چه زمانی برای تعویض گلدان بونسای مناسب است؟

چه زمانی برای تعویض گلدان بونسای مناسب است؟
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

چه زمانی برای تعویض گلدان بونسای مناسب است؟ در هر زمان از سال نمی‌توان نسبت به تعویض گلدان بونسای اقدام کرد و مناسب‌ترین زمان برای انجام این کار موقع استراحت و خواب گیاه است تا استرس کمتری به گیاه وارد آید. اگر در زمانی که گیاه در حال رشد و فعالیت است این عمل انجام شود به دلیل وارد شدن استرس به گیاه و عدم جذب آب و مواد غذایی کافی برای برگ‌هایی که در حال رشد و فعالیت هستند احتمال از بین رفتن گیاه نیز وجود دارد.

مورد دیگری که باید به آن توجه کرد از سر گرفتن فعالیت توسط ریشه‌های هرس شده است. باید به مدت ‌زمانی که ریشه‌های هرس شده در معرض دمای کم محیط قرار می‌گیرند نیز توجه کرد. اگر در طی فصل زمستان و دوره استراحت گیاه دمای محیط نگهداری نیز سرد باشد، ریشه‌ها تا زمانی که گیاه رشد مجدد خود را در بهار شروع نکند خود را ترمیم نمی‌کنند.

بنابراین اگر که در ابتدای فصل زمستان گلدان بونسای عوض شود، به دلیل عدم رشد و فعالیت گیاه، ریشه‌ها نیز ترمیم خود را شروع نمی‌کنند و به مدت چند ماه (تا فرارسیدن فصل بهار) در محیطی مرطوب غیرفعال باقی می‌مانند و این مسئله خطر مشکل پوسیدگی ریشه و دیگر عفونت‌ها را افزایش می‌دهد.

با توجه به این مسئله بهتراست که تعویض گلدان را زمانی انجام دهیم که گیاه فعالیت چندانی نداشته باشد اما نزدیک به زمان شروع فعالیت و رشد گیاه در نظر گرفته شود تا فاصله بین هرس ریشه و شروع رشد و ترمیم ریشه‌ها کاهش یابد.

برخی پرورش‌دهندگان بهترین زمان تعویض گلدان را درست در انتهای دوره استراحت (ابتدای بهار و قبل از شکستن خواب جوانه‌های شاخسار) آن بیان می‌کنند که با توجه به تفاوت‌های موجود در عادات رشدی گیاهان مختلف و همچنین شرایط متفاوت آب و هوایی مناطق گوناگون، زمان انجام این عمل در انواع مختلف بونسای می‌تواند تا حدودی با یکدیگر متفاوت باشد.

به طور کل و برای تشخیص زمان مناسب تعویض گلدان بونسای را باید مورد بررسی قرار داد. در مورد درختان خزان‌دار باید گفت که این درختان جوانه‌هایی بر روی شاخسار خود دارند که با نزدیک شدن به انتهای دوره استراحت متورم می‌شوند و شواهدی از توسعه یافتن آنان به چشم می‌خورد. دمای محیط تأثیر فراوانی در زمان متورم شدن جوانه‌های گیاه دارد.

هر مقدار که هوا سردتر باشد جوانه‌ها دیرتر متورم شده و درخت فعالیت خود را آغاز می‌کنند و گلدان چنین بونسایی نیز دیرتر از نمونه‌هایی که در مناطق گرم‌تر نگهداری می‌شوند باید تعویض شود. حتی زمان تعویض گلدان بونسای درختان خزان‌داری که در شرایط محیطی یکسان نگهداری می‌شوند به دلیل تفاوت در عادت‌های رشد می‌بایست در زمان‌های مختلفی و با فاصله انجام گیرد. به‌طور خلاصه می‌توان گفت که زمانی که جوانه‌های موجود در درخت در شرایط متورم و توسعه یافته هستند بهترین زمان تعویض گلدان بونسای است.

درخت مناسب برای بونسای

در مورد بسیاری از گیاهان همیشه سبز نیز در انتهای دوره استراحت می‌توان فعالیت جوانه‌های جدید را ملاحظه کرد. البته در مورد گیاهان همیشه سبز که در طی زمستان در محیط درونی خانه‌ها نگهداری می‌شوند تشخیص این مسئله تا حدودی مشکل است اما از طرفی این گیاهان نیز با توجه به کاهش طول روز در طی زمستان رشد خود را کاهش می‌دهند و وارد دوره نیمه استراحت می‌شوند که در طی آن می‌توان گلدان گیاه را تعویض نمود.

همچنین برخی از درختان بونسای که عادت گلدهی دارند را می‌توان در دو گروه قرار داد. گروه اول که گل‌ها قبل از جوانه‌های برگ فعال شده و می‌شکفند همانند زردآلو، به ژاپنی و آلو از این گروه هستند بهتر است که این درختان بعد از گلدهی اما قبل از شروع فعالیت جوانه‌های برگ تعویض گلدان شوند.

گروه دوم آنهایی هستند که ابتدا جوانه‌های برگ باز می‌شود و سپس گل می‌دهند همانند سیب، گیلاس، گلابی، آزالیا که این نوع درختان باید قبل از شروع فعالیت برگ‌ها تعویض گلدان شوند.

هرچند وقت یک‌بار باید گلدان بونسای را تعویض کرد؟
زمانی که ریشه‌های گیاه تمامی حجم گلدان را اشغال کرد زمان تعویض گلدان است. در این زمان ریشه‌های بسیار بلندی به شکل حلقوی محیط داخلی گلدان را پر می‌کنند. همچنین ریشه‌ها از منافذ انتهایی گلدان بیرون می‌آیند. اینکه چه مقدار از نظر زمانی طول می‌کشد تا گیاه به این مرحله برسد، در گیاهان مختلف با توجه به تفاوت در سرعت رشد آنان، فرق می‌کند. به عنوان مثال گیاهان با سرعت رشد بالا همانند انجیر و شربین زودتر به این مرحله می‌رسند.

از دیگر عوامل مؤثر در فرارسیدن زمان تعویض گلدان و نیاز به انجام عمل هرس ریشه، اندازه گلدان بونسای است گلدان هر مقدار کوچک‌تر باشد زودتر به تعویض گلدان نیاز می‌شود. میزان حجم توده ریشه‌های فعال عامل دیگر تعیین زمان تعویض گلدان است زیرا وجود ریشه‌های فعال منجر به تعویق زمان تعویض گلدان می‌شود. عامل دیگر تعیین کننده زمان تعویض گلدان بونسای سن درخت است.

بونسای جوان و پر رشد شاید هر سال نیاز به تعویض گلدان داشته باشد در حالی که درختان بالغ به دلیل سرعت کم رشد شاید هر ۵ سال یک‌بار نیاز به تعویض گلدان پیدا کنند. در فصل بهار توده ریشه را برای مشخص شدن وضعیت آن بررسی کنید. برای این کار باید به آرامی و ملایمت کل گیاه را از گلدان بیرون آورد. اگر ریشه‌های درخت هنوز درون بستر کاشت قرار دارند دوباره گیاه را داخل گلدان قرار دهید اما اگر شاهد پیچش حلقوی ریشه‌ها در قسمت دیواره داخلی گلدان و بیرون زدن ریشه‌ها از منافذ کف گلدان بودید باید عمل تعویض گلدان را انجام دهید.

منبع: باغ سبز
انتشار: میهن کاکتوس

پایان

شاید این مقالات نیز برای شما مفید باشند

محصولات پیشنهادی

guest
41 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
فائزه
فائزه
۱۳ دی, ۱۳۹۹ ۱۸:۲۱

با عرض سلام و خسته نباشید،من حدود یکماه هست که بنسای فیکوس جنسینگ بزرگ خریدم و تقریبا یک هفته بعد ریزش برگ شدید داشت تا جایی که الان خیلی از قسمت ها بدون برگ شده،و حدودا ۴ متر از پنجره فاصله داره و محیط خونه مرطوب هست و تقریبا روزانه ابپاشی میکنم برگ ها رو و زمانی که سطح خاک تقریبا خشک هست ابیاری میکنم،بررسی که کردم بعضی از شاخه ها حالت جوانه های سبز کوچک دارند،اما خیلی نگرانم که از بین برود گیاه،ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

کارشناس 2
۱۳ دی, ۱۳۹۹ ۲۰:۴۵
در پاسخ به  فائزه

سلام، ممنون، تغییر محیط نگهداری به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن ویا ریزش برگها عکس العمل نشون میده که طبیعی هست، برای کاهش شوک وارده گیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید رطوبت محیط رو افزایش بدید ودر زمان ابیاری یک بار با محلول اسید هیومیک ابیاری کنید.بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه وریزش برگها متوقف میشه.

مهسا پاداشی
مهسا پاداشی
۱۰ آذر, ۱۳۹۹ ۲۱:۴۵

حدود دو هفته هست که بونسای خریدم و گلدانش رو عوض کردم ولی بشدت برگ ریزی داری در حدی که بعضی قسمتاش خالی شده چیکار باید بکنم لطفا راهنمایی کنید.
امروز براش سوپر کود خریدم تا تقویت بشه اثر داره؟؟

کارشناس 1
۱۱ آذر, ۱۳۹۹ ۱۲:۳۰
در پاسخ به  مهسا پاداشی

شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید واز گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

ماهرو مومنی
ماهرو مومنی
۱۵ آبان, ۱۳۹۹ ۱۰:۲۱

سلام من یک بن سای میخکی دارم حدود یک سال است که دارمش چه زمانی دقیق برای عوض کردن گلدانش مناسب است؟ گل خیلی رشد کرده است

کارشناس 2
۱۵ آبان, ۱۳۹۹ ۱۸:۵۰
در پاسخ به  ماهرو مومنی

سلام، اواسط اسفند ماه میتونید اقدام کنید.

ض . اژدری
ض . اژدری
۲ آبان, ۱۳۹۹ ۱۵:۱۴

سلام
من هفته پیش خاک گلدان بن سای خود را تعویض کردم و حالا گیاه بیحال شده و کمی بدنه اش شل شده است . چیکار کنم ؟؟

کارشناس 2
۲ آبان, ۱۳۹۹ ۱۶:۰۸
در پاسخ به  ض . اژدری

سلام، احتمالا به گیاه شوک وارد شده گیاه رو در محیط ثابت که دما ونور وتهویه مناسبی داره نگهداری کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید، میتونید یک بار خاک وخود گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید. بمرور زمان با خاک جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه.

فرزانه
فرزانه
۲۶ مرداد, ۱۳۹۹ ۲۰:۵۲

سلام
بونسای من برگاش پژمرده شده و حالت افتاده دارن و زیر بعضی از برگاش لکه های سیاه هست خاکشو عوض کردم و قارچ کش اسپری کردم چکار دیگه ای میتونم براش انجام بدم؟

کارشناس 2
۲۶ مرداد, ۱۳۹۹ ۲۲:۴۳
در پاسخ به  فرزانه

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

محمدی
محمدی
۴ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۴:۰۲

سلام من یک بونسای دارم روش نگهداریش رو نمیدونم میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

کارشناس 1
۴ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۹:۲۳
در پاسخ به  محمدی

سلام، از گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

پدرام
پدرام
۲۸ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۴:۳۶

سلام او تبریز کسی رو دارین که وارد باشه و بونسای جنسیس تقریبا بزرگ دارم میخوام گلدونش رو عوض کنم و خاکش رو تقویت کنم و سمپاشی احساس میکنم قارچ داره مطمئن نیستم ولی میشه راهنماییم کنید

کارشناس 1
۲۸ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۴:۵۶
در پاسخ به  پدرام

سلام، نه متاسفانه، گلخونه ها میتونن خاک گیاه رو تعویض کنند. میتونید به یک گلخونه مراجعه کنید وکمک بگیرید.

بهنام
بهنام
۲۱ اسفند, ۱۳۹۸ ۲۳:۴۳

سلام و خسته نباشید شرمنده عکس آپلود نشده بود این شد که دوباره پیام دادم برگای قدیمی بن سای ریزش داره لطفأ راهنماییم کنید ممنون
http://8upload.ir/uploads/f3263948.jpg

کارشناس 2
۲۲ اسفند, ۱۳۹۸ ۰۰:۲۰
در پاسخ به  بهنام

سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم، ابیاری،ترکیب خاک، دمای نگهداری،کوددهی یا سمپاشی اگر بتازگی داشته،جابجایی یا تغییر محیط نگهداری ویا گلدان یا خاک تعویض داشته بتازگی بفرمایید.

ف سجادیان
ف سجادیان
۱۲ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۵:۱۰

سلام خسته نباشید درخت بن سای دارم البته بگم‌که این درخت مال یکنفر دیگه هستش که به من داده نگهداری کنم ولی گلدان این‌گیاه رو عوض کرده بودن و نصف این این گیاه ریشه اصلیش بیرون‌از گلدان هستش گفتن باید نصف ریشه بیرون‌باشه تا خودشو بگیره من نمیدونم باید چکار کنم برگهای گیاه هم ریخته شده فقط چند تا برگ داره که اونها هم سوخته شده

کارشناس 1
۱۲ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۶:۳۶
در پاسخ به  ف سجادیان

سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

رضا
رضا
۹ بهمن, ۱۳۹۸ ۲۲:۲۰

میشه بیشتر توضیح بدین که چجوری و چیکار باید بکنم دقیقا و اینکه این موقع تو زمستون هست مشکلی پیش نمیاد.

کارشناس 2
۱۰ بهمن, ۱۳۹۸ ۰۰:۲۶
در پاسخ به  رضا

گیاه رو از خاک دربیارید وریشه های گیاه رو از نظر وجود افت بررسی کنید میتونید از ریشه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.اگر افتی در ریشه باشه باید درمان بشه هر موقع از سال هم که باشه باید درمان بشه.

رضا
رضا
۹ بهمن, ۱۳۹۸ ۰۹:۴۸

یک برگ نیست و در حدود یک ماه نزدیک ده دوازده برگ قهویی شده و افتاده. روی خاک رو با برگهای خشک شده چایی پوشیده شده ولی خاک خیس هست
بیشتر ترس من بخاطر این عکسه که تنه اصلی بحالت چروک و از درون پوک شدن رو پیدا می‌کنه
http://uupload.ir/files/ut5_img_۲۰۲۰۰۱۲۹_۰۰۴۰۳۲.jpg

کارشناس 2
۹ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۲:۵۴
در پاسخ به  رضا

بهتر هست ریشه های گیاه رو از نظر وجود افت بررسی کنید.

رضا
رضا
۸ بهمن, ۱۳۹۸ ۲۰:۵۸

از لحاظ آبدهی و زهکشی خاک میدونم مشکلی نیست
ولی نبود عنصر خاک و اینا رو نمیدونم چطوری باید بفهمم
برگهای گیاه هم شادابی قبل رو ندارن

کارشناس 1
۸ بهمن, ۱۳۹۸ ۲۱:۰۴
در پاسخ به  رضا

اگر گیاه رو کوددهی کرده باشید کمبودی نخواهد داشت ولی اگر کوددهی نداشته باشه میتونید در زمان رشد ماهی یک بار با کودهای کامل گیاه رو تقویت کنید،ظاهرن که گیاهتون مشکل خاصی نداره وزرد شدن یک برگ طبیعی بنظر میرسه،جابجایی وتغییر محیط نگهداری هم باعث زرد شدن برگهای گیاهان میشه فقط خاکش خشک بنظر میرسه خاک بنسایها باید مرطوب باشه ولی غرق اب نباشه.

رضا
رضا
۸ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۸:۱۴
کارشناس 1
۸ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۸:۲۶
در پاسخ به  رضا

سلام، زرد شدن برگهای قدیمی گیاهان تا حدودی طبیعی هست برگها بمرور زمان پیر وفرسوده میشن،ولی اگر این زرد شدگی وریزش سرعت بیشتری داره دلیلش ابیاری بیش از اندازه، خاک نامناسب،نبود زهکش مناسب ویا کمبود عناصر موجود در خاک هست این موارد رو بررسی کنید.

رضا
رضا
۸ بهمن, ۱۳۹۸ ۰۰:۰۵

داخل اتاق هست نزدیک پنجره ممکن هست بخاطر سردیه هوا باشه. آب هم از آب تصفیه و یا آبی که ۲۴ مونده استفاده کردم
ب اندازه ی بند انگشت داخل خاک که خشک می‌شده برای ابیاری میکردم

رضا
رضا
۷ بهمن, ۱۳۹۸ ۲۳:۵۸

سلام دو تا عکس گرفتم .

http://uupload.ir/files/x70o_1580155631674.jpg

http://uupload.ir/files/947_1580155552978.jpg

من سه سالی هست که دارمش. لطفا بگید چیکار کنم

کارشناس 1
۸ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۵:۱۱
در پاسخ به  رضا

سلام، متاسفانه عکسهاتون باز نمیشه مجدد تلاش کنید.

رضا
رضا
۷ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۷:۱۱

سلام . بنسای من یه ماهیه زرد میشه بعد قهوه یی ومیوفته چند ماه پیش مقدار خاک و کود بهش اضافه کردم . رشدش خوب بود . البته دو ماه قبل هم مقداری از برگ هایش رو چیدم ولی الان با این مشکل روبرو شدم دلیلش را بگید .
با سپاس

کارشناس 2
۷ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۸:۱۶
در پاسخ به  رضا

سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.
آموزش آپلود عکس در قسمت نظرات

لیلا
لیلا
۲۰ آذر, ۱۳۹۸ ۱۱:۱۹

من بن سای مدل فرم رسمی دارم تقریبا بزرگ شده جابجایی و اثاث کشی دارم آیا با جابجایی بن سای خراب میشه؟ واگر جایش عوض شه در مکان جدید امکان داره دوباره جوانه بزند؟

کارشناس 1
۲۰ آذر, ۱۳۹۸ ۱۱:۲۸
در پاسخ به  لیلا

بهتر هست گیاه رو با یک نایلون شفاف کاور کنید وبا اتومبیل کابین دار جابجا کنید وبعد از انتقال به محیط اصلی یک الی دو ساعت بعد کاور رو بازکنید ویا دمای محیط رو ایدال کنید بعد کاور رو بازکنید تا زیاد به گیاه شوک وارد نشه.

عطی
عطی
۱۱ آبان, ۱۳۹۸ ۲۲:۴۸

سلام من گلدان بونسای دارم برگ هاش سوراخ میشه دلیلش چیه

کارشناس 1
۱۲ آبان, ۱۳۹۸ ۱۲:۰۸
در پاسخ به  عطی

سلام، شرایط نگهداری به چه نحو هست ؟همه ی قسمتهای گیاه رو از نظر وجود کرم یا افت چک کنید برای راهنماییی بهتر از گیاه عکس واضح بفرستید.

Helia
Helia
۱۹ شهریور, ۱۳۹۸ ۱۷:۳۵

سلام گلدون بنسای من سفالیه که روی اون سطح سفید رنگی وجود داره
بخاطر گلدونه یا من باید اب دهی اون رو عوض کنم؟

کارشناس 1
۱۹ شهریور, ۱۳۹۸ ۱۸:۱۴
در پاسخ به  Helia

سلام، مشکل گیاهتون چی هست خاک زیاد مرطوب میمونه یا زود خشک میشه؟ گلدانی که میفرمایید داخلش لعابی فکر کنم باشه، گلدانی که میفرمایید زهکش داره؟

ماه ماهان
ماه ماهان
۸ شهریور, ۱۳۹۹ ۰۰:۱۶
در پاسخ به  Helia

با سلام. من یک بونسای رو یک‌ماه پیش کادو گرفتم.‌ هفته اول خیلی خوب بود و شروع کردن به برگ درآوردن‌ به تعداد زیاد. هفته دوم گلدانش را عوض کردم ولی همچنان سرحال بود. هفته سوم به مکان پرنورتری منتقل کردم. الان چند روزه که شدید، خزان کرده و هر ساعتی، یک برگ ازش میریزه. برگ سبز، قهوه ای، زرد، حتی همون برگهای جدید که خیلی کوچک هستن. آبیاری هم هفته ای دوبار انجام دادم. زهکش هم دارد‌. خیلی غصه میخورم. لطفا راهنماییم‌کنید. خدا خیرتون بده. ممنون

کارشناس 2
۸ شهریور, ۱۳۹۹ ۰۸:۲۶
در پاسخ به  ماه ماهان

سلام، احتمالا ریشه های گیاه موقع تعویض خاک اسیب دیدند،خاک رو با محلول قارچ کش ابیاری وگیاه رو هم سمپاشی کنید،گیاه رو بمدت دو هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید ،میتونید چند روزی گیاه رو کاور کنید،گیاه رو برای مدتی جابجا نکنید، بمرور زمان جاش ثابت باشه بهبود پیدا میکنه، بعد از بهبود بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

هادی سهرابی
هادی سهرابی
۲۱ اسفند, ۱۳۹۷ ۱۶:۰۶

با سلام
بنده حدود سه سالی میشه یک درختچه بنسای دارم و سالی یک بار خاک آن را عوض کردم ولی امسال وقتی خاک را میخواستم عوض کنم دیدم تمام ریشه های آن از بین رفته و دیگر هیچ خبری از آن همه ریشه تو هم شده نبود برگ درخت هم خیلی زرد میشه و داره میریزه میشه راهنمایی بفرمائید باید چه کار کنم تا این گیاه از بین نره و دوباره زنده بشه البته هنوز برگای سبز دارد

کارشناس 1
۲۱ اسفند, ۱۳۹۷ ۲۱:۲۰
در پاسخ به  هادی سهرابی

سلام، احتمالا در اثر ابیاری زیاد، خاک نامناسب ویا نبود زهکش مناسب ریشه گیاه پوسیده دلیل زرد وریزش برگها هم همین مشکل هست بهتر هست گیاه رو از خاک خارج کنید وریشه های پوسیده رو با ابزار کاملا استریل شده کات کنیدهمینطور شاخه های فرعی رو هرس کنید وبرگهای زرد شده رو جدا کنید وگیاه رو داخل محلول قارچ کش شستشو بدید. بعد از ضدعفونی داخل ترکیب کوکوپیت وپرلیت یا کوکوپیت خالی که از قبل مرطوب شده بکارید زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه وگیاه رو درجای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید خاک (کوکوپیت) رو سعی کنید مرطوب نگهدارید ولی غرق اب نکنید، شرایط ایدال باشه تقریبا دو الی سه ماه بعد مجدد ریشه میزنه وشروع به رشد میکنه. بعد از شروع به رشد میتونید بجای پرنوری انتقال بدید وکوددهی رو شروع کنید یک سال بعد میتونید خاکش رو عوض کنید واز خاک مخصوص بنسای براش استفاده کنید.