آسان‌ترین پایه‌ها برای پیوند زدن کاکتوس

آسان‌ترین پایه‌ها برای پیوند زدن کاکتوس
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

آسان‌ترین پایه‌ها برای پیوند زدن کاکتوس: بسیار پیش آمده است با این که شما تمام اصول یک پیوند را به درستی رعایت کردید ولی پیوند شما ناموفق بوده است. علت ناموفق بودن برخی پیوندها چیست؟ پایه‌ها بر اساس سهولت در پیوند زدن دارای رده بندی هستند به این ترتیب که ثابت شده است برخی از پایه‌ها به راحتی پیوند به آنها می‌گیرد و برخی دیگر درصد موفقیت کمتری خواهند داشت.

این در صد موفقیت پیوند به چه چیزی باز می‌گردد؟
۱_شکل و اندازه آوند
۲_ شکل و فرم پایه
۳_ چسبندگی پایه
۴_ اندازه محل اتصال پیوندک

البته عوامل دیگری مانند در حال رشد بودن پایه، سالم بودن و محل نگهداری مانند میزان نور دریافتی هم در میزان موفقیت یک پیوند تأثیر دارند.

برخی از پایه‌ها همانند اپونتیا چون آوند عرضی دارد، پیوندها در هر نقطه از پایه قرار گیرد به راحتی جوش می‌خورد. اما برخی دیگر مانند پرسیکا چون اندازه بسیار کوچکی دارند به سختی می‌توان پیوندک را برای پایه قرارداد. پایه‌هایی که اغلب ستونی رشد می‌کنند به راحتی با قرار گرفتن پیوندک با کش قابل نگه داشتن هستند و پیوندک از زیر پایه خارج نمی‌شود ولی برخی از پایه‌ها برای پیوند اندکی ناهموار هستند که به سختی باید پیوندک را بر روی پایه قرارداد.

پیوند اپونتیا

چسبندگی پایه هم از موارد مهم در موفقیت پیوند است. برخی از پایه‌ها همانند تیغ مشکی چسبندگی با پیوند ندارند و اغلب پیوندک‌ها را رد می زند یا نقطه چسبندگی کوتاه ایجاد می‌کنند.

چسبندگی بیشتر امکان موفقیت پیوند را بالا می‌برد
چسبندگی بیشتر امکان موفقیت پیوند را بالا می‌برد

آوند پایه نیز در سهولت پیوند مؤثر است برخی از پایه‌ها دارای آوند بزرگ‌تر و برخی کوچک‌تر هستند که این آوند بزرگ‌تر باعث راحتی کار در حوزه پیوند دادن می‌شود.

اندازه آوند
اندازه آوند نیز در میزان موفقیت پیوند تاثیر دارد.

رعایت فاکتورهای سهولت پیوند به خصوص برای کسانی که تجربه کافی در زمینه پیوند ندارند یا بار اول است که اقدام به پیوند دادن می‌کنند در گرفتن پیوند نقش بسیار مهمی دارد.

اغلب کسانی که برای بار اول اقدام به پیوند زدن کاکتوس‌ها می‌کنند شاهد موفقیت آمیز نبودن پیوند خود هستند و ایراد را به خود می‌گیرند که ما نمی‌توانیم درست پیوند بدهیم اما در حقیقت موضوع خلاف این است شاید پایه را درست انتخاب نکرده‌اید. سعی کنیم در انتخاب پایه پیوند از رده بندی زیر استفاده کنیم تا بتوانیم موفقیت آمیز ترین پیوندها را انجام بدهیم.

در لیست زیر شاید برخی از پایه‌های محبوب و پر استفاده را در پایین لیست ببینید اما این موضوع بر بد بودن این پایه‌ها نیست بلکه فقط سخت بودن پیوند بر روی این پایه‌ها ملاک قرار گرفته است.

۱- myrtillocactus geometrizans (پایه آبی)
۲- stenocereus pruinosus
۳- trichocereus pachanoi (سن پدرو)
۴- selenicereus grandiflorus
۵- pereskiopsis (پرسکیا)
۶- acanthocereus sp
۷- harrisia jusbertii (تیغ مشکی)
۸- trichocereus peruvianus
۹- cereus jamacaru
۱۰- hylocereus undatus (پایه سه گوش)

رده بندی پایه‌ها بر اثر سهولت پیوند:
شاید برای شما هم سؤال باشد که من به راحتی بر روی این پایه‌هایی که سهولت پیوندی کمی دارند پیوند انجام می‌دهم اما چرا آنها در آخر لیست شده‌اند؟

پیوند زدن بر روی پایه‌های انتهای لیست نشان از حرفه‌ای بودن شما در زمینه پیوند دادن است، اما پایه‌ای مانند هیلوسرئوس چون آوند بسیار کوچکی دارد ممکن است برای بار اول دقیق نتوان پیوند را بر روی پایه قرارداد و به همین منظور انتهای لیست آمده است. یا پایه سرئوس جامائیکا چون چسبندگی پایینی مانند تیغ مشکی دارد احتمال دارد در پیوند آن موفق نشوید.

پایه میرتلو (پایه آبی) به علت ساختار ستونی خود شکل و چسبندگی بسیار بالا و همچنین اندازه آوند قابل قبول و مناسب در صدر لیست بهترین پایه برای پیوند بر حسب سهولت پیوند قرار دارد چون تقریباً تمام کسانی که بخواهند برای اولین بار هم پیوند بزنند پیوند آنها بر روی این پایان موفقیت آمیز خواهد بود.

پایه میرتلو

در این لیست پایه همانند پایه پرسیکا در رده پنجم قرار دارد شاید بگویید که پیوندک پرسیکا بسیار ریز است و خود پایه نیز چندان بزرگ نیست که پیوندک را به درستی بر روی آن قرار دهیم و باید جز پایه‌های بسیار سخت در پیوند دادن باشد اما این نکته درباره پرسیکا وجود دارد که پیوندک به راحتی بر روی آن می‌چسبد و رشد سریع و راحتی را دارد و فقط کافی است یک‌بار شما محل دقیق پیوند بر روی پرسکیا را به درستی انتخاب کنید تا پیوندهای شما موفقیت آمیز باشند.

نویسنده: hamid-ma99
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع و لینک به سایت میهن کاکتوس ممنوع می‌باشد.

مقالات مشابه:

guest
26 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
بهروز
بهروز
۸ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۱:۴۱

سلام وقت بخیر
از stenocereus pruinosus در چه سنی میشه به عنوان پایه استفاده کرد؟ آیا میشه جوانه ابلق یک ماهه روش پیوند زد؟

کارشناس 2
کارشناس 2
۸ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۴:۲۹
در پاسخ به  بهروز

سلام، بالای سه سالگی میتونید بعنوان پایه ازش استفاده کنید ولی اگر قلمه باشه زمانی که ریشه پرکرد میتونید بعنوان پایه ازش استفاده کنید قدش باید از ده سانت بیشتر باشه. برای جوانه ها پرسیکا بهتر جواب میده پیوند جوانه ها روی این نوع پایه ها ریسک هست. مگر اینکه جوانه ها اندازه فندق باشند.

علی
علی
۳۰ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۱:۱۹

سلام
ببخشید پیوندک از چه سایزی میشه روی میرتلو و پایه نقره ای پیوند زد
پایه نقره ای هام خیلی قطوره

کارشناس 1
کارشناس 1
۳۰ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۲:۰۰
در پاسخ به  علی

سلام، پیوندکها زمانی که اندازه نخود یا فندق شدن میتونید روی این دو نوع پایه پیوند بزنید.

افروزه
افروزه
۴ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۰:۴۵

با سلام و عرض تبریک سال جدید و خسته نباشید خدمت همشهریان گرامی
ببخشید پایه نقره و میرتلو را از الان برای منطقه خودمون شروع کنم به بیدار کردن مناسب هست و حدودا تا چه مدت بیدار میشن .
پیشاپیش ممنون

کارشناس 1
کارشناس 1
۴ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۳:۰۳
در پاسخ به  افروزه

سلام، ممنون سال نو شما هم مبارک، بمرور زمان با بلند شدن روزها وافزایش دمای محیط از خواب زمستانی بیدار میشن وشروع به رشد میکنند.

سلطانی
سلطانی
۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۹:۳۹

با سلام خدمت خدمت کارشناسان محترم و تبریک سال جدید
ببخشید برای منطقه خودمون (آذربایجان غربی) بیدار شدن کاکتوس ها از کی هست حدودا و پایه های میرتلو و نقره‌ای و تریکو کی بیدار میشن .
همچنین برای پرسیکا الان اونا رو به نقطه گرم تر انتقال بدم مناسبه یا نه .
پیشاپیش ممنون از شما

کارشناس 2
کارشناس 2
۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۲:۱۱
در پاسخ به  سلطانی

سلام، ممنون از شما ،سال نو شما هم مبارک، بستگی به دمای محیط نگهداری داره دما ایدال باشه از خواب زمستانی بیدار میشند ولی اگر در فضای باز نگهداری میکنید از اواسط اردیبهشت شروع به رشد میکنند.

M
M
۱۵ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۹:۲۴

با سلام برای پیوند پایه بذری با قطر معمولی بهتر جواب میده یا پایه قلمه ای قطور.ممنون

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۵ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۲:۱۵
در پاسخ به  M

سلام، بذری یا قلمه فرقی نمیکنه مهم این هست که گیاه در حال رشد باشه وریشه پر باشه قطور هم باشه رشد بهتری به پیوندک میده.

kianoosh
kianoosh
۲ بهمن, ۱۳۹۹ ۰۰:۴۳

عرض ادب اکانتو سرئوس چطوره برای بار اول پیوند زدن?تو سایت بذرشو دارید!من ندیدم

کارشناس 2
کارشناس 2
۲ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۹:۵۵
در پاسخ به  kianoosh

سلام، اگر پایه وپیوندک درحال رشد هستند میتونید پیوند بزنید مشکلی بوجودنمیاد، متاسفانه فعلا بذرش رو موجود نداریم در آینده موجود خواهد شد.

سالار
سالار
۲ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۱:۳۶

سلام خسته نباشید
سال نو مبارک

لطف میکنین بهترین پایه ها رو از لحاظ رشد پیوندک به ترتیب بگین اینایی که بالا نوشتین واسه سخت بودن پایه ها نوشته شده پایه ای میخوام که رشد ایدال داشته باشه به ترتیب اولویت بنویسین ممنون میشم.من فکر میکردم پرسکیا رتبه ی اول رو داره واسه رشد عالی ولی انگار اینطوری نیست

و سوال بعدی این نوع افوربیا که رشدش خیلی زیاده نمیشه نمیشه به عنوان پایه ازش استفاده کرد روش پیوندک قرار داد؟

http://uupload.ir/view/csr_photo_2020-03-21_11-20-29.jpg

کارشناس 2
کارشناس 2
۲ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۳:۳۰
در پاسخ به  سالار

سلام، ممنون، سال نو شما هم مبارک،پایه ها از نظر رشد پیوندک واز نظر مقاوم بودن روی مقاله به ترتیب نوشته شده، پرسیکا پایه مناسبی هست ولی بیشتر برای جوانه کاکتوسها مورد استفاده قرار میگیره، به ترتیب اولویت میزان رشد پیوندک ومیزان مقاومت میرتلو، پایه نقره ای، سن پدرو، تیغ مشکی و…
گیاهتون افوربیا تریگونا هست این نوع افوربیا رو هم میتونید بعنوان پایه استفاده کنید ولی فقط برای خانواده افوربیا جواب میده کاکتوسهای دیگه رو نمیتونید روش پیوند بزنید. پیوندک هم باید از خانواده افوربیا باشه مثل افوربیا اوبسا و…

mmm.nikbakht
mmm.nikbakht
۲۳ فروردین, ۱۳۹۸ ۲۱:۴۱

میشه به پایه و پیوندک قارچ کش زد یا باید بین پایه و پیوندک هیچ چیزی نباشه؟
و اگر پیوند به هر طریقی نگرفت میشه پیوندک رو دوباره کاشت؟

کارشناس 2
کارشناس 2
۲۴ فروردین, ۱۳۹۸ ۱۲:۰۴
در پاسخ به  mmm.nikbakht

نیاز نیست بعد از برش محلول اسپری کنید ،لوازمی رو که برای برش استفاده میکنید استریل باشن کافی هست. بله میشه.

mmm.nikbakht
mmm.nikbakht
۲۳ فروردین, ۱۳۹۸ ۱۷:۲۵

سلام
میخاستم بپرسم که کاکتوس پایه نقره ای از نظر اسان بودن برای پیوند در چه رتبه ایه (نسبت به اونایی که تو این مقاله هست)
و اینکه برای کسی که اولین بار بخواد پیوند بزنه مناسبه یا نه
و سوال دیگه‌ام اینه که از خانواده (مامیلاریا. ربوتیا . نوتو )کدوم برای پیوند زدن روی این پایه بهتر اند؟
و اینه پایه باید چه سنی . ارتفاعی . قطر . و هرچیز دیگه ای که لازم داره داشته باشه؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۳ فروردین, ۱۳۹۸ ۲۰:۳۴
در پاسخ به  mmm.nikbakht

سلام، تقریبا با میرتلو هم خوانی داره، برای اولین تجربه میتونید برای پایه استفاده کنید هر چقدر پایه بزرگتر وقطورتر باشه پیوند زدن راحتر هست. همه ی این نوعها رو میتونید بعنوان پیوندک روی این نوع پایه پیوند بزند، هر چقدر پایه بزرگتر وقطورتر باشه بهتر هست از ۱۵ سانت کوتاهتر نباشه قطر تنه هم مابین ۵_۶سانت باشه بهتر هست.

far.abd.gog
far.abd.gog
۲۶ بهمن, ۱۳۹۷ ۲۳:۱۶

با سلام و تشکر از سایت خوبتون.
یه راهنمایی ازتون میخواستم
من یه ژیمینو قرمز پر بچه بر روی هیلو سرئوس دارم. میخواستم بدونم بچه هاشو رو کدوم پایه پیوند بزنم راحت تر جوش میخوره و عمرشم بیشتر میشه؟ تو خونه پرسیکا, خیاری و میرتلو دارم.ممنونم

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۷ بهمن, ۱۳۹۷ ۰۶:۱۷
در پاسخ به  far.abd.gog

سلام، ممنون از شما،اگر پایه هایی که نام بردید رشد دارند هر سه مناسب پیوند زدن هستند،اگر فعلا رشد ندارند صبر کنید خرداد ماه پیوند بزنید، الان زمان مناسبی برای پیوند زدن نیست.

Amir
Amir
۲۳ دی, ۱۳۹۷ ۰۰:۰۱

سلام ببخشید میخواستم در مورد انتخاب پایه مناسب ازتون راهنمایی بگیرم
راستش سردرگم شدم
شمادر این مقاله از نظرراحتی ودرصد موفقیت میرتلو رو در مقام اول قرار دادین و در مقاله دیگری گفتین که از لحاض تامین مواد غدایی پیوندک میرتلو بهترینه درمقاله دیگری گفتین که از لحاض زمان گلدهی وتن جوش دهی و بلوغ پیوندک پایه سه گوش اولینه
حالا من میخوام پایه ای انتخاب کنم که هم پیوندکم زود رشد کنه و به بلوغ برسه و گل بده یعنی از لحاض رشد بهترین پایه باشه و هم اینکه درصد موفقیت بالا باشه البته بیشتر رشد سریع مدنظرمه خلاصه بگم بهترین پایه برای رشد رو میخواستم ودرصد موفقیت زیاد مدنظر نیست ولی مهمه به نظر شما بهترین انتخاب کدومه؟لطفا ازبین پایه های موجود در سایت بگید چون میخوام به تعداد زیاد ازسایت شما بذر پایه بخرم.
خیلی ممنون

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۳ دی, ۱۳۹۷ ۰۷:۵۶
در پاسخ به  Amir

سلام. پایه ها در این مقاله براساس اوند درجه بندی شدن که بزرگترین اوند رو میرتلو وکوچکترین اوند رو هیلو سرئوس داره. اگر برای اولین بار میخواهید پیوند بزنید بهتر هست میرتلو رو انتخاب کنید چون اوند بزرگی داره وتسلط در پیوند زدن راحتر هست ولی اگر وارد هستید در این کار هیلو سرئوس رو میتونید انتخاب کنید. از لحاظ رشد پیوندک هر دو مناسب هستند.

حسین 70
حسین 70
۴ دی, ۱۳۹۷ ۱۱:۰۸

ببخشید یه سوال دیگه هم داشتم.
بعد از اینکه پیوندک رو از روی پایه ی پرسیکا برداشتیم جهت ریشه دار کردن.
دوباره میشه رو پرسیکا پیوند زد یا فقط میشه از پاجوش هایی که میزنه استفاده کرد.
پیشاپیش سپاس از پاسخگوییتون

کارشناس 2
کارشناس 2
۴ دی, ۱۳۹۷ ۱۳:۰۷
در پاسخ به  حسین 70

سلام. باید از پاجوشهای پرسیکا استفاده کنیدقسمتی رو که برش میزنید باید نرم وجوان باشه،برای بار دوم پرسیکا قسمت اوندش چوبی میشه وپیوند هم بزنید نمیگیره.

حسین70
حسین70
۳ دی, ۱۳۹۷ ۱۴:۱۹

سلام سپاس از سایت وزینتون
اوند پرسیکا در کنار ان قرار دارد؟؟؟
یعنی پیوندک را در گوشه پرسیکا باید قرار دهیم؟؟؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۳ دی, ۱۳۹۷ ۱۶:۱۷
در پاسخ به  حسین70

سلام. بله اوند پرسیکا برخلاف سایر گیاهان در کنار هست وسط ساقه نیست وپیوندک رو باید در کنار ساقه قرارداد.