خاک مناسب گل شمعدانی

خاک مناسب گل شمعدانی

خاک مناسب گل شمعدانی: گل شمعدانی گیاهی مقاوم است که می‌توان در خاک‌های مختلف پرورش داد. از انواع ترکیب خاک‌ها برای گیاه شمعدانی می‌توان استفاده کرد. اگر خاک گیاه شما مناسب و خوب باشد گیاهی سالم خواهید داشت که هم خوب گل خواهد داد و ه عمر زیادی خواهد کرد. پس برای تهیه خاک گلدان‌هایتان نهایت دقت را داشته باشید.

شمعدانی به خاکی با زهکش مناسب و مواد ارگانیک نیاز دارد تا رشد خوبی داشته باشد. خاکی که ریشه به راحتی در آن بتواند رشد کند. می‌توان از مخلوطی همانند خاک معمولی ( خاک باغچه) با خاک برگ و یا کود پوسیده دامی ( پوسیده و عاری از آلودگی باشد) به همراه ماسه به میزان ده درصد حجم کل مخلوط خاکی (ماسه بادی و شن‌های مصالح ساختمانی که ممکن با سیما یا گچ آلوده شده باشند مناسب نیستند) استفاده کرد.

همچنین این مخلوط یک قانون ثابت نیست و می‌توان در ترکیبات آن تغییراتی داد و مهم این است که حتماً از زهکش مناسبی برخوردار باشد. توجه کنید که استفاده از پیت ماس در مخلوط خاکی شمعدانی متداول نیست زیرا این ماده کمی فضای خاک را اسیدی می‌کند و چنین شرایطی موجب کند شدن رشد گیاهان شمعدانی می‌شود.

در صورتی که شمعدانی قرار است در گلدان کاشته شود، خاک گلدان می‌بایست زهکش خوبی داشته باشد. کمبود عمومی مواد غذایی موجب زرد شدن حاشیه برگ‌ها می‌شود. کمبود فسفر و منیزیم موجب قرمز شدن برگ‌ها و کمبود نیتروژن منجر به کوتاهی قامت گیاه و زردی برگ ها بخصوص برگ‌های موجود در قسمت پایین گیاه می‌شود. در این صورت می‌توان هر ۴ هفته یک‌بار از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی استفاده کرد.فرمول‌هایی که میزان فسفر و یا فسفر و پتاسیم آنها بیش از نیتروژن است به گلدهی این گیاهان کمک می‌کنند.  اگر در کوددهی زیاده‌روی شود گیاه فقط رشد رویشی خواهد کرد و گل نخواهد داد که در این صورت برای ۳-۲ نوبت فقط باید گیاه را آب داد تا کود اضافی از بستر کاشت گیاه خارج شود. اگر ریشه‌های گیاه از منافذ زیر گلدان بیرون آمد حتماً گلدان را عوض کنید و گیاه را در گلدانی بزرگ‌تر بکارید. معمولاً شمعدانی‌هایی که در گلدان‌هایی نامناسب و کوچک نگهداری می‌شوند در فاصله بین دو آبیاری حالتی پژمرده می‌یابند.

در فصل رشد می‌توان برای رشد بیشتر گل شمعدانی از کودهای مخصوص مانند کود NPK استفاده کرد. برای خرید کود مناسب گل شمعدانی اینجا کلیک کنید.
همیشه سعی کنید از خاک‌هایی استفاده کنید که دارای آلودگی و آفت نباشد.

نویسنده: دکتر گیاه
منبع: میهن کاکتوس

خاک مناسب گل شمعدانی

پست‌های مرتبط

بیماری‌های گل بنفشه آفریقایی

بیماری‌های گل بنفشه آفریقایی

بیماری‌های گل بنفشه آفریقایی: گل بنفشه آفریقایی گیاه حساسی است. در...

۷ نکته مهم برای نگهداری آدنیوم ها

۷ نکته مهم برای نگهداری آدنیوم ها :  آدنیوم گیاه...

دلیل ایجاد لکه‌های سیاه بر روی برگ کراسولا چیست؟

دلیل ایجاد لکه‌های سیاه بر روی برگ کراسولا چیست؟

دلیل ایجاد لکه‌های سیاه بر روی برگ کراسولا چیست؟ بسیار...

نظرات (11)

عذر میخوام ، نمیشه قلمه ی شمعدونی رو تو مخلوط کوکوپیت و پیت موس کاشت ؟؟ فرقش با کوکوپیت خالی چیه ؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ تیر 3ام, 1398 19:16:

میتونید کشت کنید ولی ابیاری رو باید با احتیاط کامل انجام بدید چون ترکیب کوکوپیت وپیت ماس اب رو مدت زمان زیادی حفظ میکنه،کوکوپیت بتنهایی هیچ ارزش غذایی نداره، ولی ترکیبش با پیت ماس بهترهست، میتونید ماهی یک بار هم با کوهای کامل تقویت کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام ببخشید سوال داشتم. قلمه ی شمعدونی رو تو چه مخلوطی قرار بدم تا ریشه بده و به چه مدت ؟؟ بعد از این مدت که ریشه داد باید به مخلوط دیگه ای انتقالش بدم ؟؟ اگر بله میشه بگین شامل چه خاک هایی میشه ؟ توضیحات رو خوندم ولی دقیقا متوجه نشدم 🙁

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ خرداد 30ام, 1398 10:51:

سلام، برای ریشه زنی سریع میتونید داخل کوکوپیت بکارید وکوکوپیت رو مرطوب نگهدارید در عرض دو الی سه هفته( بستگی به قطر ساقه) ریشه میزنه،شمعدانی به خاک زیاد حساس نیست فقط باید زهکش مناسبی داشته باشه، یعنی تخلخل زیادی داشته باشه که ریشه براحتی رشد کنه،میتونید از ترکیب خاک باغچه استریل شده، خاک برگ، کود پوسیده دامی،استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام ببخشید من اهل ارومیه هستم شب ها دما از ۴ تا ۶ درجه میشه ایا میشه شمعدانی رو به باغچه بکارم

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 20ام, 1398 20:17:

سلام اگه دما زیر صفر درجه نرسد مشکلی پیش نمیاد.

[پاسخ]

پاسخ

تشکر

[پاسخ]

پاسخ

با قارچ کش مانکوزب نمیشه؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 18ام, 1398 16:58:

برای سفیدکها وکپکها پنکونازول بیشترین تاثیر رو داره، حالا مشکلی نیست بامانکوزب یک بار ابیاری کنید اگر درمان نشد از پنکونازول استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
من یه شمعدانی دارم که خاکش به نظر کپک های سفیدی روش هست
چیکار باید کنم؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 18ام, 1398 15:38:

سلام، کپکها رو از سطح خاک جمع کنید وخاک رو با محلول قارچ کش ابیاری کنید از قارچ کش پنکونازل استفاده کنید نیم سی سی در یک لیتر اب مخلوط کنید. وخاک رو با این محلول کامل ابیاری کنید.

[پاسخ]

پاسخ