مشکلات و بیماری‌های ساکولنت ها

مشکلات و بیماری‌های ساکولنت ها
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

مشکلات و بیماری‌های ساکولنت ها: ساکولنت ها گیاهان گوشتی هستند که نگهداری از آنها تقریباً آسان می‌باشد ولی تعداد بیماری‌ها و مشکلات این گیاهان کم نیست در این مقاله به مهم‌ترین مشکلات و بیماری‌های ساکولنت ها اشاره می‌شود.

پوسیدگی ریشه ساکولنت ها:
یکی از اصلی‌ترین بیماری‌ها در گیاهان گوشتی پوسیدگی ریشه می‌باشد که در اثر قارچ‌های ریزوکتونیا Rhizoctonia و یا فوزاریوم Rhizoctonia باعث سیاه و یا قهوه‌ای شدن، افتادن و از بین رفتن ریشه و قسمت‌های پایین ساقه می‌شود. ممکن است زخم‌های آبداری در نزدیکی سطح خاک بر روی ساقه تشکیل شود. در صورت پیشروی بیماری مصرف قارچ‌کش‌ها چندان مؤثر نیست و باید گیاه آلوده را از بین برد. پوسیدگی از ریشه شروع شده و می‌تواند تمامی گیاه را در بر بگیرد.

پوسیدگی ریشه
پوسیدگی ریشه و انتقال به ساقه

لکه برگی ساکولنت: 
این بیماری بر اثر فعالیت قارچ‌هایی همانند  آنتراکنوز Anthracnose سرکوسپورا cercospora  سپتوریا Septoria و کولتوتریکوم Colletotrichum در شرایط آبیاری زیاد این گیاه و عدم مناسب بودن زهکش بستر کاشت ایجاد می‌شود.

در اثر این بیماری لکه‌های سیاه خاکستری و یا قهوه‌ای رنگی بر روی برگ‌ها شکل می‌گیرد و می‌تواند در ابتدا برگ‌ها و سپس تمامی گیاه را از بین ببرد. اگرچه با بهبود و مناسب کردن شرایط محیطی می‌توان احتمال شیوع این بیماری را کاهش داد اما در مواردی که این بیماری در حال پیشرفت است باید از سموم قارچش مناسب استفاده کرد.

کپک خاکستری ساکولنت ها:
این بیماری توسط قارچ Botrytis cinerea از دیگر بیماری‌ها است که در سطوح قسمت‌های مختلف گیاه پوششی خاکستری رنگ به وجود می‌آورد و هوای سرد و مرطوب آن را تشدید می‌کند. رعایت مسائل بهداشتی، به‌کارگیری بستر کاشت تمیز و ضدعفونی شده از جمله روش‌های جلوگیری از شیوع آن است و می‌توان در صورت لزوم از قارچکش‌های مناسب نیز استفاده کرد.

کپک خاکستری

بیماری سفیدک پودری:
سفیدک پودری Erysiphe از بیماری‌های دیگر قارچی است که بر روی سطح برگ پوششی از پودری نرم و سفید رنگ ایجاد می‌کند. علاوه بر رعایت مسائل بهداشتی و ایجاد شرایط مناسب محیطی جهت کاهش خطر فعالیت این قارچ، از قارچکشهای مناسب نیز می‌توان استفاده کرد.

بیماری سفیدک پودری
بیماری سفیدک پودری

بیماری زنگ:
بیماری زنگ با عامل Puccinia نقاط کوچک زرد رنگی بر روی گیاه ایجاد می‌کند و گیاه کوتاه قامت باقی می‌ماند. امکان استفاده از قارچ‌کش برای مبارزه با این بیماری وجود دارد. بیماری پوسیدگی ساقه با عامل Sclerotium rolfsii موجب زرد شدن برگ‌های پایینی گیاه و سپس مبتلا شدن سایر قسمت‌ها و پژمردن گیاه و از بین رفتن آن است. در قسمت طوقه گیاه می‌توان توده‌ای سفید رنگ را مشاهده کرد. از بین بردن گیاهان آلوده و استفاده از مخلوط کشت خاکی جدید از جمله راهکارهای مبارزه با این بیماری است.

از آفات دیگر ساکولنت ها می‌توان به Black vine weevil اشاره کرد که فعالیت آنان ابتدا منجر به زرد و قهوه‌ای شدن برگ‌های گیاه و در نهایت از بین رفتن تمامی  گیاه خواهند شد.

شته:
فعالیت شته‌ها موجب زردی و یا رنگ قهوه‌ای برگ‌ها و بدشکلی آنان خواهد شد. به دلیل تولید ماده چسبناک عسلک برگ‌ها چسبناک می‌شوند و در موارد شدید ریزش برگ‌ها روی می‌دهد.

شپشک آرد آلود:
شپشک آرد آلود نیز گاهی مشکلاتی را در ساکولنت ها ایجاد می‌کند که موجب زردی و ریزش برگ‌ها و ضعف رشد گیاه خواهد شد (برای آشنایی بیشتر و راه‌های مبارزه با شپشک آردآلود اینجا را کلیک کنید).

شپشک آردآلود
شپشک آردآلود در ریشه

حلزون‌ها و رابها:
حلزون‌ها و رابها می‌توانند از قسمت‌های مختلف گیاه تغذیه کنند و موجب سوراخ شدن برگ‌ها و ساقه شوند. فعالیت حلزون‌ها و رابها در خاک‌های مرطوب غنی از مواد غذایی و تا حدودی اسیدی بیشتر است.

مشکلات فیزیولوژیک ساکولنت ها:
گلدهی اندک و بلند شدن بیش از اندازه ساقه‌ها همراه با نازکی آنان، خاک غنی از مواد غذایی یا کوددهی بیش از اندازه این مشکلی را به وجود می‌آورد. باید خاک گیاه را عوض کرد.

مرگ ناگهانی گیاه: 
گاهی بخصوص انواعی که به عنوان کف پوش کاشته می‌شوند از بین می‌روند. معمولاً این مشکل زمانی پیش می‌آید که این گیاهان بیش از اندازه دچار ازدحام ساقه شده‌اند.

نتیجه می‌گیریم بسیار از بیماری‌های ساکولنت ها قارچی هستند. پس می‌توان با پیشگیری از بروز این بیماری‌ها جلوگیری کرد. بیماری‌های قارچی در صورت پیشروی درمان ندارند. جداسازی گیاهان آلوده، قرنطینه کردن گیاهان جدید، آبیاری اصولی، خاک مناسب، جریان هوای تازه، کنترل دما و رطوبت و همچنین رعایت اصول بهداشتی می‌تواند در کنترل بیماری‌های ساکولنت ها مؤثر باشد. برای اطمینان بهتر است اول هر فصل به گیاهان سم قارچ‌کش زد هم به خاک هم به تنه گیاه.

برای خرید سم قارچ‌کش اینجا کلیک کنید.

پوسیدگی آلوورا
پوسیدگی آلوورا
پوسیدگی آدنیوم
پوسیدگی آدنیوم

سیاه شدن برگ ها

نویسنده: دکتر گیاه
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
guest
77 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
Arefe
Arefe
۴ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۰۵:۲۳

باسلام،چند ماه پیش من ساکولنت خریدم والان ۲هفته ای میشه لکه های سیاه رو برگاش به وجود آمده،واز طرفی بعد، به وجود آمدن لکه ها، برگ ها حالت له شدگی میگیرن وشل شدن و رنگ پریده میشن ،ومیفتن،من ساکولنتمو تو ایوان در سایه نگه داری میکنم ،و هر سه الی ۴ روز یه بار بهش آب میدم وزیر نور آفتاب میزارم ،بنظرتون دلیل بوجود آمدن این لکه ها وشل شدنش چی هست؟
باتشکر

کارشناس 2
۴ اردیبهشت, ۱۴۰۰ ۱۵:۲۹
در پاسخ به  Arefe

سلام، از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

رضا
رضا
۲۸ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۵:۰۴

comment image

باسلام
ببخشید میشه بگید دلیل اینکع قسمت ساقه خشکه و اینکه برگ هایه پایینی چروکه چیه

و اینکه من میخوام خاکش رو عوض کنم بنظرتون چون کوچیکه خراب نمیشه و اینکه برای عوض کردن گلدان از چه خاکی استفاده کنم

واقعا واقعا معذرت می‌خوام سوال زیاد پرسیدم???

کارشناس 1
۲۸ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۶:۲۹
در پاسخ به  رضا

سلام، گیاهتون برونزیا هست،ساقه این گیاه به مرور زمان چوبی میشه وبرگهای قدیمی چروک شده وبمرور زمان از بین میره که طبیعی هست، فعلا گلدانش اندازه هست ولی اگر دوست دارید عوض کنید گلدانش رو بزرگتر نکنید از گلدان هم اندازه استفاده کنید واز خاک مخصوص کاکتوسها براش استفاده کنید.

حسین
حسین
۱۳ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۰:۲۸

سلام وقت بخیر
داشتم ساکولنت هامو چک میکردم احساس کردم ساقه یکیشون قهوه ای شده و داره به زیر برگ هم منتقل میکنه عکسش رو میزارم لطفا ببنید و راهنماییم کنید ممنون میشم
comment image
comment image
با تشکر

کارشناس 1
۱۳ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۱:۱۸
در پاسخ به  حسین

سلام، به ارامی بادو انگشت ساقه رو فشار بدید اگر نرم هست گیاه رو از خاک خارج کنید وریشه ها رو بررسی کنید اگرسفت هست مشکلی نیست و تغییر رنگ ساقه طبیعی هست.

علی
علی
۱۸ دی, ۱۳۹۹ ۱۷:۳۲

سلام وقتتون بخیر. ببخشید من یه ساکولنت سدوم غوره ای دارم بعد اولش که خریدم برگهایه درشت داشت اما الان برگاش کوچک و ساقه اش چروک شده دلیلش رو میشه بگید ممنون میشم..????

کارشناس 2
۱۸ دی, ۱۳۹۹ ۱۹:۳۲
در پاسخ به  علی

سلام، معمولا کمبود نور باعث این مشکل میشه برای راهنمایی بهتر شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کتیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

Yas
Yas
۱۶ دی, ۱۳۹۹ ۲۳:۳۷

خیلی ممنون از پاسخ دهیتون. ببخشید منظورتون از محیط فیلتر شده چی هست؟ متوجه نشدم

کارشناس 1
۱۷ دی, ۱۳۹۹ ۲۱:۱۴
در پاسخ به  Yas

ممنون از شما،منظور نور رو فیلتر کنید، بین نور وگیاه مانعی مثل پرده توری باشه که گیاه افتاب سوخته نشه.

Yas
Yas
۱۶ دی, ۱۳۹۹ ۱۷:۳۴

سلام خسته نباشید من حدودا سه ماهی هست که ساکولنت خریدم. اوایل حال گیاه خوب بود(عکس رو گذاشتم) اما بعد از مدتی کم کم برگ ها از پشت دچار نقطه های سیاه ریزی شدن و نقطه ها بیشتر و بیشتر میشد تا اینکه برگها خشک میشدن یا می افتادن. شکل ظاهری برگها هم اون حالت قاشقی مانندش رو از دست داد و افتاده شد. مدتیه که جوانه های کوچک بالایی هم سیاه میشن. شرایط نگهداری :اوایل اب زیاد میدادم اما الان هر دوسه روز یکبار. اتاقم خیلی گرمه و فکر کردم شاید مشکلات گیاه دلیلش همینه بای همین چند بار جای گلدان هامو عوض کردم و فایده نداشت. راهنمایی کنید لطفا

comment image
comment image

comment image

کارشناس 1
۱۶ دی, ۱۳۹۹ ۲۲:۰۳
در پاسخ به  Yas

سلام، ممنون، سیاه شدن پشت برگها دلیلش ابیاری بیش از اندازه هست ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید، گیاهتون بشدت کمبود نور داره ریزش برگها وسیاه شدن جوانه ها هم دلیلش کمبود نور هست بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید ودما رو کاهش بدید، بمرور زمان با دریافت نورکافی بهبود پیدا میکنه.

محمد حیدری
محمد حیدری
۲۴ دی, ۱۳۹۹ ۱۸:۰۶
در پاسخ به  کارشناس 1

سلام یک ماه پیش یک ساکولنت ائنیوم خریداری کردم و چند پا جوش هاشو ازش کندم و متاسفانه تمام برگاش ریزش پیدا کرد ممنون میشم راهنمایی کنید

کارشناس 1
۲۴ دی, ۱۳۹۹ ۲۳:۲۲
در پاسخ به  محمد حیدری

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

علی
علی
۱۷ آذر, ۱۳۹۹ ۱۷:۱۸

سلام من یه ساکولنت سدوم مورگانیوم دارم برگاش چروک و افتاده شد میشه علتش رو بگید

کارشناس 1
۱۷ آذر, ۱۳۹۹ ۲۰:۵۹
در پاسخ به  علی

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم، آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.