بهترین زمان برای کود دادن گیاهان کی هست؟

بهترین زمان برای کود دادن گیاهان کی هست؟

بهترین زمان برای کود دادن گیاهان کی هست؟ تصور این مسئله که با دادن کود بیشتر و یا کاهش فواصل کوددهی به رشد گیاه  کمک می‌شود کاملاً اشتباه است. گیاهان ظرفیت محدودی برای استفاده از عناصر غذایی در خاک دارند. بهترین زمان برای کوددهی یک گیاه هنگامی است که گیاه در حال رشد باشد که برای اکثر گیاهان فصل‌های بهار و تابستان است.

حتی گیاهان همیشه سبز که سراسر سال سرسبز هستند و خزان ندارند، در طی فصل‌های پاییز و زمستان نیاز کودی بسیار کمتری دارند زیرا در این فصل‌ها به دلیل مناسب نبودن شرایط نوری محیط و همچنین دمای آن، گیاه رشد و نموی کمتری دارد  و نیازی به مصرف کود ندارد.

علاوه بر این گاهی لازم است  به دلیل تغییر فصل فرمول کود را نیز تغییر دهیم مثلاً در فصل پاییز می‌توان از کودهایی استفاده کرد که میزان پتاسیم آن بیشتر باشد زیرا این کود اگرچه در تولید گل و میوه مؤثر می‌باشد اما اصولاً به قوی‌تر شدن سیستم ریشه و سلامت عمومی گیاه کمک فراوانی می‌کند و گیاه را در گذراندن روزهای سرد زمستان و شرایط محیطی نامناسب در این زمان از سال کمک می‌کند.

البته برخی از گیاهان برگ‌دار و زینتی که همیشه سبز هستند در طی زمستان فعالیت رشد و نموی خود را متوقف نمی‌کنند بلکه با سرعت کمتری آن را انجام می‌دهند. برای کمک به این گیاهان می‌توان در طی پاییز و زمستان برنامه‌های کوددهی را ادامه داد اما توجه کنید که می‌بایست کودها را با غلظت کمتری استفاده کرد و همچنین فواصل کوددهی را نیز افزایش داد مثلاً می‌توان غلظت کود را به نصف و یا حتی یک چهارم کاهش داد و به جای هر ماه یک مرتبه مصرف کود هر دو ماه یک مرتبه کود را استفاده کرد. اینکه تصمیم بگیریم کوددهی را در طی این فصول به چه نحوی انجام دهیم بستگی بسیار زیادی به نوع گیاه دارد اما به هر حال و به شکل نکته‌ای کلی و عمومی به یاد داشته باشیم که برنامه‌های کوددهی در پاییز و زمستان با برنامه‌های کوددهی در بهار و تابستان با یکدیگر متفاوت است.

مسئله‌ای جالب دیگری که به آن برخورد داشته‌ام این است که برخی از پروش دهندگان به علاقه‌مندان نگهداری از گلها و گیاهان خانگی توصیه می‌کنند که اگر شخصی هستید که کاملاً مراقب گیاهان خود می‌باشید به نحوی که هر ماه به شکل منظم و با فاصله زمانی کاملاً مشخص و زمان بندی شده توانایی رسیدگی به گیاه خود و کودهی آن را دارید می‌توانید گیاهان گلدار خود را هر ۳ الی ۴ هفته یکبار  با نصف غلظت توصیه شده از سوی کارخانه سازنده کود تغذیه کنید.

چنین برنامه غذادهی با نام برنامه غذادهی مستمر و مداوم Continuous supply of nutrient خوانده می‌شود که همان‌طور که اشاره کردم برای برخی از گیاهان خانگی بخصوص گیاهان گلداری همانند بنفشه آفریقایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مسئله‌ای که این پرورش دهندگان مطرح می‌کنند این است که اگر ما با توجه به توصیه دستورالعمل کارخانه سازنده کود توجه کرده و با توجه به غلظت توصیه شده از سوی آنان هر ماه به گیاهانمان بخصوص گیاهان گلدار کود دهیم ممکن است منجر به مشکل بیش بود عناصر غذایی و یا زیاده روی در مصرف کود شویم. زیرا گفته می‌شود که محیط گلدان محیطی بسته است و خروج مقادیر اضافه کود از منافذ گلدان همراه با آب اضافی ناشی از آبیاری می‌تواند به سختی و به شکل ناقص انجام شود این مسئله به تدریج می‌تواند مشکل افزایش غلظت باقیمانده محلول کودی را در خاک ایجاد کند. به همین دلیل بهتر است که اگر شما فردی منظم و پایبند به کوددهی ماهانه گیاهانتان هستید، اصولاً کودها را با نصف غلظت توصیه شده از سوی کارخانه‌های سازنده مصرف کنید تا مشکلی برای گیاهان شما پیش نیاید.

برای خرید کود گلها اینجا کلیک کنید.

نویسنده: باغ سبز
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

بهترین زمان برای کود دادن گیاهان کی هست؟

پست‌های مرتبط

کارت زرد جلب کننده حشرات چیست؟

کارت زرد جلب کننده حشرات چیست؟

کارت زرد جلب کننده حشرات چیست؟ کارت‌های رنگی یا تله‌های...

20 نکته برای نگهداری گلها در منزل

۲۰ نکته برای نگهداری گلها در منزل

۲۰ نکته برای نگهداری گلها در منزل : در دنیای...

تاثیر استفاده غیر اصولی سموم کشاورزی بر روی آفت ها

تاثیر استفاده غیر اصولی سموم کشاورزی بر روی آفت ها

تاثیر استفاده غیر اصولی سموم کشاورزی بر روی آفت ها...

نظرات (10)

سلام. کود بیو ۲۰ گلد رو برای خزانه استفاده میکنم.
بنظرتون برای کاکتوس های چندساله هم مناسبه؟
و اینکه چه چیزی به خاک اضافه کنم تا کمی حالت اسیدی به خاک کاکتوس هام بدم؟
متشکرم از پاسخگویی شما

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 19ام, 1398 13:30:

سلام، کود بیوبیست طلایی رو برای همه ی انواع گیاهان میتونید استفاده کنید،پیت ماس وذغال خرد شده خاک رو اسیدی میکنند،میتوید مقداری از این دو مواد داخل خاک کاکتوسها ترکیب کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و سپاس از اصلاعت بی نقص و عالی
آیا زمانی که کود میدیم باید آبیاری رو عقب بندازیم تا خاک کاکتوس خشک شود و برعکس زمانی کود بدیم که خاک خشک شده باشد؟
راحتتر بگم یک وعده کوددهی جای یک وعده آبیاری رو میگیره؟؟
ممنون از راهنمایی شما

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 9ام, 1398 00:15:

سلام، ممنون از شما دوست گرامی، زمان کوددهی باید خاک مقداری رطوبت داشته باشه تا ریشه ها عناصر موجود در کودها رو براحتی جذب کنند، اگر خاک کاملا خشک باشه جذب عناصر توسط ریشه مشکل میشه واحتمال سوختگی ویا عواملی دیگرنظیر زرد یا قهوه ای شدن گیاه رو در بر داشته باشه پس بهتر هست چهار الی پنج روز بعد از ابیاری که خاک مقداری رطوبت داره کوددهی انجام بشه،بعد از کوددهی هر وقت خاک کامل خشک شد ابیاری رو انجام بدید.

[پاسخ]

پاسخ

تشکر

[پاسخ]

پاسخ

میشه دز کود npk20.20.20 رو بگین
هر چند وقت کود بدم؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 16ام, 1398 22:00:

این نوع کود بیشتر برای گیاهان اپارتمانی مصرف میشه، در زمان رشد گیاهان یک ونیم گرم در یک لیتر اب ،ماهی یک بار زمانی که خاک مقداری رطوبت داشته باشه وکامل خشک نباشه.

[پاسخ]

پاسخ

ممنون

[پاسخ]

پاسخ

سلام. میتونم به گیاهام(کالانکوا؛ شمعدانی؛پتوس؛ پپرومیا؛ حسن یوسف؛ برگ بیدی؛ گندمی) کود npk12.12.36 بدم؟ البته بعضی از گیاه ها تو ترکیب خاکشون ورمی هست

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 16ام, 1398 13:21:

سلام، بله میتونید بصورت دوره ای از این کود استفاده کنید این نوع کود بیشتر برای گلدهی گیاهان استفاده میشه، از کود ۲۰، ۲۰،۲۰،هم بهتر هست که استفاده بکنید.

[پاسخ]

پاسخ