل سوختگی !
ممنون میشم راهنمایی کنید چیکار کنم حال گلم خوب بشه؟

کارشناس 2
۲۶ آذر, ۱۳۹۹ ۲۰:۵۲
در پاسخ به  نهال سلامی

سلام، از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم واینکه به تازگی محیط نگهداری تغییری داشته؟آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

نهال سلامی
نهال سلامی
۲۶ آذر, ۱۳۹۹ ۲۳:۳۳
در پاسخ به  کارشناس 2

ممنونم از پاسخگویی و توجهتون
روی بعضی از برگها لک قهوه ای هست مثل زنگ زدگی یا سوختگی ولی حشره ای در گلدان یا روی گیاه ندیدم تا حالاcomment image

کارشناس 1
۲۸ آذر, ۱۳۹۹ ۱۸:۱۸
در پاسخ به  نهال سلامی

ممنون از شما،تمام برگهایی رو که لکه دارند جدا کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب ابیاری سمپاشی کنید. (مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب)

مائده
مائده
۱۷ دی, ۱۳۹۹ ۱۰:۰۶
در پاسخ به  کارشناس 1

سلام.گل من هم دقیقا همین مشکلو امسال پیدا کرده. با اینکه شما راهنمایی کردین که از قارچ کش استفاده بشه. اما من می ترسم اینکارو انجام بدم . چون گیاهم کلی غنچه داده و ترسم اینه که خراب بشه. حدود یه هفته است که دو بار با پنبه آغشته به حشره کش برگ ها رو تمیز می کنم. به نظرتون فایده ای داره..؟

کارشناس 1
۱۷ دی, ۱۳۹۹ ۲۱:۲۸
در پاسخ به  مائده

سلام، میتونید تمام برگهایی رو که لکه دارند جدا کنید وبعد از اتمام گلدهی گیاه رو با محلول قارچ کش سمپاشی وابیاری کنید، الان هم انجام بدید مشکلی بوجود نمیاد. ولی روی گلها محلول اسپری نکنید برای بیماری قارچی محلول قارچ کش بهتر هست استفاده بشه محلول حشره کش تاثیری نخواهد داشت.

Fatemeh
Fatemeh
۲۲ آذر, ۱۳۹۹ ۱۳:۱۱

سلام وقت بخیر من این کالانکوا سبز دارم برگاش چند وقته شروع به ریزش کرده و این شکلی شده شرایط نگهداریش هم زیر نور مصنوعی است ممنون میشم دلیلشو بهم بگید
comment image
comment image
comment image

کارشناس 1
۲۲ آذر, ۱۳۹۹ ۱۷:۰۷
در پاسخ به  Fatemeh

سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم،ترکیب خاک،ابیاری،دمای نگهداری ،بتازگی خاک یا گلدان گیاه عوض شده؟ محیط نگهداری تغییری داشته؟موقع ابیاری اب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج میشه؟

Fatemeh
Fatemeh
۲۲ آذر, ۱۳۹۹ ۱۷:۳۲
در پاسخ به  کارشناس 1

خاکشو تابستان عوض کردم بعد از اونم خیلی رشد کرد و پر پشت شد.دوهفته یه بار آبیاری میکنم (سطح خاک خشک بشه)و زیر گلدانی خالی میکنم .محیطم تغییری نداشته.

کارشناس 2
۲۳ آذر, ۱۳۹۹ ۱۱:۳۴
در پاسخ به  Fatemeh

گیاهتون کمبود نور داره یا لامپ اضافه کنید یا ساعت نوردهی رو افزایش بدید ریزش برگها از نواسانات دمایی میتونه باشه دما رو چک کنید مخصوص شبها سوز سرما از شکاف پنجره ها به گیاه اسیب نرسونه، ابیاری رو هم زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید، زهکش گلدان رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه.