آموزش تکثیر گل‌های آپارتمانی از طریق برگ

آموزش تکثیر گل‌های آپارتمانی از طریق برگ

آموزش تکثیر گل‌های آپارتمانی از طریق برگ: یکی از راه‌های آسان بسیاری از گل‌ها تکثیر از برگ می‌باشد. با این روش بسیاری از گل‌های آپارتمانی مانند پتوس برگ انجیری، بگونیا، قاشقی، برگ بیدی، دیفن باخیا، شفلرا، فیتونیا، فیلودندرون، بنفشه آفریقایی و بسیاری از گیاهان دیگر را می‌توان تکثیر کرد. در این مقاله آموزش تکثیر گل‌ها از طریق برگ را بر روی گیاه پتوس توضیح می‌دهیم.

تکثیر گل از برگ

ابتدا گیاه مورد نظر را برای تکثیر از برگ انتخاب می‌کنیم. از گیاهان سالم و در حال رشد که فاقد بیماری و پوسیدگی هستند استفاده کنید تا درصد موفقیت بالا برود. برای جدا کردن قلمه‌های برگ از یک جسم تیز مانند قیچی تمیز استفاده کنید. همچنین چند ظرف آب مانند لیوان برای قرار دادن برگ‌ها در آب آماده کنید.

آموزش تکثیر گل‌های آپارتمانی از طریق برگ
شاخه‌های مناسب را انتخاب کرده و آنها را از گیاه مادری جدا کنید. مانند تصویر بالا

آموزش تکثیر گل‌های آپارتمانی از طریق برگتکثیر گل از برگتکثیر گل از برگبرگ‌ها را از ساقه به گونه‌ای جدا می‌کنیم که مقداری از ساقه که همراه گره برگ است بر روی برگ باقی بماند. ریشه زایی از این گره‌ها انجام می‌شود. در برخی از گیاهان مانند بنفشه آفریقایی بودن گره بر روی برگ ضروری نیست.

تکثیر گل از برگ

برگ‌های آماده شده را در داخل ظرف حاوی آب تمیز قرار می‌دهیم. به طوری که انتهای برگ‌ها به طور کامل در داخل آب قرار بگیرند. ظرف را در مکانی با نور ملایم و دمای در حدود ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد قرار دهید. هر چند روز یک بار آب ظرف را تعویض کنید و آب تازه در آن بریزید. قلمه‌ها را در محیط بسته و بدون عبور هوا مانند آشپزخانه نگهداری نکنید.
قلمه‌ها خیلی زود ریشه دار خواهند شد. مدت زمان ریشه دار شدن برگ‌ها بستگی به نوع گیاه و شرایط دارد و ممکن است از چند روز تا چند هفته طول بکشد.

تکثیر گل از برگ

حال برگ‌های ریشه دار شده شما آماده انتقال به خاک هستند.

به را کاشت برگ‌های ریشه دار شده از خاک‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد. بهتر است از خاک‌هایی استفاده کنید تا بتواند رطوبت نسبی در خود نگه دارد. مانند خاک پیت ماس و کوکوپیت. همچنین برای حفظ رطوبت می‌توان از مقداری پرلیت نیز استفاده کرد.
گلدان های مناسب تهیه کنید و خاک را داخل آن بریزید و به آرامی برگ‌های ریشه دار شده را در آن بکارید. به دلیل ضعیف بودن ریشه کاشت را به آرامی انجام دهید تا ریشه‌ها آسیب نبینند. حتماً باید خاک را مرطوب نگه دارید.
تکثیر گل از برگ

اکنون شما گلدان جدیدی از یک گیاه دارید که می‌توانید از نگهداری و زیبایی آن لذت ببرید. گلدان جدید را می‌توانید به مکانی با نور بیشتر منتقل نمایید. تجربیات و نظرات خود را برای ما زیر این پست بفرستید.

نویسنده: کاظم دروگریان
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع و بدون لینک به سایت میهن کاکتوس ممنوع می‌باشد.

آموزش تکثیر گل‌های آپارتمانی از طریق برگ

پست‌های مرتبط

Yucca

آموزش تکثیر گیاه یوکا

آموزش تکثیر گیاه یوکا : یوکا گیاه بسیار مقاومی که...

اسیدیته یا PH خاک چیست؟

اسیدیته یا PH خاک چیست؟

اسیدیته یا PH خاک چیست؟ خاک را از لحاظ اسیدیته...

آموزش کاشت هسته انار در گلدان

آموزش کاشت هسته انار در گلدان

آموزش کاشت هسته انار در گلدان: کاشت بذر و پرورش...

نظرات (8)

سلام
من گیاه برگ قاشقی را از طریق برگ در خاک قلمه زدم، پس از حدود یکماه یک برگ را درآوردم و دیدم ریشه زده، اما الان حدود دو ماه میگذرد و هیچ جوانه ای نزده؟ لطفا علت را بفرمائید. گلدان در اتاق روشن اما بدون افتاب و خاک کوکوپیت است.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 29ام, 1398 12:41:

سلام، گیاه رو به محیط پرنوری انتقال بدید ،اگر سه ماه از جوانه زنی میگذره با کودهای کامل تقویت کنید کوکوپیت ارزش غذایی نداره برای همین رشدش متوقف شده.

[پاسخ]

پاسخ

ببخشید یک سوال داشم
پثوس من از ساقه ریشه کرده
باید چه کارش کنم؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 28ام, 1398 13:46:

رطوبت زیاد محیط باعث بوجود امدن ریشه های هوایی در تنه گیاهان میشه، دو کار میتونید انجام بدید یا از قسمتی که ریشه زده قلمه بگیرید وتکثیر کنید،یا داخل گلدان تکیه گاهی با خزه درست کنید وریشه ی هوایی رو به تکیه گاه هدایت کنید میتونید خزه ها رو مرطوب نگهدارید تا ریشه های هوایی از رطوبت خزه ها تغذیه کنند.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام و خسته نباشین سوالی داشتم
اونم اینکه میشه از طریق برگ افوربیا فردوس رو تکثیر و قلمه زد؟؟
برگش ریشه دار میشه و جوونه میده یا نه؟
اگه میشه ممنون میشم توضیح بدین که تکثیرش از طریق برگ به چه صورته؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 2ام, 1398 15:07:

سلام، بله ازطریق برگ هم تکثیر میشه،
تکثیر افوربیا سینادنیوم(فردوس)

این گیاه به روش قلمه برگ و ساقه تکثیر میشود ،از ابتدای بهار تا اواخر تابستان میتوانید از سرشاخه ها قلمه پنج تا هشت سانتی که محتوی سه گره باشد گرفته برگهای انتهایی را حذف و قلمه را در مخلوط پیت موس و پرلایت کشت کنید .

افوربیا فردوس حاوی شیره گیاهی و سمی است که بعد از قلمه گیری خارج میشود قلمه ساقه را نیم ساعت در لیوان حاوی اب ولرم قرار دهید تا شیره کاملا خارج شده و بعد از این تایم در اورده و برای پنج دقیقه در فضای باز قرار دهید بعد پنج دقیقه در خاک مناسب کشت کنید .

اگر منطقه سکونت شما خشک و فاقد رطوبت است میتوانید برای تامین رطوبت گلدان حاوی قلمه را با نایلون شفاف کاور کنید روی نایلون را چند حفره برای عبور هوا تعبیه کنید .

گلدان حاوی قلمه را در مکانی با نور محیطی قرار داده و دمای ۲۰-۲۴ درجه سطح خاک دایم مرطوب باشد تا ریشه زنی زودتر اتفاق بیفتد .

برای قلمه برگ هم برگهای بالغ را از انتهای دمبرگ جدا کرده و در مخلوط مناسب (پیت موس و پرلایت) کشت کنید

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید
قلمه های سانسوریا از برگ رو میشه توی آب ریشه دار کرد؟گندیده نمیشه؟
ممنون

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 8ام, 1398 16:39:

سلام، ممنون، داخل اب هم ریشه دار میشن ولی برگها نباید با اب در تماس باشه، بهترین راه ریشه دارکردن برگهای سانسوریا کاشت داخل ماسه یا لیکا یا پرلیت هست.

[پاسخ]

پاسخ