چند نکته مهم در مورد تعویض گلدان کاکتوس‌ها

تعویض گلدان یکی از اصول نگهداری کاکتوس‌ها و ساکولنت ها می‌باشد که در زمان مناسب باید انجام شود. در این مقاله به چند نکته مهم در مورد تعویض گلدان کاکتوس‌ها می‌پردازیم.

۱- فصل تعویض گلدان:
بهترین زمان برای تعویض گلدان اواخر زمستان و بهار است. ولی در سایر زمان هم می‌توان تعویض گلدان انجام داد به شرط آن که ریشه گیاه فعال باشد و آبیاری باعث گندیدگی گیاه نشود. چون در زمان تعویض گلدان ریشه‌ها آسیب می‌بینند گیاه احتیاج دارد تا خود را بازسازی کند و فصول سرد که گیاه رشد ندارد باعث خرابی بیشتر ریشه می‌شود.

۲- زمان تعویض گلدان:
وقتی ریشه‌های گیاه تمام حجم خاک گلدان را اشباح کردند زمان تعویض گلدان است در کاکتوس‌هایی که به صورت گرد رشد می‌کنند هنگامی که گیاه به لبه گلدان رسید زمان تعویض گلدان است. و در کاکتوس‌های ستونی با توجه به حجم ریشه گیاه اقدام به تعویض گلدان می‌کنیم.

۳- انتخاب گلدان مناسب:
انتخاب گلدان مناسب از نکات مهم تعویض گلدان است کاکتوس‌ها نباید در گلدان‌ها بزرگ کاشته شوند و زمان تعویض گلدان یک سایز اندازه گلدان بزرگ‌تر شود گلدان انتخاب شده باید دارای زهکش مناسب باشد و بهتر است از گلدان‌های سفالی لعاب دار استفاده نشود زیرا آب را در خود نگه می‌دارند و باعث پوسیدگی ریشه‌ها می‌شوند.
خاک مناسب: خاک مناسب را با توجه به نیاز گیاه انتخاب کنید برای خانواده اپونتیا ها و آگاو ها خاک سنگین‌تر و برای ساکولنت ها خاک سبک‌تر استفاده شود.
چند نکته مهم در مورد تعویض گلدان کاکتوس‌ها

۴- ریشه شویی:
معمولاً عمل ریشه شویی در کاکتوس‌هایی انجام می‌شود که خاک قبلیان ها ضعیف بوده و باعث کاهش رشد گیاه شده است در این موارد ریشه‌های گیاه را با دقت در آب شسته و سپس با محلول قارچ کش درصد پایین اسپری می‌کنیم و اجازه می‌دهیم به مدت دو روز کاکتوس‌ها در محیط سایه و با دمای متعادل استراحت کنند سپس اقدام به کاشت آن ها میکینم.

۵- هرس ریشه:
از جمله کارهایی که می‌توان در هنگام تعویض گلدان انجام داد هرس کردن ریشه‌های گیاه است هر چند این روش مخالفین و موافقین زیادی دارد و هر کدام برای انجام دادن یا ندادن آن دلایل خاص خود را دارند ما این عمل را پیشنهاد نمی کنیم ولی به توضیح آن می‌پردازیم هرس ریشه به منظور تحریک ریشه‌های ذره بینی گیاه برای رشد بیشتر انجام می‌شود که به این صورت که ریشه های بلند گیاه در هنگام تعویض گلدان کوتاه می‌شود تا گیاه مجبور به تولید ریشه‌های فرعی شود و گفته می‌شود در رشد و شکل گیری گیاه نقش مهمی دارد.

۶- کودها و هرمون های ریشه:
پس از هر بار تعویض گلدان شک جدی به گیاه وارد می‌شود و گیاه احتیاج دارد دوباره خود را بازسازی کند به این منظور برای تسریع در عمل بازسازی ریشه‌ها اول می‌توان از هرمون ها ریشه زایی و دوم می‌توان از کودها پتاس بالا استفاده کرد. البته توجه داشته باشید بلافاصله بعد از تعویض گلدان کودهی انجام نشود.

۷- آبیاری پس از تعویض گلدان:
بهتر است پس از تعویض گلدان آبیاری را به چند روز بعد موکول کرد تا کاکتوس بتواند ریشه تازه تولید کند و قدرت جذب آب را داشته باشد در غیر این صورت خیس ماند خاک می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه شود.

نکته آخر:
کاکتوس گیاه بسیار کم توقع بوده و می‌تواند در گلدان بسیار کوچک مدت زمان بسیاری تحمل کند ولی ما برای این که اختلالی در رشد گیاه ایجاد نشود و به گیاه آسیب نرسد اقدام به تعویض به موقع گلدان کاکتوس‌ها می‌کنیم.

چند نکته مهم در مورد تعویض گلدان کاکتوس‌ها

نویسنده:hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

چند نکته مهم در مورد تعویض گلدان کاکتوس‌ها

12 دیدگاه برای “چند نکته مهم در مورد تعویض گلدان کاکتوس‌ها

 1. احسان گفته:

  با سلام و ممنون از سایت و مقاله های خیلی خوبتون
  من تابحال فقط یکبار گلدان تعویض کردم و همون یکبار به اشتباه انجام دادم و کاکتوس اپونتیام چروک شد. دراین مقاله خیلی خوبتون متوجه شدم که اگر ریشه کاکتوس پوسیدگی داشت کل گیاه را با محلول قارچ کش به مدت یک دقیقه شستشو بدم و بعد گیاه را در محیط خنک و نیمه سایه (بدون کشت در خاک) به مدت ۲۴ ساعت قرار بدم و بعد در خاک جدید بکارم و بعد از یک هفته هم اولین آبیاری در خاک جدید رو انجام بدم.درغیر این صورت اگر ریشه گیاه سالم بود و گیاه رشد داشت، ۲۴ ساعت قبل خاک را با محلول قارچ کش آبیاری کنم تا خاک هم نرم شود سپس بلافاصله کاکتوس را به گلدان جدید منتقل میکنیم.ببخشید خلاصه رو مجدد بازگو کردم ممکن هست برای بقیه افراد هم مفید باشد؛ آیا این مقاله را درست بازگو کردم؟ و آیا این شیوه تعویض گلدان درصورت پوسیدگی ریشه، برای بقیه گیاهها هم صادق هست؟ و اینکه چرا گیاهی با پوسیدگی ریشه که ریشه های سالم هم دارد را یک روز “بدون کشت درخاک” درمحیط سایه و خنک نگهداری میکنیم ولی گیاه با ریشه کاملا سالم را بلافاصله به گلدان جدید منتقل میکنیم؟ ریشه درهرصورت درهوای آزاد خشک نمیشود؟
  با تشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله، این روش مختص کاکتوسهاست برای سایر گیاهان اپارتمانی نمیشه این روش رو انجام داد، به این دلیل در فضای بدون خاک نگهداری میشه که قسمتهای اسیب دیده ویا جدا شده پینه ببنده ویا گیاه خودش قسمت اسیب دیده رو ترمیم کنه تا بعد از کاشت گیاه دچار بیماری قارچی نشه چون گیاهان گوشتی وکاکتوسها به بیماری قارچی حساس هستند وزودتر از سایر گیاهان به این نوع بیماری مبتلا میشند.

   • احسان گفته:

    سلام مجدد و خسته نباشید
    بعد از یک هفته کاکتوسم رو به محیط نیمه سایه منتقل و خاک جدیدش(بعدیک هفته) رو آبیاری تا مقداری که کمی آب از گلدان خارج بشه انجام دادم ولی از صبح هنوز خاکش خیس هست و خشک نشده و احساس میکنم آب جذب نمیشه و شاید تا ۲-۳ روز آینده هم جذب نشه، واسه گیاه مجددا مشکل ایجاد نمیکنه؟
    http://uupload.ir/files/zhw1_20200622_001440.jpg

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، چون گیاه در محیط خنک ونیمه سایه بوده به همین دلیل خاکش هنوز مرطوب هست، ولی حتما زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه،ابیاری رو هم زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید.

 2. علی گفته:

  با عرض سلام و وقت بخیر.
  من چند روز پیش تو همین جا یه سوال راجع به بهترین زمان تعویض خاک کاکتوسها داشتم، که لطف کردید و بنده رو راهنمایی کردید. یه سوال دیگه هم داشتم و ممنون میشم که تو این مورد هم کمکم کنید.
  من اکثرا عادت دارم وقتی که میخوام گلدون کاکتوسهام رو عوض کنم، یکی دو روز قبلش با محلول قارج کش کاکتوس رو آبیاری میکنم تا خاک نرم بشه و بعد از تعویض گلدون، تا چند روز آبیاری انجام نمیدم. سوالم اینه با توجه به این نکته که الان کاکتوسها دارن از خواب زمستانی بیدار میشن و به صورت کامل فعال نیستن، آیا بهتره قبل از تعویض گلدون با محلول قارچ کش آبیاری کنم یا نه؟
  ببخشید تو این مورد وسواس هستم و مزاحمتون میشم. چون اولین بارمه که بعد سپری شدن خواب زمستانی کاکتوسها میخوام گلدونها رو تعویض کنم.
  با تشکر.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، روش اصولی تعویض گلدانها همین روش هست، گیاهانی رو که می خواهید خاک یا گلدانشون رو تعویض کنیدبا محلول قارچ کش ابیاری کنید و۲۴ ساعت بعداقدام به تعویض کنید بعد از کاشت داخل گلدان جدید بمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ویک هفته بعد ابیاری رو شروع کنید.

 3. علی گفته:

  خیلی ممنون بابت راهنمایی تون. اونجوری که بنده از توضیحاتتون متوجه شدم هم قبل از بیدار شدن کاکتوس میشه خاک رو عوض کرد و هم بعدش. منتها بهترین حالت اینه که بعدش باشه.

  • کارشناس 2 گفته:

   ممنون از شما، الان که به فصل رشد نزدیک میشیم وشروع بیدار شدن انواع گیاهان از خواب زمستانی هست بهتر هست تعویض خاک یا گلدان انجام بشه،برای مثال یک ماه پیش زمان مناسبی برای این کار نبود. پاییز وزمستان زمان مناسبی برای این کار نیست. اواسط اسفند تا اواخر شهریور.

 4. علی گفته:

  با عرض سلام و وقت بخیر. مقاله بسیار مفید و جامعی بود. یه سوال راجع به زمان تعویض خاک (البته نه الزاما تعویض گلدان) کاکتوسها داشتم.
  الان که دیگه کم کم دمای هوا در اکثر ساعات روز داره بالاتر از ۱۰ درجه میشه و احتمالا کاکتوسها از خواب زمستانی بیدار میشن، میخواستم بدونم که خاک کاکتوس رو باید قبل از بیدار شدن کاکتوسها عوض کرد یا گذاشت بعد اینکه بیدار شدن. اگه بهتره قبل از بیدار شدن عوض کرد، اینجوری ریشه های کاکتوس اگه آسیب ببینن و با توجه به اینکه کاکتوس فعلا فعالیتی نداره امکان از بین رفتنش وجود نداره؟
  شاید یه جایی از سایت خوبتون یه مقاله راجع به این موضوع باشه که من ندیدم، ولی جسارتا اگه ممکن باشه یه مقاله هم در این باره بذارید و یا بنده رو راهنمایی کنید بسیار ممنون میشم.
  ببخشید طولانی شد. با تشکر.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، الان بهترین زمان برای تعویض خاک وگلدان انواع گیاهان هست،تعویض خاک وگلدان باعث شوک به گیاه میشه واگر هنوز خواب باشه باعث بیدار شدن گیاه میشه، وباعث شروع به رشد گیاه میشه،کلا زمانی که گیاه در حال رشد باشه بهتر هست تعویض خاک وگلدان انجام بشه. از الان تا اواخر شهریور ماه میشه خاک وگلدان گیاهان رو تعویض کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *