آموزش قلمه زدن گل مرجان

جوانه های حاصل از کاشت بذر

آموزش قلمه زدن گل مرجان: یکی از روش ساده و معمول تکثیر گل مرجان Euphorbia milii استفاده از قلمه می‌باشد. همیشه سعی کنید از قلمه‌های سالم و چوبی شده برای افزایش میزان موفقیت استفاده کنید. حتی با این روش در منزل هم می‌توانید خیلی راحت کاکتوس مرجان را تکثیر کنید.

برای قلمه زدن گل مرجان در طی فصل بهار و تابستان می‌توانید از قسمت انتهایی ساقه‌های جوان قطعاتی به طول ۵ تا ۱۰ سانتیمتر جدا کنید و انتهای قلمه‌ها را در آب قرار دهید تا جریان شیره سفید از قلمه‌ها متوقف شود، سپس قلمه‌ها را برای ۲ تا ۵ روز (بستگی به دما و شرایط محیطی)  در مکانی خشک و به دور از نور آفتاب قرار دهید تا محل برش خشک شوند.

روش دیگری هم وجود دارد و آن این است که بعد از جدا کردن قلمه برای چند دقیقه انتهای آن را در آب ولرم قرار دهیم تا جریان شیره متوقف شود و بعد یک روز در مکانی خشک و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا رطوبت اضافه خشک شود و سپس آن را در بستر ریشه زایی بکاریم.

سپس این قلمه را در خاک سبک مانند ترکیب ماسه با کوکوپیت یا ماسه با پیت ماس با مقداری پرلیت که کمی مرطوب است بکارید  و گلدان محتوی قلمه‌ها را در مکانی روشن اما به دور از نور شدید خورشید و دمای حدود ۲۰ تا ۳۰ درجه قرار دهید.

ریشه زایی این قلمه‌ها ممکن است تا دو ماه طول بکشد. برای تسریع در ریشه زنی می‌توان از هورمون‌های ریشه زایی هم استفاده کرد.

برش شاخه های مناسب
برش شاخه های مناسب

قلمه زدن گل مرجان

قلمه زدن گل مرجان
قلمه زدن گل مرجان

آموزش قلمه زدن گل مرجان

آموزش قلمه زدن گل مرجان
کاشت بذرها روش دیگر تکثیر این گیاه است البته اگر گیاه بعد از تولید گل بذر نیز تولید کند. زیرا برای انجام عمل گرده افشانی و تولید بذر شما به دو یا چند گیاه احتیاج دارید. زیرا گل‌های این گیاه در چند روز اول زندگی خود یعنی زمانی که جوان هستند نقش گل ماده را دارند زیرا قسمت‌های ماده فعال است و بعد که سن گل بیشتر می‌شود قسمت‌های نر گل که مسئول تولید گرده هستند فعال می‌شوند بنابراین برای گرده افشانی یک گل در زمانی که قسمت مادگی آن فعال است نیاز به گل‌های مسن‌تر داریم که باید در مجاورت این گل قرار داشته باشند به همین دلیل داشتن چندین گیاه در کنار هم که گل‌هایشان از نظر زمانی در مقاطع مختلفی هستند برای انجام عمل گرده افشانی و تشکیل شدن بذرها لازم است همچنین گرده افشانی یا باید دستی انجام شود و یا فعالیت حشراتی مانند زنبور عسل انجام گیرد.

بذرها را در ترکیب ماسه و پیت ماس با شرایط کاشت بذر کاکتوس می‌توانید بکارید. دمای مناسب برای سبز شدن بذرهای مرجان در حدود ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

جوانه های حاصل از کاشت بذر
جوانه های حاصل از کاشت بذر

منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

مقالات مشابه:

54 دیدگاه برای “آموزش قلمه زدن گل مرجان

 1. Arash گفته:

  سلام شرایط نگهداری مرجان در اپارتمان که نورگیر خوبی نداریم یعنی افتاب مستقبم نداریم.نور خیلی کم و اینکه دمای اتاق گرمه برگش زرد شده داره میریزه.قبلا جاش خوب بود هم گل میداد هم رشد خوبی داشت.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بهتر هست به محیط قبلی انتقال بدید تا رشد بهتری داشته باشه. مرجان برای رشد بهتر به نور زیادی احتیاج داره.

 2. mmd گفته:

  درود. یه مرجان دارم تقریبا هشتاد سانته. بعد گلدونشو باید عوض کنم و قلمه هم میخوام بزنم. به نظرتون کدومو اول انجام بدم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، همزمان میتونید انجام بدید، ولی بهترین زمان برای تعویض خاک وگلدان وقلمه زنی اوایل بهار هست.

 3. محمود گفته:

  درود بر شما
  من مرجان دارم
  چند شاخه هست
  و دو شاخه اش بلندتره
  تو سرما بوده و برگهاش ریخته
  صبر کنم تا بهار قلمه بزنم یا بهمن هم میشه ؟
  و یک ساقه رو میشه از چند نقطه برش زد و قلمه زد ؟

 4. زهرا گفته:

  سلام
  وقت خوش
  ببخشید من شاخه ای رو از گل مرجان بریدم و تو خاک گذاشتم الان حدود یک ماهی هستش دیدم همونطور بی حال هستش و برگهاش روز به روز زردتر می شه.
  از جهتی اشتباه کرده بودم توگلدان بزرگی کاشته بودم. به همین خاطر از خاک بیرون آوردمش که مطمئن بشم از نظر ریشه . دیدم که یه ریشه خیلی کوچولویی زده. الان اون ساقه گذاشتم تو آب.
  بنظرتون کارم درسته؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، مشکلی بوجود نمیاد داخل اب هم ریشه میزنه زمانی که ریشه ها دو الی سه سانت شدند میتونید داخل خاک انتقال بدید ودر گلدان کوچکی بکارید.

 5. Z گفته:

  سلام من یک گل مرجان دارم که شاخه هاش خیلی بلند شده وبعضی هاش خمیده شده برای قلمه زدن میشه از قسمت بالای شاخه ها جدا کنم ؟یا حتما باید از قسمت پایین یا نزدیک به خاک جدا بشه ؟ واینکه الان می تونم ازش قلمه بگیرم ؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله از قسمت بالای شاخه ها هم میتونید قلمه بگیرید اگر گیاهتون رشد داره میتونید الان هم قلمه بگیرید اگر رشد نداره بهتر هست صبر کنید وبهار اقدام کنید.

 6. محمد گفته:

  سلام من الان دو دفعه دارم از گل مرجانم قلمه میگیرم ولی داخل خاک ساقه می پوسه. خاک هم از همین خاکهایی هست که گفتین خیلی ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، الان زمان مناسبی برای قلمه گیری نیست بهتر هست صبر کنید واوایل بهار اقدام کنید، برای قلمه گیری لوازمی رو که برای برش استفاده میکنید حتما باید تیز وضدعفونی شده باشند همینطور خاکی که میخواهید قلمه رو داخلش بکارید بایکد کامل از قبل ضدعفونی وخشک شده باشه.

 7. منیره گفته:

  سلام گل مرجان من از پایین شاخه ش خم شد و شکست در واقع داخل ساقه پوک شده بود به اندازه ده سانت از سر شاخه که هنوز سالم بود را چیدم و در آب گرم گذاشتم اگه ممکنه راهنماییم کنید چکار کنم که بتونم حد اقل این قلمه را حفظ کنم😞

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، میتونید داخل اب بگذارید ویا داخل کوکوپیت بکارید تا ریشه داربشه. تا قسمتی که پوسیده کامل کات کنید تا به اوند سالم برسید. در جایی که دمای ایدال ونور متوسط داره نگهداری کنید اگر داخل اب ریشه دارکنید بعد از اینکه ریشه ها دو الی سه سانت شد داخل خاک انتقال بدید.

 8. فرزانه گفته:

  سلام وقت بخیر من یک گیاه مرجان دارم که فقط یک ساقه بلند هست به ارتفاع ۴۰ یا ۵۰ سانت که فقط ده سانت بالای اون برگ و گل دارد اگر ممکنه محبت کنید راهنمایی کنید چطور میتونم زیباترش کنم که به این صورت سیخ و بلند نباشه اگر امکان قلمه‌گیری هست محبت کنید به من دقیقا بگید از کجا و به چه صورت باید ببرم و قلمه بزنم باتشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، الان زمان مناسبی برای قلمه زنی نیست به همین صورت نگهداری کنید واواسط اسفند ماه میتونید چند قسمت کرده وقلمه بزنید تا پُرپشت وزیباتر بشه.

 9. سمیه تقی زاده گفته:

  سلام من گل مرجانم داره برگاش زرد میشه و اصلا از همون اول که خریدم گل نداشت و هیچ وقت هم گل نداد از کود ۱۲ ۱۲ ۳۶ به چه صورت باید استفاده کرد ؟

 10. هدیه گفته:

  سلام من یکسال یک گل مرجان دارم و خیلی بزرگ شده بود و جوانه زده بود اما گل نمیداد
  امروز دیدم کج شده و حس کردم چون بزرگ شده باید گلدانش رو عوض کنم
  اما ریشه جدا شده بود و خاکش عین سنگ سفت شده بود
  و الان ساقه ها رو بریدم و داخل آبگرم گذاشتم که شیره اش بره اما الان حدودا ۵-۶دقیقه است اما شیره اش نرفته ،باید تا موقعی که شیره اش بره صبر کنم ؟
  و آیا اینجوری گلم دوباره درست میشه؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، از اب خارج کنید وانتهای قلمه رو خشک کنید دوالی سه روز در محیط منزل نگهداری کنید وبعد داخل کوکوپیت بکارید. از خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل وماسه ای باشه براش استفاده کنید.

 11. اهورا گفته:

  سلام ممنون از مطالب خوب و مفیدتون ببخشید من خیلی دوست دارم که مرجانم دارای شاخه های زیاد بشه اما داره صاف رشد می کنه میره بالا و همبن طور گل نمیده من باید چیکار کنم؟ لطفا منو رهنمایی کنید

 12. Parisa گفته:

  سلام خسته نباشید، من گل مرجان دارم که خیلی وقته گل نمیده، چطوری میتونم عکسش رو براتون بفرستم؟ تا راهنمایی کنین

  • Hero گفته:

   سلام وقت بخیر من از مادرم قلمه مرجان گرفتم. ولی تو آب نذاشتم که شیره ش خشک بشه. فقط دو روز تو محیط بیرون گذاشتم. همین امروز صبح هم تو خام گذاشتمش که ان شاءالله ریشه کنه. ولی الان اینو خوندم که باید تو آب بزارم و بعد ۳ الی ۴ روز بیرون از آب باشه…. الان جیکار کنم. ممنون میشم جواب بدید

 13. ساسان حبیبی گفته:

  سلام گل مرجانی من سبز بود با نسبتن برگ های زرد ساقه های سبز با همراه برگ سبز اما انگار پژمرده شده خاکش رو عوض کردم قلمه هم زدم تو اب گذاشتم نمیدونم چجوری خوب میشه راهنمایی کنید سه سال دارم دو سه بار گل داده مرسی.

 14. هانا گفته:

  ببخشیدبه سوال دیگه
  وقتی گل روباقیچی زدموگذاشتمش توآب بعدم دوسه روزهای پارچه پیچیدم دیگه نیازی نیست بزارمش توآب تاریشه بزنه؟؟
  توخاک جنگل وماسه بزارمش کافیه براریشه زدن؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   حتما لوازمی رو که برای برش استفاده میکنید ضدعفونی کنید،داخل اب هم ریشه دار میشه ولی بهتر هست داخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید.

 15. هانا گفته:

  سلام
  من ی گل مرجانی دارم ک فقط یک ساقه اصلی داره
  میخواستم بپرسم میتونم برای قلمه همون ساقه اصلی روبرش بدم واینکه قدگل بلنده
  برای قلمه میتونم ازبالای گل برش بدم؟؟؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله میتوید قلمه ای به اندازه ۱۰_۸ سانت جدا کنید ولی بهتر هست صبر کنید واوایل بهار این کار رو انجام بدید الان زمان مناسبی برای قلمه گیری نیست.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تنش تعویض گلدان هست، گیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه بمدت یک هفته نگهداری کنید وبرگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید یک هفته بعد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 16. هما گفته:

  سلام
  من یه مرجان دارم که طی چند سال فقط رشد قدی داشته و سالی چندبار گل میده.
  اما فقط یک شاخه (ساقه) داره که همون بدنه اصلی گیاهه. میتونم قلمه بزنم و تکثیرش کنم؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بله میتونید. ولی الان زمان مناسبی برای این کار نیست بهتر هست صبر کنید واوایل بهار اقدام کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بهار با کودهای پتاسه گیاه رو تقویت کنید وگیاه رو در محیط پرنوری نگهداری کنید.

 17. م.م گفته:

  سلام گل مرجان من خیلی بلند وخمیده شدم جرعکت ندارم قلمه ازش جدا کنم ۶ ماه دیگه گل هم نمیده فقط با ساقه ظریف قد میکشه وبرگ میده باید چکارش کنم گلدونش رو هم دو سال عوض نکردم میتونه علت این باشه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • م.م گفته:

   سلام گلدونم پشت پنجره جنوبیه تا بستان اصلا افتاب نداشت ولی از اول پاییز افتاب مستقیم حدود ۳ ساعت داره. کود گلدهی هم بهش دادم البته فقط دوباره باز گل نداد الان هفته ای یک بار بهش اب میدم تو تابستان غبار پاشی میکردم گفت خوب نیست اونهم الان قطع کردم ممنون میشم راهنماییم کنید این گل خیلی برام عزیزه نمیخوام از دستش بدم

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    سلام، اگر گیاهتون مرجان هست این گیاه از خانواده افوربیاهاست ونگهداریش مثل کاکتوسهاست،خاکش هر وقت کامل خشک شد ابیاری کنید برای گلدهی نیاز به خواب زمستانی داره ودر بهار باشروع به رشد به نور زیادی احتیاج داره اگر دمای نگهداری از ۲۰ درجه کمتر هست ابیاری رو کاهش بدید،کوددهی رو هم فعلا قطع کنید وبهار باشروع رشد کوددهی رو شروع کنید،نیازی به غبار پاشی نداره.

   • الهام گفته:

    سلام گل مرجان من یه شاخه اصلی داره که ابتدای ساقه پر ازبرگ هست ولی گل نمیده و داره خمیده میشه میتونم از همون قلمه بزنم؟؟و اینکه ساقه باریک شده شرایط نگهداریش هم به صورتی که افتاب مستقیم نداره و پشت پنجره شمالی هست ولی نور دریافت میکنه و محیط مرطوبی داره و با خشک شدن خاکش اب میدم،ممنون میشم راهنمایی کنید

 18. محمد گفته:

  سلام خسته نباشین آیا میشه نایلون بکشم یا لیوان بزارم روی قلمه ها؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنین

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، نیازی به کاورکردن نیست، میتونید قلمه ها رو بعد از کاشت در جای خنک وسایه نگهداری کنید تا رطوبت از دست ندهند.

 19. فاطمه گفته:

  سلام خسته نباشین من این مراحلو انجام ندادم بریدم گذاشتم تو خاک مخصوص کاکتوس بعد چند روز یکم خشک شد میخلستم ببینم میگیره یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *