همه چیز در مورد گل اسپاتی فیلوم

گل اسپاتی فیلوم

نام علمی: Spathiphyllum wallisii
اسپاتی فیلوم یکی از ۴۰ گونه‌ی همیشه سبز منطقه‌ی گرمسیری می‌باشد. این گل در ایران با نام‌های گل چمچه ای، سوسن صلح شناخته می‌شود. این گل به دلیل اینکه در زیستگاه‌های طبیعی خود در زیر سایه‌ی درختان بزرگ‌تر از خود می‌باشد و نور کمی دریافت می‌کند به این شرایط سازگاری پیدا کرده است. همه چیز در مورد گل اسپاتی فیلوم

رشد این گیاه بین ۲۰ سانتی متر تا ۱٫۸ متر می‌باشد و دارای گونه‌های متفاوتی همچون اسپاتی فیلوم، مونا لوا، ابلق، سنسیشن می‌باشد. این گل زیبا دارای برگ‌های سبز تیره براق و نیزه‌ای شکل است و گل‌های استوانه‌ای سفید رنگ دارد. اسپاتی فیلوم علاوه بر زیبایی که به منازل شما می‌دهد قابلیت تصفیه‌ی هوای آلوده را دارد (می‌تواند فرمالدئید، بنزن، متیل، تولوین، استون و مونوکسید کربن هوا را توصیه کند.)
تماس شیره‌ی این گیاه با دست باعث حساسیت می‌شود. دست‌ها را پس از تماس با این گیاه شستشو دهید.
همه چیز در مورد گل اسپاتی فیلوم

شرایط نگهداریگل اسپاتی فیلوم :
نور: نور مناسب برای این گیاه نور متوسط و غیر مستقیم است. ولی به این نکته توجه داشته باشد در شرایط نور کم ضعیف می‌شود و در نور زیاد برگ‌های آن قهوه‌ای می‌شود.

دما: زیست بوم اصلی این در مناطق گرمسیری است پس این گیاه به دمای پایین حساس است. دمای مناسب برای نگهداری این گیاه بین ۲۰ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد‌است و کمترین دمایی که می‌تواند تحمل کند ۱۳ درجه است.

آبیاری: این گیاه خاک مرطوب را می‌پسندد اما بین دو آبیاری اجازه دهید خاک به اندازه ۱ سانتی متر بالای گلدان خشک شود سپس آبیاری کنید زیرا به قارچ بسیار حساس است. هرگز اجازه ندهید خاک آن کامل خشک شود.

رطوبت: به دلیل اینکه این گیاه بومی مناطق گرمسیری و استوایی است رطوبت بالا نیاز دارد و به هوای خشک حساس است؛ یک روز در میان برای گیاه خود غبار پاشی انجام دهید. در زیرگلدانی آن سنگ ریزه بریزید و آن را با آب پر کنید. (در تابستان‌ها در صورتی که هوا خیلی گرم بود هر روز غبار پاشی را انجام دهید).

خاک: خاک مناسب برای این گیاه خاکی سبک با زهکشی بالا است (۶۰ درصد پیت ماس و ۴۰ درصد پرلیت و یا همچنین از ترکیب ۳۰ درصد پیت ماس + ۳۰ درصد کوکپیت و ۴۰ درصد پرلیت نیز می‌تواند استفاده کرد). خاک این گل باید غنی و کمی اسیدی باشد.

تکثیر: برای تکثیر این گل پاجوش‌هایی که در کنار ساقه‌های بزرگ در آمده‌اند را جدا کنید و در گلدانی با خاک سبک بکارید. این کار در زمستان یا بلافاصله پس از گلدهی انجام می‌شود. با کاشت بذر هم می‌توان این گل را تکثیر کرد. بهترین زمان برای تکثیر این گیاه بهار و تابستان می‌باشد.

تغذیه: اسپاتی فیلوم به دلیل گلدهی به تغذیه بالایی نیاز دارد. هر ماه گیاه خود را با کود کریستالون قرمز و یا کود ترکیبی نیتروژن، فسفر و پتاسیم تغذیه کنید.
اسپاتی فیلوم جای محدود برای ریشه را می‌پسندد. زمانی که ریشه‌های گیاه از کف گلدان خارج شد آنگاه تعویض گلدان را انجام دهید و گلدان جدید نباید خیلی بزرگ باشد.

آفات و بیماری‌ها:
علت قهوه‌ای شدن نوک برگ‌های گل اسپاتی فیلوم: چند علت می‌تواند باعث این مشکل شود یک از دلایل آن ممکن است آبدهی بیش از حد و یا نور آفتاب مستقیم باشد (آبیاری را کاهش دهید و مکان گلدان را عوض کنید). یکی دیگر از علت‌های آن می‌تواند کمبود رطوبت باشد و یا آبیاری با آبی که املاح بالایی دارد.

لک‌های قهوه‌ای بر روی برگ‌ها و نوک لوله شده به سمت بالا: کود دهی زیاد باعث این مشکل می‌شود. (کوددهی را کاهش دهید و برای شستشوی رسوبات ته نشین شده بر روی ریشه خاک را آبیاری کنید به صورتی که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود).

دلیل زرد شدن برگ‌های پایین گل اسپاتی فیلوم: دلیل این مشکل آبیاری زیاد می‌باشد. آب اضافه اگر از گلدان خارج نشود باعث بی حال و زرد شدن برگ‌ها می‌شود.
این مشکل در صورت سرد شدن هوا و یا خشک شدن خاک هم قابل مشاهده است.

علت سیاه شدن برگ‌های گل اسپاتی فیلوم: آبیاری بیش از حد و سرمای هوا عامل سیاه شدن برگ‌ها است. (بیماری‌های قارچی عامل اصلی این مشکل هستند).

دلیل گل ندادن اسپاتی فیلوم: نداشتن نور مناسب و تغذیه نشدن گیاه باعث می‌شود تمایلی به گل دادن نداشته باشد. اسپاتی فیلوم زمانی که بالغ می‌شود اگر چند سال تقسیم نشود گلدهی آن نیز متوقف می‌شود (در فصل بهار آن را تقسیم کنید زیرا باعث بهتر گل دادن آن می‌شود.)

علت چروک و خشک شدن برگ‌های گل اسپاتی فیلوم: کم بودن رطوبت محیط اطراف اسپاتی فیلوم باعث خشک شدن برگ‌هایش می‌شود. در صورتی که رطوبت هوای اطراف کم بود و برگ‌های گیاه شما دچار این مشکل شد روزی دو مرتبه برگ‌های آن را با آب اسپری کنید.

دلیل قهوه‌ای شدن برگ‌های گل اسپاتی فیلوم: آبیاری بیش از حد، کم بودن رطوبت، نور مستقیم آفتاب باعث سوختن برگ‌های این گیاه می‌شود.
اگر رطوبت هوا کم باشد کنه قرمز به قسمت پایینی برگ‌های این گیاه حمله می‌کند اسپری آب حداقل هفته‌ای یکبار ضروری است.

انواع واریته های اسپاتی فیلوم:
دومینو (domino): یک واریته با رشد متوسط است و به صورت بوته‌ای رشد می‌کند.

واریته ی Mauna Loa: این واریته می‌تواند تا ۶۰ سانتی متر رشد کند و تمام سال گل دهد و رنگ گل‌های آن از سفید به سبز تغییر می‌کند و چند ماه گل‌های آن عمر می‌کند.
گل اسپاتی فیلوم

نویسنده: نسرین رحیمی
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

همه چیز در مورد گل اسپاتی فیلوم

خرید بذر کاکتوس

برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

پست‌های مرتبط

اسپری آب روی برگ

اسپری آب روی برگ

اسپری آب روی برگ گیاهان درست یا غلط؟ همه گیاهان...

آموزش درمان بیماری‌های انگلی آلوئه ورا

آموزش درمان بیماری‌های انگلی آلوئه ورا

آموزش درمان بیماری‌های انگلی آلوئه ورا: آلوئه ورا یک جنس...

معرفی گل شفلرا

معرفی گل شفلرا

معرفی گل شفلرا : شفلرا یک گیاه محبوب است از...

نظرات (21)

سلام اسپاتی من گل هاش سبز شده واسه چی؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ تیر 20ام, 1398 09:25:

سلام، کمبود نور باعث تغییر رنگ گل این نوع گیاه میشه، به جای پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام بنده متن رو کامل مطالعه کردم وجواب سوالات دوستان رو هم خوندم گل های اسپاتیم رو که خشک شدن جدا کردم و چند روز گذاشتم تا کامل خشک بشه میخوام بدونم بذرها همون برجستگی های تیز روی قسمت مخروطی هست یا خیر یا در وسط اون قرار داره ممنون میشم راهنماییم کنید ؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ خرداد 28ام, 1398 20:28:

سلام، بله همون قسمتها بذر هستند که بهتر هست دونه دونه جدا کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
درمورد اسپاتی که راهنمایی خواستم،کود آهن بصورت پودر نصف قاشق چای خوری اطراف گیاه ریختم بعد بهش آب دادم
آبیاری هر ۱۰ روز انجام میدم .غبار پاشی هم کردم
خاک گلدون هم عوض کردم.
البته الان دیگه همه برگهاش خشک و چروکیده شده .زرد نمیشه از همون ابتدا خشک و چروکیده میشن
حتی پاجوش هایی هم که در میاره بعد چند روز خشک و چروکیده میشن

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 19ام, 1398 23:32:

سلام، اسپاتی فیلوم گیاه رطوبت دوستی هست ،ابیاری ده روز یک بار باعث خشک شدن گیاه میشه،هر وقت سطح خاک یک سانت خشک شد، باید ابیاری بشه.هر دو روز یک بار روی برگها باید مه پاشی بشه اگر محیط نگهداری خیلی گرم هست هر روز باید مه پاشی روی برگها انجام بشه ،میتونید برای تامین رطوبت محیط از جزیره زیر گلدانی هم استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام گل اسپاتی من مکانش نورغیرمستقیم .اب هم هفته ای یک مرتبه میدم اما برگهاش کامل افتاده وپژمرده شدن جای گلدون هم عوض کردم باز پژمرده ترشد .

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ خرداد 18ام, 1398 16:45:

سلام، از گیاه عکس واضح وبدون نور فلش بفرستید وترکیب خاکش چی هست؟کوددهی یا سمپاشی بتازگی انجام شده؟ دمای نگهداری چقدر هست؟ گلدان گیاه چند وقته تعویض شده؟

[پاسخ]

پاسخ

ممنونم از پاسخ گویی شما

[پاسخ]

پاسخ

سلام ببخشید بذرهای اسپاتی روی اون قسمتی هست که داخل قسمت قاشقی شکل هست?من یکیشون رو نگاه کردم بذرهاشو دراوردم ولی اینی که میگن با چاقو باید شکاف بدی رو نمیدونم منظور چیه

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 17ام, 1398 07:47:

سلام، بله همون قسمت زرد رنگ، که در عکس دوم روی مقاله واضح هست، باید کامل خشک وقهوای رنگ بشه بعد بتونید بذرها رو جدا کنید.

[پاسخ]

پاسخ

تشکر از راهنمایی و پاسختون

[پاسخ]

پاسخ

با سلام
برای تکثیر از طریق بذر,قسمت وسطی گل قهوا ای میشه ولی قسمت قاشقی سفید میمونه,برای تکثیر فرق میکنه یا نه؟آخه ی بار شاخه گل خم شد افتاد اما قاشقی گل هنوز سفید بود,من هم کاشتمش,اما چیزی سبز نشد,

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ خرداد 13ام, 1398 17:58:

سلام، زمانی که قسمت سفید رنگ یا همون قسمت قاشقی هم خشک شد بذرها میرسند، تا اون موقع باید صبر کنید وبعد ازخشک شدن قسمت سفید رنگ بذرها رو جدا کنید وبکارید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
اسپاتی من طی چند روز برگهاش زرد و بعد خشک میشن.
البته نزدیک به ۷ ماهی میشه که گرفتمش ولی چند روز هست که اینطور شده .
تغییراتی که اطرافش شده به خاطر روشن کردن کولر هوای اتاق سرد شده و بهش مقداری پودر(کود) آهن دادم .که نمیدونم چی باعث شده تقریبا ۷۰ درصد برگهاش زرد و خشک بشن .
به نظر شما علتش چی میتونه باشه؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 31ام, 1398 17:13:

سلام، مقدار کودی که استفاده کردید چقدر بوده؟ ابیاری به چه نحو هست؟ فعلا گیاه رو به مکانی که دور از سرمای وباد کولر باشه انتقال بدید وشرایط نگهداری رو بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

[پاسخ]

پاسخ

سلام . اسپاتی من پشت پنجره شمالی است (پشت به قبله) تقریبا هر روز غبار پاشی میکنم و دو روز در میان آبیاری . ولی نوک برگها سوخته و در حاشیه برخی از برگ ها زردی دیده میشه من را راهنمایی کنید . ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 21ام, 1398 15:13:

سلام، بتازگی محیط یا گلدان وخاک گیاه تعویض نشده؟ترکیب خاکش ودمای نگهداری ومیزان کوددهی، اگر داشته رو هم بفرمایید.

[پاسخ]

پاسخ

ممنون از کمک شما

[پاسخ]

پاسخ

سلام
ممنون میشم اگر راهنمایی کنید. گلدان اسپاتی فیلوم من برگهاش قدری باریک و کشیده و پیچیده شده اند و مثل سابق پهن و بزرگ نیست. چه باید کرد؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 14ام, 1397 16:26:

سلام، کمبود نور ویا وجود افت پشت برگها باعث این مشکل میشه این دو مورد روچک کنید.

[پاسخ]

پاسخ