بیماری‌های اصلی گل شمعدانی

بیماری‌های اصلی گل شمعدانی
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

بیماری‌های اصلی گل شمعدانی: گل شمعدانی گیاه مقاومی است ولی برخی آفت‌ها و بیماری ها ممکن است این گیاه را مورد حمله قرار دهند و گیاه را مریض کنند برای جلوگیری از بروز بیماری‌ها در گیاه شمعدانی در این مقاله یک سری اقدامات لازم جهت پیشگیری و یا درمان گیاهان آلوده برای شما توضیح داده شده است.

بیماری‌های اصلی گل شمعدانی

۱- شته:
یکی از اصلی‌ترین آفت‌هایی که شته‌ها را درگیر می‌کند حشره شته است. شته‌ها حیوانات ریز و مکنده ای هستند که شیره گیاه را می‌مکند و موجب ضعف و کاهش رشد گیاه شده و ممکن است بیماری‌های ویروسی را نیز به گیاه منتقل کند. در اثر تغذیه شته لکه‌هایی به رنگ زرد و یا سبز کمرنگ بر روی برگها ایجاد می‌شود. برگ‌ها بد شکل شده و گل تشکیل نمی‌شود. برگ ها به دلیل تولید عسلک توسط شته‌ها چسبناک می‌شوند. برای درمان از سموم حشره کش تماسی یا سیستماتیک استفاده کنید.

 

۲- مگس سفید:
مگس سفید یکی از آفت‌های جان سخت است که به سرعت گسترش پیدا می‌کند. فعالیت مگس سفید منجر به زرد شدن کامل برگ‌ها ریزش آنها و ضعف عمومی گیاه می‌شود. برای مطالعه مقاله کامل در مورد مگس سفیدها اینجا کلیک کنید. برای درمان از سموم حشره کش سیستماتیک استفاده شود.

 

۳-کرم غنچه:
وجود کرم غنچه شمعدانی موجب ایجاد سوراخ‌هایی بر روی برگها و غنچه‌های این گیاه و ریزش غنچه می‌شود. در صورتی که جمعیت این کرم‌ها افزایش یابد می‌تواند گیاه را از بین ببرد. برای از بین بردن از سموم تماسی مانند دیازینون می‌توانید استفاده کنید.

 

۵- شپشک آرد آلود:
یکی از بدترین و خطرناک‌ترین آفت‌ها در گل و گیاه شپشک آرد آلود می‌باشد. فعالیت شپشک آرد آلود موجب رشد ضعیف گیاه می‌شود برگ‌های جوان به تدریج زرد می‌شود و سطح برگ بر اثر ترشحات این افت چسبناک می‌شود. برای درمان از سموم سیستماتیک مانند اتیون و کنفیدور می‌توان استفاده کرد. برای مطالعه مقاله کامل بیماری شپشک آرد آلود اینجا کلیک کنید.

 

۶- معدنچی برگ: 
اشاره به لارو حشرات مختلفی دارد که در سطح فوقانی و تحتانی برگ گیاه تونل‌های را حفر می‌کنند و موجب بروز خطوط کم رنگ بر روی پهنه برگ می‌شوند. معمولاً بروز این مسئله خطر جدی برای رشد گیاه به همراه ندارد اما اگر شدید شود ظاهر گیاه را بد شکل و از زیبایی می‌اندازد.

 

۷- لکه برگی قارچی: 
لکه برگی قارچی موجب ایجاد لکه‌هایی برآمده و آبدار در زیر سطح برگ می‌شود که به سرعت تبدیل به نواحی قهوه‌ای رنگ می‌شود. عامل بیماری‌های قارچی می‌باشد. برای درمان از سموم قارچ‌کش می‌توان استفاده کرد.

 

۸- بلایت باکتریایی: 
تقریباً شبیه لکه برگی قارچی است اما نقاط و لکه‌های ایجاد شده تا حدودی کوچک‌تر از نوع قارچی این بیماری است. همچنین گاهی رگبرگ‌ها تیره رنگ و حاشیه برگها پژمرده می‌شوند. تهویه مناسب هوا، عدم خیس شدن برگ‌های گیاه، هوای تازه برای جلوگیری از شیوع یا ابتلا به این بیماری مؤثر است. لکه برگی قارچی را با سموم قارچ کش و لکه برگی باکتریایی را با سموم حاوی مس می‌توان تا حدودی کنترل کرد.

 

۹- سفیدک پودری:
این بیماری لکه‌های سفید روی برگ ایجاد می‌کند. بیماری سفیدک پودری یک نوع بیماری قارچی است که طیف وسیعی از گیاهان را گرفتار می‌سازد این بیماری بیشتر در خیار، بنفشه آفریقایی، درخت انگور یا مو، شمشاد، گل رز و گل محمدی و سایر گیاهان و گل‌های آپارتمانی مشاهده می‌شود. این بیماری توسط قارچ‌های مختلفی ایجاد می‌شود. سفیدک پودری را به دلیل ایجاد قشری سفید رنگ بر روی قسمت‌های مختلف گیاه به خصوص برگها و ساقه‌ها به راحتی می‌توان تشخیص داد برگ‌های قسمت پایین گیاه معمولاً (البته نه همیشه) پیش از برگهای موجود در قسمت بالای گیاه آلوده می‌شوند. با پیشرفت بیماری لکه‌های سفید رنگ بزرگ‌تر شده و انبوهی از هاگ‌ها که عامل انتشار این بیماری هستند تولیدشده و موجب گسترش بیماری می‌شود.

 

۱۰- بیماری قارچی زنگ زدگی:
این بیماری لکه‌های کوچک و زرد رنگ بر سطح رویی برگها و قرمز رنگ در زیر برگها به وجود می‌آید و موجب ریزش برگها می‌شود. بیماری زنگ در شمعدانی زونال ایجاد مشکل می‌کند. تهویه مناسب، عدم خیس شدن برگها حین آبیاری تا حدودی از شدت بیماری می‌کاهد.

 

۱۱- بیماری بوتریتیس:
محیط سرد و مرطوب. دمای پایین موجب شیوع این بیماری می‌شود در اثر آن غنچه‌ها خشک شده و گلها قهوه‌ای و می‌ریزد روی ساقه و برگها نواحی تیره به رنگ قهوه‌ای ایجاد می‌شود.

 

۱۲-پژمردگی جنوبی:
نام بیماری باکتریایی است که در اثر ابتلا به آن اول برگهای مسن زرد می‌شود و نواحی سوخته بر سطح برگ‌ها پدیدار می‌شود آوندها قهوه‌ای شده و ریشه می‌پوسد و گیاه از بین می‌رود بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری ایجاد محیط کشت سالم، استفاده از قلمه سالم و محیا کردن شرایط رشد ایده آل است.

 

۱۳- پوسیدگی ریشه:
فعالیت قارچ پیتوم موجب بروز زخم‌های قهوه‌ای در قسمت پایین ساقه می‌شود این بیماری بیشتر قلمه‌های شمعدانی را مبتلا می‌کند قسمت پایین ساقه آبدار شده می‌پوسد.

 

۱۴- پوسیدگی سیاه ریشه:
موجب ایجاد زخم‌های سیاه رنگ بر روی ساقه در نزدیکی سطح خاک و یا در زیر سطح خاک می‌شود. برگ زرد شده و می‌ریزد در نهایت موجب شل شدن ساقه و افتادگی گیاه می‌شود. ضد عفونی بستر کاشت، قلمه سالم، عدم آبیاری زیاد،حذف قسمت‌های آلوده، به کاهش سرعت این بیماری کمک می‌کند.

 

۱۵- بیماری ویروسی:
موجب بروز رگه‌ها یا لکه‌های زرد رنگ بر روی برگها، پیچش و بدشکلی آنها، کوتاهی قامت گیاه و کم شدن فاصله میان گره‌ها می‌شود علائم این بیماری بیشتر در فصل زمستان به چشم می‌خورد و با گرم شدن هوا منتفی می‌شود. اما خود بیماری با گرمی هوا از بین نمی‌رود.

 

۱۶- بیماری شکست (رنگ) گل شمعدانی:
بیماری دیگری است که این گیاه را تحت تأثیر قرار می‌دهد در طی ان خطوط سفید رنگی در پشت گلبرگ‌ها ایجاد می‌شود و بر روی برگها نیز لکه‌های زرد رنگ که با آن شکل موزاییک مانند می‌دهد و رشد گیاه را کاهش می‌دهد.

 

۱۷- ویروس پژمردگی گوجه فرنگی یا ویروس لکه سوختگی گل حنا:
این بیماری نیز می‌تواند شمعدانی را تحت تأثیر قرار دهد نشانه‌های این بیماری با توجه به فصل سال از نظر دما و گرما و نور و موقعیت رشدی گیاه و شدت آلودگی متغیر و متنوع است این بیماری می‌تواند موجب کوتاهی قامت، بروز لکه‌های حلقوی، زخم‌های آبدار قهوه‌ای ارغوانی بر روی برگ ساقه و دم برگ شود. بیماری‌های ویروسی از طریق حشراتی که از شیره گیاه تغذیه می‌کنند، همانند شته و تریپس منتقل می‌شود. بنابراین برای پیشگیری و از بین بردن حشرات سم‌پاشی شش ماهی یک‌بار گیاه با سموم حشرات در جلوگیری از ابتلا به بیماری کمک شایانی است.با به کارگیری قلمه سالم، کوددهی منظم، آبیاری اصولی، بستر مناسب و ضد عفونی و قرار دادن گیاه در شرایط مطلوب رشد می‌توان تا حدودی جلوی ابتلا یا پیشرفت بیماری را گرفت در صورت شدت بیماری قسمت‌های آلوده را کات کنید.

 

۱۸- آدمتورم:
بیماری آدم در اثر شرایط نامساعد محیطی ایجاد می‌شود و افت یا عامل بیماری‌زا دلیل بروز ان نیست هر وقت دمای خاک نسبت به دمای محیط زیاد باشد و خاک خیس این بیماری بروز می‌کند.زمانی که هوا سرد و اسمان ابری است و خاک خیس و گرم است احتمال بروز این مشکل تشدید می‌شود زیرا آب زیادی از بستر خاک جذب شده است و گیاه آب کمی را از برگها خود از دست داده است در این صورت لکه‌های زرد رنگ بر روی سطح برگ ایجاد می‌شود که تبدیل به نواحی آبدار بر روی سطح زیرین برگ می‌شود در نهایت این نواحی قهوه‌ای رنگ و پوسته می‌شود. تمامی برگها ممکن است زرد شده و از بین برود علائم این بیماری تا حدودی شبیه لکه برگی باکتریایی است. برای جلوگیری از خاکی با زهکش مناسب استفاده کرده و گیاه را بیش از حد آبیاری نکنید آبیاری را در ساعات اولیه صبح انجام بدهید تا در طول روز خاک رطوبت را از دست بدهد.

شمعدانی مبتلا به بیماری باکتریایی سوختگی جنوبی
شمعدانی مبتلا به بیماری باکتریایی سوختگی جنوبی
شمعدانی مبتلا به سفیدک پودری
شمعدانی مبتلا به سفیدک پودری
شمعدانی مبتلا به بیماری لکه برگی
شمعدانی مبتلا به بیماری لکه برگی
شمعدانی مبتلا به بلایت باکتریایی
شمعدانی مبتلا به بلایت باکتریایی
شمعدانی مبتلا به بلایت باکتریایی
شمعدانی مبتلا به بلایت باکتریایی
شمعدانی مبتلا به ادم edema
شمعدانی مبتلا به ادم edema
شمعدانی مبتلا به بیماری زنگ زدگی
شمعدانی مبتلا به بیماری زنگ زدگی
شمعدانی مبتلا به بیماری زنگ زدگی
شمعدانی مبتلا به بیماری زنگ زدگی
شمعدانی مبتلا به بیماری ویروسی
شمعدانی مبتلا به بیماری ویروسی

منبع: میهن کاکتوس
کپی‌برداری بدون ذکر منع ممنوع می‌باشد.

مقالات مشابه:

مشاهده همه مقالات
guest
45 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
رضوان
رضوان
۳۰ فروردین, ۱۴۰۰ ۱۸:۰۰

سلام شمعدونی تازه گرفتم برگاش این شکلی شده امروز دیدم چنتا شمعدونی دیگه هم اینجوری شده خاکش تازه عوض کردم خاکش قارچی بوده؟

image.jpg
کارشناس میهن کاکتوس
۳۰ فروردین, ۱۴۰۰ ۲۱:۵۰
در پاسخ به  رضوان

سلام، این برگها جزو برگهای قدیمی بودند ویا از برگهای میانی وبالایی هم هستند؟ از گیاه عکس واضح هم بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

Moslem
Moslem
۲۷ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۰:۴۷

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناسان محترم میهن کاکتوس. ممنون بابت باسخگویی خوبتون.
دیروز یک گل شمعدانی و بنت قنسول گرفتم امروز متوجه شدم روی برگ بنت قنسول یکی دوتا لکه ی پودری سفید بود،حشراتی هم روی خاک بودند و اینکه شمعدانی چندتا از برگها و گلهاش سوراخ هایی ایجاد شده.
ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.
البته یسوالی دیگه ای که داشتم اینه یک نوع سم دارم که تقریبا یکسال از ترکیب کردنش میگذره میتونم برای هر دو گیاه استفاده کنم یا نه. اصلا این سم قابل استفاده هست
.شرایط نگهداریش هم پشت پنجره ست و نیمه سایه. خاکش هم هنوز مرطوب و آبیاری نکردم.

کارشناس میهن کاکتوس
۲۷ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۲:۰۴
در پاسخ به  Moslem

سلام، ممنون از توجه شما،از گیاهان وبرگها وقسمتهایی که میفرمایید عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،اگر سم رو با اب ترکیب کردید نه دیگه اثری نخواهد داشت بهتر هست دور بریزد.

مراغی
مراغی
۲۳ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۴:۲۲

سلام ببخشید شمعدونی من غنچه میده ولی غنچه هاش زرد میشه و به گل تبدیل نمیشه علتش چیه؟

کارشناس 2
۲۳ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۱:۰۵
در پاسخ به  مراغی

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها وگلها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

‌‌‌‌‌.
‌‌‌‌‌.
۷ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۱:۴۹

سلام یک گل شمعدانی نزدیک ۲ هفته پیش خریدیم از ۳ روز پیش برگاش زرد میشن و بعد هم خشک می شن هفته قبل درست بود ولی این هفته این جوری شده نورش هم داخل راه رو بوده که سایه هست آبیاری هم از اون موقع دو بار آب دادم امروز فکر کردم که از کمبود نور شاید باشه پشت پنجره جنوبی گذاشتم که تازه متوجه شدم از پایین ساقه قهوه ای پر رنگ داره میشه این مشکل بخاطر کمبود نور هست یا پوسیدگی ریشه و اگر پوسیدگی ریشه باشه راه درمانی هست؟

کارشناس 2
۷ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۴:۲۸
در پاسخ به  ‌‌‌‌‌.

سلام، تغییر محیط نگهداری باعث زرد شدن برگهای قدیمی گیاه میشه که طبیعی هست صبر کنید کامل خشک بشند بعد جدا کنید ،گیاه رو برای مدتی جابجا نکنید ودر جای ثابتی نگهداری کنید،بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه،از قسمت ساقه که تغییر رنگ داده عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم واینکه حتما بررسی کنید ببینید اون قسمتی که تغییر رنگ داده نرم هست یا سفت؟

‌‌‌‌‌.
‌‌‌‌‌.
۷ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۵:۳۶
در پاسخ به  کارشناس 2

سلام ساقه رو امتحان کردم سفت بود
comment image
comment image

کارشناس 2
۷ بهمن, ۱۳۹۹ ۲۰:۳۴
در پاسخ به  ‌‌‌‌‌.

سلام، اگر ساقه سفت هست مشکلی نیست دراثر کهولت سن وتماس با خاک مرطوب تغییر رنگ داده.

زهرا
زهرا
۱ بهمن, ۱۳۹۹ ۰۸:۱۳

سلام با تشکر از سایت خوبتون
گل شمعدانی ما از اواخر پاییز که از حیاط به داخل خانه منتقل کردیم تا کمی رشد میکنه برگ و غنچه زرد و قهوه ای میشه و بعد خشک میشن و یک سرس سوراخ روی برگ ها هم بود که امروز کِرم برگ شمعدانی پیدا کردم و برگ های قهوه ای و خشک و کرم جدا کردم حالا چیکار کنم تا گیاه دوباره مثل طبیعی رشد کنه ؟ و علت قهوه ای شدن برگ ها چیه ؟

کارشناس میهن کاکتوس
۱ بهمن, ۱۳۹۹ ۱۹:۰۴
در پاسخ به  زهرا

سلام، تغییر محیط نگهداری هم باعث زرد وتغییر رنگ برگهای گیاهان میشه گیاه رو در جای ثابتی که دما ونور وتهویه ی مناسبی داره نگهداری کنید وجابجا نکنید، بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه.

سارينا
سارينا
۱۲ مهر, ۱۳۹۹ ۰۰:۲۷

بابت مطالب مفیدتون و عکس ها بینهایت ممنون عالی بود
فک میکنم شمعدانی من ادم و سفیدک پودری داره
پشت برگها چندتایی حشره بسیار ریز سفید هم هس
میشه راهنمایی کنین ک چکار کنم برای درمان؟
این گل پشت پنجره جنوبی داخل آپارتمانه و یماه پیش پ از گل بود !!!ایا ممکنه گلهای نزدیکش رو هم خراب کرده باشه؟
متشکرم?

کارشناس 2
۱۲ مهر, ۱۳۹۹ ۱۱:۵۰
در پاسخ به  سارينا

ممنون از توجه شما، از گیاه وبرگها وپشت برگها عکس واضح بفرستید وشرایط نگهداری رو بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم، آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

saynaz
saynaz
۲ مهر, ۱۳۹۹ ۱۲:۵۵

سلام من شمعدانی دارم که روی برگاش سوراخ سوراخ شده و زرد شده چی کار باید بکنم
http://uupload.ir/files/fyab_20200923_124647.jpg

http://uupload.ir/files/d1c2_20200923_124552.jpg

کارشناس 2
۲ مهر, ۱۳۹۹ ۲۲:۴۵
در پاسخ به  saynaz

سلام، همه ی قسمتهای گیاه رو از نظر وجود افت وکرم برگ خوار بررسی کنید، اگر کرم رو پیدا کردید از روی گیاه جدا کنید اگر پیدا نکردید گیاه رو با محلول حشره کش ابیاری وسمپاشی کنید،در مورد زرد شدن برگها زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه وابیاری رو زمانی که سطح خاک خشک شد انجام بدید. تمام برگهای زرد وخشک شده رو از گیاه جدا کنید.

مهسا
مهسا
۱۳ شهریور, ۱۳۹۹ ۲۰:۵۹

سیلام
گلهای شمعدانی من توی بالکن جنوبی هست چندوقته این شکلی شده ورشد هم نداره
بهش کود ۲۰-۲۰-۲۰ هم دادم ابدهی هم با اب بدون کلر هم دما با محیطه
اصلی

ong2_8d45dabb-4bc2-44ef-b619-571efdbb4a39.jpeg
کپی لینک مستقیم:
[URL=http://uupload.ir/][IMG]http://uupload.ir/files/ong2_8d45dabb-4bc2-44ef-b619-571efdbb4a39.jpeg[/IMG][/URL]
[URL=http://uupload.ir/view/ong2_8d45dabb-4bc2-44ef-b619-571efdbb4a39.jpeg][IMG]http://uupload.ir/files/ong2_8d45dabb-4bc2-44ef-b619-571efdbb4a39_thumb.jpeg[/IMG][/URL]

کارشناس 2
۱۳ شهریور, ۱۳۹۹ ۲۲:۳۹
در پاسخ به  مهسا

سلام، لینک مستقیم رو کپی وارسال کنید شرایط نگهداری از گیاه رو هم بفرمایید.

مائده
مائده
۶ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۱:۵۵

سلام روز بخیر من این دو تا گلدون شمعدونیم برگاش سفید شده پیچ خورده شرایط نگهداریشم اینه که هر وقت خاکش خشک شد اب میدم و توی بالکن جنوبی که با توری پوشیده شده نگهشون میدارم
http://uupload.ir/files/s2vq_20200827_110131.jpg
http://uupload.ir/files/8iz_20200827_110137.jpg
http://uupload.ir/files/n37s_20200827_110121.jpg

کارشناس 2
۶ شهریور, ۱۳۹۹ ۲۳:۳۵
در پاسخ به  مائده

سلام، خاکشون فقیر هست وبشدت کمبود عناصر دارند،میتونید هر ۱۵ روز یکبار با کودهای کامل تقویت کنید ماهی یک بار هم شب هنگام کود اهن بدید. برای ابیاری از اب بدون املاح همدمای محیط استفاده کنید.

لیلی
لیلی
۲۰ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۲:۵۰

سلام منو کمک کنید لطفا،چند وقت نبودم گلام همه داغون شدن،مرتب بهشون آب ندادن مثل اینکه،شمعدونیم ،برگاش یه سریا سفید شده یه سریا شونم دارن میریزن و سوختگی دارن،من نمیخوام گلم بمیره??

کارشناس 2
۲۰ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۳:۲۳
در پاسخ به  لیلی

سلام، عکس واضح از گیاهانتون بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

Amini
Amini
۹ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۲:۱۷

سلام شمعدونی من رشدش کمه خاکشم تازه عوض کردم هفته ای دوبار ابش میدم و روزی ۲ساعت افتاب میخوره ولی برگاش از خارج به داخل زرد میشن بعد خشک شده میفتن مشکلش چبه؟

کارشناس میهن کاکتوس
۹ مرداد, ۱۳۹۹ ۲۳:۰۹
در پاسخ به  Amini

سلام، از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

مهدی
مهدی
۷ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۴:۲۷

سلام،خسته نباشید
من شمدونی رونده دارم دچار بیماری ادم شده…
درمانش چی هست؟

کارشناس میهن کاکتوس
۷ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۶:۲۶
در پاسخ به  مهدی

سلام، ممنون، زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه واب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج بشه،ابیاری رو هم کاهش بدید وزمانی که سطح خاک دو بند انگشت خشک شد انجام بدید، تمام برگهایی رو که لکه دارند کات کنید.

Hani
Hani
۸ آذر, ۱۳۹۹ ۱۱:۴۲
در پاسخ به  مهدی

سلام خسته نباشید من شمعدونیم برگاش ریخته داره خشک میشه میتونم دوباره زندش کنم

کارشناس میهن کاکتوس
۸ آذر, ۱۳۹۹ ۱۹:۱۷
در پاسخ به  Hani

سلام، ممنون از ساقه های سالم میتونید قلمه بگیرید.

پوران
پوران
۳۱ تیر, ۱۳۹۹ ۱۵:۲۸

سلام خسته نباشید شمعدانی من برگهاش زرد شدن بعضی برگها سبز خیلی کم رنگ و شکل برگها پیچ خوردن یه حالت جمع شده و کلا گیاهم شل شده پژمردن است راهی داره ؟؟باید بگم من تو حیاط زیر درخت نارنج نگهشون میدارم صبح آفتاب دارن از ظهر به بعد سایه

کارشناس 2
۱ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۷:۲۳
در پاسخ به  پوران

سلام، ممنون، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

دیاکو
دیاکو
۲۳ تیر, ۱۳۹۹ ۱۲:۴۸

سلام ببخشید برگای شمعدونی من زرد میشن یعنی رنگش عوض شده و ساقه سیاه میشه و خیلی کم برگ،میشه درمانش رو بگید

کارشناس میهن کاکتوس
۲۳ تیر, ۱۳۹۹ ۲۰:۴۵
در پاسخ به  دیاکو

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

مهدیه تقی آبادی
مهدیه تقی آبادی
۹ تیر, ۱۳۹۹ ۱۹:۱۵

ممنون کهوقت گذاشتین و راهنمایی کردین ?

مهدیه تقی آبادی
مهدیه تقی آبادی
۶ تیر, ۱۳۹۹ ۰۸:۳۶

سلام ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار گذاشتین درمورد شمعدونی که دچار بیماری ویروسی شده و برگهاش دچار بدفرنی و پیچش شدن چه درمانی وجود داره؟

کارشناس 2
۶ تیر, ۱۳۹۹ ۱۸:۲۳
در پاسخ به  مهدیه تقی آبادی

سلام، متاسفانه بیماری ویروسی درمان نداره میتونید برگهای الوده رو کات کنید.

مهدیه تقی آبادی
مهدیه تقی آبادی
۹ تیر, ۱۳۹۹ ۰۸:۲۲
در پاسخ به  کارشناس 2

خیلی ممنون که جوابمو دادین
دیگه اونقدر برگاشو کات کردم برگی واسش نمونده 🙁
آیا باید از کنار گلای دیگه دورش کنم؟

کارشناس میهن کاکتوس
۹ تیر, ۱۳۹۹ ۱۳:۱۳
در پاسخ به  مهدیه تقی آبادی

ممنون از شما، اگر برگهای جدید هم به همون شکل میشن بهتر هست گیاه رو دور بندازید چون درمان نداره.

روژان
روژان
۱۳ خرداد, ۱۳۹۹ ۲۱:۲۶

سلام من ۱۰روزه یه شمعدونی خریدم گذاشتم تو گلخونه خونمون افتاب بهش نمیخوره تو اینموقع سال هم کولر روشنه اولاش یه روز در میون بهش اب دادم و گذاشته بودمش پشت پنجره. الان برگاش قرمز شدن و همه گلاشم دارن میریزن. الان راهی هست که درست بشه؟

کارشناس 2
۱۳ خرداد, ۱۳۹۹ ۲۳:۰۶
در پاسخ به  روژان

سلام، تغییر محیط نگهداری باعث این مشکل میشه که طبیعی هست، صبر کنید برگها کامل خشک بشه بعد جدا کنید،بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه بهبود پیدا میکنه.

روژان
روژان
۱۵ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۲:۴۳
در پاسخ به  کارشناس 2

سلام مچکرم

فهیمه
فهیمه
۱۰ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۲:۳۴

در تراس جنوبیه، روزی یکی دو ساعت آفتاب اول صبح میخوره و پرنوره. یه روز درمیون تقریبا آبش میدم، وقتی خشک میشه خاکش. یه بار هم کود کامل npk مخلوط در آب بهش دادم.
اخیرا شپشک آردآلود روی بقیه گیاهان دیدم، واسه اینام ترسیدم. توی عکسا واضحه مشکلشون چیه؟ بیماری دارن؟
ممنونم ازتون

کارشناس میهن کاکتوس
۱۰ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۳:۵۹
در پاسخ به  فهیمه

خاک گیاهتون مناسب نیست وسنگین هست،بهتر هست خاکش رو عوض کنید ریشه های گیاه مشکل دارند، میتونید داخل همین خاک مقداری خاک برگ ،کود دامی پوسیده وضدعفونی شده وماسه شسته عدسی ترکیب کنید تا متخلخل وغنی بشه،زرد وخشک شدن برگها هم دلیلش نرسیدن اکسیژن کافی به ریشه های گیاه هست، بعد از تعویض خاک، گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنیدوبمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید. یک هفته بعد به محیط اصلی انتقال بدید.

فهیمه
فهیمه
۱۰ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۷:۰۹

خیلی ممنونم

فهیمه
فهیمه
۷ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۷:۳۹

سلام
خداقوت
لطف می کنین مشکل شمعدونی من و راه حلشو بفرمایید؟ و اینکه بیماریش واگیرداره به بقیه گیاهانم؟

ممنونم
http://uupload.ir/files/5lzr_img_20200527_173633.jpg

http://uupload.ir/files/mgj9_img_20200527_173539.jpg

کارشناس 2
۸ خرداد, ۱۳۹۹ ۰۰:۱۹
در پاسخ به  فهیمه

سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم.