آفات و بیماری‌های گل برگ انجیری

آفات و بیماری‌های گل برگ انجیری
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آفات و بیماری‌های گل برگ انجیری: گیاه برگ انجیری در محیط طبیعی رشد خود به درختان وابسته است زیرا ریشه‌های هوایی این گیاه رطوبت و مواد غذایی را از درختان دیگر تهیه می‌کند، بنابراین زمانی که به عنوان گیاه گلدانی و آپارتمانی قصد نگهداری از آن را دارید حتماً باید به فکر تهیه قیم پوشیده از خزه نیز برای این گیاه باشید و ریشه‌های هوایی این گیاه را هرگز قطع نکنید و برای تقویت هر چه بیشتر ساقه‌ها، ریشه‌های هوایی را به داخل خزه‌ها هدایت کنید.

آفات و بیماری‌های گل برگ انجیری:
از آفت‌های اصلی گیاه برگ انجیری می‌توان به کنه تار عنکبوتی، شپشک و شپشک آرد آلود اشاره کرد. در اثر وجود کنه تارعنکبوتی برگ‌ها رنگ پریده می‌شوند و در سطح زیرین آنان تار عنکبوت مشاهده می‌شود و بعد از مدتی برگ‌ها زرد می‌شوند و می‌ریزند. برای مبارزه از سموم کنه‌کش سیستماتیک باید استفاده شود.

شپشکهای جوان از گیاه تغذیه می‌کنند و پوسته باقیمانده از شپشکهای بالغ باعث ایجاد منظره‌ای پر از لکه‌های ریز و قهوه‌ای رنگ بر روی شاخسار گیاه بخصوص سطح زیر برگ ایجاد می‌کند. شپشکها موجب ضعیف شدن کلی گیاه و زرد شدن برگ‌ها و در نهایت ریزش آنان می‌شود. آنها همچنین ماده‌ای ترشح می‌کنند که عسلک نامیده می‌شود که بعد از مدتی ممکن است با قارچ پوشانده شوند.

از جمله بیماری‌های این گیاه نیز می‌توان به لکه برگی، آنتراکنوز،  و پوسیدگی ریشه اشاره کرد. لکه برگی توسط دو عامل قارچ و باکتری ایجاد می‌شود. لکه‌های قهوه‌ای یا سیاه رنگ با حاشیه‌های آبدار یا زرد رنگ بر روی برگ‌ها ایجاد می‌شوند.

برگ‌های آلوده را حذف کنید و از خیس شدن برگ ها در طی آبیاری جلوگیری کنید و در صورت لزوم می‌توان از سموم قارچ‌کش استفاده کرد. پوسیدگی ریشه توسط قارچ پیتیوم ایجاد می‌شود که خیس و  غرقاب ماندن خاک و عدم زهکش خوب بستر از جمله عوامل تشدید کننده این بیماری هستند.

سم قارچ‌کش را به صورت آبیاری به ریشه بزنید و همچنین بر روی شاخه‌ها و برگ‌ها اسپری نمایید. آبیاری زیاد، عدم در جریان بودن هوا می‌تواند باعث رشد قارچ‌ها و پوسیدگی ریشه و تنه گیاه شود.

نحوه آبیاری گل برگ انجیری:
در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود. یعنی در تابستان هفته‌ای یک مرتبه و در زمستان هر دو هفته یک‌بار به این گیاه آب دهید. آبیاری بیش از اندازه موجب زرد و قهوه‌ای رنگ شدن برگ‌های موجود در قسمت پایین گیاه می‌شود. زمانی که هوا گرم است با عمل غبار پاشی برگ‌ها به میزان هفته‌ای ۳-۲ مرتبه رطوبت محیط را افزایش دهید. اما این عمل را زمانی که نور مستقیم آفتاب وجود دارد انجام ندهید زیرا موجب ایجاد لکه‌های قهوه‌ای رنگ بر روی برگ‌ها می‌شود. همچنین زمانی که آبیاری کمتر از میزان نیاز گیاه است نوک برگ‌های گیاه قهوه‌ای و سوخته می‌شود و پهنه برگ نیز خشک و چروکیده می‌شود که به سرعت نسبت به آبیاری گیاه اقدام نمایید.

گل برگ انجیری

منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنون می‌باشد.

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
guest
149 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
آروین
آروین
۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۵:۳۲

سلام خسته نباشید برگ انجیری من در قسمت پایین ساقه دون دونه قهوه ای زده؟علتش چیه و چیکار باید بکنم؟

کارشناس 2
۶ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۶:۲۱
در پاسخ به  آروین

سلام، ممنون، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح ازگیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

عبدالهي
عبدالهي
۵ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۱:۳۴

سلام ببخشید انجیری من رشد خوبی داره و مرتب برگ اضافه میکنه ولی به صورت دالبری در نمیاد و برگ ها یه تیکه هستند چیکار کنم؟

ابیاری هفته ای دوبار
نور فیلتر شده با پنجره ٢ جداره

کارشناس 1
۵ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۱:۴۸
در پاسخ به  عبدالهي

سلام، از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

negin
negin
۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۱:۳۰

سلام خسته نباشید من برگ انحیری ابلق را گلدانشونو عوض کردم الان پژمزده شدن وبرگ هاشون زرد شدن باید چکارکنم

کارشناس 2
۱ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۳:۲۶
در پاسخ به  negin

سلام، ممنون، گیاه رو در محیط ثابتی که نور ودما ورطوبت مناسبی داره نگهداری کنید وجابجا نکنید رطوبت محیط رو افزایش بدید ویا چند روزی گیاه رو کاور کنید برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشند بعد جدا کنید برای کاهش شوک وارده یک هفته بعد ازتعویض گلدان گیاه رو با محلول اسید هیومیک ابیاری کنید.

قائمی
قائمی
۱۳ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۲:۲۶

سلام من دوماهه برگ انجیری فرخریدم رشدش خوب بودولی متوجه شدم قسمتی ازبرگاش کم شده لبه هاشم زرده سوخته روی برگ جدیدیش هم دون دون های سفیده چیکارش کنم؟؟بامبوهم کنارشه که متاسفانه همین علائم روگرفته

کارشناس 1
۱۳ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۳:۲۷
در پاسخ به  قائمی

سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها وقسمتهایی که میفرمایید بفرستید تا بهترراهنماییتون کنیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

آرزو
آرزو
۱۰ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۵:۳۶

سلام
برگ انجیری من رشدش خوب بود و سرحال امروز متوجه شدم آفت زده و پشت برگ ها حالت سفید نقطه ای داره و روی برگ ها بصورت نقطه ای قهوه شدن و دوتا از برگ های قدیمی زرد شدن. این آفت همون قارچ هست? چکار باید انجام بدم تا گیاه سالم بشه و سرحال? ممنون میشم راهنمایی کنید
تقریبا از اول پاییز هم داخل اتاقی بود که تهویه کافی نداشت و بخاطر سرمای هوا پنجره رو باز نکردم

کارشناس 2
۱۰ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۹:۵۴
در پاسخ به  آرزو

سلام، از قسمتهایی که میفرمایید وخودگیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.