آموزش تصویری تکثیر ساکولنت از برگ

آموزش تصویری تکثیر ساکولنت از برگ

آموزش تصویری تکثیر ساکولنت از برگ: چطور میتونیم ساکولنت ها رو از طریق برگ و قلمه تکثیر کنیم؟ اگر شما هم مثل من به نگهداری ساکولنت در منزل علاقه دارید، احتمالاً گیاهتان رو جلوی یک پنجره پر نور نگهداری می‌کنید، ولی با این وجود باز هم گیاه شروع به رشد علفی می‌کند و خودش رو به سمت نور دراز می‌کند و فاصله برگ‌ها از هم زیاد می شود.
تکثیر ساکولنتاگر شما هم گیاهی مثل این دارید که شروع به علفی شدن کرده نگران نباشید، این بهترین وقت برای تکثیر آن هست.
تکثیر ساکولنتاگرچه گیاه از بالا هنوز هم عالی به نظر میرسه برگ های پایینی شروع به افتادن خواهند کرد و از بین می‌روند، قبل از این که برگ‌ها بیفتند و خراب بشوند اونا رو جدا کنید و برای داشتن گیاهای بیشتری شروع به تکثیرشان کنید، تکثیر ساکولنت ها راحت، سرگرم کننده و رایگان است
تکثیر ساکولنتشروع به جدا کردن برگ از پایین ساقه می‌کنیم، این کار رو باید خیلی به دقت انجام بدید، انتهای برگ رو بگیرید و به طرفین تکان بدید تا خیلی آهسته جدا شوند، باید برگ رو کامل از ساقه جدا کنید از ته، اگر برگ کامل از ساقه جدا نشه برای تکثیر مناسب نخواهد بود.
تکثیر ساکولنتاینها برگ‌هایی هستند که کامل از ساقه جدا شدن
بعد از جدا کردن برگ‌های پایین حالا شما یک ساقه خالی دراز و چند تا برگ بالاش دارید، الان موقع بریدن و قلمه کردن گیاه مادریه
تکثیر ساکولنت برگمیتونید از قیچی استفاده کنید، ولی یک چاقوی تیز و تمیز خیلی بهتره
تکثیر ساکولنتحالا ما چندین برگ، یک قلمه و یک ساقه بدون برگ داریم.
تکثیر ساکولنتحالا صبر می‌کنیم. قبل از اینکه برگ‌ها رو روی خاک بزاریم تا سبز شوند باید انتهای برگ خشک شود و پینه ببنده. این مرحله خیلی مهمه، چون اگر بدون خشک شدن انتهای برگ اونا رو روی خاک بزارید به‌زودی آبکی شده و از بین خواهند رفت. پس اجازه بدید انتهای برگ‌ها، قلمه زده شده و ساقه مادری کاملاً خشک شوند. برای این کار میتونید اونا رو در یک جای خنک با دمای بین ۲۰ تا ۲۵ درجه و به دور از نور آفتاب قرار بدید تا خشک شوند محل برش، خشک شدن بشت به شرایط نگهداری بین چند روز تا چند هفت تو کاکتوس‌ها ممکن طول بکشد.
وقتی احساس کردید انتهای برگ‌ها کاملاً خشک شده اونا رو روی بستری از خاک کاکتوس با زهکشی بالا بزارید ( بعضی از افراد از هورمون ریشه زایی برای انتهای برگ‌ها استفاده میکنن, ولی من بدون استفاده از هورمون و با گذاشتن برگ‌ها جلو پنجره‌ای پرنور با نور غیر مستقیم بهترین نتیجه رو گرفتم).
بعد از چند هفته شما ریشه‌های کوچک صورتی رو خواهید دید که از انتهای برگ‌ها خارج شدن و بعد از اون کم کم جوانه‌های کوچک رو که قراره به گیاه جدید تبدیل شوند خواهید دید، من قبل از ریشه دار شدن برگ‌ها خیلی کم بهشون آب می‌دم.
در این زمان من تقریباً هفته‌ای یک بار و یا هر زمان که متوجه بشوم خاک کاملاً خشک شده آبیاری می‌کنم دقیقاً مانند یک گیاه ساکولنت بالغ.، آب زیاد اصلاً خوب نیست، برای مطمئن شدن از اینکه شما آب زیادی به گیاه ندادید من توصیه می‌کنم به جای آبیاری کامل خاک انتهای برگ‌ها رو هر روز با اسپری آب مرطوب کنید.
تکثیر ساکولنتتکثیر ساکولنتآموزش تکثیر ساکولنتدر این مرحله بعد از ضعیف شدن و چروک شدن برگ مادر شما میتونید به آرامی برگ مادر زو از گیاهچه جدا کنید و گیاهچه را به گلدون جدیدش انتقال بدید، و یا اینکه اجازه دهید برگ مادر خودش خشک شوند و بیفته
به خاطر داشته باشید تمام برگ‌ها به گیاه جدید تبدیل نمیشن، بعضی‌ها از بین می روند، بعضی‌ها ریشه می‌زنند ولی هیچ‌وقت جوانه نمی‌زنند، بعضی‌ها جوان می‌زنند بدون ریشه، تعداد کمی هم ریشه میدن و شروع به تشکیل یک گیاه جدید می‌کنند.
تصویر پایین سه برگ رو نشون می‌ده که دز یک زمان و یک جا کاشتن شدن ولی وضعیت‌های متفاوتی رو دارند.
آموزش تکثیر ساکولنتآموزش تصویری تکثیر ساکولنتمن جوانه‌های جدید رو تو ظرف کشت صنعتی کاشتم و همه باهم هستند مثل یک دیش گاردن یا جنگل ساکولنتی
بیاید برگردیم به پایه مادری که بریدم و برگ‌ها رو ازشون جدا کردیم، هیچ جیزی در این گیاه به هدر نمی رود.
بعد از مدتی نگهداری در یک جای خنک با نور غیر مستقیم از آن جایی که برگی جدا شده گیاه شروع به جوانه زنی می‌کند، تا قبل از جوانه زنی آبیاری رو خیلی کمتر کنید.قلمه ساکولنتآموزش تکثیر ساکولنتبیاید برگردیم به گیاه اصلی که تمام این کارها رو به خاطر زیبا کردن اون انجام دادیم.
آموزش تکثیر ساکولنتگیاه قلمه شده اصلی بعد از خشک شدن ته بریده شده ش تو خاکی با زهکشی خوب مثل خاک کاکتوس می‌کاریم و در دمای مناسب و نور غیر مستقیم قرار می دهیم تا به زودی ریشه بزنه و دوباره شروع به رشد کنه، یادتان نره آبیاری زیادی در این زمان به دلیل اینکه گیاه ریشه‌ای برای جذب اون آب ندارد فقط باعث از بین رفتن گیاه خواهد شد.
آموزش تکثیر ساکولنتاین هم از تکثیر ساکولنت ها
تمام گیاهان برای تکثیر و نگهداری تفاوت‌هایی دارند و نیاز آب و هوایی متفاوتی رو میخواهند، ولی به طور عمومی مطالبی که بیان کردم حاصل تجربه‌ی شخصی بنده هست و من ازش به خوبی نتیجه گرفتم، امیدوارم شما هم استفاده ببرید.

ترجمه: سیوان حق دوست
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

آموزش تصویری تکثیر ساکولنت از برگ

پست‌های مرتبط

نگهداری و معرفی کاکتوس اپونتیا

نگهداری و معرفی کاکتوس اپونتیا

نگهداری و معرفی کاکتوس اپونتیا : کاکتوس اپونتیا که در...

چند نکته برای نگهداری کاکتوس‌ها

چند نکته برای نگهداری کاکتوس‌ها در زمستان

چند نکته برای نگهداری کاکتوس‌ها در زمستان : تقریباً همه...

منظور از کاکتوس فیلددار چیست؟

منظور از کاکتوس فیلددار چیست؟

این مقاله قبلا نیز در سایت میهن کاکتوس قرار داده...

نظرات (4)

سلام، ممنون از آموزشها و مطالب مفیدتون
برای خاک کاکتوس از خاکهای کاکتوس آماده در گلفروشها استفاده میکنم، آیا به نظر شما خوبه یا باید خودم ترکیب خاک رو طبق راهنمایی های شما تهیه کنم؟
در ضمن هر پانزده روز یکبار بهشون تقویت کننده رشد میدم، آیا کافیه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 19ام, 1397 16:39:

سلام. خاکهای اماده بیشترین درصدشون کوکوپیت یا پیت ماس هست اگر مقداری ماسه شسته عدسی به این ترکیب اضافه کنید برای کاکتوسها بهتر جواب میده.اگر گیاهانتون رشد دارند بله میتونید تقویتی استفاده کنید ولی اگر رشد ندارند ودر خواب هستند بهتر هست در زمان رشد استفاده کنید اگر گیاهانتون از دو سال بزرگتر هستند ماهی یک بار استفاده از تقویتی کافی هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
ببخشید ۳ پیمانه ماسه و یک پیمانه خاک برگ و یک پیمانه کود پوسیده دامی برای کاکتوس و ساکولنت مناسبه؟چون هوای منطقه ما خیلی گرمه بهتر نیس خاک سنگین تر باشه یا اینکه دفعات آبیاری در هفته بیشتر باشه؟

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آبان 12ام, 1397 15:54:

سلام ترکیب خوبیه ولی میتونید خاک برگ رو کلا حذف کنید نیازی نیست. کود دامی هم حتما ضدعفونی شده باشه

[پاسخ]

پاسخ