هورمون ریشه زایی چیست؟

هورمون ریشه زایی چیست؟

هورمون ریشه زایی چیست؟  هورمون ریشه زایی یا Rooting hormones در گیاهان مواد طبیعی وجود دارند که با نام تنظیم کننده‌های رشد و یا هورمون‌های گیاهی یاد می‌شوند. این مواد وظایف مختلفی را در یک گیاه بر عهده دارند و بر اساس ساختار شیمیایی خود در گروه‌های مختلفی همانند اکسین ها، سیتوکنین ها، جیبرلین ها، اسید آبسیزیک و اتیلن قرار می‌گیرند.

در میان این مواد، گروهی در ریشه‌زایی قلمه‌های گیاهان نقش مثبت دارند. بعد از این محققان دریافتند کدام یک از این مواد نقش مثبت دارند به شکل مصنوعی و در آزمایشگاه ها همانند این مواد را ساختند تا زمانی که در تکثیر گیاهان از طریق قلمه و بخصوص هنگامی‌که قلمه گیاهی به شکل مشکل و دشوار ریشه زایی دارد، از این مواد استفاده کنند تا به ریشه زایی این نوع از قلمه‌ها کمک شود. میهن کاکتوس

هورمون ریشه زایی بیشتر در گیاهانی که به سختی ریشه می‌دهند مانند گل رز یا برخی از گونه‌های خاص کاکتوس‌ها گل بنفشه آفریقایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ولی بهتر است برای تسریع در ریشه زایی در هنگام قلمه زدن از آن استفاده شود.

در بین هورمون‌های گیاهی، نقش مثبت اکسین ها بر روی شکل گیری ریشه در قلمه‌ها اثبات شده است. معمولاً پودرهای تجاری با نام هورمون‌های ریشه زایی وجود دارد که توسط کارخانه‌های مختلف ساخته شده‌اند و برای مصرف این مواد می‌بایست به دستورالعمل کارخانه مربوطه مراجعه کرد اما اغلب به شکل پودر هستند و کافی است که ته قلمه‌ها را در درون پودر بزنیم تا این پودر به ته قلمه بچسبد.

اما گاهی نیز می‌بایست ابتدا محلول هورمون را به شکل رقیق یا غلیظ تهیه کرد. معمولاً در محلول رقیق ۲٫۵ سانتیمتر از ته قلمه‌ها به مدت ۲۴ ساعت در محلول قرار می‌گیرد. روش تهیه محلول رقیق هورمون نیز معمولاً به این صورت است که ۱۰۰ میلی گرم از این ماده را در حدود ۱۰ میلی لیتر الکل حل می‌کنند و سپس تا حدی آب اضافه می‌کنند که حجم کل به حدود یک لیتر برسد. محلول غلیظ نیز وجود دارد که ته قلمه‌ها فقط به مدت ۵ ثانیه در محلول فرو می‌رود برای تهیه این گونه از محلول‌ها نیز معمولاً ۴۰۰ میلی‌گرم از ماده هورمون ابتدا در ۱۰۰ میلی‌تر الکل حل می‌شود و سپس تا حدی آب اضافه می‌شود که حجم کل به حدود یک لیتر برسد. توجه کنید روش‌های یاد شده کلی و عمومی هستند و برای یک مارک تجاری خاص حتماً می‌بایست به دستورالعمل کارخانه توجه کرد به طور کل قلمه درختان چوبی و سخت ریشه زا به غلظت بیشتر و قلمه گیاهان گوشتی، علفی و سهل ریشه زا به غلظت کمتری از این مواد نیاز دارند. به کار گیری هورمون‌های رشد می‌بایست با دقت انجام شود زیرا استفاده بیش از اندازه از این مواد می‌تواند از رشد برگ‌ها و جوانه‌ها و در نهایت رشد مناسب گیاه جلوگیری کند.

نویسنده: خانم رشیدی

هورمون ریشه زایی چیست؟

پست‌های مرتبط

سن گلدهی انواع کاکتوس‌ها

سن گلدهی انواع کاکتوس‌ها

سن گلدهی انواع کاکتوس‌ها: یکی از مشکلات شایع خریداران کاکتوس‌ها...

جوانه های حاصل از کاشت بذر

آموزش قلمه زدن گل مرجان

آموزش قلمه زدن گل مرجان: یکی از روش ساده و...

۱۰ دلیل اصلی مرگ کاکتوس‌ها

۱۰ دلیل اصلی مرگ کاکتوس‌ها

۱۰ دلیل اصلی مرگ کاکتوس‌ها: این روزها علاقه مردم به...

نظرات (4)

سلام و خسته نباشید
چه نوع الکلی منظورتونه؟
من یک نوع محلول ریشه زایی المانی گرفتم که حتی فروشنده هم نمی‌دونستم طریقه مصرفش چطوریه اسمش rootonex

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 27ام, 1398 08:45:

سلام، ممنون، در مورد الکل فکر کنم الکل سفید باید باشه که الان فقط از اون نوع الکل استفاده میشه. در مورد مصرف هورمون ریشه زایی معمولا طریقه مصرف روی بسته بندی محصول نوشته میشه،موارد مصرف هورمون ریشه زایی روی مقاله توضیح داده شده، یک نوع مصرف هم به این صورت هست که معمولا در هورمون ریشه زایی های مایع صورت میگیره، چند قطره از مایع داخل یک لیتر اب مخلوط میشه وانتهای قلمه ۲۴ ساعت داخل این محلول قرار میگیره بعد از ۲۴ ساعت قلمه کشت میشه و از همین محلول برای ابیاری استفاده میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشیدهورمون ریشه زا برای فروش هم دارید؟!

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 9ام, 1398 00:49:

سلام، ممنون، نه متاسفانه.

[پاسخ]

پاسخ