نحوه آبیاری گیاه آلوئه ورا

نحوه آبیاری گیاه آلوئه ورا

نحوه آبیاری گیاه آلوئه ورا چگونه است؟ گیاه آلوئه ورا یا آلوورا مانند سایر ساکولنت ها گیاهی است گوشتی که آب را در بافت‌های خود ذخیره می‌کند. حدود ۹۵ درصد از اندام‌های این گیاه را آب تشکیل می‌دهد. میزان آبیاری می‌توان بسته به اندازه و شرایط محیطی متفاوت باشد. در این مقاله به آبیاری کلی آلوئه ورا می‌پردازیم.

نحوه آبیاری کاکتوس آلوئه ورا:
آلوئه ورا گیاهی گوشتی است و آب را در بافت‌های خود نگه می‌دارد بنابراین به حجم زیادی از آب در هنگام آبیاری نیاز ندارد. در واقع این گیاه خشکی را به خوبی تحمل می‌کند اما حجم بیش از اندازه آب موجب افتادگی، زردی و یا قهوه‌ای شدن برگ‌ها (که ابتدا از نوک و حاشیه برگ‌ها شروع می‌شود)و در نهایت پوسیدگی برگ ها می‌شود.
بین هر دو نوبت آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود و بعد گیاه را آب دهید. در طی فصول سرد فعالیت و رشد گیاه کاهش می‌یابد بنابراین به آب کمتری نیاز دارد و بگذارید به غیر از سطح خاک، لایه‌های زیرین نیز تا تقریباً رطوبت خود را از دست بدهد و بعد به گیاه مقداری آب دهید.

با رسیدن فصل بهار و شروع رشد مجدد گیاه، میزان آب را افزایش دهید. کمبود آب و خشکی کشیدن گیاه موجب باریکی و پیچش برگ‌های گیاه می‌شود. آبیاری بیش از اندازه نیز موجب کاهش رشد گیاه، افتادگی برگ‌های گیاه و پوسیدگی گیاه خواهد شد.
مسئله دیگر کیفیت آب است. بهتر است که آب را ۲۴ ساعت به کناری گذاشته و بعد مصرف کنید این کار موجب کاهش میزان کلر موجود در آب خواهد شد و از آب نسبتاً ولرم برای آبیاری گیاه استفاده کنید.

دما: دمای ۱۸ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد برای رشد آلوئه ورا مناسب است. به دلیل اینکه ۹۵ درصد بافت برگ‌های آلوئه ورا از آب تشکیل شده است این گیاه در برابر سرمازدگی بسیار حساس است. محیط سرد موجب افتادگی برگ‌های گیاه می‌شود بنابراین بهتر است در زمستان دما به زیر ۷ درجه سانتی‌گراد نرسد.
مقاله تاریخچه گیاه آلوئه ورا را نیز مطالعه کنید. کلیک

آبیاری گیاه آلوئه ورا

نحوه آبیاری گیاه آلوئه ورا

نویسنده: دکتر گیاه
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع و لینک به سایت میهن کاکتوس ممنوع می‌باشد.

نحوه آبیاری گیاه آلوئه ورا

پست‌های مرتبط

چرا گل محمدی من گل نمی‌دهد؟

۵ دلیل گل ندادن گل محمدی

۵ دلیل گل ندادن گل محمدی: گل محمدی با نام...

گل‌دار کردن کاکتوس‌ها

گل‌دار کردن کاکتوس‌ها: کاکتوس‌ها نیز همانند سایر گیاهان و درختان...

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی بخش سوم

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی (بخش سوم)

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی بخش سوم : در ادامه...