کاکتوس‌های هیبریدی دوست داشتنی

کاکتوس‌های هیبریدی دوست داشتنی

کاکتوس‌های هیبریدی دوست داشتنی: سلام امروز میخواهم راجب یک مقوله بسیار زیبا در کاکتوس‌ها به نام هیبرید سازی صحبت کنم. مدت‌ها پیش کلکسیونرهای کاکتوس که از تنوع گونه‌های کاکتوسی که داشتند ناراضی بودند تصمیم گرفتند تا یک کاکتوس خودشون بسازند که مثلاً صفات دو یا چند کاکتوس رو هم زمان داشته و یک جورایی دست‌کاری توی ژنتیک گیاهان است.

مقوله هیبرید سازی یک مقوله پیچیده علمی در تمام واریته های گیاهان محسوب می‌شود و در کاکتوس‌ها در تمام واریته ها ممکن است اتفاق بی افتد ولی در خانواده آستریاس و هاورتیاها ما شاهد بیشترین هیبرید سازی هستیم که باعث محبوبیت دو چندان این گیاهان شده است.

هیبرید شدن گاهی یک حسن محسوب می‌شود و گیاهانی باارزش تولید می‌شود و در مواقعی هم باعث تولید گیاهانی بی ارزش و بسیار ارزان می‌شود. معمولاً در هاورتیاها هیبرید شدن باعث تولید گیاهان بسیار باارزشی می‌شود.

حالا دو تا کاکتوس هیبرید که به روش بسیار ساده تولید می‌شوند را میخواهم برایتان معرفی کنم و طریقه ساخت انها را هم به شما میگویم.

۱-Astrophytum hybrid CAP-AS nudum

Astrophytum hybrid CAP-AS nudum
Astrophytum hybrid CAP-AS nudum

این کاکتوس از هیبرید سازی دو گونه Astrophytum capricorne nudum به پذیرنده گرده (مادگی گل) و  Astrophytum asterias f. nudum به عنوان گرده نر تولید می‌شود و می‌تواند با توجه به صفات گیاهان مادری می‌تواند رنگی بین سبز کم رنگ، سبز پر رنگ و متمایل به آبی داشته باشد.

این گونه از آستریاس به راحتی بر روی خاک می‌تواند رشد کند و شرایطی مانند سایر کاکتوس‌ها دارد.

توجه شود در هنگام گرده افشانی از گرده برداری ناخواسته از سایر واریته ها جلو گیری شود.

۲- Astrophytum hybrid CAP-AS

Astrophytum hybrid CAP-AS

این کاکتوس از هیبرید سازی دو گونه Astrophytum capricorne به عنوان پذیرنده گرده (مادگی گل) و Astrophytum asterias به عنوان گرده نر تولید می‌شود و تنها تفاوت آن با گونه‌ای قبلی دارا بودن پرزهای سفید رنگ روی بدنه است که ان هم به علت استفاده از واریته های معمولی (پرز دار) در گیاهان مادری بر خلاف گیاه قبلی که از واریته های نادوم استفاده شده بود.

دو کاکتوس معرفی شده یکی از ساده‌ترین کاکتوس‌های هیبرید هستند و به راحتی قابل تولید در منزل آن هم با داشتم گیاهان مادری نام شده می‌باشند ولی در سایر گونه‌ها مقوله هیبرید سازی اندکی پیچیده‌تر است که در مقاله‌های بعدی به اختصار هیبرید سازی گونه های دیگر را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

هاورتیای بسیار زیبای هیبریدی
هاورتیای بسیار زیبای هیبریدی

 

فروبرگیا ترکیبی، از فرو و لوچن برگیا
فروبرگیا ترکیبی از فرو و لوچن برگیا

 

اچینوکاکتوس هیبریدی
اچینوکاکتوس هیبریدی

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

guest
25 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها