فصل خواب ساکولنت لیتوپس

فصل خواب کاکتوس لیتوپس
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

فصل خواب ساکولنت لیتوپس چه زمانی است؟ ساکولنت سنگی یا لیتوپس بر عکس بسیاری از کاکتوس‌ها و گیاهان گوشتی در گرمای زیاد به خواب می‌رود و همچنین در سرمای زمستان زمانی که دما به حدود ۷ درجه و کمتر می‌رسد نیز به خواب می‌رود. پس می‌توان گفت لیتوپس در سال دو مرحله خواب دارد یکی در گرمای و یکی در سرما. پس فصل رشد آن زمانی است که دما به حدود ۸ الی ۲۰ درجه برسد یعنی بیشترین رشد و زمان گلدهی لیتوپس در فصل پاییز و اوایل بهار می‌باشد.

در طی ماه‌های تابستان لیتوپسها تقریباً بدون فعالیت هستند و استراحت می‌کنند و در این زمان نیاز خیلی کمی و یا اصلاً نیازی به آب ندارند و اگر در طی این مدت زمان آبیاری شوند امکان پوسیدگی و از بین رفتن گیاه وجود دارد زیرا گیاه خواب می‌باشد و نمی‌تواند آب داخل خاک را جذب کند پس در نتیجه آب اضافی در خاک باقی می‌ماند و ریشه‌ها را می‌پوساند. در هنگام خواب گیاه بهتر است آن را در معرض تابش خیلی شدید آفتاب قرار ندهید و نور ملایم و فیلتر شده برای آن کافی می‌باشد.

گل لیتوپس
گل لیتوپس

همچنین عدم  آبیاری در این مقطع زمانی می‌تواند موجب چروکیدگی گیاه شود اما گیاه از بین نخواهد رفت و کاملاً خشک نخواهد شد. با فرا رسیدن پاییز و در انتهای تابستان رشد گیاه مجدداً آغاز می‌شود. بنابراین آبیاری را به تدریج می‌بایست افزایش داد. برگ‌ها دوباره متورم و شاداب می‌شوند و از هم فاصله می‌گیرند همانند اینکه شکافی بین آنان پدیدار می‌شود و اگر گیاه توانایی گلدهی داشته باشد اکنون زمان گلدهی است و گلی زرد و یا سفید رنگ ظاهر می‌شود.

البته لیتوپس های جوان و نابالغ توانایی گلدهی ندارند و  معمولاً بعد از  ۵-۳ سال این گیاهان توانایی گلدهی را می‌یابند. البته اگر شرایط محیطی مناسب باشد. در مرحله بعدی چرخه رشد گیاه از نظر اندازه رشد می‌کند و بزرگ می‌شود و سپس یک جفت برگ جدید تولید می‌کند.

رشد در طی پاییز و زمستان ادامه می‌یابد و برگ‌های بیرونی و قدیمی که در قسمت بیرونی برگ‌های جدید و جوان قرار دارند  شروع به چروکیده شدن می‌کنند. در این مقطع زمانی به آبیاری چندانی احتیاج نیست و یا به طور آبیاری در طی زمستان لازم نیست و فقط در حدی انجام می‌شود که از خشک شدن کامل خاک به مدت طولانی جلوگیری شود. در این مقطع گیاه از آب موجود در برگ‌های قدیمی استفاده می‌کند بنابراین برگ‌های قدیمی را جدا نکنید تا خودشان چروکیده شوند و از بین بروند  معمولاً تا فرارسیدن فصل بهار برگ‌های قدیمی همانند یک کاغذ نازک می‌شوند و با فرارسیدن فصل بهار میزان آبیاری نیز به تدریج افزایش می‌یابد و مجدداً چرخه رشد از سر گرفته می‌شود.

گل لیتوپس

منبع: میهن کاکتوس

برای خرید بذر کاکتوس لیتوپس اینجا کلیک کنید.

کپی برداری بدون ذکر منبع و بدون درج لینک به سایت میهن کاکتوس ممنوع می‌باشد.

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
guest
13 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
حمیدرضا
حمیدرضا
۱۷ دی, ۱۳۹۹ ۱۸:۵۴

با سلام
ببخشید شما شرلیط نگهداری را بصورت کلی نوشتید اما در آپارتمان توضیح ندادید در اپارتمان تابستان بخاطر گرما گل بخواب میره اما تو زمستان چی بخاری روشن خونه گرمه
باتشکر

کارشناس 2
۱۸ دی, ۱۳۹۹ ۱۹:۰۰
در پاسخ به  حمیدرضا

سلام، در زمستان باید در محیط خنکی نگهداری بشه کنار پنجره جنوبی واز گرمای لوازم گرمایشی دور باشه.

Negarkashfipoor
Negarkashfipoor
۲۵ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۹:۳۷

ممنون از راهنمایی سریعتون
تقریبا نصفش به این صورته
http://uupload.ir/files/158r_whatsapp_image_2020-06-14_at_19.21.41.jpeg
http://uupload.ir/files/s9e_whatsapp_image_2020-06-14_at_19.21.41_(2).jpeg
http://uupload.ir/files/nky1_whatsapp_image_2020-06-14_at_19.21.41_(1).jpeg
همه این قسمت ها رو جدا کنم؟(امیدوارم عکس خرابیش واضح افتاده باشه)
و پشت پنجره شمالی براش خوبه؟

کارشناس میهن کاکتوس
۲۶ خرداد, ۱۳۹۹ ۰۰:۳۱
در پاسخ به  Negarkashfipoor

ممنون از شما ،لینک مستقیم رو کپی و ارسال کنید فقط یکی از لینکها باز میشه، بهتر هست گیاه رو از خاک دربیارید وتمام قسمتهای پوسیده رو جدا کنید وقسمتهای سالم رو با محلول قارچ کش شستشو بدید یک الی دو روز در محیط منزل که خنک وسایه باشه نگهداری کنید بعد داخل خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل وماسه ای باشه بکاریدودر محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ،یک هفته بعد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید واولین ابیاری رو با محلول قارچ کش انجام بدید.

Negarkashfipoor
Negarkashfipoor
۲۵ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۷:۱۶

سلام خسته نباشید من مدل قلبی این ساکولنت دارم اما متاسفانه نمی دونستم که نباید تابستان بهش آب ندم الان دیدم حالت آبدار بعضیاشون پیدا کردن لطف کنید راهنماییم کنید که امکانش هست گیاهم از بین نره
در بالکن در قسمت سایه است

http://uupload.ir/files/svv3_whatsapp_image_2020-06-14_at_16.45.54_(1).jpeg
http://uupload.ir/files/1ta6_whatsapp_image_2020-06-14_at_16.45.54.jpeg

کارشناس میهن کاکتوس
۲۵ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۸:۲۲
در پاسخ به  Negarkashfipoor

سلام، ممنون، کنفیتوم هست در ظاهر که سالم بنظر میرسه اگر قسمتهایی حالت نرم وژله ای دارند از روی گیاه جدا کنید وریشه ها رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو وابیاری کنید در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید.

Negarkashfipoor
Negarkashfipoor
۲۵ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۹:۴۱

درسته که تابستان نباید ابیاری کرد تا زمانی که چروک بشه گیاه ؟

کارشناس میهن کاکتوس
۲۶ خرداد, ۱۳۹۹ ۰۰:۳۳
در پاسخ به  Negarkashfipoor

ابیار باید کاهش پیدا کنه اگر رشد داشت ابیاری انجام بشه اگر رشدش متوقف شده باشه بهتر هست در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری بشه وابیاری کاهش داشته باشه، کامل هم قطع نکنید ریشه های گیاه ضعیف یا خشک میشه.

امیر حسین
امیر حسین
۸ خرداد, ۱۳۹۹ ۰۰:۳۲

سلام پلیوس پیلوس رو همراه لیتوپس می شه کاشت و این که من دیدم ترکیب خاکش سنگ های ریز به نام شیل و سنگ های درشت تر که فکر کنم مرمر بود استفاده می کرد آیا این نوع ترکیب خاک خوب هست برای هر دو گیاه و این که لیتوپس من داره چروک می شه تا وقتی که برگ خشک نشده آب ندم و این که شروع به رشد کرد آب بدم یا این که تو این مدت کمی باید آب بدم؟

کارشناس میهن کاکتوس
۸ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۱:۱۴
در پاسخ به  امیر حسین

سلام، بله از نظر رشد ودما یکسان هستند میتونید داخل یک بستر کشت کنید،احتمالا شن عربی هستند بله میشه در این نوع بستر هم کشت کرد. بله صبر کنید برگ کامل خشک بشه واز داخلش گیاه جدید بیرون بیاد بعد ابیاری کنید.

امیر حسین
امیر حسین
۱۵ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۵:۳۲

کاملا باید خشک بشه پس بعد آب یاری کنم و این که وقتی به صورت خزانه نگاه داری می کنی چند تا تو خواب می رن چند تا نرفتن به اون ها هم باید خشکی داد؟

کارشناس میهن کاکتوس
۱۶ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۲:۳۱
در پاسخ به  امیر حسین

بله،داخل خزانه باشن باید جای خنکی نگهداری کنید که بخواب نرند.

ابوالفضل
ابوالفضل
۱۰ دی, ۱۳۹۷ ۲۱:۵۲

ممنون
واقعا مطلب مفید و جالبی بود.