آفات و بیماری‌های گل برگ انجیری

آفات و بیماری‌های گل برگ انجیری

آفات و بیماری‌های گل برگ انجیری: گیاه برگ انجیری در محیط طبیعی رشد خود به درختان وابسته است زیرا ریشه‌های هوایی این گیاه رطوبت و مواد غذایی را از درختان دیگر تهیه می‌کند، بنابراین زمانی که به عنوان گیاه گلدانی و آپارتمانی قصد نگهداری از آن را دارید حتماً باید به فکر تهیه قیم پوشیده از خزه نیز برای این گیاه باشید و ریشه‌های هوایی این گیاه را هرگز قطع نکنید و برای تقویت هر چه بیشتر ساقه‌ها، ریشه‌های هوایی را به داخل خزه‌ها هدایت کنید.

آفات و بیماری‌های گل برگ انجیری:
از آفت‌های اصلی گیاه برگ انجیری می‌توان به کنه تار عنکبوتی، شپشک و شپشک آرد آلود اشاره کرد. در اثر وجود کنه تارعنکبوتی برگ‌ها رنگ پریده می‌شوند و در سطح زیرین آنان تار عنکبوت مشاهده می‌شود و بعد از مدتی برگ‌ها زرد می‌شوند و می‌ریزند. برای مبارزه از سموم کنه‌کش سیستماتیک باید استفاده شود.

شپشکهای جوان از گیاه تغذیه می‌کنند و پوسته باقیمانده از شپشکهای بالغ باعث ایجاد منظره‌ای پر از لکه‌های ریز و قهوه‌ای رنگ بر روی شاخسار گیاه بخصوص سطح زیر برگ ایجاد می‌کند. شپشکها موجب ضعیف شدن کلی گیاه و زرد شدن برگ‌ها و در نهایت ریزش آنان می‌شود. آنها همچنین ماده‌ای ترشح می‌کنند که عسلک نامیده می‌شود که بعد از مدتی ممکن است با قارچ پوشانده شوند.

از جمله بیماری‌های این گیاه نیز می‌توان به لکه برگی، آنتراکنوز،  و پوسیدگی ریشه اشاره کرد. لکه برگی توسط دو عامل قارچ و باکتری ایجاد می‌شود. لکه‌های قهوه‌ای یا سیاه رنگ با حاشیه‌های آبدار یا زرد رنگ بر روی برگ‌ها ایجاد می‌شوند.

برگ‌های آلوده را حذف کنید و از خیس شدن برگ ها در طی آبیاری جلوگیری کنید و در صورت لزوم می‌توان از سموم قارچ‌کش استفاده کرد. پوسیدگی ریشه توسط قارچ پیتیوم ایجاد می‌شود که خیس و  غرقاب ماندن خاک و عدم زهکش خوب بستر از جمله عوامل تشدید کننده این بیماری هستند.

سم قارچ‌کش را به صورت آبیاری به ریشه بزنید و همچنین بر روی شاخه‌ها و برگ‌ها اسپری نمایید. آبیاری زیاد، عدم در جریان بودن هوا می‌تواند باعث رشد قارچ‌ها و پوسیدگی ریشه و تنه گیاه شود.

نحوه آبیاری گل برگ انجیری:
در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود. یعنی در تابستان هفته‌ای یک مرتبه و در زمستان هر دو هفته یک‌بار به این گیاه آب دهید. آبیاری بیش از اندازه موجب زرد و قهوه‌ای رنگ شدن برگ‌های موجود در قسمت پایین گیاه می‌شود. زمانی که هوا گرم است با عمل غبار پاشی برگ‌ها به میزان هفته‌ای ۳-۲ مرتبه رطوبت محیط را افزایش دهید. اما این عمل را زمانی که نور مستقیم آفتاب وجود دارد انجام ندهید زیرا موجب ایجاد لکه‌های قهوه‌ای رنگ بر روی برگ‌ها می‌شود. همچنین زمانی که آبیاری کمتر از میزان نیاز گیاه است نوک برگ‌های گیاه قهوه‌ای و سوخته می‌شود و پهنه برگ نیز خشک و چروکیده می‌شود که به سرعت نسبت به آبیاری گیاه اقدام نمایید.

گل برگ انجیری

منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنون می‌باشد.

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

139 دیدگاه برای “آفات و بیماری‌های گل برگ انجیری

 1. آتنا گفته:

  سلام وقت بخیر من یه برگ انجیری خیلی بزرگ دارم که قارچی شده به قارچ کش زدم دوشنبه و هفته دیگه فکر کنم باید با ای مخلوط کنم و بزنم پای گل میخواستم بدونم قسمت برگها که قارچی شده رو قیچی کنم یا نه ؟

 2. مه گفته:

  سلام وقتتون بخیر من یک برگ انجیری دارم که مدتیه بسیار بی حال هست و برگ ها در حال خشک شدن هستن و ساقه هم چروکیده شده امروز خاکش رو عوض کردم ولی بازم مطمئن نیستم کافی باشه

 3. نصیری گفته:

  با سلام
  من تعدادی نشا برگ انجیری خریدم و در شرایط گلخانه نگهداری می کنم با گذشت دو ماه رشد چندانی نداشته و امروز مشاهده کردم تعدادی از برگ ها حالت پیچ خوردگی به سمت داخل دارند. دلیلش چی میتونه باشه؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  https://uupload.ir/files/qhhj_20210119_085713.jpg
  https://uupload.ir/files/zrmv_20210119_085755.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، پشت برگها رو از نظر وجود افت بررسی کنید، کمبود عناصر موجود در خاک ،کمبود نور ویا کمبود رطوبت محیط هم باعث این عارضه میشه این موارد رو بررسی وایدال کنید.

 4. غزال گفته:

  سلام خسته نباشید
  من برگ انجیریم ۴ ماه خریدم اولش خیلی خوب بود چند وقته برگاش شل شده افتاده یکی از برگ هاش زرد شد
  خیلی خیلی بی حال و افتاده س
  شرایط خونمون تو خونه س هواش خنکه نور مستقیم ندارم نور در حد سایه افتابه کنار پنجره
  چیکار باید بکنم

  https://uupload.ir/files/1r3j_a59fa678-619f-4f68-9c06-5a6b5465e7b6.jpeg

  https://uupload.ir/files/55ld_e0202a4f-6b47-47f3-a9d3-f8f7556df48a.jpeg

  https://uupload.ir/files/e1db_0b5d7cc3-674b-46da-8df5-bdd442cf7f51.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری به چه نحو هست؟ بتازگی خاک وگلدان گیاه عوض شده یا محیط نگهداری تغییری داشته؟

   • غزال گفته:

    نه تغییری نداشته
    اما اتاقمون خیلی خنکه
    هفته ای یبار اب میدادم خیلیم اب نمیدادم نصف لیوان
    نور مستقیم هم نداره سایه س

    • کارشناس 2 گفته:

     احتمالش هست که از کاهش دما باشه گیاه رو در محیطی نگهداری کنید که دما از ۲۰ درجه پایین نباشه ورطوبت محیط رو افزایش بدید.

     • کارشناس 2 گفته:

      ابیاری رو هر زمان که سطح خاک خشک شد بهتر هست انجام بدید، نکاتی رو که در جواب پیام قبلیتون نوشتم مطالعه بفرمایید.

 5. مهشید گفته:

  سلام. یه گیاه برگ انجیری دارم قدش یک متره. یک ماهه خریدم. تاالان دوبار ابیاری کردم. بار اول درحد یه لیوان اب ریختم ولی بار دوم سیرابش کردم. امروز دیدم روی زمین دورتادورش شته های ریز (تعدادشون زیاده) افتادن. شتهها مُردن البته. نوک بعضی از برگا هم زرد شده. تو این مدت یه برگ جدید دراورده که حاشیه‌ش قهوه‌ای شده. زهکشی گلدون رو هم چک کردم آب اضافی کاملا خارج شده ازش. الان باید چیکار کنم؟

   • مهشید گفته:

    چندروز قبل این شته‌ها یدونه از همین پشه‌ها که پرواز میکرد روی گلدون دیدم ولی الان نیستن. فقط همین شته‌ مرده‌ها دور گلدون پر میشه و برگاش زرد و قهوه‌ای شده. حتی این برگ جدیده بالاش سوخته
    https://uupload.ir/files/zb35_20210114_210046.jpg
    https://uupload.ir/files/so2f_20210114_210111.jpg
    https://uupload.ir/files/x1iq_20210114_210445.jpg

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     رطوبت خاک رو کاهش بدید وزمانی که سطح خاک خشک شد ابیاری رو انجام بدید،لکه ها بیشتر شبیه ضربه فیزیکی هستند ولی ابیاری بیش از اندازه هم باعث ترک خوردن برگها میشه. کنار گیاه کارت زرد نصب کنید وداخل خاک رو بررسی کنید اگر لارو داخل خاک مشاهده کردید با محلول حشره کش خاک رو ابیاری کنید.

     • مهشید گفته:

      این محلول رو چجوری باید استفاده کنم؟چندبار باید و با چه فاصله ای باید استفاده کنم؟
      نیازی نیست خاکشو عوض کنم؟
      جاهایی ک سوخته رو باید کوتاه کنم یا نه؟

      • کارشناس 2 گفته:

       سم حشره کش تهیه کنید ویک سی سی در یک لیتر اب مخلوط کنید ودو بار بافاصله یک هفته خاک گیاه رو با این محلول ابیاری کنید. اگر تعداد افتها کم هست با ابیاری محلول حشره کش از بین میرند ونیازی به تعویض خاک نیست ،بهتر هست صبر کنید برگها کامل خشک بشند بعد جدا کنید.

     • مهشید گفته:

      آبیاری این گیاه رو هر چندوقت یکبار و چه میزان باید انجام بدم؟باید سیراب بشه یا در حد یه لیوان آب کفایت میکنه؟

      • کارشناس 2 گفته:

       سطح خاک هر زمان یک بند انگشت خشک شد ایباری رو انجام بدید به اندازه ای که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه.

 6. ریحانی گفته:

  سلام وقت بخیر. من برگ انجیری دارم که نوک برگ ها قهوه ای رنگ داره و خشک شده، تازه متوجه شدم که کنه داره و اینکه الان نزدیک به ۵-۶ ماه هست یه برگ جدید زده اما اصلا باز نشده و بزرگ نشده نوک اونم داره قهوه ای رنگ میشه. ا۱بار بهش کنه کش زدم خاکشم ۱ماه هست که عوض کردم نزدیگ پنجره جنوبی است، ممکنه جای کلدون کمه که رشد نمیکنه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

 7. احسان گفته:

  با سلام و خسته نباشید،
  من یک گیاه برگ انجیری از بیرون تهیه کردم؛ برای مدت ۱ ماه و نیم گلدونش رو برای جلوگیری از شوک محیطی تعویض نکردم.
  در طول ۱ ماه اول گل بسیار شاداب و سرحال بود و دو برگ اضافه کرد، طی دو هفته اخیر چند تا برگ با سرعت زرد شدن و مجبور به قطعشون شدم، گلدون رو تعویض کردم و در حین تعویض متوجه شدم که ۵-۶ کرم خاکی در خاک قبلی گلدون وجود داره که نتونستم جداشون کنم (تا من دستکش بیارم غیب شدن!!). چندتا حشره سفید ریز هم دیدم با توجه به اینکه تعدادشون زیاد نبود جدی نگرفتم و گل رو توی گلدون جدید کاشتم.
  اما طی یک هفته اخیر روی برگها لکه های مشکی زخم مانند افتاده، جوانه برگ تازه هنوز باز نشده سیاه شده و گل حال طبیعی نداره.
  ممنون میشم اگر در این مورد کمکی به من بکنید 🙏🏼
  https://uupload.ir/files/u74n_1bd30859-0f46-4bda-adbb-dffd9ed636ce.jpeg
  https://uupload.ir/files/g2c_fbe4e29e-724b-46f8-9c4a-1277f93852a3.jpeg
  https://uupload.ir/files/vnjd_df7a16ac-d64b-4d31-868d-6320d5c645b8.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بیماری قارچی هست احتمالا خاکی که استفاده کردید الوده بوده،تمام قسمتهای سیاه برگهارو با یک قیچی تیز وضدعفونی شده کات کنید وگیاه رو دو بار با فاصله یک هفته با محلول قارچ کش کاربندازیم (مقدار مصرف دو گرم در یک لیتر اب) سمپاشی وابیاری کنید،بعد از بهبود کامل بررسی کنید اگر افتی داخل خاک بود اطلاع بدید تا راهنماییتون کنیم.

   • احسان گفته:

    خیلی ممنون از راهنماییتون..
    خاکی که گلدون رو باهاش پر کردم میدونم استریل بوده و از مرغوبترین خاکهای بازاره.
    طبق راهنماییتون لکه ها رو با قیچی تیز کات کردم، یکم پنبه الکلی هم روی چند لکه که غیر قابل برش بود زدم ببینم تو روزهای بعد بهتر میشه یا نه.
    و یک سوال دیگه اینکه آفت کش “کاربندازیم” که فرمودید، اون کرمهای خاکی رو هم از بین میبره؟ و آیا باید نگران وجود کرم در گلدان بود یا نه؟ چون جایی خوندم که کرم گلدان ناچاراً از ریشه گیاه تغذیه میکنه و برعکس کرم باغچه که مفید هست، باعث لطمه به گیاه میشه.

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، کاربندازیم قارچ کش هست،بله بهتر بود کرمها رو از خاک گلدان خارج میکردید، میتونید دو هفته بعد از سمپاشی با محلول قارچ کش خاک رو با محلول حشره کش ابیاری کنید،از سم حشره کش دلتامترین یا سایپرمترین میتونید استفاده کنید مقدار مصرف یک سی سی در یک لیتر اب.

 8. دلارام گفته:

  من یه برگ انجیری دارم حدودا یه متره..
  یکی از ساقه هاش از پایین ک نزدیک ریشه میشه نه
  از بالا،
  ساقه دچار یه لکه سیاه شده
  لکه سیاه و ساقه سفت هست
  مثل پوسیدگی نرم نیست

  دچار یه لکه سیاه شده ساقه
  اینو چی کار باید براش کنم؟؟
  قارچ هستش؟؟

   • دلارام گفته:

    https://uupload.ir/files/hzgu_img_20201212_191119.jpg

    https://uupload.ir/files/j763_img_20201212_191138.jpg

    https://uupload.ir/files/2ywk_img_20201212_191221.jpg

    کنار پنجره اتاقمه، هر روز تقریبا غبار پاشی میشه،یه سری بخاطر اینکه برگاش افتاده بود و ساقه ش چروکیده شده بود خاکشو ابشویی کردم.. مال حدودا ۲ ۳ هفته پیش میشه…. ولی الان یه لکه سیاهی روی ساقه اش اومده، که سفته، (یعنی مثل پوشیدگی نرم و له نیست)
    و متاسفانه چون بزرگ بود خیلی و حدودا ۱ ماه پیش برده بودمش گل فروشی ک برام کنارش دوباره برگ انجیری توی همین گلدون اضافه کنه و بکاره، ک طرف کاشت و یه سری خاک دیگ ای هم ریخت کنارش… از اون موقع این مشکلا برای برگ انجیریم پیش اومد

    ولی بعد ابشویی حالش خوب شد حتی برگ جدیدم داد ولی میبینم ک الان یه لکه سیاه روی ساقش اومده

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، پوسیدگی هست بخاطر رطوبت خزه ها که به ساقه چسبیده، از زیر وروی قسمتی که سیاه شده بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وقسمت سیاه رنگ رو خارج کنید روی عکسی که براتون فرستادم با رنگ زرد علامت زدم، قسمت بالایی رو هم میتونید داخل همون گلدان بکارید ویا داخل اب ریشه دارکنید، زمانی که ریشه ها دو الی سه سانت شد داخل همون گلدان بکارید،ساقه ای که داخل خاک مونده از قسمتی که با فلش صورتی علامت زدم مجدد رشد میکنه. رطوبت محیط رو میتونید با جزیره زیر گلدانی هم تامین کنید. عکس از گیاه

 9. درویش گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  دو گلدان برگ انجیری دارم مدتیه ک برگهای گلدان جوانتر بی حال و افتاده بودند و حاشیه ی برگهای گلدان قدیمیتر شروع کردن ب کمرنگ شدن و لکه های سوختگی هم در روی برگ و هم در حاشیه شروع شد
  ابیاری گلدانها زیاد بوده ک بیشتر از یکماه است کنترل شده و ب هفته ای یکبار رسیده قبلا هر ۴ روز بود
  اما زرد شدن برگهای گلدان قدیمی ادامه پیدا کرد
  گفتم شاید زهکش گلدان خوب نباشد خاک گلدان رو عوض کردم
  ولی ن بی حالی برگهای گلدان جوان خوب شده و ن روند زرد شدن برگهای پهن گلدان قدیمی
  در هر گلدان پشت یک برگ دانه های ریز کنار هم قهوه ای هم دیدم
  یکبار قارچ کش بردوفیکس اسپری کردم
  ممنون میشم راهنمایی کنیم

 10. مریم تارویردی گفته:

  سلام یک برگ انجیری خریداری کردم . روی یکی از برگاش لکه های قهوه ایه که کناره هاش زرده . باید چیکارش کنم ایا ایرادی داره ؟
  و اینکه رو باقی برگاش لکه های ریزه خیلی کمه ک حالت سوختگیه چی کار باید کنم >؟

 11. simapashaei94 گفته:

  برگ انجیری خریدم حدود دو هفته روی بعضی برگاش سوراخهای ریزی هست آیا گل آفت داره؟اگر داره چه آفت کشی بزنم اگر نداره میشه باز آفت کش استفاده کنم؟کنار گلهای دیگمه ممکنه اگر آفت داشته باشه به بقیه گلامم سرایت کنه؟بعضی وقتا رو برگها قطرات آب میبینم دلیل چیه؟چند روز سه تا برگ سالم اضافه شده
  https://uupload.ir/files/t1qi_20201127_095754.jpg
  https://uupload.ir/files/jk0o_20201127_095701.jpg
  https://uupload.ir/files/grf0_20201127_095913.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   بیماری قارچی هست برگهایی که الودگی زیادی دارند رو کات کنید وگیاه رو دو بار بافاصله یک هفته با محلول قارچ کش کاربندازیم سمپاشی وابیاری کنید موقع سمپاشی نکات ایمنی رو رعایت کنید وحتما تهویه محیط رو بالا ببرید مقدار مصرف محلول قارچ کش کاربندازیم دو گرم در یک لیتراب، محلول روهمون روزی که میخواهید استفاده کنید درست کنید میتونید سایر گیاهانتون رو هم که نزدیک این گیاه هستند رو هم سمپاشی وابیاری کنید.

 12. پری گفته:

  https://uupload.ir/files/ugjb_img_۲۰۲۰۱۱۱۸_۱۹۳۲۲۷.jpg
  https://uupload.ir/files/f8dp_img_۲۰۲۰۱۱۱۸_۱۹۳۲۱۶.jpg
  https://uupload.ir/files/hr2v_img_۲۰۲۰۱۱۱۸_۱۹۳۱۲۵.jpg
  https://uupload.ir/files/bn9k_img_۲۰۲۰۱۱۱۸_۱۹۳۲۱۲.jpg
  سلام ، برگ انجیریم تقریبا یک متر هست ریشه های هوایی داره، اما ریشه های هواییش دارن خشک میشن و برگ هاش این مدلی سوخته، نور با فیلترببهش میخوره از پشتپنجره هرروز یا یک روز درمیون غبار پاشی و هفته ای دو بار ابیازی میشه، دو ماهه خریداریش کزدم و ابتدای کار خیلی خوب و سرحال بود بی هیچ مشکلی، الان برگ جدیدش هم از باقی برگ ها کوچیکتر هست، لطفا بفرمایید کود مناسبشهم چی هست،از چ کودی استفاده کنم، خاکش خاک باغچه و شن و ماسه،کمی کود سه بیست یک باز استفاده کزدم اما فقط یک بار توی این مدت دوماه خیلی نگرانشم خیلی چیکاز بایدکنم الان

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه، زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید ابیاری رو زمانی که یک بند انگشت از سطح خاک خشک شد انجام بدید کوچک بودن برگها دو دلیل میتونه داشته باشه کمبود نور ویا کمبود عناصر موجود در خاک این دو مورد رو بررسی کنید،اگر گیاهتون رشد داره میتونید ماهی یک بار از کودهای کامل استفاده کنید وگیاه رو تقویت کنید اگر رشدش متوقف شده کوددهی رو اوایل بهار شروع کنید.

 13. نسترن گفته:

  سلام روی برگهای گیاه مانسترای من لکه های طوسی رنگ هست. مثل این که رنگ پاشیده باشه بهش ولی رنگ نیست و با ناخن کشیدن پاک میشه. شما می دونید که اینا آفت هست یا نه و چه جوری از بین می ره؟

 14. غزال گفته:

  سلام
  من برگ انجیریم حس میکنم بی حاله و بعضی برگاش انگار یکم بی جون و لوله طور داره میشه علتش چی میتونه باشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   نه برگهایی که لکه دار شدند درست نمیشن بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید ولی این شرایط رو ایجاد کنید برگهای جدیدی که خواهند رویید سالم خواهند بود.

 15. خانوم گفته:

  سلام من ۱ ماهه برگ انجیری خریدم
  به گفته اقای گل فروش فردای اون روز یک مشت کود ریختم و بعد یک ماه برای بار دوم یک مشت دیگر کود دیختم
  اما نوک تمام برگ های شروع کردن به زرد و سپس خشک شدن
  دیروز محلول قارچ کش هم با آب قتطی کردن و به برگ ها از دور اسپری کردم و مقداری هم ریختم روی خاکش
  حالا باید چیکار کنم براش داره از بین میره 😭

  https://uupload.ir/files/nrxl_20201011_185435.jpg
  و کمی هم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، یک مشت کود خیلی زیاد میشه گیاهتون خشک نشده باید شکر کنید، بهتر هست خاک رو کامل ابشویی کنید تا کود موجود در خاک شسته بشه مقدار مصرف کود یک گرم در یک لیتر اب هست وبا فاصله دو هفته الی یک ماه در زمان رشد گیاه.

 16. خانم گفته:

  سلام من ۱ ماه گیاه انجیری خریدم
  نوک برگ ها شروع به خشک و زرد شدن شدن
  ینی همزمان هم خشک و هم زرد
  کود هم‌یک بار روز اول و بار دیگر بعد ۱ ماه دوباره کود دادم
  باید چیکارش کنم
  محلول قارچ کش هم با آب قائ کردم و به برگ ها اسپری کردم
  چون همه برگ‌ها اینطوری شدن هم نمیتونم‌همه رو بچینم لطفا کمکم کنید

  https://uupload.ir/files/nrxl_20201011_185435.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه وبعد از ابیاری اب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج بشه،زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید، برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید، رطوبت محیط رو افزایش بدید یا مه پاشی روزانه روی برگها انجام بدید ویا با جزیره زیر گلدانی رطوبت محیط رو افزایش بدید،کوددهی رو فعلا قطع کنید واوایل بهار مجدد کوددهی رو شروع کنید.

 17. غزال گفته:

  اگر برگ های برگ انجیری رو با یه پنبه و یکم روغن زیتون به برگ هاش بزنم تا براق و تمیز بشه مشکلی پیش نمیاد؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   براق میشه ولی روزنه های برگ گرفته شده وبمرور زمان برگ نمیتونه اکسیژن ونور جذب کنه وبمروز زمان زرد وخشک میشه واز بین میره. برای گیاهانی برگ پهن بهترین کار این هست که برگها رو با یک دستمال نرم وبا اب مقطر پاک کنید.

   • مونیکا گفته:

    سلام وقت بخیر متاسفانه من با روغن زیتون برگهای گلمو تمیز کردم
    نوک گل انجیری زرد و قهوه ای شده یکم
    البته سعی کردم روغن زیتونو پاک‌کنم
    الان بایدچیکار کنم؟

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، ممنون، با مقداری اب وچند قطره مایع ظرفشویی یا شامپو بچه محلول درست کنید وبا یک دستمال نرم برگها رو با این محلول پاک کنید بعد برگهای گیاه رو با اب ولرم شستشو بدید مواظب باشید از این محلول داخل خاک گیاه نریزه میتونید قبل ازاقدام به کار روی سطح خاک رو با سلفون بپوشونید.

 18. rainmiss54 گفته:

  با سلام
  من برگ انجیری فر دارم
  کناره یکی از برگ ها سبز کم رنگ شده و یه لکه قهوه ای ایجاد شده.
  برگی که جدید داده باز نشده الان حدود یک ماهه
  امروز یه حشره قرمز رنگ پیدا کردم کنار گلدون که برش داشتم و فعلا سیر گذاشتم تو خاک.
  ممنون میشم راهنمایی کنین
  https://uupload.ir/files/dnyj_9fe7d815-b95f-4194-bfcb-a10f075f4841.jpeg
  https://uupload.ir/files/jmf9_1cbeb8b9-5920-4046-8194-000b33db0e02.jpeg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید،وزهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه،همه ی قسمتهای گیاه رو بررسی کنید واز نظر وجود افت کنه تارعنکبوتی بررسی کنید خسارت کنه میتونه باشه،اگر قسمتهای تارعنکبوتی لابلای برگها مشاهده کردید پشت وروی برگها رو با پنبه اغشته به الکل پاک کنید وگیاه رو محلول کنه کش سمپاشی وابیاری کنید ،تهویه محیط رو بالا برید ورطوبت محیط رو افزایش بدید.

 19. قاسمی گفته:

  سلام وقت بخیر
  من گل برگ انجیری و دیفن باخیا رو یک هفتس خریدم گلخونه گلدونشم برام عوض کرد یبار بهش اب جوشیده سرد دادم و نورشم تقریبا دوساعت غیر مستقیم نورمتوسط تهویه هواشم خوبه حالا بعد ۶روز هردوگل لکه های قهوه ای شدن چیکار کنم
  http://uupload.ir/files/w3ib_۲۰۲۰۰۹۳۰_۱۰۴۹۵۹.jpg
  http://uupload.ir/files/gpao_۲۰۲۰۱۰۰۱_۱۲۰۸۱۷.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، برگهای دیفن باخیا سوخته شدن حتما نور رو فیلتر کنید نور مستقیم باعث این مشکل شده،ولی لکه ی روی برگ انجیری بیماری قارچی هست برگ رو کات کنید وخاک گیاه رو یک باربا محلول قارچ کش ابیاری وگیاه وبرگها رو با همین محلول سمپاشی کنید.

 20. king گفته:

  سلام خسته نباشید .
  من گیاهو یک ماهه خریداری کردم
  کنار نور غیر مستقیم میخورد رشد خاصی نداشت ولی یکی از برگ هایی ک تازه داشت در میومد شروع ب قهوه ای شدن کرد
  بعد یکی از برگ های پایین زرد شد
  فکر کردم ک شاید نورش کم بوده
  دمای اتاق هم ۲۶ درجه رطوبت با کولر هست
  متاسفانه امروز در معرض نور مستقیم شاید ۲۰ دقیقه بود
  برگا ب سرعت سیاه شدن و سوختن خیلی میترسم آیا کاری میشه برای خوب شدنشون کرد یا باید هرس بشن ؟

 21. zohred18 گفته:

  سلام،من دوماه هست که برگ انجیریم رو خریدم.اول که خریدمش همون برگی که خشکی روش قدیمیرو داشت.برای بهتر شدن رشدش بهش کود دادم(کود herban)بعد از کود دهی یهو نوک برگاش شروع کردن به قهوه ای شدن و بعد روی برگای دیگش لکه های قهوه ای تیره افتاد،الانم بیشتر برگاش زرد شدن…هفته ای یکبار اب جوشیده بهش میدم و۱_۲بار غبار پاشیش میکنم جایی هم که هست نور غیرمستقیم زیاد بهش میخوره
  http://uupload.ir/files/uze4_159851952316343464273.jpg
  http://uupload.ir/files/h7qf_15985195840661299264346.jpg
  http://uupload.ir/files/kxx7_1598519481220-446107736.jpg
  http://uupload.ir/files/iqgy_15985196336741785961772.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، احتمالا مقدار کودی که استفاده کردید زیاد بوده وباعث سوختگی برگهای گیاه شده ،فعلا کوددهی رو قطع کنید وخاک رو کامل ابیاری کنید تا کود اضافی از خاک خارج بشه.

   • zohred18 گفته:

    همون یکبار بهش کود دادم بعدش این تغییرات شروع شد،دو سه بار هم گذاشتمش تو یه لگن آب که اون کود خارج شه ولی تاثیری نداشت.باید این برگای سوخته و زرد رو جداکنم?!یا خوب میشن?!
    ممنون از پاسخگوییتون🌹

    • کارشناس 2 گفته:

     داخل تشت اب کود خارج نمیشه، باید خاک رو ابشویی کنید از قسمت سطح خاک اب بریزید اب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه تا خاک شسته بشه وکود اضافی خارج بشه،صبر کنید برگها کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

 22. حدیث گفته:

  سلام
  گیاه برگ انجیری من در اسفند۹۸ خریداری شده و از آن موقع یک برگ نو داده.
  نور غیر مستقیم بهش میخوره و در سایه است
  هفته ای یک بار آبیاری میکنم و هفته ای دو تا سه بار غبار پاشی
  خاک برگ گلدانی در آن است و فاقد آفت
  برگ جوان تازه ای که داده حس میکنم کمی بیحال است
  لطفا عکس هارا ببینید و راهنمایی کنید
  لازم است به گیاهم کود بدهم یا سم پاشی کنم یا خیر؟

  http://uupload.ir/files/k0m_c1844c14-ca22-4b8c-b076-c4215a0f9b3a.jpeg

  http://uupload.ir/files/aw20_35e6487c-af3a-4d6b-bf5f-023d7b2381ca.jpeg

  ممنون از سایت خوبتون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از شما ،بسیار زیباست سبز بمونه براتون، مشکلی نداره وسرحال هست اگر خاکش فقط خاک برگ هست میتونید ماهی یک بار با کودهای کامل گیاه رو تقویت کنید.

   • حدیث گفته:

    سلام مجدد خدمت تیم حرفه ای و خوش اخلاق میهن کاکتوس ؛
    گیاه برگ انجیری من بعد یه ماه از تایم قبلی ک براتون عکس فرستادم برگ نو شل و آویزون شده و انگار بی حاله دوروزم هست که بنظرم برگ مادر کناری هم داره بیحال میشه نورش خوبه و هر ۸ روز یکبار آب میدم و اب پاشی هم میکنم نمیدونم مشکل از چیه لطفا راهنماییم کنید واقعا نگرانشم 🙁
    https://uupload.ir/files/2j7k_10d64d8f-c9d7-4747-98ef-53f4633056b4.jpeg
    https://uupload.ir/files/3dai_b2148d41-a957-4e58-81db-434732ceaaa0.jpeg

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، ممنون از توجه شما،کمبود رطوبت محیط وکمبود عناصر موجود در خاک باعث این مشکل میشه برگها رو با یک دستمال نرم ونمور پاک کنید برای تقویت میتونید ماهی یک بار با کودهای کامل گیاه رو تقویت کنید ،اگر کوددهی میکنید احتمالش هست که رسوبات نمک در اطراف ریشه جمع شده باشه ومانع از جذب اهن توسط ریشه های گیاه بشه، برای جلوگیری از این کار میتونید خاک گیاه رو ابشویی کنید برای این کار میتونید گلدان رو به قسمتی انتقال بدید که بتونید خاکش رو به ارامی بشورید گلدان رو روی یک سبد بگذارید ویک الی دو لیتر اب رو به ارامی روی سطح خاک بریزید بصورتی که تمام اب از زهکش گلدان خارج بشه ممکن هست ۱۵ دقیقه زمان ببره تا خاک کامل شسته بشه. بایدصبور باشید واین کار رو باحوصله انجام بدید تا تمام نمکهای موجود در خاک خارج بشه میتونید هر سه ماه یک بار این کار رو انجام بدید.

 23. مهسا گفته:

  سلام این برگ انجیری ابلق من برگاش لک های قهوه ای میفته بعد کل برگ رو میگیره و خشک میشه
  روش نگهداریم پشت پنجره آبیاریش هفته ای یک بار.

  http://uupload.ir/files/60ti_۲۰۲۰۰۸۲۳_۱۹۵۷۳۱.jpg
  http://uupload.ir/files/7c55_۲۰۲۰۰۸۲۳_۱۹۵۷۰۹.jpg
  http://uupload.ir/files/mxdn_۲۰۲۰۰۸۲۳_۱۹۵۶۴۵.jpg
  http://uupload.ir/files/sp36_۲۰۲۰۰۸۲۳_۱۹۵۶۳۵.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ترکیب خاکش چی هست؟ریشه های گیاه مشکل داره،گلدان زهکش داره؟موقع ابیاری اب اضافی از زهکش گلدان خارج میشه؟از چه نوع ابی برای ابیاری استفاده میکنید؟ بتارگی کوددهی یا سمپاشی داشته؟ بهتر هست گیاه رو از خاک دربیارید وریشه ها رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید. حتما گلدان باید زهکش مناسبی داشته باشه واز خاک سبک ومتخلخلی استفاده کنید از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید ،ابیاری رو زمانی که سطح خاک خشک شد انجام بدید،بعد ازکاشت مجدد میتونید برای پیشگیری از ابتلا به قارچ اولین ابیاری رو با محلول قارچ کش انجام بدید.

   • مهسا گفته:

    سلام ممنونم از پاسخ دهیتون.گلدونش دو هفته ای میشه تعویض کردم چون خودشم پاجوشه ریشه های کمی داره .آبیاری با اب جوشیده سرد شدس .خاکشم خاک باغچه با کوکوپیت و پرلیته خاک سبکیه.زهکشیشم خوبه بعد آبیاری اب از ته گلدون میاد بیرون.۱۰ روز پیش با دوز یک سوم از کود پتاس بالا استفاده کردم .میشه از این باشه؟

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، ممنون ازشما، تعویض خاک وگلدان هم باعث این مشکل میشه ،احتمالش هست که مقدار کود رو زیاد استفاده کردید بهتر هست فعلا کوددهی رو قطع کنید وتا بهبود کامل گیاه کوددهی نکنید،بعد از کاشت گیاه یک ماه بعد بهتر هست کوددهی انجام بشه.

 24. Nastaran گفته:

  سلام ببخشید من ۲ماهی میشه برگ انجیری گرفتم،گلدونشم واسم تعویض کردن، روز اول متوجه شدم یکی از برگا لکه های زرد روش داره، و یک جوانه داشت که داره روز ب روز قهوه ای تر میشه
  لطفا راهنمایی کنید علتش چیه؟
  http://uupload.ir/files/7l2s_img_۲۰۲۰۰۸۱۷_۱۶۱۱۴۶.jpg
  http://uupload.ir/files/rps6_img_۲۰۲۰۰۸۱۷_۱۶۱۱۰۷.jpg
  http://uupload.ir/files/lvl2_img_۲۰۲۰۰۸۱۷_۱۶۱۲۵۱.jpg
  http://uupload.ir/files/y7wo_img_۲۰۲۰۰۸۱۷_۱۶۱۲۰۵.jpg
  http://uupload.ir/files/8u2e_img_۲۰۲۰۰۸۱۷_۱۶۱۱۳۲.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، عکس اول پوسته برگ هست قسمتی که زرد شده رو به ارامی جدا کنید زیرش برگ جدید هست، خیلی با احتیاط این کار رو انجام بدید اگر جدا نشد بگذارید بمونه، زرد وخشک شدن برگهای قدیمی طبیعی هست بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید.

 25. شیما گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  گیاه برگ انجیری فر رو مدت یک ماه و نیمه که از گلخونه گرفتم، تو این با زه یه برگ جدید کامل باز شده و یه برگ دیگه هم در حال باز شدنه، اما الان دومین برگیه از پایین که کامل زرد می‌شه
  http://8upload.ir/uploads/f5211950.jpeg
  و یه برگ دیگه هم از پایین لکه های زرد داره
  http://8upload.ir/uploads/f454586533.jpeg
  برگای بزرگ‌تر لبه‌هاشون نرم تر و کمرنگ تر از بقیه جاهاس و یکی از برگا لک سوختگی هم داره که نمیدونم از اول بوده یا بعد از آوردن گل ایجاد شده
  http://8upload.ir/uploads/f3105308.jpeg
  هفته‌ای یکبار به گیاه آب می‌دم
  هرروز با پنبه‌ی مرطوب (با آب جوشیده‌ی خنک شده) برگارو تمیز می‌کنم و گلدون هم به فاصله‌ی حدودا ۱متری از پنجره‌ای که روش برچسب مات داره قرار داره.
  ممنون می‌شم راهنمایی کنین که شرایطش مناسب هست یا نه و اینکه چه کاری می‌تونم برای بهبود حالش بکنم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، گیاهتون کاملا سالم هست ومشکلی نداره شرایط نگهداریش هم ایدال هست، زرد شدن برگهای قدیمی طبیعی هست برگها بمرور زمان پیر وفرسوده میشن، صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید،ولی اگر این فرایند باسرعت بیشتری انجام میشه برای مثال هر هفته برگهای پایینی زرد میشن میتونید گیاه رو با کودهای کامل ماهی یک بار تقویت کنید.

 26. آیلر گفته:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید چنتاسوال درباره گل های آپارتمانیم داشتم…
  برگ‌انجیریم به تازگی از پایین نوک برگهاش شروع به زردشدن و خشک شدن کرده…و برگ‌جدیدش هم‌کوچکتراز برگهای قبلی هست ک تازه درمیومدن…
  http://uupload.ir/files/h6tz_20200803_155208.jpg
  http://uupload.ir/files/4o8_20200803_155240.jpg
  http://uupload.ir/files/k46_20200803_155507.jpg
  و همینطور سایر گل های منزلمون هم از نوک برگ شروع به زرد شدن و خشک شدن میکنند…
  http://uupload.ir/files/7lz_20200803_155600.jpg
  و گل قاشقی هم یکساله فقط دوسه برگ داده و رشد نداره..
  گل حس یوسف هم کم رنگ شده و پژمرده میشه و برگهاش از پایین‌میریزن درحالی که آبیاریشونو دقیق انجام میدم..به همشون هفته ای دوبار آب میدم ولی کم آب میدم‌هربار طوری که اززیر گلدون آب اصافه ای خارج نمیشه… نورشون هم خوبه کنار پنجره است ولی یه مدت نور مستقیم بهشون میخورد الان نور غیرمستقیم کنار پنجره میخوره..و تهویه هم خوبه پنجره و درتراسو بازمیکنم و هواهمیشه تهویه میشه…حدود یک هفته ام هست شروع کردم به دادن یه کود مایع که از گلفروشی تهیه کردم…
  بنظرتون بااینکه رعایت میکنم چرا گلهام رشد خوبی ندارن و یا ازنوک برگشون زرد میشن
  باتشکر

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، زرد وخشک شدن برگهای قدیمی تا حدودی طبیعی هست ،صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید ولی اگر زرد وخشک شدن برگها باسرعت بیشتری انجام میشه خاک کمبود عناصر داره که میتونید گیاهان رو با کودهای کامل ماهی یک بارتقویت کنید،کوچک شدن برگها دلیلش کمبود نور هست بمرور زمان نور رو افزایش بدید،برای ابیاری کل گیاهان از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید، ابیاری رو زمانی که سطح خاک خشک شد انجام بدید به اندازه ای که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه ابیاری سطحی فقط خاک رو مرطوب میکنه وبه ریشه ها اب کافی نمیرسه وگیاه بمرور زمان خشک میشه ،ابیاری باید طوری باشه که گیاه کامل سیراب بشه، زیر گلدانی رو هم همیشه خالی ازاب وخشک نگهدارید.

 27. مائده گفته:

  سلام وقتتون بخیر گیاه برگ انجیری رو خریدم بعد از یه مدت زیر برگ ها دونه های قهوه ای رنگ ظاهر شد که وقتی پاکش میکنید حالت پودری داره و لکه زرد رنگ ایجاد میکنه و برگ ها بی حال شدن از طرفی برگ حدید هم داره در میاره و یکی دو تا از برگ های جدید سرحال و روبراه هستن گیاه پشت پنجره و صبحا در معرض نور افتابه به مدت ۲-۳ ساعت. البته هوای استرالیا معمولا ابری و بارونیه. الانم زمستونه اینجا ولی دمای داخل خونه زیر ۲۰ درجه نبوده. به برگ ها اسپری قارچ کش هم زدیم ولی هنوز نقطه ها ایحاد میشن. اینکه ریشه های هوایی قهوه ای باشه طبیعیه؟ بین دو تا ابیاری سطح خاک خشک بوده

 28. FZ گفته:

  سلام من یه گیاه برگ انجیری دارم، که الان متوجه شدم یه حشره های فوق العاده ریز سفید رنگ تو خاکش هست..رو ریشه هایی که از خاک اومده بیرون زیاد بود، کمی که خاک رو کنار زدم دیدم پر از این حشرات سفید رنگه
  دقیقا الان باید چیکار کنم؟😔درمان میشه؟
  من برگ انجیریم خیلی بزرگه، اخیرا هم گلدونشو عوض کردم با خاکشو،و گذاشتمش رو سکو (قبلا تو خونه بود)
  واقعا حشره ها ریزن، و فوق العاده زیادن، سفید رنگ هم هستن

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، خاک رو با محلول حشره کش دلتامترین دو بار بافاصله یک هفته کامل ابیاری کنید (مقدار مصرف یک سی سی در یک لیتر اب) اگر مقدارشون خیلی زیاد هست دو سی سی از حشره کش در یک لیتر اب ترکیب کنید.

 29. آتنا گفته:

  با سلام. حدود دو ماه هست یک برگ انجیری خریداری کردم از همون روزای اول که به منزل آوردم دوتا از برگاش لکه سیاه داشت ولی گل خیلی سرحالی بود.اما حالا خیلی بی حال شده و دو تا از برگهای پایینیش داره زرد میشه و برگ های جدیدش خیلی بیحال و شل هستن. کنار پنجره مشجر شمالی گذاشتمش و به موقع آبیاری کردم و یک بار کود کریستالون هفته ی گذشته بهش دادم. الان چیکار کنم که گلم دوباره سرحال بشه. از نظر آفات هم بررسی کردم چیزی ندیدم.

 30. سمیه گفته:

  سلام نوک برگ انجیری من زرد وبعدقهوه ای میشه مخصوصا برگهای پایینی وقدیمی ولی برگ های جدید سالم هستن چیکارکنم موندم آب زیادمیدم یا کم یا خاک مواد مغذی لازم داره؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر فقط برگهای پایینی وقدیمی هستند وهر از گاهی برگها به این شکل خشک میشن طبیعی هست،ولی اگر شدت زرد شدگی زیاد هست خاک گیاهتون فقیر هست میتونید ماهی یک بار گیاه رو با کودهای کامل تقویت کنید.

 31. آرزو قاسمی گفته:

  وقت بخیر. من وقتی از گلخونه گیاه را خریدم یکی از این لکه ها داشت اما به مرور بیشتر شد. و بعد از مدتی برگ های پایینی زرد شدند. لینک تصاویر را به پیوست ارسال کردم. لطف می کنید اگه راهنماییم کنید. http://uupload.ir/files/qge9_5978d661-03f8-4ea8-beeb-9fa4906162ce.jpeg
  http://uupload.ir/files/4wxp_042beae0-e2f8-47e1-aeb9-0f126c3fac52.jpeg http://uupload.ir/files/6bos_273fe75b-a0ad-4f83-8f66-a7acc6a4c77e.jpeg http://uupload.ir/files/zayh_1474e29c-1f02-4606-8e85-d0834613c7ac.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، این نوع لکه ها نشانه مسمویت گیاه هست حالا یا کوددهی زیاد بوده ویا سمپاسی با محلولها ویا روی برگها براق کننده اسپری شده، تمام برگهایی رو که لکه های سیاه دارند جدا کنید،برگهای پایینی اگر زرد شدن جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید،فعلا گیاه رو کوددهی نکنید یک ماه از خرید بگذره بعد میتونید کوددهی رو شروع کنید ،سطح برگها رو بایک دستمال نرم ونمور پاک کنید. برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید.

   • آرزو قاسمی گفته:

    یکسری از برگ ها لکه ی سیاه بزرگ ندارند، اما از حاشیه ها شروع به سیاه شدن کردند که تعدادشون هم کم نیست. اگر همه ی برگ ها را جدا کنم از گیاه، مشکلی براش پیش نمیاد؟ و توضیح اینکه الان حدود دو ماه هست که از گل فروشی به منزل انتقال داده شده و تو این مدت نه سمپاشی و نه کوددهی به گیاه صورت نگرفته.

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     برگهایی رو که لکه بزرگتری دارند رو کات کنید وگیاه رو دو بار با فاصله یک هفته با محلول قارچ کش کاربندازیم (مقدار مصرف دو گرم در یک لیتر اب) ابیاری وسمپاشی کنید،برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید.

 32. آرزو گفته:

  سلام و خسته نباشید. حدود ۵ هفته این گل را تهیه ردم خاک و گلدان رو هم گلفروشی واسم تعویض کرد. الان حدودا سه هفته است که برگ ها زرد و خشک میشن. الان گلدان را بلند کردم و دیدم که در زیر گلدانی تعداد زیاد حشره شبیه کرم و سفیدرنگ هست. لطفا بهم بگید که باید چیکار کنم؟ عکس برگ و حشرات را براتون ضمیمه میکنم ممنونم پیشاپیش
  http://uupload.ir/files/aa78_img_20200705_191030.jpg

  http://uupload.ir/files/5l6w_img_20200705_191017.jpg

  http://uupload.ir/files/vf9u_img_20200705_190821.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، تغییر محیط نگهداری وتعویض خاک به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید گیاه رو در محیط ثابت که نور ودما وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید وجابجا نکنید رطوبت محیط رو افزایش بدید، زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید ،حشرات هزارپا هستند میتونید یک بار با محلول حشره کش سایپرمترین یا هر نوع حشره کشی که دارید (مقدارمصرف یک سی سی در یک لیتر اب) خاک گیاه رو با این محلول کامل ابیاری کنید.

   • غزال محمدرضايي گفته:

    سلام خسته نباشید
    من گیاه برگ انجیریم رو چند روزه که خریدم و کاملا سرحال بود یکبار بهش اب دادم و بهش غبار پاشی کردم و ٣ روز خونه نبودم وقتی برگشتم دیدم خیلی عجیب دو تا از برگاش کاملا در حال زرد شدن بود
    باید چیکار بکنم گیاه من مریضه؟؟لطفا راهنماییم بکنید

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، ممنون، تغییر محیط نگهداری باعث این مشکل میشه وطبیعی هست برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید، گیاه رو تا حد امکان جابجا هم نکنید ودر جای ثابتی نگهداری کنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه زرد شدن برگها متوقف میشه.

      • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

       سلام، بهتر هست فعلا جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشه بعد جدا کنید،در گیاه برگ انجیری بجای برگهای ریخته شده برگ دیگری سبز نمیشه.

 33. فاطمه گفته:

  http://uupload.ir/files/bw4k_1589931097987519465491.jpg
  http://uupload.ir/files/icmb_1589931124949-163171421.jpg
  http://uupload.ir/files/pxxf_1589931153412371895300.jpg
  http://uupload.ir/files/3mzk_15899311859311327990812.jpg
  سلام خسته نباشین .ممنون میشم راهنماییم کنین.از لحاظ آبیاری هروقت خاکش خشک شه اب میدم .نور هم که جلو پنجره هست.اما رشد نکرده و برگاش داره اینجوری میشه

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، گیاه در مجاورت باد کولر ویا پنجره باز قرار داره؟ اگر بله از محیط فعلی دور کنید تا باد کولر وبادی که از پنجره میاد با گیاه در تماس نباشه در محیط ثابت و پرنوروفیلتر شده که تهویه مناسبی داشته باشه نگهداری کنید وزیاد جابجا نکنید،برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه شروع به رشد میکنه رطوبت محیط رو هم میتونید با مه پاشی روزانه ویا جزیره زیر گلدانی تامین کنید.

 34. Maryam گفته:

  http://uupload.ir/files/m9q_20200512_135430.jpg این گلمه. حدود ۷متر با پنجره فاصله داره زیاد نور بهش نمیخوره . ولی بالاش مهتابی روشنه . تو همون گلفروشی خاک و گلدونشو عوض کردم تو یه هفته دو بار بهش اب دادم ۳روز پشت هم روش اب اسپری کردم . امروزم با اب و شیر پاکش کردم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   برگهایی رو که سوراخ شدن جداکنید وگیاه رو یک بار با محلول قارچ کش کاربندازیم (مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب) ابیاری وسمپاشی کنید.

 35. Maryam گفته:

  سلام . وقت بخیر . چند روزه برگ انجیری خریدم نوک برگاش زرد شده . وسط برگاشم لکه قهو های افتاده . لکه ها بزرگ میشن و خشک چیکار کنم؟

 36. فاطمه گفته:

  من گلمو تازه خریدم
  برگ های پایینش لکه های قهوه ای با دور زرد
  و برگ های بالا لکه های خیلی ریز مشکی دارن
  ساقه هاشم بعضیاش حالت خشکی و سیاهی داره
  ریشه های هواییشم قهوه ای شده
  چیکار کنم☹️☹️

 37. Golisa گفته:

  سلام،روی برگ انجیری من لکه‌های قهوه ای و خشک ایجاد میشه و حتی بعضی از قسمت ها سوراخ میشه. مشکلش چیه؟
  گیاهو یک ساله که دارم و رشد خوبی هم داشته،اخیرا این‌ مشکل به وجود اومده براش
  نور غیر مستقیم از پنجره شمالی داره،هفته ای یک بار آب و تقریبا ماهی یک بار کود دادم بهش

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وبرگهایی که مشکل دارند عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 38. رضا گفته:

  با سلام
  برگ انجیری من وقتی تابستون و بهار میذارمش تراس خیلی خوب رشد میکنه ولی وقتی هواسرد میشه و میارمش خونه نوک برگهاش قهوه ای میشه، رشدش متوقف میشه و برگهاش کدر میشه و الان می بینم علاوه بر برگهاش حتی ساقه اش هم چروکیده شده
  خونمون نور گیریش خوب نیس متاسفانه شاید علت اون باشه بنظرتون چیکار بکنم؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 39. تانیا گفته:

  سلام من یه برگ انجیری دارم که توی یه گلدونه بزرگه و چند تا شاخه اصلی داره. چند ماه پیش شپشک آرد آلود گرفت -اگه اسمشو درست گفته باشم- بعد دیگه از اون موقع مریضه و همش داره بد تر میشه. دیروز دیدم یک دسته از برگاش باهم کامل خشک شدن. حدودا ۵-۶ روز یک بار آب میدم جاشم کنار پنجره هستش ولی خب البته با شوفاژم خیلی فاصله نداره. بعد نورشم خیلی زیاد نیست. همش داره بد تر میشه نمیدونم چه کار باید بکنم میشه راهنماییم کنید لطفا. ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، اول باید بیماری رو درمان کنید بعد شرایط رو برای رشد ایدال کنید تهویه رو مناسب کنید واز لوازم گرمایشی دور نگهداری کنید از گیاه عکس واضح بفرستید واگر شپشک رو هنوز درمان نکردید بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 40. سپیده گفته:

  سلام، پیشاپیش ممنونم از وقتی که می‌گذارید و راهنمایی‌ای که می‌کنید.
  حدود دو ماه هست که سه عدد برگ انجیری متوسطی که خریده بودم را کنار هم در گلدان متوسط رو به بزرگی کاشته‌ام؛ همان ابتدا مدام برگهای زیرینش زرد می‌شد. حدس زدم از آبیاری زیاد باشه برای همین آبیاری رو از هفته‌ای دو بار به ده روز یکبار تغییر دادم. با این کار روند زردشدن برگ‌ها دو هفته‌ای هست که کند شده اما همچنان هم زرد می‌شود. مشکل چیست به نظرتون؟ و چه کار کنم؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما،بعد از تعویض گلدان یاخاک گیاه، به گیاه تنش وارد میشه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که بهتر هست بعد از تعویض گلدان یاخاک هر نوع گیاهی بمدت یک هفته گیاه رو درمکان خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وجابجا نکنید تا تنش وارد شده برطرف بشه وبرگهایی رو که زرد شده اصلا جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید،اگر اقدم به جدا کردن برگهای زرد کنید این روند ادامه پیدامیکنه وگیاه از بین میره، میتونید یکبار گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری کنید وابیاری رو با اب همدمای محیط وبدون املاح انجام بدید،مدتی گیاه در جای ثابتی بمونه زرد شدن وریزش برگها قطع میشه وبا ادابته شدن گیاه با محیط جدید مجدد شروع به رشد میکنه. در این بین حتما زهکش رو هم بررسی کنید که گرفته نباشه واب اضافی موقع ابیاری براحتی خارج بشه.

 41. حبیب هامون گفته:

  سلام وقت بخیر من چند ماه که یه گلدون برگ انجیری گرفتم تا به امروز هم رشد خوبی داشته هم برگ جدید در آورده ولی چند روزه که یکی از برگهای پایینی زرد شده و چندتا دیگه هم داره زرد میشه میخواستم ببینم دلیلش چیه البته من هفته ای یکبار آبیاری میکنم ولی هفته پیش برگاشو باکمی شیر پاک کردم و اضافه شیرو ریختم پای گلدون این کار من باعث زرد شدن برگها شده یا دلیل دیگه ای داره ممنون میشم راهنمایی کنید.
  باتشکر. هامون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله متاسفانه، بهتر هست خاک گیاه رو عوض کنید،شیر دارای چربی هست وباعث اختلال در عملکرد ریشه ها شده  ومانع از جذب مواد وعناصر مورد نیاز گیاه میشه. بعضی مواقع باعث قارچی شدن گیاه هم میشه، گیاه رو از خاک دربیارید وریشه های گیاه رو با محلول قارچ کش کامل شستشو بدید واز خاک جدیدوضدعفونی شده برای گیاه استفاده کنید.

 42. Mobina گفته:

  سلام.برگ انجیری من انگار پژمرده شده و نوک برگا خشک و زرد شده و اصلا شبیه برگ انجیری نیس برگا?شکاف نداره?.خاک و فًا و دما و آبیاریش مناسبه.حس میکنم باید نور بیشتری بهش برسه?

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، از گیاه عکس واضح بفرستید وشرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 43. ولدبیگی گفته:

  ببخشید من یه برگ انجیری دارم ۱ساله برگ جدید نداده‌فقط از پایین گاهی یه برگش زرد میشه میوفته مشکلش چیه؟

 44. amirinegar1989 گفته:

  سلام وقت بخیر ما یه گلدون برگ انجیری غول پیکر داریم قدش تقریبن یک مترونیمه هر برگشم تقریبا یک متری نور بهش میرسه ولی نزدیک پنجره نیست از طرفی هفته ای دوبار هم بهش یک ونیم لیتر آب میدم اما نوک برگهاش قهوه ای شده وسطه برگها هم لکه های قهوه ای رنگ داره یه برگم تازه دراورد ولی اصلن رشد نکرد و همونطور که کوچیک بود زرد شد بعد به حالته سوختگی دراومد باید چیکارش کنیم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید وترکیب خاکش وکوددهی اگر داشتید هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 45. ناهید گفته:

  سلام برگ انجیری من قبلا خوب بود الان برگهای جدید که در میاد خیلی کوچک و بدون شکافند میشه بفرمایید مشکل از کجاست؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، کمبود نور ویا فقیر بودن خاک باعث این مشکل میشه میتونید گیاه رو به محیط پرنوری انتقال بدید وماهی یک بار با کودهای کامل گیاه رو تقویت کنید.

 46. شادی گفته:

  سلام و خسته نباشید
  از گیاه برگ انجیری که شپشک داشت بعد از تمیز کردن با مایع ظرفشویی قلمه گرفتم.
  الان یه چیزایی دور و بر ریشه هاش هست ، حالت پنبه ای داره ، نمی‌دونم مدلشه یا همون شپشکا هستن
  سم شپشک گرفتم اگه بریزم تو آبش چند دقیقه بمونه و بعد شستشو بدم به گیاه صدمه میخوره یا نه؟
  اصلا ممکنه شپشک تو آب بمونه و به ریشه و ساقه بچسبه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، بله ریشه های گیاه هم دچار شپشک ارد الود میشه بهتر هست تمام قسمتهای گیاه رو با محلول حشره کش شستشو بدید.

 47. لیلا گفته:

  سلام برگ انجیری که به تازگی خریداری کردم برگ هایش زرد شده و رو به قهوی ای رنگ رفته بعضی از برگهاشم پژمرده شده قسمت رویی و زیرین برگ هاهم لکه های قهوه ای مثل زخمی شدن برگ مشاهده میشه علت چیه و راهکار اگر بگید ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر ساقه گیاه سالم هست بایک چاقوی تیز وضدعفونی شده بصورت کاملا صاف برش بزنید وداخل کوکوپیت بکارید تا یک ماه ریشه دار میشه،کوکوپیت رو مرطوب نگهدارید ولی غرق اب نکنید بعد از ریشه دار شدن میتونید داخل خاک انتقال بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *