مشکلات و بیماری‌های ساکولنت ها

مشکلات و بیماری‌های ساکولنت ها

مشکلات و بیماری‌های ساکولنت ها: ساکولنت ها گیاهان گوشتی هستند که نگهداری از آنها تقریباً آسان می‌باشد ولی تعداد بیماری‌ها و مشکلات این گیاهان کم نیست در این مقاله به مهم‌ترین مشکلات و بیماری‌های ساکولنت ها اشاره می‌شود.

پوسیدگی ریشه ساکولنت ها:
یکی از اصلی‌ترین بیماری‌ها در گیاهان گوشتی پوسیدگی ریشه می‌باشد که در اثر قارچ‌های ریزوکتونیا Rhizoctonia و یا فوزاریوم Rhizoctonia باعث سیاه و یا قهوه‌ای شدن، افتادن و از بین رفتن ریشه و قسمت‌های پایین ساقه می‌شود. ممکن است زخم‌های آبداری در نزدیکی سطح خاک بر روی ساقه تشکیل شود. در صورت پیشروی بیماری مصرف قارچ‌کش‌ها چندان مؤثر نیست و باید گیاه آلوده را از بین برد. پوسیدگی از ریشه شروع شده و می‌تواند تمامی گیاه را در بر بگیرد.

پوسیدگی ریشه
پوسیدگی ریشه و انتقال به ساقه

لکه برگی ساکولنت: 
این بیماری بر اثر فعالیت قارچ‌هایی همانند  آنتراکنوز Anthracnose سرکوسپورا cercospora  سپتوریا Septoria و کولتوتریکوم Colletotrichum در شرایط آبیاری زیاد این گیاه و عدم مناسب بودن زهکش بستر کاشت ایجاد می‌شود.

در اثر این بیماری لکه‌های سیاه خاکستری و یا قهوه‌ای رنگی بر روی برگ‌ها شکل می‌گیرد و می‌تواند در ابتدا برگ‌ها و سپس تمامی گیاه را از بین ببرد. اگرچه با بهبود و مناسب کردن شرایط محیطی می‌توان احتمال شیوع این بیماری را کاهش داد اما در مواردی که این بیماری در حال پیشرفت است باید از سموم قارچش مناسب استفاده کرد.

کپک خاکستری ساکولنت ها:
این بیماری توسط قارچ Botrytis cinerea از دیگر بیماری‌ها است که در سطوح قسمت‌های مختلف گیاه پوششی خاکستری رنگ به وجود می‌آورد و هوای سرد و مرطوب آن را تشدید می‌کند. رعایت مسائل بهداشتی، به‌کارگیری بستر کاشت تمیز و ضدعفونی شده از جمله روش‌های جلوگیری از شیوع آن است و می‌توان در صورت لزوم از قارچکش‌های مناسب نیز استفاده کرد.

کپک خاکستری

بیماری سفیدک پودری:
سفیدک پودری Erysiphe از بیماری‌های دیگر قارچی است که بر روی سطح برگ پوششی از پودری نرم و سفید رنگ ایجاد می‌کند. علاوه بر رعایت مسائل بهداشتی و ایجاد شرایط مناسب محیطی جهت کاهش خطر فعالیت این قارچ، از قارچکشهای مناسب نیز می‌توان استفاده کرد.

بیماری سفیدک پودری
بیماری سفیدک پودری

بیماری زنگ:
بیماری زنگ با عامل Puccinia نقاط کوچک زرد رنگی بر روی گیاه ایجاد می‌کند و گیاه کوتاه قامت باقی می‌ماند. امکان استفاده از قارچ‌کش برای مبارزه با این بیماری وجود دارد. بیماری پوسیدگی ساقه با عامل Sclerotium rolfsii موجب زرد شدن برگ‌های پایینی گیاه و سپس مبتلا شدن سایر قسمت‌ها و پژمردن گیاه و از بین رفتن آن است. در قسمت طوقه گیاه می‌توان توده‌ای سفید رنگ را مشاهده کرد. از بین بردن گیاهان آلوده و استفاده از مخلوط کشت خاکی جدید از جمله راهکارهای مبارزه با این بیماری است.

از آفات دیگر ساکولنت ها می‌توان به Black vine weevil اشاره کرد که فعالیت آنان ابتدا منجر به زرد و قهوه‌ای شدن برگ‌های گیاه و در نهایت از بین رفتن تمامی  گیاه خواهند شد.

شته:
فعالیت شته‌ها موجب زردی و یا رنگ قهوه‌ای برگ‌ها و بدشکلی آنان خواهد شد. به دلیل تولید ماده چسبناک عسلک برگ‌ها چسبناک می‌شوند و در موارد شدید ریزش برگ‌ها روی می‌دهد.

شپشک آرد آلود:
شپشک آرد آلود نیز گاهی مشکلاتی را در ساکولنت ها ایجاد می‌کند که موجب زردی و ریزش برگ‌ها و ضعف رشد گیاه خواهد شد (برای آشنایی بیشتر و راه‌های مبارزه با شپشک آردآلود اینجا را کلیک کنید).

شپشک آردآلود
شپشک آردآلود در ریشه

حلزون‌ها و رابها:
حلزون‌ها و رابها می‌توانند از قسمت‌های مختلف گیاه تغذیه کنند و موجب سوراخ شدن برگ‌ها و ساقه شوند. فعالیت حلزون‌ها و رابها در خاک‌های مرطوب غنی از مواد غذایی و تا حدودی اسیدی بیشتر است.

مشکلات فیزیولوژیک ساکولنت ها:
گلدهی اندک و بلند شدن بیش از اندازه ساقه‌ها همراه با نازکی آنان، خاک غنی از مواد غذایی یا کوددهی بیش از اندازه این مشکلی را به وجود می‌آورد. باید خاک گیاه را عوض کرد.

مرگ ناگهانی گیاه: 
گاهی بخصوص انواعی که به عنوان کف پوش کاشته می‌شوند از بین می‌روند. معمولاً این مشکل زمانی پیش می‌آید که این گیاهان بیش از اندازه دچار ازدحام ساقه شده‌اند.

نتیجه می‌گیریم بسیار از بیماری‌های ساکولنت ها قارچی هستند. پس می‌توان با پیشگیری از بروز این بیماری‌ها جلوگیری کرد. بیماری‌های قارچی در صورت پیشروی درمان ندارند. جداسازی گیاهان آلوده، قرنطینه کردن گیاهان جدید، آبیاری اصولی، خاک مناسب، جریان هوای تازه، کنترل دما و رطوبت و همچنین رعایت اصول بهداشتی می‌تواند در کنترل بیماری‌های ساکولنت ها مؤثر باشد. برای اطمینان بهتر است اول هر فصل به گیاهان سم قارچ‌کش زد هم به خاک هم به تنه گیاه.

برای خرید سم قارچ‌کش اینجا کلیک کنید.

پوسیدگی آلوورا
پوسیدگی آلوورا
پوسیدگی آدنیوم
پوسیدگی آدنیوم

سیاه شدن برگ ها

نویسنده: دکتر گیاه
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات

75 دیدگاه برای “مشکلات و بیماری‌های ساکولنت ها

 1. رضا گفته:

  https://uupload.ir/files/oif2_16134748258146139097032797101655.jpg

  باسلام
  ببخشید میشه بگید دلیل اینکع قسمت ساقه خشکه و اینکه برگ هایه پایینی چروکه چیه

  و اینکه من میخوام خاکش رو عوض کنم بنظرتون چون کوچیکه خراب نمیشه و اینکه برای عوض کردن گلدان از چه خاکی استفاده کنم

  واقعا واقعا معذرت می‌خوام سوال زیاد پرسیدم🌹🙏🙏

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، گیاهتون برونزیا هست،ساقه این گیاه به مرور زمان چوبی میشه وبرگهای قدیمی چروک شده وبمرور زمان از بین میره که طبیعی هست، فعلا گلدانش اندازه هست ولی اگر دوست دارید عوض کنید گلدانش رو بزرگتر نکنید از گلدان هم اندازه استفاده کنید واز خاک مخصوص کاکتوسها براش استفاده کنید.

 2. حسین گفته:

  سلام وقت بخیر
  داشتم ساکولنت هامو چک میکردم احساس کردم ساقه یکیشون قهوه ای شده و داره به زیر برگ هم منتقل میکنه عکسش رو میزارم لطفا ببنید و راهنماییم کنید ممنون میشم
  https://uupload.ir/files/i6il_2a4688d8-cfa2-42aa-bcac-df000b06b45d.jpg
  https://uupload.ir/files/s7oc_86855d75-1e47-4d79-b335-faaf0f64596a.jpg
  با تشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، به ارامی بادو انگشت ساقه رو فشار بدید اگر نرم هست گیاه رو از خاک خارج کنید وریشه ها رو بررسی کنید اگرسفت هست مشکلی نیست و تغییر رنگ ساقه طبیعی هست.

 3. علی گفته:

  سلام وقتتون بخیر. ببخشید من یه ساکولنت سدوم غوره ای دارم بعد اولش که خریدم برگهایه درشت داشت اما الان برگاش کوچک و ساقه اش چروک شده دلیلش رو میشه بگید ممنون میشم..🙏🙏🙏🙏

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   ممنون از شما،منظور نور رو فیلتر کنید، بین نور وگیاه مانعی مثل پرده توری باشه که گیاه افتاب سوخته نشه.

 4. Yas گفته:

  سلام خسته نباشید من حدودا سه ماهی هست که ساکولنت خریدم. اوایل حال گیاه خوب بود(عکس رو گذاشتم) اما بعد از مدتی کم کم برگ ها از پشت دچار نقطه های سیاه ریزی شدن و نقطه ها بیشتر و بیشتر میشد تا اینکه برگها خشک میشدن یا می افتادن. شکل ظاهری برگها هم اون حالت قاشقی مانندش رو از دست داد و افتاده شد. مدتیه که جوانه های کوچک بالایی هم سیاه میشن. شرایط نگهداری :اوایل اب زیاد میدادم اما الان هر دوسه روز یکبار. اتاقم خیلی گرمه و فکر کردم شاید مشکلات گیاه دلیلش همینه بای همین چند بار جای گلدان هامو عوض کردم و فایده نداشت. راهنمایی کنید لطفا

  https://uupload.ir/files/sy87_img_۲۰۲۱۰۱۰۵_۱۷۰۰۲۸.jpg
  https://uupload.ir/files/8xyf_img_۲۰۲۱۰۱۰۵_۱۷۰۰۰۰.jpg

  https://uupload.ir/files/vx2q_img_۲۰۲۱۰۱۰۵_۱۶۵۹۳۵.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، سیاه شدن پشت برگها دلیلش ابیاری بیش از اندازه هست ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید، گیاهتون بشدت کمبود نور داره ریزش برگها وسیاه شدن جوانه ها هم دلیلش کمبود نور هست بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید ودما رو کاهش بدید، بمرور زمان با دریافت نورکافی بهبود پیدا میکنه.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، احتمالا شپشک سپردار هستند با یک قلمو اغشته به الکل از روی تمام گیاهان جدا کنید وگیاهان رو با محلول حشره کش یک بارسمپاشی کنید گیاهان رو حدود یک هفته تحت نظر داشته باشید اگر مورد مشکوکی بود حذف فیزیکی کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، خشکشدن برگهای قدیمی طبیعی هست گیاهتون مشکلی نداره وسالم هست،ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید ابیاری زیاد باعت لکه های سیاه روی برگهای ساکولنتها میشه.

 5. shiva گفته:

  خسته نباشید گیاه من از پایین برگهاش قهوه ایی و خشک میشن یکی یکی و روی گیاه یک نقطه های زردی داره سعی کردم اون زردارو بردارم ، نمیدونم چیکار کنم برای جلوگیری از خشک شدنش

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، متاسفانه گیاهتون از بین رفته، ساقه پوسیده شده وبه برگهای گیاه رسیده اگر برگهای انتهایی سالم هستند میتونید جدا کنید وتکثیر کنید.

 6. Asma گفته:

  سلام خیلی ممنونم از سایت خوبتون ببخشید من چند روزه روی ساکولنت هام یه حشره اای سفید کوچک میبینم میشه رگید باید چی کارشون کنم و همچنین روز یکز شون یه نقطه اای سیاهی هست و برگ اا خم دارند خورده میشوند🤕
  http://uupload.ir/files/bucd_16014541614552764485520279411585.jpg
  http://uupload.ir/files/qeh_16014542225143587603790211215863.jpg
  http://uupload.ir/files/545l_16014542637937182146557272620899.jpg
  http://uupload.ir/files/pnlp_16014543661715284083102773268877.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون از شما،شپشک ارد الود هست،گلدان رو از سایر گیاهان جدا نگهداری کنید وتهویه ی محیط رو بالاببرید، تمام نقاط سفید وپنبه ای رو با کمک یک قلمو اغشته به الکل حذف فیزیکی کنید همه ی قسمتهای گیاهان رو بررسی کنید وهیچ نقطه ی سفیدی روی گیاهان باقی نمونه بعد گیاه رو با محلول حشره کش سمپاشی وابیاری کنید دو بار بافاصله یک هفته، گیاه رو در مدت این دو هفته تحت نظر داشته باشید وهر روز همه ی قسمتهای گیاهان رو بررسی کنید اگر مورد مشکوکی بود حذف فیزیکی کنید.

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     نه حشره کشهای خانگی که بصورت اسپری داخل ظرفهای فلزی هستند مناسب گیاهان نیستند، از حشره کشهای مخصوص گیاهان باید استفاده کنید، از سم حشره کش دیازینون یا دلتامترین میتونید استفاده کنید،از فروشگهای لوازم کشاورزی میتونید تهیه کنید،مقدار مصرف یک سی سی در یک لیتر اب.

     • Asma گفته:

      http://uupload.ir/files/f30l_16017917155081213067593739266817.jpg
      http://uupload.ir/files/ce4b_16017917461888986621281811485494.jpg
      سلام ببخشید من قبل از اینکه راهنمایی شما رو بخونم از اون اسپری ها زدم و اب و مایع ظرف شویی و الکل هم زدم الان گل هام دارند از بین میروند شپشک دیگه ندیدم ولی خیلی خراب شدند چی کار کنم میشه راهنمایی ام کنید خیلی ناراحت شدم😫😫😫

      • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

       سلام، میتونید گیاهان رو با اب ولرم ابشویی کنید بصورتی که اب داخل خاک گیاه نریزه تمام قسمتهای سوخته وخشک شده گیاهان رو هم جدا کنید.

       • Asma گفته:

        با اب پاش بعد از هر بار استفاده از الکل یا اسپری یا مایع ظرف شویی اب شویی کردم و فکر کنم وارد خاک هم شد🤦🏻‍♀️😣

        • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

         مشکلی نیست میتونید خاک رو ابشویی کنید گلدان رو روی یک سبد بگذارید واز روی خاک به ارامی اب بریزید بصورتی که تمام اب از زهکش گلدان خارج بشه،برای مثال از یک لیتر اب میتونید استفاده کنید. ویا میتونید گیاهان رو دونه دونه از خاک خارج کنید با اب ولرم شستشو بدید واز خاک جدیدی استفاده کنید ودر داخل خاک جدیدی بکارید.

       • Asma گفته:

        ببخشید اون گل های عروسکی رو چی کار کنم چون همه شون راس گیاه خراب شده و اگه وون قسمت ها رو جدا کنم که دیگه رشد طولی نخواهد داشت؟

        • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

         میتونید قسمتهای اسیب دیده رو کات کنید مجدد از پایین ساقه جوانه میزنند ورشد میکنند.

   • Fateme گفته:

    سه تا گیاه هستند کنار هم نور غیر مستقیم دارند منطقه مون خیلی گرمه مجبورم هفته ای دوبار آب بدهم با این نوع آبیاری خیلی شاداب بودند در طول تابستان خاک نسبتا زهکشی خوبی داره ولی مخصوص ساکولنت نیست دما هم شب های سرد و روز های گرمی داریم از موقع ای که شروع کردند به جوانه زدن انقدر سست شدند

    • کارشناس 2 گفته:

     دما رو کاهش بدید وگیاهان رو کامل سیراب کنید اگر بعد از چند روی بهبود نیافتند بهتر هست از خاک خارج کنید وریشه های گیاهان رو بررسی کنید واز خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل وماسه ای باشه براشون استفاده کنید.

     • Fateme گفته:

      من قبلا این گیاه رو که تعویض گلدان کرده بودم شروع به خشک کردن کرده بودند چون ریشه هاشون خیلی کم و نازکه چطوری برسی کنم که هوا نخوره و اگه ریش ها چطوری بود ریشه ها آسیب دیده؟

      • کارشناس 2 گفته:

       تعویض خاک رو در ساعت خنک انجام بدید، برای خارج کردن از خاک یک روز قبل خاک روکامل با محلول قارچ کش ابیاری کنید تا خاک نرم بشه ۲۴ ساعت بعد اقدام به تعویض خاک کنید، ریشه های سالم سفید وشفاف میشن، ریشه های پوسید شده خاکستری وسیاه میشن وزمانی که بین دو انگشت کشیده بشن زود پاره میشن، گیاهتون در ظاهر سالم هست، احتمالش هست که بعد از ابیاری کامل بهبود پیدا کنه، بهتر هست گیاه رو در محیطی که دما وشدت نور کمتر هست نگهداری کنید از گرمای زیاد وکم ابی هم گیاه پژمرده میشه.

 7. Fateme گفته:

  سلام وقتتون بخیر من امروز داشتم گل ویلادیا رو بررسی میکردم متوجه شدم یک سری موجودات ریز و سفید تقریباً شبیه شپش بودند روی ساقه و اکثراً روی راس گیاه وجود داشت با آبپاش به آنها آب پاشیدم و آنها را جدا کردم میشه بگید این ها چی بودن و اگه برگشتن چیکارشون باید بکنم؟
  ممنون🙏🏻🙏🏻🙏🏻

 8. مریم ترنج گفته:

  سلام وقتتون بخیر من ۵۰ روزی میشه یک گیاه ساکولنت خریدم که تقریبا هفته ای دوبار ابیاری میکنم پشت پنجره دارای پرده و جنوبی منزل نیز قرار دارد روز گذشته به یکباره تعداد زیادی از برگ های سبز گیاه ریخت البته این گیاه کنار نخل مطبق قرار دارد که تعدادی پشه های کوچک همیشه اطرافشون بوده من سر ساقه هایی که برگ ها ریزش کرد و با قیچی کوتاه کردم میشه علت و راه پیشنهادی برای حفظ گیاهم را بفرمایید ممنون

 9. Fateme گفته:

  سلام وقتتون بخیر من در اصفهان زندگی میکنم و آب و هوا بسیار گرم و خشک است به تازگی چندین مدل ساکولنت گرفتم و همه را در یک گلدان کاشتم و اول بار هر سه روز یک بار آب میدادم پعد از یه مدت شروع کردم هر چهار روز یک بار آب دادم به طور ناگهانی یکی از گل ها که بهم گفته بودنداسمش نخودی هست چروکیده شد و کم کم تغییر رنگ داد و رو به زردی بود گلدانم در مکانی بود که نور خوبی داشت ولی یکم آفتاب روی یکی از ساکولنت ها میخورد و رنگ اون گل هم زرد شد سریع جای گلدان را جابه جا کردم ولی برگ هایش ریخته و خشک شده یک گل عروسکی هم کنارشون بوده برگ هایش لکه های کوچک سیاه دارد نمیدونم چه مشکلی دارند ابدهی رو زیاد کردم و هر روز یا دو روز یک بار ابدهی میکنم ولی بر نگشته اند…
  ممنون میشم راهنماییم کنید🙏🏻🙏🏻🙏🏻
  میخواستم عکس هم ازشون بگذارم ولی نمیدونستم چگونه باید بگذارم؟
  متشکرم🙏🏻

 10. عبدی گفته:

  سلام من جدیدا میبینم که روی برگ گیاهام که توی بالکن با نور جنوبی نگهداری میکنمشون یه چیز خیلی کوچیکی رشد کرده هر چی سرچ کردم متوجه نشدم چیه و آیا خطری گیاهان رو تهدید می‌کنه، تا جایی که دقت کردم هم روی ساکولنت ها هست و روی برگ شمعدونی هم هست (خیلی نازکه مثل مو)
  http://uupload.ir/files/vjou_img_20200704_143205.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، احتمالا تخم حشرات هست میتونید بایک گوش پاکن اغشته به الکل از روی گیاهان جدا کنید ودور بندازید.

 11. پارسا گفته:

  سلام و روز بخیر
  ساکولنتم از پایین برگاش دچار ریزش شده، برگای پایینی یکم چروک شدن و تقریبا روزی یه برگ میفته ولی خود گیاه سرپاست. البته از سر گیاه هم رشدی نداره، مشکلش چی میتونه باشه؟
  راستی با راهنماییتون تونستم ادنیومم رو نجات بدم، متشکرم
  http://uupload.ir/files/mier_15930866504011666249604.jpg
  http://uupload.ir/files/n5sd_1593086721156342607753.jpg
  http://uupload.ir/files/cji5_15930867445831646007792.jpg
  http://uupload.ir/files/hgp4_1593086770854672375157.jpg
  http://uupload.ir/files/n3ei_1593086797216154378333.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، زرد وخشک شدن برگهای قدیمی طبیعی هست برگها بمرور زمان پیر وفرسوده شده واز بین میرند ولی اگر این فرایند با سرعت بیشتری انجاتم میشه گیاه کمبود عناصر داره ومیتونید ماهی یک بار باکودهای پتاس بیشتر از ازت گیاه رو تقویت کنید گیاهتون کمبود نور هم داره میتونید از قسمت بالایی قلمه بگیرید تا چندشاخه وپر هم بشه به این صورت فقط تک شاخه رشد میکنه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاهان وبرگهایی که سیاه شدن عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 12. ملیکا گفته:

  سلام وقتتون بخیر ساکولنتام رشد طولی دارن و خیلی بلند شدن پشت پنجره جنوبی هستن نور هم زیاده میشه کوتاهشون کنم تا دوبار جونه بزنن؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، احتمالا نور دریافتیشون کم هست که علفی رشد میکنند، بله میتونید سرزنی کنید وبمرور زمان به محیط پرنوری انتقال بدید.

 13. Fatemeh گفته:

  سلام خسته نباشید من ی گاردن دیش خریدم ی سری ساکولنتا برگاشون نرمه ی سری ن بخاطر نوع متفاوتشونه یا مشکلی دارن اونایی ک نرم شدن

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاهان عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 14. مرجان نظری گفته:

  با سلام من سه روزه ساکولنت خریدم توی گلدون کاشتم با خاک مخصوص کاکتوس بعدش ابیاری کردم گلدون زهکش داره از روز دوم یه فسمتهاییش رنگش داره به سیاهی یا بهتر بگم کبودی میزنه پنجره خونه همیشه یکم بازه و گردش هوا هست نمیدونم مشکلش چیه میشه راهنمایی بفرمایید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بعد از تعویض خاک کاکتوسها وساکولنتها نباید خاک ابیاری بشه حداقل ۳الی ۷ روز باید صبر کرد تا ریشه ها قسمتهای اسیب دیده رو ترمیم کنند بعدابیاری رو انجام داد ودر این مدت گیاه باید در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری بشه تا شوک وارده برطرف بشه، احتمالا گیاه قارچی شده،بهتر هست برگهایی رو که کبود شدند به ارامی جداکنید وگیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید.

 15. نیلوفر گفته:

  سلام ممنون از مطالبتون
  من کاکتوس دندان ببری یا فائوکاریا دارم که برگاش نرم شدن و چروک افتاده،خاکش شن و ماسه هست و زهکش رو شخصی که کاشت تهش کاه ریخت،آبیاری هفته ای یکباره،مشکل از چی میتونه باشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برگهای قدیمی نرم شدن یا کل برگها؟ موقع ابیاری اب اضافی براحتی از زهکش گلدان خارج میشه؟شرایط نگهداری رو هم بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، اگر گیاه رشد داره میتونید هرس کنید اگر رشدش متوقف شده اوایل بهار میتونید اقدام کنید.

 16. Samane گفته:

  سلام وقتتون‌بخیر من آچوریا دور رنگی دارم ۲هفتس که خریدم شکل گله برگای پایینیش داره به سرعت از بین میره نمیوفته نرم شدن و جمع میشن هر وقت خاکش خشک بشه اب میدم معمولا هر هشت روز یکبار و نورش هم خوبه باید چیکار کنم؟
  و اینکه تو این فصل میشه کاکتوس هارو در تراس نگهداری کرد؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، تنش تغییر محیط نگهداری هست،در جای ثابتی نگهداری کنید وبرگهارو بعد از خشک شدن جداکنید، اگر دمای شبانه روز از ۵ درجه کمتر نباشه میتونید نگهداری کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، گیاهتون کمبود نور داره،زرد وخشک شدن برگهای پایینی تا حدودی طبیعی هست،به محیط پرنوری انتقال بدید وابیاری رو زمانی که خاکش خشک شد انجام بدید. دلیل قرمز یا قهوه ای شدن برگها دمای پایین هست دمارو بین ۱۵_۲۰ درجه ثابت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *