کاکتوس‌های دفرمه

کاکتوس‌های دفرمه

کاکتوس‌های دفرمه: از جمله کاکتوس‌های محبوب و پرطرفدار و زیبا، کاکتوسهای دفرمه هستند، شکل دفرمه در تمام واریته های کاکتوس وجود دارد.

دفرمه شدن یا دگرریختی یا کریستات در کاکتوس ها یک اختلال ژنتیکی است که باعث تغییر ساختار یکنواخت گیاه شده و شکل طبیعی کاکتوس را عوض کرده و به شکل تاج مانند و پیچ در پیچ تغییر می‌دهد ساختار دفرمه بودن معمولاً از بذر به وجود می‌آید، یعنی یک بذر سبز شده از همان ابتدا شکل دفرمه به خود دارد، ولی در موارد معدودی یک کاکتوس پس از مدت زمان کم یا زیاد دچار اختلال در رشد شده و شکل ظاهری آن تغییر می‌یابد این اختلال می‌تواند در همان سال اول رشد مشخص شود و یا چندین سال مشخص نباشد و سپس به یکباره خود را نشان دهد.

اغلب شما کاکتوس‌های دفرمه را بر روی پایه پیوند می‌بینید علت چیست؟
کاکتوس‌های دفرمه از آنجایی که در اغلب واریته‌های جز کاکتوس‌های کلکسیونی محسوب می‌شوند هم برای رشد بیشتر و بهتر و هم برای تکثیر بر روی پایه‌های مختلف پیوند داده می‌شوند البته یک علت دیگر برای پیوند کاکتوس دفرمه وجود دارد و آن هم این است که اگر این کاکتوس‌ها بر روی خاک باشند به علت شکل پیچ در پیچ در هنگام آبیاری آب بین بافت گیاه می‌ماند و باعث خرابی کاکتوس می‌شود لذا توصیه می‌شود که حتماً کاکتوس‌های دفرمه را از همان ابتدا بر روی پایه‌های مناسب پیوند دهید.

آیا کاکتوس‌های دفرمه بر روی خاک می‌توانند رشد کنند؟
بله کاکتوس‌های دفرمه بر روی خاک نیز می‌توانند رشد کنند اما ممکن است در برخی واریته ها رشد آنها بسیار آهسته باشد لذا معمولاً آنها را پیوند می‌دهند اما می‌توانند به راحتی نیز بر روی خاک رشد کنند.

آیا می‌توان کاکتوس‌های دفرمه پیوندی را به روی خاک آورد؟
بله می‌توان کاکتوس‌های دفرمه پیوندی را بر روی خاک نیز آورد ولی اندکی کار دشواری و اغلب ممکن است برای تازه کارها باعث خرابی گیاه شود لذا سعی کنید ا اغلب کاکتوس‌های دفرمه را بر روی پایه پیوند نگه دارید.

نرک در کاکتوس‌های دفرمه چیست؟
گاهی پیش میاد که یک کاکتوس دفرمه پس از مدتی که به شکل تاج مانند رشد کرد به یکباره بخشی از رشد جدید آن به صورت طبیعی شود و دیگر دفرمه نخواهد بود لذا به قسمتی از یک کاکتوس دفرمه که به شکل طبیعی رشد کرده است نرک می‌گویند.

نرک کاکتوس دفرمه را جدا کنیم؟
اغلب وقتی نرک در یک کاکتوس دفرمه پیش می‌آید صاحب کاکتوس چون شکل دفرمه را بیشتر دوست دارد نرک را جدا می‌کند اما این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که در برخی از موارد نرک کاکتوس دفرمه پس از مدتی دوباره به شکل دفرمه برگشته است لذا می‌توان در این موارد اندکی صبر کرد و شکل نهایی گیاه را پس از یک یا دو سال نگاه کرد ممکن است ترکیبی از نرک های متعدد و شکل دفرمه شکل بسیار زیباتری به کاکتوس شما بدهند.

کاکتوس‌های دفرمه همانند کاکتوس‌های ابلق در طبیعت وجود ندارند؟
خیر کاکتوس‌های دفرمه در طبیعت وجود دارند دفرمه شدن یک تغییر ژنتیکی نیمه پایدار در کاکتوس است که می‌توانند به صورت اتفاقی در یک کاکتوس سالم به وجود بیاید و این کاکتوس به یک باره شکل دفرمه به خود می‌گیرد ولی کاکتوس‌های ابلق چون رشد کمی دارند و نیاز به شرایط خاص و مراقبت بیشتری دارند در طبیعت به سرعت نابود می‌شوند.

گلدهی کاکتوس‌های دفرمه:
کاکتوس‌های دفرمه شکل تاج مانند دارند وقتی شروع به گلدهی می‌کنند نیز به صورت تاج مانند گل می‌دهند و شکل و تعداد زیباتری در گلدهی دارند این شکل زیبا نیز از دلایل محبوبیت کاکتوس‌های دفرمه است به همین دلیل است که اغلب کاکتوس‌های دفرمه را پیوند می‌دهند و در فصل بهار از گلدهی تاج مانند و متعدد آنها لذت ببرند.

کاکتوس‌های دفرمه جزو کاکتوس‌های کلکسیونی و ارزشمند و پرطرفدار محسوب می‌شود که بسیار مشتری هم دارد لذا اهمیت بالای فروش در بازار دارند پس حتماً اگر طرفدار کاکتوس‌های دفرمه خاص هستید و دوست دارید که یک کاکتوس گران قیمت و کلکسیونی تهیه کنید گونه‌های دفرمه شده کاکتوس‌ها را فراموش نکنید.

کاکتوس دفورمه

کاکتوس‌های دفرمه

کاکتوس‌های دفرمه

کاکتوس‌های دفرمه

کاکتوس‌های دفرمه

نخل ماداگاسکار دفرمه
نخل ماداگاسکار دفرمه

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد. کپی برداری تنها با لینک به سایت میهن کاکتوس مجاز می‌باشد.

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

40 دیدگاه برای “کاکتوس‌های دفرمه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ۵۰ درصد احتمال داره که جوانه ها هم دفرمه باشند ویا گیاه بوجود امده دفرمه نخواهد بود ولی دفرمه بودن در ژن گیاه باقی میمونه وبه نسل های بعدی انتقال پیدا میکنه.

 1. مهسا گفته:

  سلام میشه یه منبع یا مطلب معرفی کنید در مورد روش دفرمه کردن؟
  که دقیقا توضیح بده شیره از کجا و به کجا تزریق بشه؟
  چقدر تزریق بشه؟
  دو تا کاکتوس یه نوع باشن؟
  آیا تغیر برگشت پذیر خواهد بود؟
  باید کاکتوس رو باید و به آوند رسید یا بدون بریدن؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، میشه ولی درصدش خیلی پایین هست وریسکش زیاد هست،میتونید بوسیله یک سرنگ از اوند یک کاکتوس دفرمه مقداری شیره بگیرید وبه کاکتوسی که میخواهید دفرمه کنید تزریق کنید.

 2. cactus calycium گفته:

  سلام و خسته نباشید به همه عوامل میهن کاکتوس
  خیلی خوب میشد تو مقاله هاتون حداقل عکسای داخلی و با ذکر منبع و صاحب گیاه نام برده بشه ???
  الان همین استریاس روی پرسیکیا که چند سر داره و یکیش دفورمه هستش برای شخص بنده هستش خیلی خوشحال شدم که گیاه من تو یه سایت معتبری اومده ولی بدون اسم ???

 3. آرشام دلارام گفته:

  درود بر کارشناس محترم میهن کاکتوس سایت محبوب مردمی
  مثل همیشه خسته نباشید .
  برای اینکه بخاهیم کاکتوسی رو دفرمه کنیم باید حتما شیره دفرمه شده همان گونه را به گونه مربوطه تزریق کرد؟
  توضیح دهید
  با تشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما دوست گرامی،بله باید هم نوع باشند، این کار تبحر میخواد وریسک هست باید گیاه دارای اوند باشه که بتوان شیره رو تزریق کرد.

 4. مهبد گفته:

  سلام و عرض خسته نباشید به شما و همکاران محترمتان من یه کاکتوس دفرمه دارم که شبیه پنجه شیر هستش و اصلا رشد نمی کنه و ۱ چیز دیگه اون یکی کاکتوس دفرمه ی من بعد از ۳ سال که اصلا رشدی نداشت تازه الان بچه داده برای چی تو این ۳ سال رشدی نکرده اگه میشه پاسخ دو تا سوال رو بدید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، دلیل رشد نکردن واز بین نرفتنش بمدت طولانی، شوک وارد شدن به گیاه هست. برای رشد مجدد میتونید به گیاه شوک وارد کنید تا دوباره شروع به رشد کنه، برای وارد کردن شوک میتونید خاک وگلدان گیاه رو عوض کنید ریشه های قدیمی رو هرس کنید ویا گیاه رو در نور مستقیم افتاب قرار بدید، افتاب مستقیم اوایل صبح یا عصر بهتر هست.

  • کارشناس 2 گفته:

   این کار ریسک هست واحتمال از بین رفتن گیاه رو هم باید در نظر گرفت، و یا احتمالش هست که گیاه دفرمه نشه گیاه باید بزرگ باشه واوند داشته باشه گیاهی که کوچک هست اوندش مشخص نیست واز بین میره.

  • کارشناس 2 گفته:

   میشه،فقط تبحر میخواد و اینکه ریسک هست، گیاهی که قصد داریم دفرمه کنیم باید دارای آوندی باشد که بتوان تزریق کرد، از گیاه دفرمه که شیره اش را گرفتیم به گیاهی که میخواهیم دفرمه شود داخل اوند تزریق میکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *