مشخصات گلخانه مناسب برای کاکتوس

مشخصات گلخانه مناسب برای کاکتوس

مشخصات گلخانه مناسب برای کاکتوس: از آن جایی که خیلی‌ها علاقه به کاکتوس‌ها و گل و گیاه‌های زینتی دارند و این علاقه به یک گلدان محدود نمی‌شود و اکثراً به مرور زمان تعداد کاکتوس‌های خود را بیشتر می‌کنند خیلی از آنها برای مراقبت بیشتر و بر طرف کردن نیازهای گلدان‌های خود اقدام به ساخت گلخانه می‌کنند امروز ما می‌خواهیم ویژگی‌های یک گلخانه واقعی را به شما بگوییم.
اکثراً فکر می‌کنند اگر با استفاده از یک چارچوب و چند متر پلاستیک یک فضای بسته ایجاد کنند گلخانه درست کرده‌اند ولی کاملاً اشتباه است، گلخانه فضایی است که بتوان بر روی نور و دما و رطوبت آن کنترل داشت و انقدر ارتفاع و اندازه داشته باشد که عمل چرخش هوا و میعان درآن اتفاق بیفتد و گیاه بدون هیچ آسیبی بتواند در آن رشد کند.

 

خوب برویم سراغ گلخانه اول از همه این نکته را توجه کنید که گلخانه‌های کاکتوس‌ها از گل و گیاه‌های زینتی جدا هستند و نمی‌توان برای هر دو آنها در یک محیط شرایط رشد کامل به وجود آورد و نگهداری آن ها با هم می‌تواند در گلخانه‌های خانگی باعث اختلال در رشد یکی از آنها شود.

 

۱- چارچوب گلخانه:
برای چارچوب گلخانه می‌توان از لوله‌های ضد زنگ مانند لوله آب یا گالوانیزه استفاده کرد. در صورت استفاده از لوله‌های فلزی که امکان زنگ زدن دارند باید با رنگ‌های ضد زنگ پوشش داده شوند. همچنین می‌توان از لوله های pvc یا چوب نیز استفاده کرد. سازه‌های چوبی نیز باید در برابر پوسیدگی و خوردگی محافظت شودند.

گلخانه کاکتوس
۲- بستر گلخانه:
بستر گلخانه باید خاکی یا سنگی باشد بستر گلخانه‌هایی که از موزاییک یا ایزوگام هستند گرما را در خود نگه داشته و باعث افزایش دمای گلخانه می‌شوند.

۳- پوشش محافظ:
برای پوشش گلخانه می‌توان از نایلون‌های مخصوص که یو وی دار هستند و در برابر آفتاب مقاوم هستند استفاده کرد، همچنین می‌توان از ورق‌های پلی کربنات یا شیشه استفاده کرد. برای محافظت از گیاهان در زیر آفتاب تند تابستان حتماً از شید گلخانه (توری مخصوص گلخانه) استفاده کنید تا سطح گیاهان در مجاورت با آفتاب نسوزد.

۴- سیستم گرمایشی:
استفاده از بخاری‌های گازی یا برقی همچنین هیتر ها برای تولید گرما در زمستان در استان‌هایی که سرما زیاد دارند بسیار اجباری خواهد بود.

مشخصات گلخانه مناسب برای کاکتوس
۵- سیستم تهویه:
برای خنک کردن گلخانه و همچنین جریان داشتن هوا در گلخانه از فن و پنجره استفاده کنید. کاکتوس‌ها برای سلامت به هوای تازه نیاز دارند.

۶- طبقات و سکوها:
حتماً در گلخانه خود از میز یا طبقه و سکو برای نگه داری گیاهان خود استفاده کنید سعی کنید گیاهان خود را بر روی زمین نگذارید تا از جانوران موذی در امان باشند.

۷- سیستم هدایت خودکار:
حتماً در گلخانه هایی که دمای آن‌ها در طول روز تغییر می‌کند از سیستم هدایت خودکار که شامل یک دما سنج و سیستم تهویه و گرمایش است استفاده کنید با وصل کردن وسایل تهویه و گرمایشی به سیستم هدایت خودکار در صورت گرم یا سرد شدن گلخانه در دمایی که شما تعیین می‌کنید خودکار سیستم‌ها روشن شده و شروع به متعادل کردن دما می‌کنند.

۸- مخزن آبیاری:
برای آبیاری گیاهان توصیه می‌شود از یک مخزن برای ذخیره کوتاه مدت آب استفاده کنید که هم باعث کمتر شدن میزان کلر در آب می‌شود و هم می‌توان کودها و سموم را در آب محلول کرد و سپس به گیاهان داد. مخزن های پلاستیکی به علت راحت بودن در تمیز کردن و همچنین عدم زنگ زدن مناسب این کار می باشند.

۹- رطوبت ساز:
در گلخانه‌ها برای رشد بهتر گیاهان باید مقداری رطوبت وجود داشته باشد که بیشتر در مناطق خشک انجام می‌شود توصیه می‌شود اگر گلخانه شما کوچک است حتماً چند سطل آب و اگر گلخانه بزرگ است از حوض‌های کوچک برای تأمین رطوبت گلخانه استفاده کنید. بخصوص برای گلخانه‌هایی که در آن بذر کاکتوس کاشت می‌کنید. البته بهتر است در فصل سرد که کاکتوس‌ها خواب هستند رطوبت به حداقل برسد.

امیدواریم با رعایت نکات بالا لذت داشتن گلخانه را در منزل داشته باشید.

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

guest
26 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها