آموزش قلمه زدن آدنیوم

آموزش قلمه زدن آدنیوم

آموزش قلمه زدن آدنیوم: گیاه آدنیوم معمولاً از طریق بذر تکثیر می‌شود و ریشه دار کردن قلمه‌های آن اندکی دشوار است. ولی در برخی مواقع شاید لازم باشد شاخه‌های آدنیوم را قلمه زد مانند زمانی که شاخه‌های آدنیوم را هرس می‌کنیم.

قلمه یکی از راه‌های تکثیر این گیاه است. از ساقه‌هایی به ضخامت یک مداد هستند می‌توان قلمه به طول ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر تهیه کرد. بهتر است که از ساقه‌هایی که به شکل مستقیم از تنه اصلی منشأ گرفته‌اند قلمه تهیه کنید زیرا قلمه‌های به‌دست آمده از ساقه‌های فرعی ریشه دهی خوبی ندارند.
جداسازی گل‌ها و برگ‌ها به ریشه زایی قلمه کمک خواهد کرد. قلمه‌ها را برای ۲ تا ۴ روز در محلی گرم و خشک و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید. برای محیط کاشت می‌توان از مخلوط یک قسمت پیت ماس یا کوکوپیت و یک قسمت پرلیت و مابقی ماسه استفاده کرد. قبل از کاشت قلمه‌ها بستر کاشت را به خوبی آب دهید تا مرطوب شود به نحوی که آب به خوبی از منافذ کف گلدان محل کاشت بیرون  بیاید.

سپس ابتدا با کمک وسیله‌ای مثل مداد منفذی را در خاک ایجاد کنید و سپس قلمه را در منفذ قرار دهید به نحوی که حداقل یک سوم طول آن در خاک کاشت شود و سپس با انگشتان دست خاک اطراف قلمه را فشرده و محکم کنید. بعد از کاشت قلمه‌ها و برای آبیاری حتماً صبر کنید که سطح خاک به خوبی خشک شود و بعد آن را آب دهید. حتی برخی از پرورش دهندگان غبار پاشی را به جای آبیاری خاک ترجیح می‌دهند. قلمه‌ها را به دور از نور مستقیم خورشید اما در مکانی پر نور و روشن قرار دهید و کشیدن پلاستیک بر روی آنان به منظور افزایش رطوبت هوای آنان به ریشه زایی کمک می‌کند. شروع رشد جدید در قلمه‌ها نشانه‌ای از ریشه زایی آنان است و معمولاً ۵ تا ۱۰ هفته طول می‌کشد.

بهتر است برای جلوگیری از پوسیدگی خاک را با سم قارچ‌کش ضدعفونی کنید.
تنه آدنیومی که از طریق قلمه به دست می‌آید به زیبایی آدنیوم هایی که از طریق بذر کاشت می‌شوند نخواهد بود.

منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع و بدون لینک به سایت میهن کاکتوس ممنوع می‌باشد.

آموزش قلمه زدن آدنیوم

پست‌های مرتبط

معرفی و نگهداری کاکتوس کوپیاپوا سینرا

معرفی و نگهداری کاکتوس کوپیاپوا سینرا

معرفی و نگهداری کاکتوس کوپیاپوا سینرا: کاکتوس کوپیاپوا سینرا  با نام...

تزیین باغچه منزل با ایده های خلاقانه

تزیین باغچه منزل با ایده های خلاقانه

تزیین باغچه منزل با ایده های خلاقانه : داشتن باغچه‌ای در حیاط یکی از...

معرفی آستریاس کیکو

معرفی آستریاس کیکو

معرفی آستریاس کیکو: یکی از واریته های با ارزش و...

نظرات (12)

سلام من گیاهم کلا پوسید و از خاک بیرون آوردمش و همینجوری روی یک گلدونی که ازش استفاده نمیکردم انداختم ، الان متوجه شدم چندین برگ‌سبز داده و تنه تا نصفه سبز شده و به حالت قبل برگشته ، اما ریشه شل و حالت پوسیدگی داره‌، الان چیکار باید انجام بدم ؟!

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ تیر 1ام, 1398 13:32:

سلام، قسمتهای پوسیده ریشه رو کات کنیدوبامحلول قارچ کش شستشو بدید وداخل گلدان بکارید،بمدت یک هفته درجای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید. بعد از یک هفته به محل قبلی انتقال بدید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام بعد از کات کردن بدون این که داخل اب باشه نو محیط اتاق بمونه که پینه ببنده آسیب نمیبینه ؟؟؟ لطف کنید زودتر جواب بدید

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 31ام, 1398 22:55:

سلام، نه هیچ مشکلی پیش نمیاد، قلمه رو در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقت بهیر ادنیومی دارم که به دلیل آفت حدود ٨ماه پیش مجبور شدم سر زنی کنم در حال حاضر جوانه های زیادی زده اما هیچ کدوم باز نمیشن به صورت برجسته روی تنه موندن… چیکار کنم؟
کود های مخصوص کاکتوس چند مرحله تغذیه کردم… و اینمه خاک آدنیوم باید قلیایی باشه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 14ام, 1398 09:35:

سلام، گیاه رو در محیطی نگهداری کنید که روزی ۴_۵ ساعت نور کافی دریافت کنه،برای تقویت میتونید از کود کامل بیوبیست طلایی ویا کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند استفاده کنید مثل۱۲،۱۲،۳۶ خاک ادنیوم باید سبک وداری زهکش خوبی باشه خاک قلیایی برای ادنیوم خوب هست phخاکی که برای این نوع گیاه استفاده میشه بین ۶_۸ باشه خوب هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. آدنیوم من بدنش تا نصف شُل شده و برگای پایینش هم زرد شد و پوسید و بهش دست زدم کنده شد.ولی بالاش فعلاً خوبه.
میشه کاری کرد یا کلاً پوسیده؟?

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 22ام, 1398 18:14:

سلام، تا قسمتی که پوسیده کات کنید وداخل محلول قارچ کش قوطه ور کنید ودر دمای اتاق نگهداری کنید بعد از اینکه قسمت بریده شده پینه بست داخل خاک مخصوص کاکتوس بکارید ودر جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ابیاری رو بصورت اسپری به اندازه ای که فقط سطح خاک مرطوب بشه انجام بدید.

[پاسخ]

پاسخ

ادونیوم من ریشه اش پوسیده و دچار برگ ریزی شده آیا گاری میتونم براش بکنم

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 13ام, 1398 13:05:

از خاک در بیارید ریشه های پوسیده رو کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید،بعد از پینه بستن قسمت بریده شده داخل خاک مخصوص کاکتوس کشت کنید وتا زمان رشد مجدد در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ،ابیاری رو هم بصورتی که فقط سطح خاک مرطوب بشه انجام بدید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام.
گیاه آدنیومی دارم که ساقه اش شل شده، ریشه ها رو بررسی کردم اما هیچ پوسیدگی نداره، رنگ ساقه از قسمت ریشه به بعد (به سمت بالا) قرمز رنگ شده و این قرمزی داره به سمت بالا میره، یکی از برگهای کوچیکش زرد شده بود کندمش الان یکی از برگهای بزرگش که پایین تنه است زرد شده ولی نکندمش و بقیه برگهاش هم سبز و شاداب و طبیعی اند… اندازه ساقه کلٱ حدود ۷ الی ۸ سانت که حدود ۳ سانت پایینش شل و قرمز رنگ شده؟
مشکل و درمانش چیه؟
ضمنٱ چطور میشه عکسش رو بفرستم تا نظر دقیقی بدهید؟ ممنون.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 5ام, 1398 18:25:

سلام، از گیاه وقسمتهایی که میفرمایید چروک وقرمز شده عکس واضح بفرستید تا بررسی بشه،عکس رو میتونید به تلگرام یا اینستاگرام شرکت بفرستید تا بررسی بشه. برگهایی رو که زرد شدن جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید

[پاسخ]

پاسخ