آموزش قلمه زدن گل مرجان

جوانه های حاصل از کاشت بذر
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آموزش قلمه زدن گل مرجان: یکی از روش ساده و معمول تکثیر گل مرجان Euphorbia milii استفاده از قلمه می‌باشد. همیشه سعی کنید از قلمه‌های سالم و چوبی شده برای افزایش میزان موفقیت استفاده کنید. حتی با این روش در منزل هم می‌توانید خیلی راحت کاکتوس مرجان را تکثیر کنید.

برای قلمه زدن گل مرجان در طی فصل بهار و تابستان می‌توانید از قسمت انتهایی ساقه‌های جوان قطعاتی به طول ۵ تا ۱۰ سانتیمتر جدا کنید و انتهای قلمه‌ها را در آب قرار دهید تا جریان شیره سفید از قلمه‌ها متوقف شود، سپس قلمه‌ها را برای ۲ تا ۵ روز (بستگی به دما و شرایط محیطی)  در مکانی خشک و به دور از نور آفتاب قرار دهید تا محل برش خشک شوند.

روش دیگری هم وجود دارد و آن این است که بعد از جدا کردن قلمه برای چند دقیقه انتهای آن را در آب ولرم قرار دهیم تا جریان شیره متوقف شود و بعد یک روز در مکانی خشک و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید تا رطوبت اضافه خشک شود و سپس آن را در بستر ریشه زایی بکاریم.

سپس این قلمه را در خاک سبک مانند ترکیب ماسه با کوکوپیت یا ماسه با پیت ماس با مقداری پرلیت که کمی مرطوب است بکارید  و گلدان محتوی قلمه‌ها را در مکانی روشن اما به دور از نور شدید خورشید و دمای حدود ۲۰ تا ۳۰ درجه قرار دهید.

ریشه زایی این قلمه‌ها ممکن است تا دو ماه طول بکشد. برای تسریع در ریشه زنی می‌توان از هورمون‌های ریشه زایی هم استفاده کرد.

برش شاخه های مناسب
برش شاخه های مناسب

قلمه زدن گل مرجان

قلمه زدن گل مرجان
قلمه زدن گل مرجان

آموزش قلمه زدن گل مرجان

آموزش قلمه زدن گل مرجان
کاشت بذرها روش دیگر تکثیر این گیاه است البته اگر گیاه بعد از تولید گل بذر نیز تولید کند. زیرا برای انجام عمل گرده افشانی و تولید بذر شما به دو یا چند گیاه احتیاج دارید. زیرا گل‌های این گیاه در چند روز اول زندگی خود یعنی زمانی که جوان هستند نقش گل ماده را دارند زیرا قسمت‌های ماده فعال است و بعد که سن گل بیشتر می‌شود قسمت‌های نر گل که مسئول تولید گرده هستند فعال می‌شوند بنابراین برای گرده افشانی یک گل در زمانی که قسمت مادگی آن فعال است نیاز به گل‌های مسن‌تر داریم که باید در مجاورت این گل قرار داشته باشند به همین دلیل داشتن چندین گیاه در کنار هم که گل‌هایشان از نظر زمانی در مقاطع مختلفی هستند برای انجام عمل گرده افشانی و تشکیل شدن بذرها لازم است همچنین گرده افشانی یا باید دستی انجام شود و یا فعالیت حشراتی مانند زنبور عسل انجام گیرد.

بذرها را در ترکیب ماسه و پیت ماس با شرایط کاشت بذر کاکتوس می‌توانید بکارید. دمای مناسب برای سبز شدن بذرهای مرجان در حدود ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

جوانه های حاصل از کاشت بذر
جوانه های حاصل از کاشت بذر

منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

پایان

شاید این مقالات نیز برای شما مفید باشند

محصولات پیشنهادی

65 دیدگاه برای “آموزش قلمه زدن گل مرجان

 1. زندیان گفته:

  سلام کنار پنجره جنوبی هست نور کافی آبیاری وقتی سطح خاک تا ۳تا ۴ سانت خشک می شود آب می دم روزی چند ساعت آفتاب داره

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برای گلدهی از کود ۱۳،۴۰،۱۳ میتونید ماهی یک بار استفاده کنید ودر محیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید برای قلمه زدن طول قلمه باید از ۷سانت بیشتر باشه کمتر باشه احتمال خشک شدنش وجود داره بهتر هست صبر کنیدکمی رشد کنه بعد قلمه بزنید.

 2. زندیان گفته:

  سلام مرجان من اصلان گل نمیده ولی حدود یک سال پیش یه گل داد و بعد از وسط آن یه ساقه رشد کرد که توی عکس براتون فرستادم می خواستم بدونم می تونم اونا قلمه بزنم چون ساقه اون حدود ۳ سانت هست و رشد اونم خیلی کمه اگه بشه می تونم اونا تو کوکوپیت برای ریشه دادن بکارم ممنون

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری ازگیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وقسمتی که میفرمایید بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *