کاکتوس‌های ابلق

کاکتوس‌های ابلق

همه چیز در مورد کاکتوس‌های ابلق: شاید در مراجعه به گلخانه‌ها و پرسش در مورد نام کاکتوس‌ها با پسوندی به نام ابلق در نام کاکتوس‌ها برخورد کرده باشید حال کاکتوس ابلق به چه کاکتوسی می گویند؟
به کاکتوس‌هایی که علاوه بر رنگ طبیعی خود دارای رنگ دیگری در بدنه خود به صورت لکه و یا رگه باشند کاکتوس ابلق می‌گویند کاکتوس‌های ابلق می‌تواند هر رنگی باشند زرد صورتی قرمز نارنجی و سفید اما معمولاً رنگ غالب کاکتوس‌های ابلق زرد رنگ است.

آیا تمام کاکتوس‌ها ابلق می‌شوند؟
بله تمام کاکتوس ابلق می‌شوند بسته به تعداد کشت بذر از یک نوع کاکتوس میزان ابلق شدن هم متفاوت است در برخی واریته ها کاکتوس‌های ابلق بسیار زیاد هستند و در برخی دیگر به ندرت کاکتوس ابلق دیده می‌شود.

کاکتوس‌های ابلق بر روی خاک رشد می‌کنند؟
بله تمام کاکتوس‌های ابلق می‌توانند برای خاک رشد کنند ولی رشد آهسته‌تری نسبت به سایر واریته های طبیعی خواهند داشت زیرا سطح فتوسنتز کننده کمتری برای غذا سازی و رشد دارند. آگه کاکتوس تماماً رنگی باشه به دلیل نداشتن کلروفیل بهتر است پیوند داده شود که در این صورت کاکتوس رنگی محسوب می شود نه ابلق.

کاکتوس‌های ابلق را پیوند بزنیم؟
بله می‌توان کاکتوس‌های ابلق را هم همانند سایر کاکتوس‌ها برای رشد بیشتر و همچنین تکثیر کردن پیوند داد ولی بر روی خاک دارای ارزش بیشتری هستند.

چرا کاکتوس‌های ابلق گران‌تر هستند؟
کمیاب بودن عامل گرانی کاکتوس‌های ابلق است از هر چند صد بذر کاکتوس ممکن از یک گیاه ابلق سبز شود بنابراین نسبت به سایر کاکتوس‌ها از ارزش و قیمت بالاتری برخوردار هستند.

آیا بذر گیاه ابلق وجود دارد؟
بله معمولاً بذرهای گیاهان مادری ابلق دارای درصد ابلق شدن بیشتری گیاه ابلق هستند اما هیچ تضمینی در مورد مقدار ابلق شدن بذرها وجود ندارد.

نکته: ابلق شدن در کاکتوس‌های یک پدیده نادر و غیر معمول است و که علت گرانی کاکتوس‌های های ابلق است لذا در صورت سبز شدن گیاهان ابلق در خزانه خود در نگهداری آنها دقت فراوان کنید.
نکته در خصوص بذرهای موجود به نام گیاهان ابلق در سایت میهن کاکتوس این بذرها با چند با تغییر ژنتیکی گیاه مادری تمام ابلق به وجود آمدند و گیاهان مادری دارای کیفیت بسیار بالایی در بذر، رنگ و گلدهی هستند و بذر این گیاه به صورت تضمینی بالای ۶۰ درصد ابلق خواهد بود.

بیشترین تنوع ابلق بودن در خانواده ژمینو ها وجود دارد. به علت محبوبیت زیاد این خانواده تعداد ترکیب رنگ‌های بی شماری از واریته های مختلف ژمینو ابلق هستند که زیبایی این گیاه را دو چندان می‌کنند و پس از آن خانواده آسترفیتوم ها در رده دوم گیاهان ابلق قرار دارد به تازگی تنوع رنگ فوق‌العاده‌ای در خانواده آستریاس ها به وجود آماده است و روز به روز نیز در حال افزایش است.

ژیمینو ابلق

دیسکو هورستی ابلق
دیسکو هورستی ابلق
فرو کاکتوس ابلق
فرو کاکتوس ابلق

ملو کاکتوس ابلق

اپونتیا ابلق
اپونتیا ابلق

تریکوسرئوس ابلق

آریوکارپوس ابلق
آریوکارپوس ابلق

سرئوس ابلق

آستریاس کاکتوس ابلق

 

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

کاکتوس‌های ابلق

برای خرید بذر کاکتوس آستریاس ابلق اینجا کلیک کنید.

پست‌های مرتبط

اشتباهات رایج در پیوند کاکتوس

اشتباهات رایج در پیوند کاکتوس : از آن جایی که...

کاشت بذر افوربیا اوبسا

تکثیر کاکتوس افوربیا اوبسا

تکثیر کاکتوس افوربیا اوبسا: این موضوع که ما یک گیاه...

آفت و بیماری‌های کراسولا خرفه‌ای

آفت و بیماری‌های کراسولا خرفه‌ای

آفت و بیماری‌های کراسولا خرفه‌ای : نگهداری از گیاه کراسولا...

نظرات (9)

http://uupload.ir/files/95zd_1561056556327-2027028916.jpg
اینم عکسش

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ خرداد 31ام, 1398 00:25:

سلام، مشکلی نیست طبیعی هست، معمولا تغییر رنگ جوانه ها بیشتر از گرما ونور زیاد هست، ولی این تغییر رنگ درانواع جوانه استروفیتومها طبیعی هست،کمی بزرگتر بشه رنگش سبز میشه.

[پاسخ]

پاسخ

من ازشمتا بذر استروفتیو معمولی خریدم .یکی از انها درهما اول قرمز بود والان قهوه‌ای شده است ایل ابلق است یا مشکلی برایش پیش امده است

[پاسخ]

پاسخ

باسلام و خسته نباشید :آیا همه گونه های متعلق به خانواده آستروها کند رشد هستن؟؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ آذر 10ام, 1397 13:42:

سلام. ممنون. بله تقریبا. البته بستگی به شرایط نگهداری هم داره ویا اینکه پیوند زده بشن رشد بیشتری خواهند داشت.

[پاسخ]

پاسخ

سلام چ نوع کودی خوبه و شماتاییدمیکنیداستفاده کنم که ابلق بمونن تغییررنگ ندن .کودبیوبیست گلد امیکس خوبه؟شمادارید؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آذر 7ام, 1397 22:06:

سلام. برای گیاهان ابلق بهتره از کودهایnpk10, 10,10یا،۱۸،۱۸،۱۸،یا ۱۴،۱۴،۱۴ استفاده کنید هر شش ماه یک بار هم میتونید ازکود بیو بیست طلایی استفاده کنید. این کودها رو برای گیاهان ابلق تایید میکنیم به شرطی که با دز استاندارد مصرف بشه وگیاهان نور کافی دریافت کنند. نورشون کم باشه این کودها رو هم استفاده بکنید تاثیری نخواهد داشت مهمترین نقش ابلق موندن گیاهان رو نور داره کمبود نور مساویست با سبز شدن گیاه.

[پاسخ]

پاسخ

من خزانه استروفیتوم تک کردم خیلیهاشون ابلق قرمزهستن بنظرشکا ابلق میمونن یانه؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ آذر 7ام, 1397 15:30:

سلام. اگر ابلق هستند باید جای پرنوری نگهداری کنید تا تغییر رنگ ندن، واز کودهای ملایم برای تقویتشون استفاده کنید. نورشون کم باشه تغییر رنگ میدن وسبز میشن.

[پاسخ]

پاسخ