پایه پرسکیا، موقت یا دائم؟

پایه پرسکیا، موقت یا دائم؟
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

پایه پرسکیا، موقت یا دائم؟ از آنجایی که پرسیکا یکی از بهترین و پر رشدترین پایه‌های پیوند برای بذرهای تازه جوانه زده کاکتوس و حتی کاکتوس‌های بزرگ‌تر به صورت پیوند مدادی است و این رشد بسیار زیاد در هیچ پایه‌ای وجود ندارد بر آن شدیم تا یک تحقیق کلی درباره این پایه انجام دهیم تا بفهمیم که آیا این پایه به عنوان پایه دائم استفاده می‌شود یا پایه موقت؟

با جستجو و پرس و جو از تولیدکنندگان و کلکسیونرهای کاکتوس و مشاهده نوع فعالیت و استفاده آنها از پرسیکا به این نتیجه رسیدیم که پرسیکا در ایران به عنوان پایه موقت استفاده می‌شود.

عموماً پیوندهای زده شده بر روی پرسیکا در کمتر از یک سال یا نهایت دو سال (برای پیوندک‌های کم رشد) روی پرسیکا باقی می‌ماند و سپس برای رشد به پایه دیگری منتقل می‌شوند و خیلی کم دیده می‌شود که کسی یک پیوندک را بیش از ۵ سال بر روی پرسیکا نگه دارد و گاها با دیدن یک پیوندک چند ساله بر روی پرسیکا بسیار خوشحال می‌شدیم و صاحب کاکتوس علت نگه داشتن این پیوند را که سؤال می‌کردیم جواب بسیار جالبی نمی‌شنویم اغلب می‌گفتن به علت کمبود پایه نگه داشته شده است یا به علت عدم دقت و حواس پرتی به پشت گوش انداخته شده است و در اولین فرصت‌هایی پایه را تعویض می‌کنیم.

 

چرا هیچ‌کس پرسیکا را برای چند سال به عنوان پایه چند ساله استفاده نمی‌کند؟

مگر پرسیکا بهترین رشد را به پیوندک نمی‌دهد؟

مگر پیوندک پرسیکا بیشترین مقدار تن جوش دهی را ندارد؟

مگر پیوندک پرسیکا زودتر گل نمی‌دهد؟

مگر پیوندک پرسیکا سریع‌تر بالغ نمی‌شود؟

مگر پایه پرسیکا ارزان‌ترین پایه برای پیوند نیست؟

چرا از آن به عنوان یک پایه چند سال استفاده نمی‌شود؟

۱_  باور اشتباه: در میان مردم و گلخانه دارها این باور وجود دارد که هرچه پایه قطورتر و بزرگ‌تر باشد به معنی مقاومت زیاد این پایه است که این موضوع اصلاً ربطی به مقاومت ندارد. پایه همان تیغ مشکی، اکانتو سرئوس و هیلئو سریوس و.. می‌توانند وزن بیشتری را در مقایسه با پایه همانند پایه نقره ای یا تریکوسرئوس تحمل کنند پس در مورد پرسیکا این باور وجود دارد که چون این پایه نازک است پس به سرعت زیر پیوندک خم خواهد شد و نمی‌تواند پیوندک را برای مدت طولانی نگه دارد پس ما هم از این پایه با عنوان پایه دائم نباید استفاده کنیم. البته این موضوع به مقاومت و اندازه پایه دارد.

۲_ رشد ناصحیح پایه: اغلب در گلخانه‌ها پایه‌هایی همچون پایه نقره‌ای و میرتلو و غیره را در مرکز گلخانه که بیشترین نوردهی را دارند قرار می‌دهند برای آنها بهترین خاک را استفاده می‌کنند تا بهترین رشد را انجام دهند و به نحو احسن رشد کند معمولاً پایه پرسیکا را در محیط نیم سایه با خاک ضعیف قرار می‌دهند که این باعث می‌شود که بسیار ضعیف و لاغر بمانند و قطور نشود و در نتیجه پایه مقاومت نداشته باشند این موضوع برای تمام پایه‌ها صدق می‌کنند هر پایه‌ای را که در شرایط عالی قرار بدهیم آن پایه مقاوم‌تر و کیفیت بالاتری خواهد داشت و پیوندک آن به خوبی رشد خواهد کرد اما اگر شرایط نامناسب برای پایه خود ایجاد کنیم مطمئناً در پیوندک هم اثر می‌گذارد و پیوندک ما رشد خوبی نخواهد داشت.

۳_ تجاری نبودن پایه: معمولاً پایه‌های تجاری باید به راحتی قابل حمل و جابجایی باشند و به راحتی آنها را از یک نقطه کشور به نقطه دیگر کشور انتقال داد اما پرسیکا به علت ساختار نازکی که دارد معمولاً در انتقال و جابجایی پیوندک از روی آن جدا می‌شود و خود پایه می‌شکند.

نویسنده: حمید متین
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

مقالات مشابه:

55 دیدگاه برای “پایه پرسکیا، موقت یا دائم؟

 1. محمدرضا گفته:

  سلام یه بذر کاکتوس موجود کرده بودین به اسم ارئوسرئوس نئو کلسیانوس اینو من کاشتم جوانه زده ولی رشدش کمه میتونم روی این پایه پرسککیا پیوندش بزنم؟

 2. Lordaram35 گفته:

  سلام خسته نباشید
  حدود ۲۰ روز پیش تعداد زیادی جوانه ۸ روزه رو روی پرسیکا پیوند زدم که همگی موفقیت آمیز بود با این حال کاپوت مدوسا علیرغم رشد و سرحال بودن تغییر رنگ داده بعضی قسمتهاش آیا طبیعیه؟ و به خاطر نژادشه یا دلیل دیگه ای داره، چون فکر نمی‌کنم بخاطر نور باشه بقیه پیوندک ها همگی سبز هستند، اینم تصویرش:
  http://uupload.ir/files/boi_img_20200626_130737.jpg
  سوال دیگه ای هم که داشتم یکسری دیگه از جوانه ها رو ۶ روز پیش پیوند زدم که باز همگی بنظر موفقیت آمیز بودند اما در محل اتصال پیوندک به پیوند یکی دوتا از اونها گروهی از پرنده های خیلی ریز شروع کردند به تغذیه و ایجاد حفره، چیکار باید بکنم؟ با دیازینون آبیاری کنم؟ راهی هست در کل یا اینکه باید قید اون پیوندک رو بزنم؟

 3. پویا جهانگیرمراد گفته:

  سلام آیا وقتی پیوند میزنیم باید برگ های پرسکیا رو جدا کنیم؟ یا روش بمونن؟ یه سوال دیگه هم که داشتم این بود که پس اگه ۵ ۶ سال بذاریم بمونه روی پرسکیا و با نخ ببندیم تا خم نشه مشکلی ایجاد میکنه؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون، باید رطوبت محیط رو افزایش بدید تا چنین مشکلی بوجود نیاد،بمدت ده روز بعد از پیوند زدن باید گیاه رو کاور کنید.

 4. seied.saeed گفته:

  سلام خداقوت
  میخواستم بدونم این پیوند آستریاس که روی پرسیکا زدم موفقیت آمیز بوده؟!(حدود ۴هفته)
  بعد چرا الان آستریاس های روی خاک رشد بهتری داشتن طی این چهار هفته نسبت به اونی که روی پایه اس(بذر ها ۵ماهه کاشته شدن)
  http://uupload.ir/files/ukkp_edec287f-0b8e-461a-a23c-d039f41623ed.jpeg
  http://uupload.ir/files/zraw_efadd0b4-6c53-4b2e-90e1-4382c8895fd0.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بله گرفته ودر حال رشد هست، جوانه ها نور کافی دریافت کنند رشد ایدالی خواهند داشت. جوانه هایی که روی پرسیکا روییدن رو جدا کنید تا پیوندک رشد بهتری داشته باشه.

 5. lordaram35 گفته:

  سلام خسته نباشید، چه سایز گلدانی برای پرسیکای پیوند زده شده ایده آله؟ و تا چه مدت کفایت میکنه و نیازی به افزایش سایز نیست

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، گلدان معمولا از حجم ریشه ها یک الی دو سایز باید بزرگتر باشه. در پرسیکاها چون بصورت عمودی رشد دارند میتونید از سایز ۸الی ۱۰ نسبت به قطور بودن تنه استفاده کنید. تا زمانی که ریشه ها از زهکش گلدان بیرون نزدن نیازی به تعویض گلدان نیست.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، سم بنومیل قارچ کش هست وبرای پیشگیری از ابتلا به قارچها میتونید استفاده کنید. البته این نوع قارچ کش خیلی وقته منسوخ شده اگر تاریخ تولید وانقضا داره میتونید استفاده کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، بعد از پیوند رطوبت محیط رو تامین میکنید؟لوازمی رو که برای برش استفاده میکنید باید کاملا تیز وضدعفونی شده باشن،بعد از پیوند گیاه رو باید تا ده روز کاور کنید ودر محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید.

 6. Shaahin0059 گفته:

  جسارتا
  برای سقف پلی کربنات تخت استفاده کنم؟ یا دوجداره ؟؟ و با ضخامت چند میل؟؟ و اینکه شفاف باشه یا کدر،؟؟؟

  و همچنین دیواره چه نوع پلی کربناتی استفاده کنم؟تخت یا دو جداره؟ و چند میل؟؟؟ و کدر یا شفاف؟؟؟

  • کارشناس 1 گفته:

   برای سقف میتونید هم از پلی کربنات موجدار ویا چند جداره صاف استفاده کنیدوحتما شفاف باشه که نور به گیاهان برسه، برای دیواره ها از پلی کربنات دوجداره رنگی یا شفاف میتونید استفاده کنید چند میل بودنشون بستگی به خودتون داره هر ضخامتی که میخواهید میتونید انتخاب کنید.

 7. Shaahin0059 گفته:

  سلام
  ببخشید من یه سوال فنی داشتم خدمتتون نمیدونستم کدوم قسمت سوالم رو بپرسم
  اگه این قسمت دارم سوالم رو مطرح میکنم عذر میخوام

  ازونجایی که توی سایتتون به تک تک سوالات پاسخ میدین میخواستم بپرسم که اگه امکانش هست راهنمایی کنید من رو
  من ساکن استان گلستان_شهر گرگان هستم
  زمستون آب و هوای مرطوب و بارونی داره..تابستون هم گرم و خشگ و شرجی هست
  میخوام توی حیاط خونه‌‌مون فضای ۶×۵=۳۰ سی متر مربع رو گلخونه برای کاکتوس بزنم
  میخواستم بدونم که برای قشنگ و تمیز شدن گلخونه که نمای خوبی هم داشته باشه
  میتونم برای سقفش از ایرانیت سایه روشن
  و برای ۲طرف دیواره‌ش شیشه استفاده کنم؟
  ۲طرف دیگه.ش دیوار حیاط هست
  شرایط نور حیاط هم توی زمستون از ساعت ۸_۹ صبح تا ۴_۵ غروب نور مستقیم آفتاب داره
  اگه از شیشه و سایه روشن بخوام استفاده کنم از شید هم باید برای شیشه ها استفاده کنم؟یا هم برای شیشه و هم برای سایه روشن

  ازونجایی که اطلاعات شما هم دقیق و هم بروز هست و نحوه راهنمایی کردن شما همتا نداره
  ممنون میشم راهنمایی کنید??

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون از توجه شما دوست گرامی میتونید بجای ایرانیت از پلی کربنات استفاده کنید برای دیواره ها هم از پلی کربنات بیرنگ شفاف ویا رنگی هم میتونید استفاده کنید که نیازی به شید هم نباشه، از شیشه هم میتونید استفاده کنید، حتما دقت کنید که تهویه مناسب هم کار بگذارید. عمرمفید پلی کربناتها اگر ضربه نخورن وگربه ها روش نپرند شش سال هست.

 8. احمدرضا عربانی مستقیم گفته:

  تو دمای ۳۴ درجه هم میشه پیوند جوانه روی پرسیکا زد؟
  محیط چقدر باید تاریک باشه برای بعد از پیوند؟

  • کارشناس 2 گفته:

   باید بعد از پیوند زدن گیاه رو در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید تا رطوبت از دست نده،میتونید برای حفظ رطوبت گیاه رو کاور کنید.

 9. محمود ابراهیمیان گفته:

  سلام و خسته نباشید
  چند تا پریسکا دارم که خیلی بلند هستن و الان هم به رشد افتادن بنظر شما قلمه کنم؟ هرکدام را به سه تا پایه معمولی تبدیل کنم یا نه همینطور پیوند بزنم؟
  قلمه زدن را توضیح میدید یکم
  بعد از برش بزارم چند روز بمونه پینه ببنده بعد بکارم یا همون موقع بکارم؟
  ممنون از راهنماییتون

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، اگر قدشون از ۲۰ سانت بیشتر هست بله میتونید قلمه بزنید،بله بعد از جدا کردن بگذارید قسمت بریده شده پینه ببنده بعد بکارید تا وقتی که قلمه ها ریشه نزدند نمیتونید پیوند بزنید حتما ریشه دار بشن بعد،روی پرسیکا نمیشه پیوند خواب زد برای همین حتما باید ریشه داربشن، پیوند هم بزنید نخواهد گرفت.

 10. mahdimousavi8300 گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید.ببخشید آیا میشه تنه جوش های کوچک اکانتو سرئوس تتراگونوس(پایه چرمی مینیاتوری)رو روی پرسکیا پیوند زد؟؟؟چطوری پیوند بزنیم که خوب پیوندش بگیره؟؟؟

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، ممنون، معمولا پیوند برای گیاهانی که رشد کندی دارند زده میشه، سرئوسها رشد سریعی دارند ،میتونید روی پرسیکا پیوند بزنید بشرطی که هر دو گیاه (پایه وپیوندک) رشد داشته باشن، روشهای مختلفی در مورد پیوند بر روی پرسیکا روی سایت بصورت مقاله موجود هست پیشنهاد میکنم این مقاله ها رو مطالعه بفرمایید.

 11. Afra گفته:

  سلام
  آیا پیوند جوانه را در کاکتوس پیگما سرئوس میشود انجام داد؟
  یعنی از محل تیغ های زیبای پیگما سرئوس جوانه کاکتوس ایجاد میشود و یا مثل مامیلاریا از فضای بین تیغ ها جوانه بیرون می آید؟
  با تشکر

  • کارشناس 1 گفته:

   سلام، اگر منظورتون این هست که پیگما سرئوس رو بعنوان پایه استفاده کنید بله میشه. معمولا سرئوسها از قسمت ریشه بچه میدن از قسمت اروئل زمانی جوانه میزنند که سرزنی شده باشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *