آموزش پیوند کاکتوس افوربیا

آموزش پیوند کاکتوس افوربیا

آموزش پیوند کاکتوس افوربیا: افوربیا ها خانواده بزرگی از گیاهان هستند که به علت دارای بودن تیغ و شکل ظاهری زیبا و گل دهی بسیار مورد توجه علاقه‌مندان به کاکتوس قرار گرفته‌اند، مشخصه کلی شناسایی افوربیا ها از کاکتوس‌ها دارای بودن شیره سفید رنگ است که  به گفته بسیاری سمی است، ولی در حقیقت این طور نیست و فقط می‌تواند باعث ایجاد حساسیت در بعضی افراد شود.

همانند کاکتوس‌ها افوربیا ها نیز قابل پیوند هستند ولی از آن جایی که پیوند کاکتوس‌ها شرایط خاصی دارد برای پیوند افوربیا نیز شرایط وجود دارد.

تمام گونه‌های افوربیا همانند گونه‌های مختلف کاکتوس قابل پیوند بر روی هم می‌باشند ولی به منظور پیوند چند واریته از افوربیا وجود دارد که چون رشد بیشتری به پیوندک می‌دهند به عنوان پایه پیوند استفاده می‌شوند.

پایه پیوند افوربیا:

۱_Euphorbia antiquorum

۲_Euphorbia avasmontana

۳_Euphorbia canariensis

۴_Euphorbia coerulescens

۵_ Euphorbia lactea

۶_Euphorbia ledienii

۷_Euphorbia cooperi

۸ -Euphorbia pseudocactus

Euphorbia ammak- 9

Euphorbia antiquorum
Euphorbia antiquorum
Euphorbia avasmontana
Euphorbia canariensis
Euphorbia canariensis
Euphorbia coerulescens
Euphorbia coerulescens
E. lactea
Euphorbia ledienii
Euphorbia ledienii
Euphorbia pseudocactus
Euphorbia pseudocactus
Euphorbia cooperi
Euphorbia ammak
Euphorbia ammak

پایه‌های پیوند معرفی شده تماماً رشد ستونی داشته و از سرعت رشد بالایی نسبت به سایر واریته واریته ها برخوردار هستند و برای پیوند بسیار عالی هستند و سایر واریته های افوربیا به عنوان پیوندک قابل استفاده هستند هر چند تمام گونه‌های افوربیا می‌توانند روی خاک رشد کنند ولی به جهت رشد بالاتر و مراقبت بیشتر از گونه‌های دفرمه و مانستر و البته گونه‌هایی که ابلق و رنگی می‌شوند عمل پیوند روی افوربیا انجام می‌شود.

برای پیوند افوربیا به چند وسیله نیاز است:

۱_تیغ تیز

۲_دستمال کاغذی

۳_الکل

۴_کش پول و چسب نواری

۵_آب پاش

برای پیوند افوربیا بر خلاف پیوندهای کاکتوس که اغلب به صورت سطحی زده می‌شوند به چند روش می‌توان پیوند را انجام داد که هر کدام از روش‌ها برای برخی واریته ها بهتر است

انواع روش‌های پیوند افوربیا:

۱_پیوند سطحی

۲_پیوند شکافی V

۳_پیوند مورب

پیوند شکافی V
پیوند شکافی V
پیوند سطحی
پیوند سطحی

مراحل پیوند: 
پیوند زدن افوربیا ها  مشابه پیوند کاکتوس ها است با این تفاوت که افوربیا ها پس از برش شیره پس داده و  نباید گذاشت شیره به روی بدنه خشک شود.

پیوند سطحی:
ابتدا با تیغ تمیز و تیز گیاه پایه را برش می‌زنیم سپس شیره خارج شده را با دستمال و اسپری آب از روی سطح افوربیا و بدنه و همچنین تیغ تمیز می‌کنیم پیوندک آماده شده را از انتها برش می‌زنیم و دوباره پایه پیوند را به اندازه کمتر از پنج میلی متر برش می‌زنیم و سریع پیوندک را روی آن قرار می‌دهیم و با کش یا چسب محکم می کنیم برش دوم پایه به این جهت است که محل پیوند تازه باشد تا از موفقیت پیوند اطمینان حاصل کنیم افوربیا پیوند شده را در جای سایه و با حداکثر دمای ۳۰ درجه به مدت پنج تا هفت روز نگهداری می‌کنیم سپس اقدام به باز کردن کش ها می‌کنیم.

پیوند شکافی:
پیوند شکافی هم دقیقاً همانند پیوند سطحی است با این تفاوت که افوربیا پایه را از مرکز به صورت v برش می‌زنیم و باید قسمت بین دو برش را بیرون بیاوریم و پیوندک را بین آن ها قرار دهیم چسب‌ها را هم به صورت افقی دور محل پیوند می‌پیچیم.

در رابطه با پیوند افوربیا این نکته رو هم باید بیان کرد که اندکی از پیوند کاکتوس کار مشکل‌تری است و احتمال موفق آمیز بودن آن در مرتبه اول کم است پس اگر پیوند شما موفق آمیز نبود اصلاً جای نگرانی نیست دوباره امتحان کنید.

اغلب گونه‌های هایی که  به عنوان پیوندک استفاده می‌شوند:

آموزش پیوند کاکتوس افوربیا

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

30 دیدگاه برای “آموزش پیوند کاکتوس افوربیا

 1. Nariman گفته:

  سلام برگ های این افوربیا‌ی من خیلی کوچیکه برگ جدید هم نمیده .میخواستم بدونم برای رشد بهتر لازمه سر زنی کنم؟
  برای سر زنی چقدر سر گیاه رو ببرم؟
  چند وقت طول میکشه بعد از سر زنی پر پشت بشه؟
  نور :از ۸ تا ۱۲ یکی دو ساعت هم روش آفتاب میافته البته از پشت پنجره(به خاطر فصل هوا بیشتر ابریه و آفتاب هم کمتر شده)
  آب:هر ۷ روز یک بار
  دما :متعادل
  https://uupload.ir/files/r2_۲۰۲۰-۱۱-۱۰_۱۵.۲۱.۰۴.jpg
  https://uupload.ir/files/bxtt_۲۰۲۰-۱۱-۱۰_۱۵.۲۰.۲۷.jpg

  https://uupload.ir/files/whbw_۲۰۲۰-۱۱-۱۰_۱۵.۲۱.۳۸.jpg
  https://uupload.ir/files/ouhs_۲۰۲۰-۱۱-۱۰_۱۵.۲۲.۰۵.jpg

  ببخشید اینجا پرسیدم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، برگهای افوربیا تریگونا دائمی نیست وبا خنک شدن هوا زرد شده ومیریزه وبهار مجدد برگ میده،برگهای این نوع افوربیا ریز هست وزیاد بزرگ نمیشه، الان بخاطر کوتاه شدن روزهارگیاهان به خواب زمستانی میرند ورشد نکردنش طبیعی هست، ابیاری رو هم بهتر هست کاهش بدید،برای قلمه زنی بهتر هست اسفند ماه اقدام کنید چون الان گیاه خواب هست قلمه هم بزنید ریشه نخواهد زد واحتمال پوسیدگی قلمه در این فصل زیاد هست.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، مثل سایر کاکتوسها باید قلمه بزنید ،با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده قسمتی رو که میخواهید قلمه بگیرید ببرید بعد داخل اب ولرم قرار بدید چند دقیقه، تا شیره سفیدقطع بشه بعد گیاه رو در جای خنک وسایه نگهداری کنید بعد از خشک شدن قسمت بریده شده داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید وابیاری رو بصورت سطحی واسپری انجام بدید، بعد از شروع به رشد وریشه دار شدن به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 2. سهیل گفته:

  سلام وقت بخیر
  من یه گیاه افوربیا ۹۰ سانتی دارم که از بالا ۲۰ سانتش شکسته
  موقع شکستن سریع با کش محکم بستمش
  میخواستم بدونم که با این کار جوش میخوره یا به عبارتی به خودش پیوند میخوره؟
  باعث میشه که دوباره به رشد خودش ادامه بده یا دیگه قد نمیکشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر بلافاصله بعد از شکستن بسته باشید پیوند میخوره، ده روز بعد کش رو باز کنید اگر نگرفته باشه میتونید بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده از قسمت شکسته شده بصورت صاف برش بزنید وقسمت بالایی رو ریشه دار کنید قسمتی که داخل خاک هست مجدد جوانه میزنه ورشد میکنه.

  • حمید رضا گفته:

   توجه نکردم به پرواز حشره ای چیزی ، ولی رشدش خیلی وقته متوقفه انگار که زمان ایستاده یدونه برگش ۳ ماهه داره بزرگ میشه ، کوچیک مونده برگش .

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    شرایط نگهداری از جمله دمای محیط نگهداری،ابیاری، ترکیب خاک ،میزان نور دریافتی،اگر بتازگی محیط نگهداری ویا گلدان یا خاک گیاه تعویض شده ،کوددهی یا سمپاشی اگر داشته بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، بله افوربیا هست،افوربیا تریگونا euphorbia trigona،تمام برگهاش زرد شده ومیریزن،دلیلش تنش تغییر محیط نگهداری هست تا یک ماه فعلا خاکش رو تعویض نکنید بعد از یک ماه خاکش رو عوض کنید چون خاکش کوکوپیت هست از خاک مخصوص کاکتوسها که ماسه ای باشه استفاده کنید برگهایی که زرد شدن جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید،شیره این گیاه سمی هست موقع تعویض خاک وگلدان از دستکش استفاده کنید که اگر شیره گیاه در اثر زخمی شدن خارج شد با پوستتون در تماس نباشه.

 3. علی گفته:

  باسلام
  لطفا در مورد گل های کوچکی که روی افوربیا خرچنگی
  در میاد …
  ایا بذر هم میده…..
  نحوه گرده افشانی…
  با تشکر فراوان..

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله اگر گرد افشانی بشن بذر هم تولید میکنند، افوربیاها گیاهان جفت پایه هستند وبرای بذر گیری به یک گیاه پایه دیگری نیاز دارید که گل داشته باشه تا بتونید عمل گرد افشانی رو انجام بدید تا بتونید بذر بگیرید.

 4. Sepide گفته:

  سلام میخواستم بدونم برای پیوند افوربیا باید فصل خاصی از سال انجامشما داد مثلا الان آخر مهر ماه میشه پیوند زد و مطمینترین روش که نتیجه بده رو باید میدانم وخوندم تو سایتتان میخواهیم ببینم فوت آخری داره لطف کنید ممنون میشم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بهترین زمان برای پیوند انواع کاکتوسها وافوربیاها زمانی هست که در حال رشد باشند.از اواخر خرداد تا اواخر تابستان بهترین زمان برای پیوند هست، ولی اگر گیاهانتون در جای گرمی نگهداری میشن ورشد دارند میتونید پیوند رو انجام بدید.

 5. Mobin گفته:

  سلام ممنون از سایت خوبتون میتونید افوربیا عبدالکوری رو برام معرفی کنید، پیوند زندش چطوری هست؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، برای پیوند مثل پیوند انواع افوربیاها میتونید عمل کنید، وروی انواع پایه های افوربیا میتونید پیوند بزنید.

   خانواده: Euphorbiaceae
   بومی: بومی جزیره عبدالکوری (Abd al Kuri) نزدیک جزیره Socotra در یمن
   نام علمی: Euphorbia abdelkuri
   نام های دیگر:
   زیرگونه ها یا اسامی شناخته شده دیگر:
   Euphorbia abdelkuri cv. Damask
   اسامی محاوره ای فارسی:

   افوربیا
   افوربیا عبدالکوری
   اسامی محاوره ای انگلیسی:

   Milk-bush
   شرایط زیستگاه:

   فقط در منطقه جبل حصالا (Jebel Hassala) در منطقه ای بسیار خشک در ارتفاع ۱۵۰ تا ۲۷۰ متر از سطح دریا و در بین سنگ های سنگ آهک و شنی می روید. عبدالکوری منطقه ای بیابانی با پوشش گیاهی بسیار محدود و کم می باشد.

   شکل ظاهری: این ساکولنت از نوع افوربیا بسیار عجیب و فاقد برگ و تیغ می باشد. چیزی شبیه یک شمع خاکستری می باشد. عموما به صورت توده ای تشکیل شده که می تواند تا ۱ متر ارتفاع و ۱٫۵ متر قطر در یک بوته انبوه برسد. هر ساقه حدود ۵ سانتی متر قطر داشته و رنگ های سبز رنگ پریده مایل به خاکستری، خاکستری، خاکستری متمایل به قهوه ای یا زرد می باشد. ساقه ستونی، راست و منشعب از پایه می باشد.
   ریشه گسترده و ریزی دارد.
   فاقد تیغ
   برگ های ریز و زودگذر دارد.
   گل های کوچک و شاخکی شکل با قطر ۵ میلی متر با شهدی زرد رنگ و به شکل گل آذین دارد.
   میوه ای به رنگ سبز رنگ پریده با قطر ۸ میلی متر دارد.

 6. mahdimousavi00834 گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید. ببخشید که حرفتون رو اصلاح میکنم و واقعا شرمنده که همچین جسارتی میکنم فقط برای برای اینکه این نظریه رو کنار بگذارید که نمیشه کاکتوس رو روی افوربیا پیوند زد . این درست نیست. به تازگی شاهد پیوند جوانه لفوفورا ویلیامسی روی فردوس سبز (که واریته ای از افوربیا هست)بودم و جوانه به خوبی در حال رشده و نشونه ای از خرابی و پس زدگی نیست و جوانه از سه میلیمتر به یک سانتی متر رسیده و عکسش هم در دسترسه. بازم معذرت خواهی میکنم که همچنین جسارتی کردم ولی نتونستم جلوی خودم رو بگیرم . باتشکر. لطفا این پیام رو نمایش بدین.

 7. مهران نیوکاسل گفته:

  سلامی دوباره
  آغا من یه دونه افوربیا تریگونا قرمز دارم که فقط به صورت یه شاخه میره بالا و بزرگ میشه به نظرتون سر زنی کنم چند شاخه ای میشه یا نه؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام. نور کافی دریافت کنه تنه جوش هم میده. بله با سرزنی هم میشه چند شاخه بشه.

 8. مهران نیوکاسل گفته:

  سلام‌ خسته نباشین
  ببخشین میشه رو پایه افوربیا لاکتی ، کاکتوس پیوند زد؟؟
  مثلا پیوندک آچینو پسیس رو به پاییه افوربیا لاکتی پیوند بزنیم ؟؟؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام. خیر. روی افوربیاها فقط واریته هایی از افوربیا رو میتونید پیوند بزنید اگر گیاهانی که از خانواده افوربیا نباشه انتخاب کنید پیوندتون نمیگیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *