آموزش نگهداری گل پتوس

آموزش نگهداری گل پتوس

آموزش نگهداری گل پتوس: گل آپارتمانی پتوس یا پوتوس برای رشد و شادابی بهتر به یک سری شرایط نیاز دارد، مانند دما، نور، خاک و آبیاری مناسب انواع پتوس ابلق و سبز با فراهم کردن شرایط زیر به خوبی رشد خواهند داشت.

دما مناسب برای نگهداری گل پتوس:
گل پتوس در دمایی در حدود ۱۵ تا ۳۰ رشد مناسبی خواهد داشت. اگر دما به پایین‌تر از ۸ تا ۱۲ درجه سانتی‌گراد باشد برگ‌ها زرد می‌شود و لکه‌هایی قرمز، نارنجی بر روی آن شکل می‌گیرد. با افزایش دما به آبیاری این گیاه بیشتر توجه نشان دهید و حتی در روزهای گرم و داغ میانه تابستان گیاه را با آب بدون املاح اسپری کنید.

نور مناسب برای پتوس: 
این گیاه طیف وسیعی از نور محیط را تحمل می‌کند. اما در محیطی پر نور رشد بهتری دارد و برگها حالت ابلق خود را به خوبی نشان می‌دهند. البته پر نور بودن محیط به معنی تابش نور مستقیم آفتاب نیست. نور مستقیم آفتاب در زمانی از سال که دمای هوا خنک است مشکلی ایجاد نمی‌کند اما زمانی که دما افزایش می‌یابد وجود چنین مسئله‌ای می‌تواند منجر به سوختن نوک و حاشیه برگ‌ها و یا ظهور نواحی خشکیده و سوخته و کرم-سفید رنگ بر روی پهنه برگ شود. بنابراین در طی فصول گرم سال این گیاه را در مکانی با نور غیرمستقیم آفتاب قرار دهید. با کاهش نور محیط برگ‌ها نیز به رنگ سبز یکدست در می‌آیند. نور شدید نیز موجب رنگ پریدگی برگ‌ها می‌شود.

خاک مناسب برای گل پتوس: 
بستر خاکی غنی و مرطوب برای این گیاه مناسب است و از مخلوط خاک، پیت موس و پرلیت می‌توان استفاده کرد. زیاد شدن فاصله برگ‌ها و ریز ماندن برگ‌های گیاه نشانه کمبود مواد غذایی بستر کاشت است. برای تغذیه مصنوعی این گیاه می‌توان در طی فصل رشد هر دو هفته یک‌بار از کودهای مخصوص گیاهان زینتی استفاده کرد.

نحوه آبیاری گل پتوس: 
پتوس به محیط مرطوب نیاز دارد بنابراین در طی فصل رشد به خوبی این گیاه را آب دهید به عنوان مثال هفته‌ای ۴ تا ۵ مرتبه. البته در فاصله بین دو آبیاری بگذارید تا سطح خاک تا حدودی خشک شود و سپس گیاه را آب دهید. حتی برخی از پرورش دهندگان توصیه می‌کنند سطح خاک کاملاً خشک شود و سپس گیاه آبیاری شود. با سرد شدن هوا تعداد دفعات آبیاری را کاهش دهید و هر هفته یک بار گیاه را آب دهید. اگر گیاه در هوای گرم برای مدت زمانی نسبتاً طولانی تشنگی ببیند برگ‌ها و ساقه آن خم می‌شود و بعد از مدتی خشک میشود. اگر خاک گلدان بسیار خیس و باتلاقی شود در ابتدا ساقه‌ها استحکام خود را از دست خواهند داد. با ادامه این وضعیت گیاه حالتی پژمرده می‌یابد و شاخه‌ها خود را می‌اندازند. همچنین حاشیه برگ‌ها سیاه می‌شود و بر روی آنان نیز لکه‌های قهوه‌ای رنگی شکل می‌گیرد.

آفات و بیماری گل پتوس: 
دو مورد بیماری گیاهان پوتوس ابلق را در خانه‌ها تهدید می‌کند. یکی از آنان پوسیدگی ریشه است و دلیل اصلی آن خیس شدن بیش از اندازه بستر کاشت در حین آبیاری است. مورد دوم بیماری‌های قارچی و باکتریایی است که برگ‌ها و ساقه‌های گیاه را می‌تواند آلوده کند و موجب از دست رفتن برگ‌های این گیاه شود. با تهویه مناسب هوا محل نگهداری و عدم خیس و مرطوب شدن برگ‌ها در طی آبیاری می‌توان تا حد زیادی مانع از شیوع این بیماری‌ها شد. شپشک سپر دار، شپشک آرد آلود و کنه‌های تار عنکبوتی نیز ممکن است پوتوس ابلق را مورد حمله قرار دهند. در اثر فعالیت شپشک برگ‌ها زرد و گیاه ضعیف می‌شود و به دلیل تولید عسلک سطح برگ‌ها چسبناک می‌شوند. کنه تار عنکبوتی نیز موجب ایجاد رنگ زرد در سطح برگ‌ها خواهد شد و سطح زیرین نیز تار عنکبوت ایجاد خواهد شد.

هرس پتوس:
با بلند شدن ساقه‌ها می‌توان نوک آنها را قطع کرد تا رشد ساقه‌های جانبی تحریک شود و گیاه حالت بوته‌ای بیابد.

برای رشد بیشتر در فصل رشد می‌توان از کودهای npk برای کوددهی استفاده کرد. برای خرید کود مخصوص گیاهان آپارتمانی اینجا کلیک کنید.

آموزش نگهداری گل پتوس

نویسنده: باغ سبز
منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

آموزش نگهداری گل پتوس

مقالات مشابه:

80 دیدگاه برای “آموزش نگهداری گل پتوس

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   پاجوش نمیده ولی اگر مقداری از ساقه گیاه داخل خاک باشه از روی ساقه جوانه میزنه ورشد میکنه.

 1. ... گفته:

  سلام آیا پتوس سریع ترین گیاه رونده هست یا گیاه سریع الرشد تری وجود داره و اگر هست اسم اون گیاه چیه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، رشد سریع گیاهان بستگی به شرایط نگهداری داره شرایط نگهداری ایدال باشه رشدشون هم سریع میشه در بین پتوسها پتوس سبز رشدش بیشتر از بقیه پتوسها هست.

 2. فرزاد گفته:

  سلام لطفا در مورد عکسهایی که میفرستم راهنماییم کنید. گلها روی اوپن آشپزخانه نگهداری میکنم و از روشنایی داخل خونه بهشون میرسه بعد از ظهرها هم حدود نیم تا یکساعت از پنجره غربی آفتاب بهشون میزنه.
  ۱_ https://8pic.ir/uploads/۲۰۲۰۱۲۳۱-۱۳۰۹۲۷.jpg
  ۲_ https://8pic.ir/uploads/۲۰۲۰۱۲۳۱-۱۳۰۸۵۶.jpg
  دمای نگهداری ۲۲تا ۲۵ درجه
  در ضمن گلدون یکی از پتوس ها ۴روز پیش و گلدون یکی دیگه ش ۳ماه پیش تعویض شده . و مخلوطی از کوکوپیت و پرلیت و پیت ماس ترکیب خاکش هست و از خاک بسته بندی استفاده کردم.
  در مورد این گیاه هم راهنماییم کنید اسمش نمیدونم .
  https://8pic.ir/uploads/۲۰۲۰۱۲۳۱-۱۳۱۰۰۰.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، عکس اخر برگ بیدی زبرینا Tradescantia albiflora هست،مقداری کمبود نور داره نور کافی داشته باشه رگه های بنفشی روی برگهاس نمایان میشه، در مورد پتوس تعویض خاک باعث بی حال شدن گیاه شده ،رطوبت محیط رو افزایش بدید وگیاه رو در جای ثابتی نگهداری کنید بمرور زمان با خاک جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه،برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید،گیاهان ابلق به نور بیشتری نیاز دارند تا ابلق بمونند نورشون کم باشه قسمتهاس ابلق سبز خواهند شد.

 3. حسن س گفته:

  سلام.خداقوت . میخواستم بدونم کودهای کریستالون ،۴۸ ۱۱ ۶ ،شما مواد داخلی هست یا وارداتی ؟ برای کود دهی به گیاهان ابلق خوبه استفاده بشه ؟

 4. حسن گفته:

  سلام، خدا قوت . دوستان تشکر از راهنماییهای شما .میخواستم بدونم .کودهای تقویتی مجموعه کاکتوس وارداتی هستن یا تولید داخل ؟ مثل ، کود کریستالون. ۴۶ ۱۱ ۶ ، ‘ تضمین عملکرد این نوع کود آیا قابل توضیحات بیشتر هست ؟ .ممنونم از تیم خوبتون

 5. ‌‌‌‌. گفته:

  سلام
  اگر کود سه بیست به گل پتوس ابلق بدی رگه های سفیدش از بین میره
  آیا وقتی اثر کود تمام شد دوباره برگ ها به حالت اولیه بر می گردن؟
  و اینکه آیا کودی هست که به پتوس ابلق بدی و رگه های سفیدش درست بمونه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، با یک بار مشکلی بوجود نمیاد ولی بهتر هست برای گیاهان ابلغ از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند مصرف بشه مثل npk3،۱۱،۳۸ اگر نور کافی دریافت کنه مجدد ابلغ میشه.

 6. ... گفته:

  سلام
  تو سایت گفتید با بلند شدن ساقه میشه هرس کرد که گیاه حالت بوته ای پیدا کنه
  حالت بوته ای یعنی چی و
  اگر از این گیاه قلمه هم بزنی حالت بوته ای پیدا می کنه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، یعنی پر شاخ وبرگ میشه، ولی اگر تک شاخه بزرگ بشه یک شاخه خواهد بود. بله میتونید هرس وقلمه بگیرید.

 7. زینب گفته:

  https://uupload.ir/files/fih2_img_۲۰۲۰۱۱۲۸_۰۸۲۵۳۳.jpg
  https://uupload.ir/files/wt1d_img_۲۰۲۰۱۱۲۸_۰۸۲۵۳۹.jpg
  سلام وقت بخیر،من دوتا گلدون به هم پیچیده پتوس داشتم که خیلی سرحال و شاداب بودن ولی گلدانشون کوچیک شده بود از نظرم..از گلفروشی اومدن تعویض کردن گلدانش رو برامون و هر دوتاش رو به یک گلدون بزرگتر انتقال دادن ولی ۱۴ ساعت نشده برگاش بی حال و پژمرده و آویزون شدن همونطور که میبینید😭فکر میکنم حالش خوب نیست چیکار کنم از بی حالی در بیاد و دوباره شاداب بشه نگرانشم..
  این قسمتم برگای کوچیکی داشت که الان از دیشب به این روز افتاده..
  https://uupload.ir/files/04te_img_۲۰۲۰۱۱۲۸_۰۸۲۶۰۹.jpg
  گیاهم خراب شده یعنی؟از نظر جا هم سر جای قبلیش گذاشتیم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، به گیاه شوک وارد شده بهتر هست خاکش رو با محلول قارچ کش کامل ابیاری کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید یا گیاه رو چند روزی کاور کنید یا کنارش دستگاه مه ساز خنک بگذارید. احتمالش هست که تعدادی از برگهاش زرد بشه که طبیعی هست صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید،گیاه رو تا حد امکان جابجا نکنید بمرور زمان با خاک جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه تمام برگهای خشک شده رو هم جدا کنید.

   • احدپور گفته:

    ممنون از پاسخگویی و سایت خوبتون..
    دستگاه مه ساز نداریم ولی گفتین کاور میشه کرد،
    میشه لطفا روش کاور کردن رو هم بگید؟
    برای تامین رطوبت قبلا با آبپاش رو برگ ها رو اسپری میکردم همین کافی هست؟

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     ممنون از شما،هم میتونید روزانه روی برگها مه پاشی کنید تا رطوبت محیط تامین بشه ویا جزیره زیر گلدانی براش درست کنید ویا بایک کیسه شفاف بزرگ کل گیاه رو دو الی سه روز بپوشونید تا رطوبت محیطتش تامین بشه چند حفره هم روی کیسه تعبیه کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، جواب دادیم، روی یک مقاله دیگه سوال پرسیده بودید حجم پیامها زیاد هست پیامهاتون پایین میمونه،قسمت نظرات رو بررسی کنید جواب سوالتون رو پیدا میکنید.بله پتوس هست،شرایط نگهداری روی مقاله توضیح داده شده مطالعه بفرمایید.

 8. محمد حسن گفته:

  سلام ، خسته نباشید
  گیاه پتوس من کاملا از بین رفت و تنها برگ باقی مانده را یک هفته پیش در آب و مقداری چای دارچین قرار دادم ، قبل از تیره شدن برگ آن یک برگ جدید زد ،لطفا راهنمایی بفرمائید ، چه وقت آنرا در خاک بگذارم ؟ و آیا ریشه میزند ؟ و برای نجات اخرین برگ چه کاری میتوانم انجام دهم ؟ با سپاس
  http://uupload.ir/files/0qy4_img-20200725-wa0014.jpg
  http://uupload.ir/files/5ukq_img-20200725-wa0012.jpg
  http://uupload.ir/files/8lzu_img_20200725_225417.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، متاسفانه ساقه پوسیدگی زیادی داره،میتونید قسمتهای پوسیده شده رو با یک چاقوی تیز وضدعفونی شده کات کنید وداخل خاک سبک یا کوکوپیت بکارید.

 9. سپیده گفته:

  سلام .
  سن گیاه پتوس من حدودا یک ساله هستش و با اینکه کود تقویتی بهش دادم و از پنجره ی جنوبی حدود یک متر فاصله داره اما برگاش پهن نمیشن .رشدش خوبه ولی برگاش کوچیکن و به تازگی روی بعضی از برگاش لکه های زرد رنگ میبینم و همینطور نوک برگها زرد شدن .اگه ممکنه راهنمایی کنید تا بتونم مشکلش رو برطرف کنم .
  سپاس

  http://uupload.ir/files/auff_۲۰۲۰۰۶۰۲_۱۷۴۵۰۲.jpg

  خاکش رو هم ملاحظه بفرمایید
  http://uupload.ir/files/vnm2_۲۰۲۰۰۶۰۲_۱۸۰۱۰۱.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ریشه های گیاه مشکل داره زهکش گلدان روبررسی کنید که گرفته نباشه زیر گلدانی رو خالی از اب وخشک نگهدارید میتونید زیر گلدان چند سنگ بگذارید تا کف گلدان با زیر گلدانی فاصله داشته باشه واز زهکش اکسیژن کافی به ریشه گیاه برسه ،برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید. ابیاری رو هر وقت سطح خاک خشک شد انجام بدید.

 10. s.hashemi.73.73 گفته:

  سلام خسته نباشید
  گیاه پتوسی دارم که یک هفته ی پیش گلدانش رو تعویض کردم
  موقع تعویض گلدان ریشه هایی که نزدیک هم بودن رو از هم جدا کردم و خاک قبل رو که به گیاه چسبیده بود هم دور ریختم
  اما گیاهم سر حال نشده و چند تا از برگ هاش هم زرد شدن و هیچ برگ جدیدی نداده
  میشه راهنمایی کنید که چیکار کنم گیاهم مرده ؟؟
  هیچ افت و حشره ایی هم نداشت

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، تا گیاه با خاک وگلدان جدید ادابته بشه وریشه ها ترمیم بشن زمان میبره عجله نکنید گیاه رو در محیط ثابت وخنک ونیمه سایه نگهداری کنید تقریبا یک ماه زمان میبره تا مجدد شروع به رشد کنه برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، ابیاری زیاد ویا کمبود نور ویا کمبود عناصر موجود درخاک باعث این تغییر رنگ میشه این موارد رو بررسی کنید.

 11. محبوب گفته:

  سلام خسته نباشید
  گیاه پتوس مرمری دارم که بعد یه مدت برگ‌های قدیمی تر وقتی بزرگ شدن کم کم سبز میشن علتش نور یا مدلش اینجوریه؟
  پشت پنجره جنوبی دو ساعتی نور فیلتر شده با تهویه داره هفته ای یکبار آبیاری و غبار پاشی میشه
  http://uupload.ir/files/481p_637a2523-3d84-4fe4-8008-365e15a0f8f4.jpeg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، کمبود نور میتونه باعث این مشکل بشه واستفاده از کودهایی که ازت بیشتری از پتاس دارند برای گیاهان ابلق یا دورنگ بهتر هست از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند استفاده کنید مثل ۳،۱۱،۳۸،کود اهن هم به گیاهان ابلق ندید، کود اهن هم باعث سبز شدن برگهای گیاهان ابلق میشه.این یک برگ احتمالا در قسمت سایه مونده ونور کافی دریافت نکرده که سبز شده هر هفته گلدان گیاه رو نود درجه بچرخونید تا به تمام قسمتهای گیاه نور کافی برسه.

 12. محبوب گفته:

  سلام خسته نباشید
  امکانش هست دو نوع پتوس را توی یک گلدان بکارم مثل مرمری و ابلق ؟
  یا دو جفت مرمری با هم بکارم؟

 13. محبوب گفته:

  سلام خسته نباشید
  این گیاه پتوس مرمری عکس سایز گلدان ‌و خود گیاه فرستادم و همچنین عکس از ته گلدان که یکم از ریشه دیده میشه
  http://uupload.ir/files/dwcg_7cf6f695-19dd-41f2-9093-4ac2cb74c28a.jpeg
  یعنی باید گلدان عوض کنم؟
  دو ماه پیش گلدانشو عوض کردم اینجوری اگه بخواد پیش بره که هر دوماه یکبار باید تعویض گلدان بشه
  http://uupload.ir/files/pkfl_75ec68e8-7a94-462b-8ed2-08166ed55d33.jpeg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، نه فعلا نیازی نیست، میتونید اوایل بهار خاک رو بررسی کنید اگر ریشه ها متراکم بودن میتونید گلدان رو دو الی سه سایز بزرگتر کنید.

 14. خانم هاشمی گفته:

  سلام. ممنون از راهنمایی های بی نظرتون. من یه گلدان پتوس دارم. چند وقت بود دیدم گیاهم رشدش کم شده همش برگاش سوراخ میشدن یا جگجویده میشدن و سیاه میشدن. چند بار زیر گلدان کرم دیدم. بالاخره امشب گلدان مو خالی کردم دیدم به به اون زیر خاک چه خبررررره. انواع کرم‌های مختلف برا خودشون مهمونی گرفتن. اما چیزی که عجیب بود سالم بودن ریشه گیاه بود.
  خاک اهرو کاملا از ریشه جدا کردم ریشه رو با آب ولرم شست و شو دادم. بعد گیاه رو دریک خاکی که از چند روز قبل با اسپری سم کش و حشره کش صدعفونی کرده بودم و داخلش کوکوپیت و پیت موس و پرلیت و کود کامل و کود آهن مخلوط کردم، قرار دادم. و بعد از ۲۰ دقیقه با اسپری برگها و خاک رو یه مقدار مرطوب کردم. ساقه هارو که بلند شده بودن با نخ به سقف آویزون کردم.
  سوالم این بود که الان که فصل زمستانه این تعویض گلدان ایجاد مشکل برای گیاهم نمیکنه؟ تعویض گلدان رو در داخل خونه و بدون هیچ سرما و وزش بادی انجام دادم.
  با تشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، در مواقع ضروری که گیاه در معرض خطر واسیب افتها قرار داره مشکلی پیش نمیاد تا خاک وگلدان تعویض بشه،گیاه رو بمدت یک هفته در محیط ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید ،احتمالش هست که چند تا از برگهاش زرد بشه که جای نگرانی نیست صبر کنید برگها کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ترکیبات مختلفی رو میشه برای گیاه پتوس استفاده کرد،برای مثال خاک باغچه، خاک برگ،وماسه با نسبتهای مساوی ویا از ۲ قسمت شن نرم و بدون خاک ، ۱قسمت پیت ، ۱ قسمت کمپوست یا خاک برگ پوسیده به اضافه مقداری کود پوسیده آلی. ph خاک بین باید بین ۶ تا ۷ باشد. به همین خاطر این گیاه خاک های اسیدی را دوست ندارد.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، مشکلی نیست تنش تغییر محیط نگهداری هست در جای ثابتی نگهداری کنید وخاکش رو مرطوب نگهدارید ولی غرق اب نکنید،برگهایی رو که زرد شدن جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، مقدار عناصر موجود داخل کود چقدر هست؟ اگر ازتش زیاد باشه میتونید فقط به گیاهان اپارتمانی بدید اگر پتاسش بیشتر از ازت باشه برای گیاهان گوشتی وکاکتوسها میتونید استفاده کنید.

 15. حسام گفته:

  اگر پتوس ریشه نداشته باشد میتوانیم در خاک ماسه بنایی بکاریم تا ریشه بدهد ممنون میشم اگه راه نماییم کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله از این کود یا کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند میتونید استفاده کنید،ازت کود زیاد باشه قسمتهای ابلق گیاه سبز میشن،میتونید از ۳،۱۱،۳۸ هم استفاده کنید، اگر گیاهتون رشد داره میتونید کوددهی رو انجام بدید اگر رشدش متوقف شده صبر کنید وبهار کوددهی رو شروع کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   میتونید ساقه ها رو به قطعات ۲۰ سانتی بِبُرید بصورتی که روی هر شاخه یک الی دو گره برگ باشه وداخل اب یا خاک سبک بکارید. داخل اب هم بسیار زیبا وسرحال میشن. میتونید از یک تنگ شیشه ای هم استفاده کنید که جلوه زیبایی هم داشته باشه.

 16. فاطمه گفته:

  سلام پتوس من اولش برگهای بالایی حالت سوختگی یا جمع شدگی به خودش گرفته بودو یه دون دون های سیاه پشت برگهاش داشت که نمیدونم آفت بود چی بود ولی با دستمال نرم ومرطوب تمیزش کردم بعدازچندروز برگهاش به مرور زرد شد وبی حال وگلدونم دوتاشاخه بلندداشت وفقط یکی ازشاخه ها بی حال شده بود من برگهای زرد وجدا کردم وبا آب و صابون برگها و ساقه رو شستشودادم وباز بی حال ترشدن من اون ساقه روازگلدون جدا کردم و حالا اون ساقه بندازم دور یامیتونم قلمه کنم بزارم ریشه بزنه واینکه باید به گلدونم سم یا کود بدم؟؟ممنون که راهنماییم میکنین.
  http://uupload.ir/files/hb59_۲۰۱۹۱۲۰۳_۱۴۴۸۲۷.jpg
  http://uupload.ir/files/hb59_۲۰۱۹۱۲۰۳_۱۴۴۸۲۷.jpg
  http://uupload.ir/files/hb59_۲۰۱۹۱۲۰۳_۱۴۴۸۲۷.jpg
  http://uupload.ir/files/hb59_۲۰۱۹۱۲۰۳_۱۴۴۸۲۷.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، خاک گیاهتون مناسب نیست وریشه های گیاه مشکل داره بهتر هست زهکش گلدان رو بررسی کنید میتونید شاخه سالم رو از خاک دربیارید وریشه های گیاه رو بررسی کنید اگر پوسیدن تا قسمتی که پوسیده کات کنید وساقه رو داخل اب نگهداری کنید تا مجدد ریشه بزنه میتونید داخل خاک سبک وضدعفونی شده هم بکارید. حتما زهکش گلدان رو بررسی کنید تا اب براحتی از زهکش گلدان خارج بشه. برای ابیاری هم از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید.

 17. مهدی گفته:

  سلام
  من یه پتوس ابلق از همکارم گرفتم تو لیوان آب نگه داشته ریشه هاش به آب خو گرفتن الان تو خاک بکارم تنشی وارد نمیشه بهش؟ امکان داره که تو خاک پژمرده بشه باتوجه به عادتش به آب لیوان؟ میشه با ابیاری روزانه محیط مشابه قبل براش فراهم کرد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، میتونید داخل اب هم نگهداری کنید هیچ مشکلی پیش نمیاد ولی اگر داخل خاک میخواهید انتقال بدید باید گلدان زهکش خوبی داشته باشه وغرق اب نکنید باعث پوسیدگی ریشه ها میشه.

   • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

    بله، داخل اب هم رشد بهتری داره،کوددهی ماهی یک بار، به اندازه نصف قاشق چای خوری داخل اب میتونید ترکیب کنید.

 18. نسیم گفته:

  سلام
  اگر موقع ابیاری برگ ها هم خیس بشن گیاه بیحال و زرد میشه ؟؟و اگر اینطور شد باید چیکار کنم ؟هر چقدر هم زمان بین دو ابیاری رو بیشتر میکنم بازم همون حالت بیحالی رو داره

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، احتمالا ریشه های گیاه مشکل داره که گیاه بیحال هست وبرگها زرد میشه،شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 19. منیر شجاعی گفته:

  سلام…با اینکه نور مستقیم نیست و آبیاری وقتی سطح خاک مرطوب نیست و دما مناسب باز هم سر برگ ها حالت سوخته شده دارند..میخواستم لطف کنید راهنمایی کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، شرایط نگهداری به چه نحو بوده؟همه ی قسمتهای گیاه رو از نظر وجود افت یا کرم چک کنید،برای راهنمایی بهتر از گیاه وقسمتهایی که میفرمایید عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 20. من گفته:

  سلام خسته نباشید

  پتوس های من حدود دو هفته است که خاکش عوض شده و به مکانی که در عکس نشان دادم منتقل شده. خاکش شامل : کمپوست خانگی، خاک باغچه، شلتوک برنج، پرلیت، خاک برگ، کمی ماسه دریا، اندازه یک قاشق غذاخوری کود مرغی، یک قاشق غذاخوری چای خشک، یک قاشق چایخوری پودر آفت کش، می باشد. هفته ای یکبار آب می دهم و نمناکی خاک هم حفظ شده. نورش پشت پنجره هست و خوب هست. اما نمی دونم چرا داره زرد میشه یا برگای کوچیک در میاره که اونام زودی زرد میشن و می میرن 🙁 میشه کمکم کنین تا نجاتشون بدم لطفا؟ ضمنا من کمی در آبیاریشون این هفته از قرص ال دی استفاده کردم. البته قبل از این هم زرد و مریض بودند. ضمنان من گاهی از کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ استفاده می کنم در آبیاریشون و اگر قرص ویتامین تاریخ گذشته داشته باشیم در آب حل می کنم و میدم بهشون. همچنین اگر اسپند دود کنم سوخته هاشو می ریزم روی خاکشون. عکس آن پودر آفت کش را هم گذاشتم. ممنون از راهنمایی و پاسختون.

  لینک عکس پتوس هام :

  http://uupload.ir/files/m6eu_img_3773.jpg

  http://uupload.ir/files/9mml_img_3774.jpg

  http://uupload.ir/files/j7yi_img_3775.jpg

  http://uupload.ir/files/4ols_img_3776.jpg

  http://uupload.ir/files/z05h_img_3777.jpg

  http://uupload.ir/files/hc08_img_3778.jpg

  http://uupload.ir/files/skn9_img_3779.jpg

  http://uupload.ir/files/dez7_img_3780.jpg

  http://uupload.ir/files/6nkw_img_3781.jpg

  http://uupload.ir/files/8nvi_imag2460.jpg

  http://uupload.ir/files/8nwd_imag2459.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، تنش تعویض خاک هست مشکلی ندارند فعلا بمدت یک هفته گلدان رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وبرگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید،یک هفته بعد به محیط پرنوری انتقال بدید،فعلا کوددهی رو قطع کنید چون داخل خاک کود مرغی ترکیب کردید،ازهیچ قرصی هم برای تقویت استفاده نکنید فعلا تا یک سال نیازی به کوددهی ندارند.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 21. ali گفته:

  سلام
  من من یه پتوس سبز دارم . خیلی کم رشد می کنه . از کود ورمی کمپوست هم استفاده کردم ولی فایده ای نداشت. اهنم بهش دادام ولی فایده ای نداشت .چیکار کنم؟

 22. farhad گفته:

  سلام من یه پتوس سبز دارم
  از یکی قلمه گرفتم
  برگای جدید که ۲ تا در اورده سبز کمرنگ هستند اما برگای قبلی سبز پر رنگ هستن. عاملش چیه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، برگهای جدید معمولا وقتی سبز میشن رنگشون کمرنگتر از سایر برگهای گیاه میشه بمرور زمان بادریافت نور پررنگتر میشن، اگر بعد از یک هفته رنگشون تیره تر نشد دلیلش کمبود عناصر موجود درخاک هست که باید با کودهای کامل گیاه رو تقویت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *