آموزش تکثیر گل‌های آپارتمانی از طریق برگ

آموزش تکثیر گل‌های آپارتمانی از طریق برگ
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آموزش تکثیر گل‌های آپارتمانی از طریق برگ: یکی از راه‌های آسان بسیاری از گل‌ها تکثیر از برگ می‌باشد. با این روش بسیاری از گل‌های آپارتمانی مانند پتوس برگ انجیری، بگونیا، قاشقی، برگ بیدی، دیفن باخیا، شفلرا، فیتونیا، فیلودندرون، بنفشه آفریقایی و بسیاری از گیاهان دیگر را می‌توان تکثیر کرد. در این مقاله آموزش تکثیر گل‌ها از طریق برگ را بر روی گیاه پتوس توضیح می‌دهیم.

تکثیر گل از برگ

ابتدا گیاه مورد نظر را برای تکثیر از برگ انتخاب می‌کنیم. از گیاهان سالم و در حال رشد که فاقد بیماری و پوسیدگی هستند استفاده کنید تا درصد موفقیت بالا برود. برای جدا کردن قلمه‌های برگ از یک جسم تیز مانند قیچی تمیز استفاده کنید. همچنین چند ظرف آب مانند لیوان برای قرار دادن برگ‌ها در آب آماده کنید.

آموزش تکثیر گل‌های آپارتمانی از طریق برگ
شاخه‌های مناسب را انتخاب کرده و آنها را از گیاه مادری جدا کنید. مانند تصویر بالا

 

آموزش تکثیر گل‌های آپارتمانی از طریق برگتکثیر گل از برگتکثیر گل از برگبرگ‌ها را از ساقه به گونه‌ای جدا می‌کنیم که مقداری از ساقه که همراه گره برگ است بر روی برگ باقی بماند.در غیر این صورت ریشه زایی وجوانه زنی انجام نخواهد شد، ریشه زایی از این گره‌ها انجام می‌شود. در برخی از گیاهان مانند بنفشه آفریقایی بودن گره بر روی برگ ضروری نیست.

تکثیر گل از برگ

برگ‌های آماده شده را در داخل ظرف حاوی آب تمیز قرار می‌دهیم. به طوری که انتهای برگ‌ها به طور کامل در داخل آب قرار بگیرند. ظرف را در مکانی با نور ملایم و دمایی در حدود ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد قرار دهید. هر چند روز یک بار آب ظرف را تعویض کنید و آب تازه در آن بریزید. قلمه‌ها را در محیط بسته و بدون عبور هوا مانند آشپزخانه نگهداری نکنید.

قلمه‌ها خیلی زود ریشه دار خواهند شد. مدت زمان ریشه دار شدن برگ‌ها بستگی به نوع گیاه و شرایط دارد و ممکن است از چند روز تا چند هفته طول بکشد.

تکثیر گل از برگ

حال برگ‌های ریشه دار شده شما آماده انتقال به خاک هستند.

برای کاشت برگ‌های ریشه دار شده از خاک‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد. بهتر است از خاک‌هایی استفاده کنید تا بتواند رطوبت نسبی در خود نگه دارد. مانند خاک پیت ماس و کوکوپیت. همچنین برای حفظ رطوبت می‌توان از مقداری پرلیت نیز استفاده کرد.

گلدان های مناسب تهیه کنید و خاک را داخل آن بریزید و به آرامی برگ‌های ریشه دار شده را در آن بکارید. به دلیل ضعیف بودن ریشه کاشت را به آرامی انجام دهید تا ریشه‌ها آسیب نبینند. حتماً باید خاک را مرطوب نگه دارید.

تکثیر گل از برگ

اکنون شما گلدان جدیدی از یک گیاه دارید که می‌توانید از نگهداری و زیبایی آن لذت ببرید. گلدان جدید را می‌توانید به مکانی با نور بیشتر منتقل نمایید. تجربیات و نظرات خود را برای ما زیر این مقاله بفرستید.

نویسنده: کاظم دروگریان
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع و بدون لینک به سایت میهن کاکتوس ممنوع می‌باشد.

پایان

شاید این مقالات نیز برای شما مفید باشند

کودهای آلی

محصولات پیشنهادی

guest
70 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
Tavangar
Tavangar
۲۲ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۲:۰۰

سلام گل فیکوس جنگلی دارم که برگهاش لکه های قهوه ای حالت سوختگی شده و میریزه، چکار کنم بهتر شه؟؟

کارشناس میهن کاکتوس
۲۲ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۲:۲۵
در پاسخ به  Tavangar

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

FS
FS
۴ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۱:۳۰

سلام یه سوال برای جوانه زنی بذر ریحان داخل گلدان توی خونه،گرما اولویت بیشتری داره یا نور؟یعنی بذر هم تا جوانه زدن به اندازه گیاه ریحان نور میخواد؟ چون میخوام چند روز اول جای گرم تری که نور کمتری داره بزارم تا از دماش مطمئن بشم

کارشناس میهن کاکتوس
۴ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۱:۴۹
در پاسخ به  FS

سلام، تا وقتی بذر ها جوانه نزدن نیازی به نور زیاد نیست ولی بعد از جوانه زنی حتما در محیط پرنوری نگهدارید کنید، گرما اولویت داره، زیاد هم گرم نباید باشه دما بین ۲۰ الی ۲۵ درجه باشه کافی هست.

نرگس
نرگس
۲۳ دی, ۱۳۹۹ ۰۱:۱۲

باسلام و خسته نباشید
برای قلمه زنی پوتوس میگن چون حساس از ابتدای قلمه زنی در گلدونی که میخواین تا مدت ها بمونه استفاده کنین نه گلدون کوچک, تا با انتقال دچار آسیب نشه از طرفیم, میگن در گلدون کوچیک, قلمه گیری, انجام شود تا با وجود فضای کم برای ریشه، انرژی صرف رشد بیشتر برگها شود شما برای, قلمه زنی, پوتوس چه پیشنهادی برای, سایز گلدون, دارید؟ باتشکر.

کارشناس 2
۲۳ دی, ۱۳۹۹ ۲۱:۳۳
در پاسخ به  نرگس

سلام، ممنون، کلا برای انواع قلمه گیاهان که ریشه ندارند بهتر هست از گلدون سایز کوچکتری استفاده بشه چون نیروی گیاه صرف ریشه زایی میشه وتا ریشه کامل نشه شروع به رشد نمیکنه وبرای کاهش صرف انرژی گیاه برای ریشه زایی بهترهست گلدان کوچکتر باشه بعد از شروع به رشد گیاه وخارج شدن ریشه ها از زهکش گلدان میشه گلدان رو بزرگتر کرد.

Parsa
Parsa
۱۹ مهر, ۱۳۹۹ ۱۹:۲۷

سلام خسته نباشید نوشتین دیفن باخیا هم میشه تو آب از طریق برگ تکثیر کرد میشه برام توضیح بدین چجوری؟چون من تمام گیاهایی که با برگ ریشه دار میکنم از دمبرگ جداشون میکنم ولی دیفن باخیا دمبرگ نداره

کارشناس میهن کاکتوس
۱۹ مهر, ۱۳۹۹ ۱۹:۵۸
در پاسخ به  Parsa

سلام، ممنون، باید با ساقه جدا کنید وساقه حتما دو گره داشته باشه برگ بتنهایی جوانه نمیزنه وریشه دار نمیشه.

mahdi.bkh
mahdi.bkh
۱۸ مهر, ۱۳۹۹ ۰۱:۱۸

سلام
لطفا عکس ها را از سایت های دیگر کپی نکنید و روی پای خودتان بایستید