هورمون ریشه زایی چیست؟

هورمون ریشه زایی چیست؟
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

هورمون ریشه زایی چیست؟  هورمون ریشه زایی یا Rooting hormones در گیاهان مواد طبیعی وجود دارند که با نام تنظیم کننده‌های رشد و یا هورمون‌های گیاهی یاد می‌شوند. این مواد وظایف مختلفی را در یک گیاه بر عهده دارند و بر اساس ساختار شیمیایی خود در گروه‌های مختلفی همانند اکسین ها، سیتوکنین ها، جیبرلین ها، اسید آبسیزیک و اتیلن قرار می‌گیرند.

در میان این مواد، گروهی در ریشه‌زایی قلمه‌های گیاهان نقش مثبت دارند. بعد از این محققان دریافتند کدام یک از این مواد نقش مثبت دارند به شکل مصنوعی و در آزمایشگاه ها همانند این مواد را ساختند تا زمانی که در تکثیر گیاهان از طریق قلمه و بخصوص هنگامی‌که قلمه گیاهی به شکل مشکل و دشوار ریشه زایی دارد، از این مواد استفاده کنند تا به ریشه زایی این نوع از قلمه‌ها کمک شود. میهن کاکتوس

هورمون ریشه زایی بیشتر در گیاهانی که به سختی ریشه می‌دهند مانند گل رز یا برخی از گونه‌های خاص کاکتوس‌ها، گل بنفشه آفریقایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ولی بهتر است برای تسریع در ریشه زایی در هنگام قلمه زدن از آن استفاده شود.

در بین هورمون‌های گیاهی، نقش مثبت اکسین ها بر روی شکل گیری ریشه در قلمه‌ها اثبات شده است. معمولاً پودرهای تجاری با نام هورمون‌های ریشه زایی وجود دارد که توسط کارخانه‌های مختلف ساخته شده‌اند و برای مصرف این مواد می‌بایست به دستورالعمل کارخانه مربوطه مراجعه کرد اما اغلب به شکل پودر هستند و کافی است که ته قلمه‌ها را در درون پودر بزنیم تا این پودر به ته قلمه بچسبد.

اما گاهی نیز می‌بایست ابتدا محلول هورمون را به شکل رقیق یا غلیظ تهیه کرد. معمولاً در محلول رقیق ۲٫۵ سانتیمتر از ته قلمه‌ها به مدت ۲۴ ساعت در محلول قرار می‌گیرد. روش تهیه محلول رقیق هورمون نیز معمولاً به این صورت است که ۱۰۰ میلی گرم از این ماده را در حدود ۱۰ میلی لیتر الکل حل می‌کنند و سپس تا حدی آب اضافه می‌کنند که حجم کل به حدود یک لیتر برسد. محلول غلیظ نیز وجود دارد که ته قلمه‌ها فقط به مدت ۵ ثانیه در محلول فرو می‌رود برای تهیه این گونه از محلول‌ها نیز معمولاً ۴۰۰ میلی‌گرم از ماده هورمون ابتدا در ۱۰۰ میلی لیتر الکل حل می‌شود و سپس تا حدی آب اضافه می‌شود که حجم کل به حدود یک لیتر برسد. توجه کنید روش‌های یاد شده کلی و عمومی هستند و برای یک مارک تجاری خاص حتماً می‌بایست به دستورالعمل کارخانه توجه کرد به طور کل قلمه درختان چوبی و سخت ریشه زا به غلظت بیشتر و قلمه گیاهان گوشتی، علفی و سهل ریشه زا به غلظت کمتری از این مواد نیاز دارند.

به کار گیری هورمون‌های رشد می‌بایست با دقت انجام شود زیرا استفاده بیش از اندازه از این مواد می‌تواند از رشد برگ‌ها و جوانه‌ها و در نهایت رشد مناسب گیاه جلوگیری کند.

نویسنده: خانم رشیدی

منبع:میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع میباشد.

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
guest
61 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
فرهاد

با سلام.بنده امسال تعدادی نهال گردو کاشته ام میخاستم بدانم که آیا میتوانم از هورمون ریشه زایی برای تقویت قدرت ریشه دهی نهال گردو استفاده کنم.مثلا یک مقدار از هورمون را بصورت چال کود استفاده کرده تا در زمان آبیاری جذب گیاه بشود.این کار شدنی هست یا خیر؟ با تشکر

کارشناس 2

سلام، در این مورد اطلاعی ندارم با یک کارشناس کشاورزی مشورت کنید.

سهیل

درود برخی از پودرهای بچه حاوی زینک هست / آیا باید بدون زینک را تهیه کرد یا حاوی زینک ؟؟؟

تشکر

سلام، زینک اکساید ضدالتهاب هست بهتر هست از پودرهایی استفاده کنید که حاوی زینک اکساید نباشه.

alireza.h040

سلام

برای ترکیب خاک بستر کشت میشه یه مقدار دارچین به عنوان ضد عفونی کننده و ریشه زایه طبیعی استفاده کرد ( در کنار قارچکش )

و بعدش تویه بستر کشت میشه به پیت ماس یکم خاکستر و محلول جوش شیرین اضافه کرد؟ چون استریاس و لوفوفرا خاک قلیایی رو فکر کنم ترجیح میدن و خاک و دارو و . . . همه اسیدی ان!

اینارو در صورتیکه میگم که از سفال هم تو ترکیب استفاده کرده باشیم.
اگر امکاناتش بود قضیه خاک بستر کشت قلیایی و ترکیبات طبیعی رو یه روشنی بندازید، ممنون 🙏❤

سلام، برای بستر کشت بهتر هست با محلول قارچ کش ضدعفونی کنیدودارچین وسایر مواد نریزید چون جوانه ها ضعیف هستند واحتمال ازبین رفتنشون زیاد هست پس بهتر هست چیز دیگری داخل خاک بستر ترکیب نکنید،برای قلیایی کردن خاک میتونید از سفال خرد شده یا لیکا استفاده کنید، ولی در اوایل جوانه زنی، بذرها به هیچ موادی نیاز ندارند بستر پیت ماس باشه کافی هست.

نگارستانی

سلام من هورمون آینده‌ها ۳ بپذیریم اسید دارم که بصورت پودر هست ، دستورالعملی هم ندیدم ، آیا باید بصورت پودر استفاده کنم یا محلول ؟ برای ریشه زایی

سلام، معمولا بصورت پودر مصرف میشه که انتهای قلمه به پودر آغشته شده وکشت میشه،در مورد محلول هورمون ریشه زایی بصورت مایع میشه که با اب ترکیب میشه.

هادی

سلام.وقت بخیر
آیا هیومیک اسید هم به عنوان هورمون ریشه حساب میشه؟

کارشناس 2

سلام، نه نمیشه بعنوان هورمون ریشه زایی استفاده کرد.