آموزش نگهداری گل آگلونما

آموزش نگهداری گل آگلونما
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

آموزش نگهداری گل آگلونما: آگلونما یک گیاه بسیار مقاوم از جنگل‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری جنوب آسیا است. این گل زیبا از خانواده آراسته (گل شیپوریان) می‌باشد و دارای رنگ‌های مختلف و واریته های متنوع است. این گل یکی از گل‌های مناسب برای خانه‌های آپارتمانی و ادارات و مکان‌هایی کم نور است که نیازی به نور مستقیم آفتاب ندارد و یکی از گیاهان مقاوم و کم توقع است که نگهداری آن بسیار آسان است. آگلونما قدرت پاک‌سازی هوای آلوده داخل منزل از سم‌هایی مانند بنزن و فرمالدهید ها است که در شهرهای بزرگ و آلوده مثل تهران نگهداری این گل زیبا و کم توقع در محل زندگی و محل کار پیشنهاد می‌شود.

نام علمی: Chinese evergreens
نام رایج: آگلونما می باشد.

نیازها و نکات نگهداری گل آگلونما:
۱- نور:
نور زیاد برای این گل مناسب نیست و باعث افتادگی برگ‌ها می‌شود. قسمت‌های شمالی ساختمان بهترین نیاز نوری این گیاه را تأمین می‌کنند. اگر نور گیاه خیلی کم باشد برگ‌های آن خیلی کشیده و باریک می‌شود و باید گیاه را جا به جا کرده و به جایی منتقل کنید که نور بیشتری را برای گیاه تأمین کند. به طور کلی می‌توانیم بگوییم به نیم سایه مقاوم است.

۲- آبیاری:
در تابستان هفته‌ای دو بار آبیاری شود. ولی در زمستان چون رشد گیاه کندتر می‌شود باید آبیاری را کاهش داد و هفته‌ای یکبار آبیاری کرد. آگلونما خاک مرطوب را دوست دارد ولی آبیاری زیاد ممکن است باعث پوسیدگی گیاه شود و بین هر آبیاری اجازه دهید خاک کمی خشک شود. توجه کنید که زهکشی گلدان مناسب باشد. در صورت تشنگی کشیدن خاک برگ‌ها بی حال شده و از هم فاصله می‌گیرند که با آبیاری دوباره برگ‌ها سرحال می‌شوند.

۳- رطوبت:
رطوبت متوسط حدود ۴۰ درصد مورد نیاز است. در تابستان هفته‌ای دو بار سعی کنید برگ‌های آن را با آبفشان غبار پاشی کنید ترجیحاً با آب سبک (جوشیده شده) غبار پاشی را انجام دهید. در زمستان رطوبت اتاق برای آن کافی است.

۴) دما:
بهترین دما در زمستان برای این گیاه ۱۵ درجه سانتی‌گراد است و تحمل دمای زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد را ندارد و در هوای سرد آسیب می‌بیند. درجه‌ی مطلوب در تابستان ۲۴ درجه سانتی‌گراد است و در دمای بالای ۳۰ درجه و هوای خشک، برگ‌های این گیاه پیچ خورده و یا خشک می‌شود. در فصل تابستان و دمای بالا و هوای خشک سعی کنید هر روز گیاه را غبار پاشی کنید.

۵) خاک مناسب:
خاک این گیاه باید زهکشی بالایی داشته باشد تا بتواند آب اضافی را از گلدان خارج کند. مخلوط خاک برگ، ماسه، پیت ماس، خاک باغچه یا مخلوط پیت ماس و پرلیت یا خاک برگ به تنهایی می‌تواند بستر مناسب برای رشد این گیاه باشد (به طور کلی خاک غنی از خاک برگ و اسیدی را می‌پسندد).

۶) تغذیه:
در فصل‌های رشد (بهار و تابستان) هر دوهفته یک بار یا ماهی یک بار با کودهای محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی تغذیه شود. برای خرید کود مخصوص اینجا کلیک کنید.

۷) تکثیر:
این گیاه را می‌توان از طریق تقسیم بوته تکثیر کرد. آگلونما به مرور زمان در فصل بهار جوانه‌هایی تولید می‌کند که آن‌ها را می‌توان از گیاه مادری جدا کرد و در آب ریشه دار کرد و بعد از ریشه دار شدن قلمه‌ها را در خاک سبک (پیت ماس، کوکوپیت، ماسه، کمی خاک برگ) کاشت و سطح خاک را با آب اسپری می‌کنیم و از نور و سرما محافظت می‌کنیم تا به محیط جدید و خاک عادت کند.
آموزش نگهداری گل آگلونما

• برای تمیز نمودن برگ‌ها از پارچه یا اسفنج نرم و مرطوب می‌توان استفاده کرد. از مواد براق کننده‌ی شیمیایی استفاده نکنید.

• اگر برگ‌ها خیلی آویزان هستند برگ‌ها را چند روز به صورت دسته‌ای درون روزنامه بپیچید.

• عمل غبار پاشی برگ‌ها را در تابستان زیر نور آفتاب انجام ندهید.

• معمولاً گیاهانی که خریداری می‌شوند گلدانشان یک سایز کوچک است و ریشه‌ها متراکم شده‌اند و جا برای رشد ریشه وجود ندارد سعی کنید خاک و گلدان را عوض کرده که از لحاظ سلامت، خاک بررسی شود و در گلدان یک سایز بزرگ‌تر کاشته شود و در بهار هرسال تعویض گلدان با یک سایز بزرگ‌تر انجام شود.

گل گیاه آگلونما

آفات و بیماری‌ها گل آگلونما: 
برگ‌ها زرد می‌شوند: علت آن می‌تواند آبیاری بیش از حد یا پایین بودن دمای محیط باشد. آبیاری را کاهش داده و گلدان را به جای گرم‌تری انتقال دهید.

گیاه خود را انداخته است: هوا خیلی سرد است و یا علت آن کمبود آب است. گیاه را به جای گرم‌تر منتقل کرده و گیاه را آبیاری کنید.

برگ‌های جدید ریز و کمرنگ هستند: ریشه‌ها را چک کنید اگر متراکم هستند گلدان را تعویض کنید در غیر این صورت به صورت مصنوعی گیاه را تغذیه کنید و فاصله‌ی زمانی بین دو تغذیه را به ۱۰ روز کاهش دهید ولی مقدار و اندازه کود را افزایش ندهید.

وجود لک‌های قهوه‌ای روی برگ‌ها: محیط اطراف گلدان آلوده به دود نفت یا گاز آشپزخانه است. برگ‌های آلوده را جدا کرده و محل گلدان را تغییر دهید.

نکته پایانی: فراموش نکنید که اگر گل آگلونمای شما به گلدهی رسید گل‌های آن را بچینید چون جلوی رشد گیاه را می‌گیرد و تبدیل به بذر نمی‌شوند. گرده افشانی آگلونما شرایط خاصی را نیاز دارد که در منزل این کار را نمی‌توان انجام داد.

برخی از گونه های گل آگلونما:
گل آگلونماآموزش نگهداری گل آگلونماآموزش نگهداری گل آگلونماآموزش نگهداری گل آگلونما

نویسنده: نسرین رحیمی
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
guest
71 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
زهرا
زهرا
۲۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۱:۴۳

بفرمائید اینم عکسش، قسمت های بالایی ساقه هاش یه ماده بی رنگ چسبناک اومده بیرون، خاکش هم بیشتر از یکساله عوض نشده، هفته ای یک تا دوبار هم بهش آب میدم، زیر نور گیر داخل پاسیو هست

20210417_203607.jpg
کارشناس 2
۲۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۷:۴۸
در پاسخ به  زهرا

ممنونم،دو کار میتونید انجام بدید، یا گیاه رو با محلول اب ومایع ظرفشویی (چند قطره مایع ظرفشویی داخل نیم لیتر اب بریزید وخوب ترکیب کنید) کامل شستشو بدید بصورتی که از این محلول داخل خاک گیاه نریزه میتونید گلدان وخاک رو داخل یک کیسه پلاستیکی بگذارید وببندید که داخل خاک از محلول نریزه بعد از شستشو با اب ولرم گیاه رو ابشویی کنید وبرگهارو با یک دستمای نرم خشک کنید، یا با محلول سم حشره کش گیاه رو سمپاشی کنید. برگی که زرد شده فقط یکی هست واز برگهای قدیمی هست ویا برگهای بالایی هم زرد میشند؟

زهرا
زهرا
۲۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۸:۲۶
در پاسخ به  کارشناس 2

بله متشکرم، نه برگ های بالایی داره زرد میشه علاوه بر برگ های قدیمی

کارشناس 2
۲۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۱:۴۹
در پاسخ به  زهرا

ممنون از شما،حتما زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه وموقع ابیاری اب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه اگر موقع ابیاری اب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج نمیشه حتما گیاه رو از خاک دربیارید وریشه های گیاه رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید زیر گلدانی رو هم همیشه خالی از اب وخشک نگهدارید، تهویه محیط رو هم بالا ببرید.

زهرا
زهرا
۲۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۰۶:۵۲

سلام اگلونما من ، مدتی هس که حالت عسلک روی قسمت بالایی ساقه اش هست و برگ های بالایی اش زرد میشه دلیلش چیه؟

کارشناس 2
۲۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۰۷:۴۹
در پاسخ به  زهرا

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها وقسمتهای که میفرمایید بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

زهرا
زهرا
۲۹ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۱:۴۵
در پاسخ به  زهرا

اینم عسلک هایی که ازش بیرون میاد

20210417_200121.jpg
نیوشا
نیوشا
۲۷ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۴:۱۸

سلام ببخشید من این گیاهو هدیه گرفتم و تشخیص نمیدم ک اگلونما هست یا ن!؟comment image ممنون میشم راهنمایی کنین

کارشناس 2
۲۷ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۶:۱۲
در پاسخ به  نیوشا

سلام، اگلونما نیست، بنت القونسول هست.

محمد
محمد
۱۷ فروردین, ۱۴۰۰ ۰۱:۲۵

سلام آگلونمای من چند ماه بود که خیلی خوب رشد میکرد و حتی گل هم داد اما یک مرتبه بدون این که برگش زرد یا پژمرده شده باشه خود به خود از خاک جدا شد و افتاد و همه ریشه هاش از بین رفته.
خاکش خاک آماده کاشت یا لوم بوده که بقیه گلام خیلی خوب توش رشد کردن البته خرخاکی هم زده بود
به نظرتون ریشش پوسیده بوده و باید از خاک سبک تری استفاده کنم یا خرخاکی ریشش رو خورده؟

کارشناس 2
۱۷ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۱:۲۴
در پاسخ به  محمد

سلام، ابتدا ریشه ها در اثر ابیاری زیادویا خاک نامناسب ویا نبود زهکش مناسب گلدان پوسیده میشن وخرخاکی که از قسمتهای پوسیده شده گیاهان تغذیه میکنه به داخل خاک حمله میکنه وهر دو عامل باعث از بین رفتن گیاه میشند بهتر هست تمام قسمتهای پوسیده شده رو کات کنید و با محلول قارچ کش شستشو بدید، بعد داخل خاک جدید که از قبل ضدعفونی شده بکارید وتا ریشه زنی ورشد مجدد در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید باشروع به رشد بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

ارزو
ارزو
۱۲ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۹:۲۶

سلام یک اگلونما سن بالا دارم که ساقش خیلی بلنده روی ساقه هاش عسلک وافت سیاه داره و سر برگاش لکه های قهوه ای خشک شده داره ،یک مرتبه سم دیازینون زدم ویک مرتبه قارچ کش هنوزم عسلک وافت داره میشه قلمه بزنم یک پاجوشم داره ممنون میشم راهنمایی کنید

کارشناس 1
۱۲ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۱:۵۸
در پاسخ به  ارزو

سلام، از قسمتهای سالم میتونید قلمه بگیرید، برای راهنمایی بهتر شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وساقه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

زهره
زهره
۹ دی, ۱۳۹۹ ۱۱:۳۶

comment image
سلام وقت به خیر، آگلونمای من برگ های پایینش خیلی افتاده شده درحالیکه که قسمت بالای گیاه کاملا سرحاله ، گلدونم پشت پنجره است روزی ۳ تا ۴ ساعت نور غیر مستقیم می گیره و اینکه هر ده روز بهش یک لیوان آب میدم‌، ممنون میشم راهنماییم کنید که آیا اصلا مشکلی داره یا لازمه کار خاصی باید براش انجام بدم

کارشناس 1
۹ دی, ۱۳۹۹ ۱۱:۵۷
در پاسخ به  زهره

سلام، بتازگی محیط نگهداری یا خاک یا گلدان گیاه عوض شده؟

Helya
Helya
۲۹ آبان, ۱۳۹۹ ۰۹:۵۴

سلام،وقت بخیر…
ببخشید من یک گل آگلونما بلک ،بر گهاش سبز تیره هست دارم…..مدتی هست از پایین باهاش زرد می شوند من هم جداشدن می کردم…امروز متوجه نقاط سیاه خیلی ریز روی نوک برگ ها شدم ،که چسبیده شدن به برگ ها …همون قیمت هایی که نقاط بیشتر هستند…داره زرد میشه…نمی دونم باید چکارش کنم….لطف می کنید راهنمایی کنید…خیلی سپاس گذارم از سایت مفید و خوبتون…
سلام،خسته نباشید….یک عکس فرستادم از نقاط سیاه روی برگ گل آگلونما…که نمی دانم علتش چیه؟….لطفا راهنمایی کنید…
comment image

کارشناس 2
۲۹ آبان, ۱۳۹۹ ۱۹:۱۶
در پاسخ به  Helya

سلام، زرد شدن برگهای قدیمی تا حدودی طبیعی هست وبهتر هست صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید،اگر روی سایر برگها هم چنین لکه های وجود داره برگها رو با پنبه اغشته به الکل پاک کنید وگیاه رو دو بار بافاصله یک هفته با محلول حشره کش سمپاشی وابیاری کنید ،از سم حشره کش دلتامترین میتونید استفاده کنید، مقدار مصرف یک سی سی در یک لیتر اب.

مامان شکوه
مامان شکوه
۲۷ آبان, ۱۳۹۹ ۱۳:۴۷

سلام. من یه گلدون آگلونما برفی دارم. با فاصله ی چهار متری از پنجره گذاشتم.روزها پرده رو کنار میزنم که بهش نور برسه. بنظرتون این مقدار نور کافیه؟
و اینکه همه جا نوشتن آبیاری منظم ولی ننوشتن چند لیوان. من چون ناشی هستم نمیدونم چه مقدار اب باید بریزم؟ برای یه گلدون پونزده سانتی یک لیوان پر آب کافیه؟

کارشناس 1
۲۷ آبان, ۱۳۹۹ ۱۷:۲۳
در پاسخ به  مامان شکوه

سلام، اگر رشد علفی نداره بله نور کافی خواهد بود، ابیاری باید به اندازه ای باشه که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه زمانی که سطح خاک خشک شد ابیاری رو انجام بدید.

سعید
سعید
۲۲ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۱:۵۰

http://uupload.ir/files/rgj5_15972164950972998940726007841246.jpg
http://uupload.ir/files/gbcw_15972165514768824222827305852390.jpg
سلام اگلونما که دارم رشدش متوقف شده برگ های جدیدش باز نمیشه الان ۲ ماه برگها همین جوری هستند و بعد پاجوش داشت از بیرون رفت و خراب شد شرایط نگهداری پنجره شمالی آب هفته یکبار سیراب ۰ اسپری هفته ای ۲ بار

کارشناس 1
۲۲ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۸:۲۹
در پاسخ به  سعید

سلام، تغییرات دمایی یا جابجایی های مکرر ویا کمبود عناصر موجود در خاک ویا خشکی کشیدن گیاه باعث این مشکلات میشه ،این موارد رو بررسی وایدال کنید اگر کوددهی نمیکنید میتونید برای تقویت گیاه، ماهی یک بار گیاه رو با کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند تقویت کنید.