آموزش تصویری تکثیر ساکولنت از برگ

آموزش تصویری تکثیر ساکولنت از برگ

آموزش تصویری تکثیر ساکولنت از برگ: چطور میتونیم ساکولنت ها رو از طریق برگ و قلمه تکثیر کنیم؟ اگر شما هم مثل من به نگهداری ساکولنت در منزل علاقه دارید، احتمالاً گیاهتان رو جلوی یک پنجره پر نور نگهداری می‌کنید، ولی با این وجود باز هم گیاه شروع به رشد علفی می‌کند و خودش رو به سمت نور دراز می‌کند و فاصله برگ‌ها از هم زیاد می شود.
تکثیر ساکولنتاگر شما هم گیاهی مثل این دارید که شروع به علفی شدن کرده نگران نباشید، این بهترین وقت برای تکثیر آن هست.
تکثیر ساکولنتاگرچه گیاه از بالا هنوز هم عالی به نظر میرسه برگ های پایینی شروع به افتادن خواهند کرد و از بین می‌روند، قبل از این که برگ‌ها بیفتند و خراب بشوند اونا رو جدا کنید و برای داشتن گیاهای بیشتری شروع به تکثیرشان کنید، تکثیر ساکولنت ها راحت، سرگرم کننده و رایگان است
تکثیر ساکولنتشروع به جدا کردن برگ از پایین ساقه می‌کنیم، این کار رو باید خیلی به دقت انجام بدید، انتهای برگ رو بگیرید و به طرفین تکان بدید تا خیلی آهسته جدا شوند، باید برگ رو کامل از ساقه جدا کنید از ته، اگر برگ کامل از ساقه جدا نشه برای تکثیر مناسب نخواهد بود.
تکثیر ساکولنتاینها برگ‌هایی هستند که کامل از ساقه جدا شدن
بعد از جدا کردن برگ‌های پایین حالا شما یک ساقه خالی دراز و چند تا برگ بالاش دارید، الان موقع بریدن و قلمه کردن گیاه مادریه
تکثیر ساکولنت برگمیتونید از قیچی استفاده کنید، ولی یک چاقوی تیز و تمیز خیلی بهتره
تکثیر ساکولنتحالا ما چندین برگ، یک قلمه و یک ساقه بدون برگ داریم.
تکثیر ساکولنتحالا صبر می‌کنیم. قبل از اینکه برگ‌ها رو روی خاک بزاریم تا سبز شوند باید انتهای برگ خشک شود و پینه ببنده. این مرحله خیلی مهمه، چون اگر بدون خشک شدن انتهای برگ اونا رو روی خاک بزارید به‌زودی آبکی شده و از بین خواهند رفت. پس اجازه بدید انتهای برگ‌ها، قلمه زده شده و ساقه مادری کاملاً خشک شوند. برای این کار میتونید اونا رو در یک جای خنک با دمای بین ۲۰ تا ۲۵ درجه و به دور از نور آفتاب قرار بدید تا خشک شوند محل برش، خشک شدن بشت به شرایط نگهداری بین چند روز تا چند هفت تو کاکتوس‌ها ممکن طول بکشد.
وقتی احساس کردید انتهای برگ‌ها کاملاً خشک شده اونا رو روی بستری از خاک کاکتوس با زهکشی بالا بزارید ( بعضی از افراد از هورمون ریشه زایی برای انتهای برگ‌ها استفاده میکنن, ولی من بدون استفاده از هورمون و با گذاشتن برگ‌ها جلو پنجره‌ای پرنور با نور غیر مستقیم بهترین نتیجه رو گرفتم).
بعد از چند هفته شما ریشه‌های کوچک صورتی رو خواهید دید که از انتهای برگ‌ها خارج شدن و بعد از اون کم کم جوانه‌های کوچک رو که قراره به گیاه جدید تبدیل شوند خواهید دید، من قبل از ریشه دار شدن برگ‌ها خیلی کم بهشون آب می‌دم.
در این زمان من تقریباً هفته‌ای یک بار و یا هر زمان که متوجه بشوم خاک کاملاً خشک شده آبیاری می‌کنم دقیقاً مانند یک گیاه ساکولنت بالغ.، آب زیاد اصلاً خوب نیست، برای مطمئن شدن از اینکه شما آب زیادی به گیاه ندادید من توصیه می‌کنم به جای آبیاری کامل خاک انتهای برگ‌ها رو هر روز با اسپری آب مرطوب کنید.
تکثیر ساکولنتتکثیر ساکولنتآموزش تکثیر ساکولنتدر این مرحله بعد از ضعیف شدن و چروک شدن برگ مادر شما میتونید به آرامی برگ مادر زو از گیاهچه جدا کنید و گیاهچه را به گلدون جدیدش انتقال بدید، و یا اینکه اجازه دهید برگ مادر خودش خشک شوند و بیفته
به خاطر داشته باشید تمام برگ‌ها به گیاه جدید تبدیل نمیشن، بعضی‌ها از بین می روند، بعضی‌ها ریشه می‌زنند ولی هیچ‌وقت جوانه نمی‌زنند، بعضی‌ها جوان می‌زنند بدون ریشه، تعداد کمی هم ریشه میدن و شروع به تشکیل یک گیاه جدید می‌کنند.
تصویر پایین سه برگ رو نشون می‌ده که دز یک زمان و یک جا کاشتن شدن ولی وضعیت‌های متفاوتی رو دارند.
آموزش تکثیر ساکولنتآموزش تصویری تکثیر ساکولنتمن جوانه‌های جدید رو تو ظرف کشت صنعتی کاشتم و همه باهم هستند مثل یک دیش گاردن یا جنگل ساکولنتی
بیاید برگردیم به پایه مادری که بریدم و برگ‌ها رو ازشون جدا کردیم، هیچ جیزی در این گیاه به هدر نمی رود.
بعد از مدتی نگهداری در یک جای خنک با نور غیر مستقیم از آن جایی که برگی جدا شده گیاه شروع به جوانه زنی می‌کند، تا قبل از جوانه زنی آبیاری رو خیلی کمتر کنید.قلمه ساکولنتآموزش تکثیر ساکولنتبیاید برگردیم به گیاه اصلی که تمام این کارها رو به خاطر زیبا کردن اون انجام دادیم.
آموزش تکثیر ساکولنتگیاه قلمه شده اصلی بعد از خشک شدن ته بریده شده ش تو خاکی با زهکشی خوب مثل خاک کاکتوس می‌کاریم و در دمای مناسب و نور غیر مستقیم قرار می دهیم تا به زودی ریشه بزنه و دوباره شروع به رشد کنه، یادتان نره آبیاری زیادی در این زمان به دلیل اینکه گیاه ریشه‌ای برای جذب اون آب ندارد فقط باعث از بین رفتن گیاه خواهد شد.
آموزش تکثیر ساکولنتاین هم از تکثیر ساکولنت ها
تمام گیاهان برای تکثیر و نگهداری تفاوت‌هایی دارند و نیاز آب و هوایی متفاوتی رو میخواهند، ولی به طور عمومی مطالبی که بیان کردم حاصل تجربه‌ی شخصی بنده هست و من ازش به خوبی نتیجه گرفتم، امیدوارم شما هم استفاده ببرید.

ترجمه: سیوان حق دوست
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

آموزش تصویری تکثیر ساکولنت از برگ

پست‌های مرتبط

آیا کاکتوس گل می‌دهد؟

آیا کاکتوس گل می‌دهد؟

آیا کاکتوس گل می‌دهد؟ کاکتوس از جمله گیاهانی هستند که...

پایه‌های مناسب برای گل دهی کاکتوس‌ها

پایه‌های مناسب برای گل دهی کاکتوس‌ها

پایه‌های مناسب برای گل دهی کاکتوس‌ها: اغلب کاکتوس‌ها را بر...

راهنمای نگهداری از کاکتوس کریسمس

راهنمای نگهداری از کاکتوس کریسمس

راهنمای نگهداری از کاکتوس کریسمس : کاکتوس کریسمس با نام...

نظرات (30)

باسلام
ممنون از سایت خوبتون
من یک هاورتیا شیشه ایی دارم که وضعیت خوبی داره اما به تازگی انتهای برگ یعنی به سمت نوک برگ به زردی رفتن و دیگه سبز نیستن البته بافت گیاه سفته و تغییری نکرده و گیاه داخل گلخونه با دمای ۳۲ تا ۴۰درجه با نورگیری خوب قرار داره.
ممنون میشم راهنمایی کنید.

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ تیر 14ام, 1398 14:19:

سلام، ترکیب خاکش چی هست ومیزان ابیاریتون چقدر هست؟ وبتازگی خاک یا محیط نگهداری عوض نشده؟کودهی داشته؟

[پاسخ]

پاسخ

سلام.ببخشید من چند تا برگ ساکولنت گذاشتم ریشه زاه و جوونه داده، برای انتقالشون به خاکو گلدون جدید،ایا باید ریشه رو در خاک قرار داد یا مثل زمان اولش روی خاک بمونه خودش ریشه تو خاک میده؟ چون انقدر برگا و جوونه هاش بزرگ نیستن که بشه رو ریشه هاش خاک داد. روش ابیاری بعد انتقال به چه صورته؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 2ام, 1398 21:53:

سلام، اگر هنوز کوچک هستند وبرگ مادری هنوز از بین نرفته، در همون شرایط نگهداری کنید، بعد از اینکه برگ مادری کاملا پوسیده شد داخل خاک انتقال بدید، بله ریشه ها باید داخل خاک قرار بگیرند، ابیاری هر وقت خاک گلدان خشک شد. فعلا برای ابیاری تا زمان بزرگ شدن هر روز یک بار مه پاشی روی قسمت ریشه رو انجام بدید.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام و احترام ممنون از سایت اموزنده و جوابهای مفیدی که به کاربران میدهید و. سپاسگزارم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 25ام, 1398 21:50:

سلام، ممنون از توجه شما دوست گرامی.

[پاسخ]

پاسخ

ممنون از مطالب بسیار مفیدتون.

[پاسخ]

پاسخ

ایا ساکولنت کراسولا ریشه میزنه؟
و یا جوانه میزنه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 17ام, 1398 22:22:

بله انواع کراسولا ،بجز کراسولا خرفه ای از طریق برگ تکثیر میشن.

[پاسخ]

پاسخ

نام این ساکولنتی که برای اموزش از اون استفاده کردید چیه؟ برای من جالبه چون بسیار زیباست.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 17ام, 1398 22:21:

اچوریا الگانس هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام من برای این کار یک روز در میان اسپری انجام میدم . ساکن تهرانم . بنظرتون خوبه یا هر روز این کار رو انجام بده بهتره؟ سوال دوم آیا کاور کنم؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 20ام, 1398 15:17:

سلام، اگر دمای نگهداری بالای ۳۰ درجه هست هر روز یک بار اب روی سطح خاک اسپری کنید اگر دما زیر ۲۵ درجه هست دو الی سه روز یک بار. نیازی به کاور کردن نیست.

[پاسخ]

پاسخ

ممنونم ?

[پاسخ]

پاسخ

سلام. برای ساکولنت که شاخه اصلی هست توی خاک کاکتوس بکاریم تا چند وقت آبیاری نکنیم ؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 7ام, 1398 17:14:

سلام، اگر منظورتون قلمه ساکولنتهاست،با کاکتوسها فرق میکنه قلمه ساکولنتها رو میتونید بعد از کاشت ابیاری کنید، بهتر هست که ابیاری با محلول قارچ کش انجام بشه که مشکلی از قبیل قارچ بوجود نیاد.

[پاسخ]

پاسخ

سلام ممنون از سایت خوبتون سوال داشتم که چه مقدار باید به کاکتوس گوشتی اب بدیم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 25ام, 1397 20:46:

سلام، زمان ابیاری بستگی به اب وهوای منطقه ای وترکیب خاک گیاه داره،ابیاری کاکتوسها وگیاهان گوشتی زمانی که خاک کامل خشک شد،ابیاری باید انجام بشه. به اندازه ای که مقدار کمی اب از زهکش گلدان خارج بشه.

[پاسخ]

پاسخ

من یه ساکولنت دارم که برگ هاش چروک شده فکر کنم داره می میره به نظر شما اونو چی کارش کنم که زنده بمونه؟؟؟تکثیرش کنم زنده می مونه یا راه حل دیگه ای داره؟؟چون زیاد هزینه کردم اگه جواب بدین ممنون می شم.

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 14ام, 1397 16:25:

سلام، چروک شدن برگها دو دلیل میتونه داشته باشه، یا کمبود اب دارند یا در اثر ابیاری زیاد ریشه ها پوسیده وعمل ابرسانی بدرستی انجام نمیشه. اگر از سالم بودن ریشه ها مطمعن نیستید بهتر هست ریشه هارو چک کنید ودر صورت پوسیده شدن ریشه ها، از قسمتهای سالم گیاه قلمه بگیرید.

[پاسخ]

پاسخ

ببخشید اشتباهی نوشتم شن . منظورم سنگ ریزه است . من با همین ترکیب خاک که کاشتم رشد خوبی هم داره .

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 27ام, 1397 21:56:

اگر گیاهانتون رشد خوبی دارند میتونید استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

ترکیب خاکی ماسه و شن شسته شده برای کاکتوس مناسبه؟ در تابستون هر چند هفته کود مایع میدادم و زمستون قطع کردم و برای ضد عفونی کردن کود دامی چه کاری باید انجام بدیم.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ بهمن 27ام, 1397 13:23:

شن برای خاک کاکتوسها مناسب نیست،ذراتش موقع ابیاری بهم میچسبه ومانع از رشد ریشه میشه، بهترین ترکیب برا خاک کاکتوسها، ماسه سایزعدسی شسته۷۰ درصد، پیت ماس۲۰ درصد، ورمی کمپوست۱۰درصد،کود مناسب برای کاکتوسها کودی هست که مقدار پتاس از مقدار ازت بیشتر باشه، وماهی یک بار در زمان رشد استفاده کنید. برای استریل کردن کود دامی حتما باید سه سال از تولید کود گذشته باشه وتابستان زیر نور مستقیم افتاب پهن بشه وزمستان از روش بگذره تا کامل پوسیده وضدعفونی بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام نمیدونم چزا ساکولنت من از همینا است ریشه زده ولی جوانه نمیزنه

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ بهمن 12ام, 1397 18:44:

سلام، اول ریشه میزنن بعد جوانه،بهتر هست رطوبت خاک رو بیشتر کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام، ممنون از آموزشها و مطالب مفیدتون
برای خاک کاکتوس از خاکهای کاکتوس آماده در گلفروشها استفاده میکنم، آیا به نظر شما خوبه یا باید خودم ترکیب خاک رو طبق راهنمایی های شما تهیه کنم؟
در ضمن هر پانزده روز یکبار بهشون تقویت کننده رشد میدم، آیا کافیه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 19ام, 1397 16:39:

سلام. خاکهای اماده بیشترین درصدشون کوکوپیت یا پیت ماس هست اگر مقداری ماسه شسته عدسی به این ترکیب اضافه کنید برای کاکتوسها بهتر جواب میده.اگر گیاهانتون رشد دارند بله میتونید تقویتی استفاده کنید ولی اگر رشد ندارند ودر خواب هستند بهتر هست در زمان رشد استفاده کنید اگر گیاهانتون از دو سال بزرگتر هستند ماهی یک بار استفاده از تقویتی کافی هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
ببخشید ۳ پیمانه ماسه و یک پیمانه خاک برگ و یک پیمانه کود پوسیده دامی برای کاکتوس و ساکولنت مناسبه؟چون هوای منطقه ما خیلی گرمه بهتر نیس خاک سنگین تر باشه یا اینکه دفعات آبیاری در هفته بیشتر باشه؟

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آبان 12ام, 1397 15:54:

سلام ترکیب خوبیه ولی میتونید خاک برگ رو کلا حذف کنید نیازی نیست. کود دامی هم حتما ضدعفونی شده باشه

[پاسخ]

پاسخ