چه زمانی برای تعویض گلدان بونسای مناسب است؟

چه زمانی برای تعویض گلدان بونسای مناسب است؟

چه زمانی برای تعویض گلدان بونسای مناسب است؟ در هر زمان از سال نمی‌توان نسبت به تعویض گلدان بونسای اقدام کرد و مناسب‌ترین زمان برای انجام این کار موقع استراحت و خواب گیاه است تا استرس کمتری به گیاه وارد آید. اگر در زمانی که گیاه در حال رشد و فعالیت است این عمل انجام شود به دلیل وارد شدن استرس به گیاه و عدم جذب آب و مواد غذایی کافی برای برگ‌هایی که در حال رشد و فعالیت هستند احتمال از بین رفتن گیاه نیز وجود دارد.

مورد دیگری که باید به آن توجه کرد از سر گرفتن فعالیت توسط ریشه‌های هرس شده است. باید به مدت‌زمانی که ریشه‌های هرس شده در معرض دمای کم محیط قرار می‌گیرند نیز توجه کرد. اگر در طی فصل زمستان و دوره استراحت گیاه دمای محیط نگهداری نیز سرد باشد، ریشه‌ها تا زمانی که گیاه رشد مجدد خود را در بهار شروع نکند خود را ترمیم نمی‌کنند. بنابراین اگر که در ابتدای فصل زمستان گلدان بونسای عوض شود، به دلیل عدم رشد و فعالیت گیاه، ریشه‌ها نیز ترمیم خود را شروع نمی‌کنند و به مدت چند ماه (تا فرارسیدن فصل بهار) در محیطی مرطوب غیرفعال باقی می‌مانند و این مسئله خطر مشکل پوسیدگی ریشه و دیگر عفونت‌ها را افزایش می‌دهد. با توجه به این مسئله بهتراست که تعویض گلدان رازمانی انجام دهیم که گیاه فعالیت چندانی نداشته باشد اما نزدیک به زمان شروع فعالیت و رشد گیاه در نظر گرفته شود تا فاصله بین هرس ریشه و شروع رشد و ترمیم ریشه‌ها کاهش یابد.

برخی پرورش‌دهندگان بهترین زمان تعویض گلدان را درست در انتهای دوره استراحت (ابتدای بهار و قبل از شکستن خواب جوانه‌های شاخسار) آن بیان می‌کنند که با توجه به تفاوت‌های موجود در عادات رشدی گیاهان مختلف و همچنین شرایط متفاوت آب و هوایی مناطق گوناگون، زمان انجام این عمل در انواع مختلف بونسای می‌تواند تا حدودی با یکدیگر متفاوت باشد. به طور کل و برای تشخیص زمان مناسب تعویض گلدان بونسای را باید مورد بررسی قرار داد. در مورد درختان خزان‌دار باید گفت که این درختان جوانه‌هایی بر روی شاخسار خود دارند که با نزدیک شدن به انتهای دوره استراحت متورم می‌شوند و شواهدی از توسعه یافتن آنان به چشم می‌خورد. دمای محیط تأثیر فراوانی در زمان متورم شدن جوانه‌های گیاه دارد.
هر مقدار که هوا سردتر باشد جوانه‌ها دیرتر متورم شده و درخت فعالیت خود را آغاز می‌کنند و گلدان چنین بونسایی نیز دیرتر از نمونه‌هایی که در مناطق گرم‌تر نگهداری می‌شوند باید تعویض شود. حتی زمان تعویض گلدان بونسای درختان خزان‌داری که در شرایط محیطی یکسان نگهداری می‌شوند به دلیل تفاوت در عادت‌های رشد می‌بایست در زمان‌های مختلفی و با فاصله انجام گیرد. به‌طور خلاصه می‌توان گفت که زمانی که جوانه‌های موجود در درخت در شرایط متورم و توسعه یافته هستند بهترین زمان تعویض گلدان بونسای است.
درخت مناسب برای بونسای

در مورد بسیاری از گیاهان همیشه سبز نیز در انتهای دوره استراحت می‌توان فعالیت جوانه‌های جدید را ملاحظه کرد. البته در مورد گیاهان همیشه سبز که در طی زمستان در محیط درونی خانه‌ها نگهداری می‌شوند تشخیص این مسئله تا حدودی مشکل است اما از طرفی این گیاهان نیز با توجه به کاهش طول روز در طی زمستان رشد خود را کاهش می‌دهند و وارد دوره نیمه استراحت می‌شوند که در طی آن می‌توان گلدان گیاه را تعویض نمود. همچنین برخی از درختان بونسای که عادت گلدهی دارند را می‌توان در دو گروه قرار داد. گروه اول که گل‌ها قبل از جوانه‌های برگ فعال شده و می‌شکفند همانند زردآلو، به ژاپنی و آلو از این گروه هستند بهتر است که این درختان بعد از گلدهی اما قبل از شروع فعالیت جوانه‌های برگ تعویض گلدان شوند. گروه دوم آنهایی هستند که ابتدا جوانه‌های برگ باز می‌شود و سپس گل می‌دهند همانند سیب، گیلاس، گلابی، آزالیا که این نوع درختان باید قبل از شروع فعالیت برگ‌ها تعویض گلدان شوند.

هرچند وقت یک‌بار باید گلدان بونسای را تعویض کرد؟
زمانی که ریشه‌های گیاه تمامی حجم گلدان را اشغال کرد زمان تعویض گلدان است. در این زمان ریشه‌های بسیار بلندی به شکل حلقوی محیط داخلی گلدان را پر می‌کنند. همچنین ریشه‌ها از منافذ انتهایی گلدان بیرون می‌آیند. اینکه چه مقدار از نظر زمانی طول می‌کشد تا گیاه به این مرحله برسد، در گیاهان مختلف با توجه به تفاوت در سرعت رشد آنان، فرق می‌کند. به عنوان مثال گیاهان با سرعت رشد بالا همانند انجیر و شربین زودتر به این مرحله می‌رسند.

از دیگر عوامل مؤثر در فرارسیدن زمان تعویض گلدان و نیاز به انجام عمل هرس ریشه، اندازه گلدان بونسای است گلدان هر مقدار کوچک‌تر باشد زودتر به تعویض گلدان نیاز می‌شود. میزان حجم توده ریشه‌های فعال عامل دیگر تعیین زمان تعویض گلدان است زیرا وجود ریشه‌های فعال منجر به تعویق زمان تعویض گلدان می‌شود. عامل دیگر تعیین کننده زمان تعویض گلدان بونسای سن درخت است.
بونسای جوان و پر رشد شاید هر سال نیاز به تعویض گلدان داشته باشد در حالی که درختان بالغ به دلیل سرعت کم رشد شاید هر ۵ سال یک‌بار نیاز به تعویض گلدان پیدا کنند. در فصل بهار توده ریشه را برای مشخص شدن وضعیت آن بررسی کنید. برای این کار باید به آرامی و ملایمت کل گیاه را از گلدان بیرون آورد. اگر ریشه‌های درخت هنوز درون بستر کاشت قرار دارند دوباره گیاه را داخل گلدان قرار دهید اما اگر شاهد پیچش حلقوی ریشه‌ها در قسمت دیواره داخلی گلدان و بیرون زدن ریشه‌ها از منافذ کف گلدان بودید باید عمل تعویض گلدان را انجام دهید.

منبع: باغ سبز
انتشار: میهن کاکتوس

چه زمانی برای تعویض گلدان بونسای مناسب است؟

33 دیدگاه برای “چه زمانی برای تعویض گلدان بونسای مناسب است؟

 1. فرزانه گفته:

  سلام
  بونسای من برگاش پژمرده شده و حالت افتاده دارن و زیر بعضی از برگاش لکه های سیاه هست خاکشو عوض کردم و قارچ کش اسپری کردم چکار دیگه ای میتونم براش انجام بدم؟

 2. پدرام گفته:

  سلام او تبریز کسی رو دارین که وارد باشه و بونسای جنسیس تقریبا بزرگ دارم میخوام گلدونش رو عوض کنم و خاکش رو تقویت کنم و سمپاشی احساس میکنم قارچ داره مطمئن نیستم ولی میشه راهنماییم کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، نه متاسفانه، گلخونه ها میتونن خاک گیاه رو تعویض کنند. میتونید به یک گلخونه مراجعه کنید وکمک بگیرید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم، ابیاری،ترکیب خاک، دمای نگهداری،کوددهی یا سمپاشی اگر بتازگی داشته،جابجایی یا تغییر محیط نگهداری ویا گلدان یا خاک تعویض داشته بتازگی بفرمایید.

 3. ف سجادیان گفته:

  سلام خسته نباشید درخت بن سای دارم البته بگم‌که این درخت مال یکنفر دیگه هستش که به من داده نگهداری کنم ولی گلدان این‌گیاه رو عوض کرده بودن و نصف این این گیاه ریشه اصلیش بیرون‌از گلدان هستش گفتن باید نصف ریشه بیرون‌باشه تا خودشو بگیره من نمیدونم باید چکار کنم برگهای گیاه هم ریخته شده فقط چند تا برگ داره که اونها هم سوخته شده

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 4. رضا گفته:

  میشه بیشتر توضیح بدین که چجوری و چیکار باید بکنم دقیقا و اینکه این موقع تو زمستون هست مشکلی پیش نمیاد.

  • کارشناس 2 گفته:

   گیاه رو از خاک دربیارید وریشه های گیاه رو از نظر وجود افت بررسی کنید میتونید از ریشه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.اگر افتی در ریشه باشه باید درمان بشه هر موقع از سال هم که باشه باید درمان بشه.

 5. رضا گفته:

  یک برگ نیست و در حدود یک ماه نزدیک ده دوازده برگ قهویی شده و افتاده. روی خاک رو با برگهای خشک شده چایی پوشیده شده ولی خاک خیس هست
  بیشتر ترس من بخاطر این عکسه که تنه اصلی بحالت چروک و از درون پوک شدن رو پیدا می‌کنه
  http://uupload.ir/files/ut5_img_۲۰۲۰۰۱۲۹_۰۰۴۰۳۲.jpg

 6. رضا گفته:

  از لحاظ آبدهی و زهکشی خاک میدونم مشکلی نیست
  ولی نبود عنصر خاک و اینا رو نمیدونم چطوری باید بفهمم
  برگهای گیاه هم شادابی قبل رو ندارن

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   اگر گیاه رو کوددهی کرده باشید کمبودی نخواهد داشت ولی اگر کوددهی نداشته باشه میتونید در زمان رشد ماهی یک بار با کودهای کامل گیاه رو تقویت کنید،ظاهرن که گیاهتون مشکل خاصی نداره وزرد شدن یک برگ طبیعی بنظر میرسه،جابجایی وتغییر محیط نگهداری هم باعث زرد شدن برگهای گیاهان میشه فقط خاکش خشک بنظر میرسه خاک بنسایها باید مرطوب باشه ولی غرق اب نباشه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، زرد شدن برگهای قدیمی گیاهان تا حدودی طبیعی هست برگها بمرور زمان پیر وفرسوده میشن،ولی اگر این زرد شدگی وریزش سرعت بیشتری داره دلیلش ابیاری بیش از اندازه، خاک نامناسب،نبود زهکش مناسب ویا کمبود عناصر موجود در خاک هست این موارد رو بررسی کنید.

 7. رضا گفته:

  داخل اتاق هست نزدیک پنجره ممکن هست بخاطر سردیه هوا باشه. آب هم از آب تصفیه و یا آبی که ۲۴ مونده استفاده کردم
  ب اندازه ی بند انگشت داخل خاک که خشک می‌شده برای ابیاری میکردم

 8. رضا گفته:

  سلام . بنسای من یه ماهیه زرد میشه بعد قهوه یی ومیوفته چند ماه پیش مقدار خاک و کود بهش اضافه کردم . رشدش خوب بود . البته دو ماه قبل هم مقداری از برگ هایش رو چیدم ولی الان با این مشکل روبرو شدم دلیلش را بگید .
  با سپاس

 9. لیلا گفته:

  من بن سای مدل فرم رسمی دارم تقریبا بزرگ شده جابجایی و اثاث کشی دارم آیا با جابجایی بن سای خراب میشه؟ واگر جایش عوض شه در مکان جدید امکان داره دوباره جوانه بزند؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   بهتر هست گیاه رو با یک نایلون شفاف کاور کنید وبا اتومبیل کابین دار جابجا کنید وبعد از انتقال به محیط اصلی یک الی دو ساعت بعد کاور رو بازکنید ویا دمای محیط رو ایدال کنید بعد کاور رو بازکنید تا زیاد به گیاه شوک وارد نشه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری به چه نحو هست ؟همه ی قسمتهای گیاه رو از نظر وجود کرم یا افت چک کنید برای راهنماییی بهتر از گیاه عکس واضح بفرستید.

 10. Helia گفته:

  سلام گلدون بنسای من سفالیه که روی اون سطح سفید رنگی وجود داره
  بخاطر گلدونه یا من باید اب دهی اون رو عوض کنم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، مشکل گیاهتون چی هست خاک زیاد مرطوب میمونه یا زود خشک میشه؟ گلدانی که میفرمایید داخلش لعابی فکر کنم باشه، گلدانی که میفرمایید زهکش داره؟

  • ماه ماهان گفته:

   با سلام. من یک بونسای رو یک‌ماه پیش کادو گرفتم.‌ هفته اول خیلی خوب بود و شروع کردن به برگ درآوردن‌ به تعداد زیاد. هفته دوم گلدانش را عوض کردم ولی همچنان سرحال بود. هفته سوم به مکان پرنورتری منتقل کردم. الان چند روزه که شدید، خزان کرده و هر ساعتی، یک برگ ازش میریزه. برگ سبز، قهوه ای، زرد، حتی همون برگهای جدید که خیلی کوچک هستن. آبیاری هم هفته ای دوبار انجام دادم. زهکش هم دارد‌. خیلی غصه میخورم. لطفا راهنماییم‌کنید. خدا خیرتون بده. ممنون

   • کارشناس 2 گفته:

    سلام، احتمالا ریشه های گیاه موقع تعویض خاک اسیب دیدند،خاک رو با محلول قارچ کش ابیاری وگیاه رو هم سمپاشی کنید،گیاه رو بمدت دو هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید ،میتونید چند روزی گیاه رو کاور کنید،گیاه رو برای مدتی جابجا نکنید، بمرور زمان جاش ثابت باشه بهبود پیدا میکنه، بعد از بهبود بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 11. هادی سهرابی گفته:

  با سلام
  بنده حدود سه سالی میشه یک درختچه بنسای دارم و سالی یک بار خاک آن را عوض کردم ولی امسال وقتی خاک را میخواستم عوض کنم دیدم تمام ریشه های آن از بین رفته و دیگر هیچ خبری از آن همه ریشه تو هم شده نبود برگ درخت هم خیلی زرد میشه و داره میریزه میشه راهنمایی بفرمائید باید چه کار کنم تا این گیاه از بین نره و دوباره زنده بشه البته هنوز برگای سبز دارد

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، احتمالا در اثر ابیاری زیاد، خاک نامناسب ویا نبود زهکش مناسب ریشه گیاه پوسیده دلیل زرد وریزش برگها هم همین مشکل هست بهتر هست گیاه رو از خاک خارج کنید وریشه های پوسیده رو با ابزار کاملا استریل شده کات کنیدهمینطور شاخه های فرعی رو هرس کنید وبرگهای زرد شده رو جدا کنید وگیاه رو داخل محلول قارچ کش شستشو بدید. بعد از ضدعفونی داخل ترکیب کوکوپیت وپرلیت یا کوکوپیت خالی که از قبل مرطوب شده بکارید زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه وگیاه رو درجای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید خاک (کوکوپیت) رو سعی کنید مرطوب نگهدارید ولی غرق اب نکنید، شرایط ایدال باشه تقریبا دو الی سه ماه بعد مجدد ریشه میزنه وشروع به رشد میکنه. بعد از شروع به رشد میتونید بجای پرنوری انتقال بدید وکوددهی رو شروع کنید یک سال بعد میتونید خاکش رو عوض کنید واز خاک مخصوص بنسای براش استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *