حرارت دهی خاک خوب یا بد؟

حرارت دهی خاک خوب یا بد؟

حرارت دهی خاک خوب یا بد؟ در این مقاله قصد دارم به یکی از اشتباهات تهیه خاک کاکتوس و کلا گیاهان، که حرارت دادن آن هست بپردازم. معمولاً در گلخانه‌های خانگی بسیار پیش می‌آید که خاک را در هنگام آماده سازی یا مثلاً بعد از شستن ماسه و درست کردن خاک برای خشک شدن و از دست دادن رطوبت در مجاورت حرارت مستقیم یا غیر مستقیم قرار می‌دهند تا خاک زودتر خشک شده و سریع‌تر آن را مورد استفاده قرار دهند، یا برای ضدعفونی خاک از حرارت استفاده می‌کنند، حال این کار درست است یا خیر؟

در جواب باید گفت علت قوی بودن خاک فقط به املاح و مواد معدنی موجود در آن نیست بلکه به آنزیم‌های زنده‌ای هم هست که در خاک وجود دارد بستگی دارد این آنزیم‌های زنده میکروسکوپی هستند و با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود و برای تجزیه خاک و همچنین غنی سازی خاک در آن وجود دارند ضروری است این آنزیم‌ها با تجزیه خاک و مواد موجود در خاک آنها را در اختیار ریشه‌های گیاه قرار داده تا گیاه رشد مطلوبی داشته باشد از طرفی وجود کرم خاکی در خاک نیز عامل بسیار مفیدی در زهکش گلدان جهت سهولت ریشه گیاه است حال با حرارت دادن به خاک این موجودات میکروسکوپی نابود می‌شوند و خاک هم در نتیجه آن بی حاصل خواهد شد لذا برای خشک شدن خاک نهایتاً از نور خورشید استفاده کنیم و اجازه دهید خاک به صورت طبیعی خشک شود تا املاح از بین نرفته و خاک مقوی باقی بماند.

برخی بر این باور هستند که با حرارت دادن خاک دانه‌های علف‌های هرز موجود در خاک نیز از بین می‌رود و احتمال سبز شدن علف‌های هرز در خاک به صفر می‌رسد اما نمی‌دانند که با حرارت دادن خاک آنزیم‌های خاک را نیز از بین می‌برند پس بهتر است برای از بین بردن دانه‌های احتمالی علف‌های هرز در خاک کاکتوس از علف کش ها و سم‌های توصیه شده استفاده کنید.

نکته: دقت کنید تا در خاک کاکتوس کرم خاکی وجود نداشته باشد بر خلاف باور عموم که میگویند کرم خاکی برای خاک مفید است اگر کرم خاکی در گلدان کاکتوس وجود داشته باشد پس از تمام شدن مواد موجود در خاک به سراغ ریشه گیاه رفته و از ریشه گیاه تغذیه خواهد کرد به دلیل محدود بودن محیط زندگی. پس حتماً موقع آماده سازی خاک کاکتوس‌ها از عدم وجود کرم خاکی در گلدان‌ها مطمئن شوید.

پس برای حفظ کیفیت خاک از قرار دادن آن داخل فر، مایکروفر و یا قرار دادن در معرض مستقیم شعله خودداری کنید.

ضد عفونی خاک

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

حرارت دهی خاک خوب یا بد؟

پست‌های مرتبط

آیا ساکولنت ها به کود نیاز دارند؟

آیا ساکولنت ها به کود نیاز دارند؟

آیا ساکولنت ها به کود نیاز دارند؟ ساکولنت ها و...

قارچ کش ها

قارچ کش ها

در این مقاله به نحوه عملکرد قارچ کش ها و...

معرفی کلکسیونر کاکتوس آقای Derek Bowdery

معرفی کلکسیونر کاکتوس آقای Derek Bowdery

معرفی کلکسیونر کاکتوس آقای Derek Bowdery : در دنیا کلکسیونرهای...

نظرات (4)

سلام یعنی شمامیگین کرم خاکی بیرون کنیم تو ورمی خیلی کرم خاکییه ولی من هم بانظرتون موافقم ولی میگن کرم باعث میشه هوارو به ریشه برسونه وخاک شل میمونه چون کرم همش درحال حرکته و هوابه ریشه میرسه نمیزاره گیاه بمیره نظرشماچییه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 3ام, 1398 15:34:

سلام، کرم خاک زمانی مفید هست که مواد غذایی مورد نیاز براش تامین باشه، مثل باغچه، ولی اگر کرم خاکی داخل گلدان باشه،چون داخل گلدان محدود هست بعد از مدتی که مواد غذایی داخل خاک گلدان تمام شد کرم خاکی به ریشه های گیاه پناه میبره وبرای تغذیه از ریشه ی گیاهان استفاده میکنه، از طرفی کودی که تولید میکنه داخل خاک گلدان مقدارش زیاد میشه واین برای گیاه خوب نیست به همین دو دلیل کرم خاکی داخل گلدان مناسب نیست وبهتر هست که از داخل گلدان خارج بشه ولی اگر داخل باغچه باشه مانعی وجود نداره ومفید هم هست.

[پاسخ]

پاسخ

بنظر من حرف شما منطقی است ولی وقتی در فصل سرما میخواهیم خاک رو خشک کنیم باید از حرارت استفاده کرد چون در زمستان افتاب خیلی کمی میشه دریافت کرد و حتی بعضی وقتها آب درون بافت خاک یخ میزنه از لحاظ دیگه خاک با حرارت دیدن استریل مجدد هم میشه

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ دی 25ام, 1397 08:27:

حرارت دادن بمقدار کم مشکلی پیش نمیاره.

[پاسخ]

پاسخ