آموزش پیوند کاکتوس افوربیا

آموزش پیوند کاکتوس افوربیا

آموزش پیوند کاکتوس افوربیا: افوربیا ها خانواده بزرگی از گیاهان هستند که به علت دارای بودن تیغ و شکل ظاهری زیبا و گل دهی بسیار مورد توجه علاقه‌مندان به کاکتوس قرار گرفته‌اند، مشخصه کلی شناسایی افوربیا ها از کاکتوس‌ها دارای بودن شیره سفید رنگ است که  به گفته بسیاری سمی است، ولی در حقیقت این طور نیست و فقط می‌تواند باعث ایجاد حساسیت در بعضی افراد شود.

همانند کاکتوس‌ها افوربیا ها نیز قابل پیوند هستند ولی از آن جایی که پیوند کاکتوس‌ها شرایط خاصی دارد برای پیوند افوربیا نیز شرایط وجود دارد.

تمام گونه‌های افوربیا همانند گونه‌های مختلف کاکتوس قابل پیوند بر روی هم می‌باشند ولی به منظور پیوند چند واریته از افوربیا وجود دارد که چون رشد بیشتری به پیوندک می‌دهند به عنوان پایه پیوند استفاده می‌شوند.

پایه پیوند افوربیا:

۱_Euphorbia antiquorum

۲_Euphorbia avasmontana

۳_Euphorbia canariensis

۴_Euphorbia coerulescens

۵_ Euphorbia lactea

۶_Euphorbia ledienii

۷_Euphorbia cooperi

۸ -Euphorbia pseudocactus

Euphorbia ammak- 9

Euphorbia antiquorum
Euphorbia antiquorum
Euphorbia avasmontana
Euphorbia canariensis
Euphorbia canariensis
Euphorbia coerulescens
Euphorbia coerulescens
E. lactea
Euphorbia ledienii
Euphorbia ledienii
Euphorbia pseudocactus
Euphorbia pseudocactus
Euphorbia cooperi
Euphorbia ammak
Euphorbia ammak

پایه‌های پیوند معرفی شده تماماً رشد ستونی داشته و از سرعت رشد بالایی نسبت به سایر واریته واریته ها برخوردار هستند و برای پیوند بسیار عالی هستند و سایر واریته های افوربیا به عنوان پیوندک قابل استفاده هستند هر چند تمام گونه‌های افوربیا می‌توانند روی خاک رشد کنند ولی به جهت رشد بالاتر و مراقبت بیشتر از گونه‌های دفرمه و مانستر و البته گونه‌هایی که ابلق و رنگی می‌شوند عمل پیوند روی افوربیا انجام می‌شود.

برای پیوند افوربیا به چند وسیله نیاز است:

۱_تیغ تیز

۲_دستمال کاغذی

۳_الکل

۴_کش پول و چسب نواری

۵_آب پاش

برای پیوند افوربیا بر خلاف پیوندهای کاکتوس که اغلب به صورت سطحی زده می‌شوند به چند روش می‌توان پیوند را انجام داد که هر کدام از روش‌ها برای برخی واریته ها بهتر است

انواع روش‌های پیوند افوربیا:

۱_پیوند سطحی

۲_پیوند شکافی V

۳_پیوند مورب

پیوند شکافی V
پیوند شکافی V
پیوند سطحی
پیوند سطحی

مراحل پیوند: 
پیوند زدن افوربیا ها  مشابه پیوند کاکتوس ها است با این تفاوت که افوربیا ها پس از برش شیره پس داده و  نباید گذاشت شیره به روی بدنه خشک شود.

پیوند سطحی:
ابتدا با تیغ تمیز و تیز گیاه پایه را برش می‌زنیم سپس شیره خارج شده را با دستمال و اسپری آب از روی سطح افوربیا و بدنه و همچنین تیغ تمیز می‌کنیم پیوندک آماده شده را از انتها برش می‌زنیم و دوباره پایه پیوند را به اندازه کمتر از پنج میلی متر برش می‌زنیم و سریع پیوندک را روی آن قرار می‌دهیم و با کش یا چسب محکم می کنیم برش دوم پایه به این جهت است که محل پیوند تازه باشد تا از موفقیت پیوند اطمینان حاصل کنیم افوربیا پیوند شده را در جای سایه و با حداکثر دمای ۳۰ درجه به مدت پنج تا هفت روز نگهداری می‌کنیم سپس اقدام به باز کردن کش ها می‌کنیم.

پیوند شکافی:
پیوند شکافی هم دقیقاً همانند پیوند سطحی است با این تفاوت که افوربیا پایه را از مرکز به صورت v برش می‌زنیم و باید قسمت بین دو برش را بیرون بیاوریم و پیوندک را بین آن ها قرار دهیم چسب‌ها را هم به صورت افقی دور محل پیوند می‌پیچیم.

در رابطه با پیوند افوربیا این نکته رو هم باید بیان کرد که اندکی از پیوند کاکتوس کار مشکل‌تری است و احتمال موفق آمیز بودن آن در مرتبه اول کم است پس اگر پیوند شما موفق آمیز نبود اصلاً جای نگرانی نیست دوباره امتحان کنید.

اغلب گونه‌های هایی که  به عنوان پیوندک استفاده می‌شوند:

آموزش پیوند کاکتوس افوربیا

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

آموزش پیوند کاکتوس افوربیا

پست‌های مرتبط

کاکتوس‌ها چگونه در مقابل کم آبی دوام می‌آورند؟

کاکتوس‌ها چگونه در مقابل کم آبی دوام می‌آورند؟

کاکتوس‌ها چگونه در مقابل کم آبی دوام می‌آورند؟ اکثر کاکتوس‌ها...

اثرات دما بر روی جوانه زنی بذر کاکتوس‌ها

اثرات دما بر روی جوانه زنی بذر کاکتوس‌ها : ما...

کاکتوس‌های ابلق

کاکتوس‌های ابلق

همه چیز در مورد کاکتوس‌های ابلق: شاید در مراجعه به...

نظرات (9)

ممنون از شما . بله براتون می فرستمش.

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید. ببخشید که حرفتون رو اصلاح میکنم و واقعا شرمنده که همچین جسارتی میکنم فقط برای برای اینکه این نظریه رو کنار بگذارید که نمیشه کاکتوس رو روی افوربیا پیوند زد . این درست نیست. به تازگی شاهد پیوند جوانه لفوفورا ویلیامسی روی فردوس سبز (که واریته ای از افوربیا هست)بودم و جوانه به خوبی در حال رشده و نشونه ای از خرابی و پس زدگی نیست و جوانه از سه میلیمتر به یک سانتی متر رسیده و عکسش هم در دسترسه. بازم معذرت خواهی میکنم که همچنین جسارتی کردم ولی نتونستم جلوی خودم رو بگیرم . باتشکر. لطفا این پیام رو نمایش بدین.

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 28ام, 1397 10:05:

سلام ممنون از نظرتان، اتفاقاً خوشحال میشیم نظرات خودتان رو برای ما بفرستید تا همگی استفاده کنیم. آگه امکان داره عکسشو به شماره ۰۹۳۵۸۷۲۱۴۱۴ تلگرام کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام . رو پایه افوربیا میشه اچینو پیوند زد؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ دی 22ام, 1397 11:14:

سلام، خیر، روی پایه افوربیا فقط از واریته های افوربیا میتونید پیوند بزنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلامی دوباره
آغا من یه دونه افوربیا تریگونا قرمز دارم که فقط به صورت یه شاخه میره بالا و بزرگ میشه به نظرتون سر زنی کنم چند شاخه ای میشه یا نه؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 13ام, 1397 16:47:

سلام. نور کافی دریافت کنه تنه جوش هم میده. بله با سرزنی هم میشه چند شاخه بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام‌ خسته نباشین
ببخشین میشه رو پایه افوربیا لاکتی ، کاکتوس پیوند زد؟؟
مثلا پیوندک آچینو پسیس رو به پاییه افوربیا لاکتی پیوند بزنیم ؟؟؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ دی 12ام, 1397 19:52:

سلام. خیر. روی افوربیاها فقط واریته هایی از افوربیا رو میتونید پیوند بزنید اگر گیاهانی که از خانواده افوربیا نباشه انتخاب کنید پیوندتون نمیگیره.

[پاسخ]

پاسخ