تکثیر آگاو با روشی متفاوت

تکثیر آگاو با روشی متفاوت
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

تکثیر آگاو با روشی متفاوت: گیاه آگاو جزو ساکولنت های بسیار مقاوم می‌باشد که با انواع روش‌های مختلف مانند کاشت بذر، قلمه زدن، کاشت پاجوش‌ها، تکثیر از طریق برگ و سایر روش‌ها قابل تکثیر می‌باشد. اما در این مقاله روشی متفاوت از تکثیر گیاه آگاو را برای شما تهیه کرده‌ایم که در ادامه به آن می‌پردازیم. گیاه اگاو بسیار بسیار مقاوم است ولی حالا سؤال اینجاست این مقاومت چقدر ادامه دارد؟؟

پس می خواهیم ببینیم آستانه تحمل گیاه چقدر است ما امدیم یک گیاه آگاو را که کاملاً ریشه دار بود از وسط همراه با ریشه‌هایش نصف کردیم و سپس هر قسمت را جداگانه در گلدان کاشتیم و منتظر نتیجه کار‌ ماندیم.

و واقعاً از نتیجه کار شگفتِ زده شدیم و میتوانیم بگوییم که یک روش تکثیر برای آگاو ها پیدا کردیم و آن هم نصف کردن گیاه از وسط است.

دقت کنید که این روش صرفاً جنبه آزمایشی داشته و هر گیاهی ارزش خراب شدن را ندارد ولی این طرز مقاومت گیاه بسیار جالب است.

مراحل برش آگاو
مراحل برش آگاو

مراحل برش آگاو

تکثیر آگاو با روشی متفاوت

تکثیر آگاو با روشی متفاوت

مراحل انجام کار:
ابتدا یک گلدان آگاو ریشه دار در حال رشد را انتخاب کرده و سپس گیاه را از گلدان خارج کرده و سپس اقدام به ریشه شویی گیاه می‌کنیم تا تمام خاک از ریشه‌ها خارج شود سپس گیاه را به مدت یک روز در محیط سایه قرار داده تا سطح گیاه و ریشه‌ها خشک شوند و انتقال بیماری در هنگام برش به حداقل برسد. سپس با یک چاقوی تیز و ضد عفونی شده دقیقاً از مرکز اگاو را نصف می‌کنیم و مجدد یک روز برای خشک شدن محل برش گیاه صبر می‌کنیم و سپس اقدام به کاشت دو نیمه آگاو می‌کنیم. دقت کنید در هنگام کاشت اگاو ها محل برش را بیش از حد به زیر خاک فرو نبرید و فقط ریشه‌ها درون خاک فرو بروند کافی است.

پس از حدوداً سه ماه نتیجه بسیار جالب رشد هر دو آگاو را خواهید دید.

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز می‌باشد.

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
guest
13 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
momenihosein.1384
momenihosein.1384
۳ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۰:۰۹

سلام.میشه اگاو روهم مثل سانسوریا از طریق برگ تکثیر کرد؟

کارشناس 2
کارشناس 2
۳ خرداد, ۱۴۰۰ ۱۵:۴۸
در پاسخ به  momenihosein.1384

سلام، نه اگاوها با برگ تکثیر نمیشن ریشه میزنه برگ ولی جوانه نمیده، اگاوها از طریق پاجوش، بذر، سرزنی وریزروم تکثیر میشند.

نیکو
نیکو
۱۲ مهر, ۱۳۹۹ ۲۱:۵۱

سلام گیاه آگاو من ‌برگ جدید میداد اما برگهای قدیمیش شروع میکردن به آبکی شدن و بعد چلوسیده و خشک که فک کنم چون در خانه ای درجایبکه نور دارد ولی نور شدید ندارد و آفتاب نمیخورد باشد. حالا اون ها را که از آبکی شدن نجات دادم و گذاشتم خشک شده رو نمیشه کاشت؟ دلم‌ کلی گرفت که همه شون دارن آبکی میشن

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۲ مهر, ۱۳۹۹ ۲۳:۱۴
در پاسخ به  نیکو

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از برگهایی که میفرمایید بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،متاسفانه اگاوها با برگ تکثیر نمیشن، از طریق پاجوش وریزروم ویا از طریق سربرداری تکثیر میشن. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

کاظم
کاظم
۳ مرداد, ۱۳۹۹ ۲۰:۲۱

ایا تیغ های اگاو باعث عوارض برای انسان میشود

کارشناس 2
کارشناس 2
۴ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۱:۴۶
در پاسخ به  کاظم

خیر عوارضی نداره.

پیمان هستم
پیمان هستم
۱۵ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۲:۴۸

سلذم …من یکبرگ خوب (ازلحاظ رنگ وسلامتی درحد اوکی)در خاک گلدان شبیه به سانسوریا قرار دادم…نظرتون این گیاه امکان ریشه دادن داره….ممنون

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۵ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۳:۱۱
در پاسخ به  پیمان هستم

سلام، آگاوها با برگ تکثیر نمیشن، با پاجوش یا با ریزروم ویا تقسیم گیاه مادری وبذر تکثیر میشن ،برگ ریشه میزنه ولی جوانه ای بوجود نمیاد.

dr.sharifi2018
dr.sharifi2018
۲۶ مهر, ۱۳۹۸ ۰۷:۲۸

ممنون

dr.sharifi2018
dr.sharifi2018
۲۴ مهر, ۱۳۹۸ ۲۰:۵۲

تو مقاله نوشته میشه!!!
روش ریزوم و سربرداری چیه ؟

کارشناس 2
کارشناس 2
۲۴ مهر, ۱۳۹۸ ۲۲:۱۸
در پاسخ به  dr.sharifi2018

در علم گیاه‌ شناسی به ساقه‌های زیر زمینی ریشه مانند، ریزوم یا زمین ساقه گفته می‌شود که برخلاف ریشه‌ های اصلی در جهت های گوناگون گیاه سیر می‌ کنند.
اگر ریزوم را به قطعات کوچک قسمت کنیم، هر قطعه قادر به تولید یک گیاه جدید است.
در روش سر برداری گیاه رو از وسط برش میزنند به صورتی که چند برگ انتهایی وریشه ها داخل خاک بمونن واز قسمت اوند گیاه مجدد جوانه زده ورشد میکنه.

dr.sharifi2018
dr.sharifi2018
۲۴ مهر, ۱۳۹۸ ۱۷:۲۰

نحوه قلمه زدنش رو هم میشه بگید؟

کارشناس 2
کارشناس 2
۲۴ مهر, ۱۳۹۸ ۱۹:۴۴
در پاسخ به  dr.sharifi2018

اگاو رو قلمه نمیزنند از طریق بذر یا پاجوش یا ریزروم ویا سربرداری تکثیر میشه.