فصل خواب کاکتوس لیتوپس

فصل خواب کاکتوس لیتوپس

فصل خواب کاکتوس لیتوپس چه زمانی است؟ کاکتوس سنگی یا لیتوپس بر عکس بسیاری از کاکتوس‌ها و گیاهان در گرمای زیاد به خواب می‌رود و همچنین در سرمای زمستان زمانی که دما به حدود ۷ درجه و کمتر می‌رسد نیز به خواب می‌رود. پس می‌توان گفت لیتوپس در سال دو مرحله خواب دارد یکی در گرمای و یکی در سرما. پس فصل رشد آن زمانی است که دما به حدود ۸ الی ۲۰ درجه برسد یعنی بیشترین رشد و زمان گلدهی لیتوپس در فصل پاییز و اوایل بهار می‌باشد.

در طی ماه‌های تابستان لیتوپسها تقریباً بدون فعالیت هستند و استراحت می‌کنند و در این زمان نیاز خیلی کمی و یا اصلاً نیازی به آب ندارند   و اگر در طی این مدت زمان آبیاری شوند امکان پوسیدگی و از بین رفتن گیاه وجود دارد زیرا گیاه خواب می‌باشد و نمی‌تواند آب داخل خاک را جذب کند پس در نتیجه آب اضافی در خاک باقی می‌ماند و ریشه‌ها را می‌پوساند. در هنگام خواب گیاه بهتر است آن را در معرض تابش خیلی شدید آفتاب قرار ندهید و نور ملایم و فیلتر شده برای آن کافی می‌باشد.

گل لیتوپس
گل کاکتوس لیتوپس

همچنین عدم  آبیاری در این مقطع زمانی می‌تواند موجب چروکیدگی گیاه شود اما گیاه از بین نخواهد رفت و کاملاً خشک نخواهد شد. با فرا رسیدن پاییز و در انتهای تابستان رشد گیاه مجدداً آغاز می‌شود. بنابراین آبیاری را به تدریج می‌بایست افزایش داد. برگ‌ها دوباره متورم و شاداب می‌شوند و از هم فاصله می‌گیرند همانند اینکه  شکافی بین آنان پدیدار می‌شود و اگر گیاه توانایی گلدهی داشته باشد اکنون زمان گلدهی است و گلی زرد و یا سفید رنگ ظاهر می‌شود.
البته لیتوپس های جوان و نابالغ توانایی گلدهی ندارند و  معمولاً بعد از  ۵-۳ سال این گیاهان توانایی گلدهی را می‌یابند. البته اگر شرایط محیطی مناسب باشد. در مرحله بعدی چرخه رشد گیاه از نظر اندازه رشد می‌کند و بزرگ می‌شود و سپس یک جفت برگ جدید تولید می‌کند.

رشد در طی پاییز و زمستان ادامه می‌یابد و برگ‌های بیرونی و قدیمی که در قسمت بیرونی برگ‌های جدید و جوان قرار دارند  شروع به چروکیده شدن می‌کنند. در این مقطع زمانی به آبیاری چندانی احتیاج نیست و یا به طور آبیاری در طی زمستان لازم نیست  و فقط در حدی انجام می‌شود که از خشک شدن کامل خاک به مدت طولانی جلوگیری شود. در این مقطع گیاه از آب موجود در برگ‌های قدیمی استفاده می‌کند بنابراین برگ‌های قدیمی را جدا نکنید تا خودشان چروکیده شوند و از بین بروند  معمولاً تا فرارسیدن فصل بهار برگ‌های قدیمی همانند یک کاغذ نازک می‌شوند و با فرارسیدن فصل بهار میزان آبیاری نیز به تدریج افزایش می‌یابد و مجدداً چرخه رشد از سر گرفته می‌شود.

گل لیتوپس

منبع: میهن کاکتوس

برای خرید بذر کاکتوس لیتوپس اینجا کلیک کنید.

کپی برداری بدون ذکر منبع و بدون درج لینک به سایت میهن کاکتوس ممنوع می‌باشد.

فصل خواب کاکتوس لیتوپس

پست‌های مرتبط

عکس کاکتوس‌های کلکسیونی

عکس کاکتوس‌های کلکسیونی

عکس کاکتوس‌های کلکسیونی : عکس‌های بسیار زیبا از دنیای شگفت...

قلمه زدن کاکتوس به روشی متفاوت

قلمه زدن کاکتوس به روشی متفاوت

قلمه زدن کاکتوس به روشی متفاوت : امروز یه روش...

ساعت کار و آدرس بازار گل‌های تهران

ساعت کار و آدرس بازار گل‌های تهران

در بازارهای گل تهران انواع گل و گیاه و انواع...

نظرات (1)

ممنون
واقعا مطلب مفید و جالبی بود.

[پاسخ]

پاسخ