بیماری‌های اصلی گل شمعدانی

بیماری‌های اصلی گل شمعدانی

بیماری‌های اصلی گل شمعدانی: گل شمعدانی گیاه مقاومی است ولی برخی آفت‌ها و بیماری هار ممکن اسن این گاه را مورد حمله قرار دهند و گیاه را مریض کنند برای جلوگیری از بروز بیماری‌ها در گیاه شمعدانی در این مقاله یک سری اقدامات لازم جهت پیشگیری و یا درمان گیاهان آلوده برای شما توضیح داده شده است.

بیماری‌های اصلی گل شمعدانی

۱- شته:
یکی از اصلی‌ترین آفت‌هایی که شته‌ها را درگیر می‌کن حشره شته است. شته‌ها حیوانات ریز و مکنده ای هستند که شیره گیاه را می‌مکد و موجب ضعف و کاهش رشد گیاه شده و ممکن است بیماری‌های ویروسی را نیز به گیاه منتقل کند. در اثر تغذیه شته لکه‌هایی به رنگ زرد و یا سبز کمرنگ بر روی برگها ایجاد می‌شود. برگ‌ها بد شکل شده و گل تشکیل نمی‌شود. برگ ها به دلیل تولید عسلک توسط شته‌ها چسبناک می‌شوند. برای درمان از سموم حشره کش تماسی یا سیستماتیک استفاده کنید.

۲- مگس سفید:
مگس سفید یکی از آفت‌های جان سخت است که به سرعت گسترش پیدا می‌کند. فعالیت مگس سفید منجر به زرد شدن کامل برگ‌ها ریزش آنها و ضعف عمومی گیاه می‌شود. برای مطالعه مقاله کامل در مورد مگس سفیدها اینجا کلیک کنید. برای درمان از سموم حشره کش سیستماتیک استفاده شود.

۳-کرم غنچه:
وجود کرم غنچه شمعدانی موجب ایجاد سوراخ‌هایی بر روی برگها و غنچه‌های این گیاه و ریزش غنچه می‌شود. در صورتی که جمعیت این کرم‌ها افزایش یابد می‌تواند گیاه را از بین ببرد. برای از بین بردن از سموم تماسی مانند دیازینون می‌توانید استفاده کنید.

۵- شپشک آرد آلود:
یکی از بدترین و خطرناک‌ترین آفت‌ها در گل و گیاه شپشک آرد آلود می‌باشد. فعالیت شپشک آرد آلود موجب رشد ضعیف گیاه می‌شود برگ‌های جوان به تدریج زرد می‌شود و سطح برگ بر اثر ترشحات این افت چسبناک می‌شود. برای درمان از سموم سیستماتیک مانند اتیون و کنفیدور می‌توان استفاده کرد. برای مطالعه مقاله کامل بیماری شپشک آرد آلود اینجا کلیک کنید.

۶- معدنچی برگ: 
اشاره به لارو حشرات مختلفی دارد که در سطح فوقانی و تحتانی برگ گیاه تونل‌های را حفر می‌کنند و موجب بروز خطوط کم رنگ بر روی پهن برگ می‌شوند. معمولاً بروز این مسئله خطر جدی برای رشد گیاه به همراه ندارد اما اگر شدید شود ظاهر گیاه را بد شکل و از زیبایی می‌اندازد.

۷- لکه برگی قارچی: 
لکه برگی قارچی موجب ایجاد لکه‌هایی برآمده و آبدار در زیر سطح برگ می‌شود که به سرعت تبدیل به نواحی قهوه‌ای رنگ می‌شود. عامل بیماری‌های قارچی می‌باشد. برای درمان از سموم قارچ‌کش می‌توان استفاده کرد.

۸- بلایت باکتریایی: 
تقریباً شبیه لکه برگی قارچی است اما نقاط و لکه‌های ایجاد شده تا حدودی کوچک‌تر از نوع قارچی این بیماری است. همچنین گاهی رگبرگ‌ها تیره رنگ و حاشیه برگها پژمرده می‌شوند.
تهویه مناسب هوا. عدم خیس شدن برگ‌های گیاه. هوای تازه برای جلوگیری از شیوع یا ابتلا به این بیماری مؤثر است. لکه برگی قارچی را با سموم قارچ کش و لکه برگی باکتریایی را با سموم حاوی مس می‌توان تا حدودی کنترل کرد.

۹- سفیدک پودری:
این بیماری لکه‌های سفید روی برگ ایجاد می‌کند. بیماری سفیدک پودری یک نوع بیماری قارچی است که طیف وسیعی از گیاهان را گرفتار می‌سازد این بیماری بیشتر در خیار بنفشه آفریقایی درخت انگور یا مو شمشاد گل رز و گل محمدی و سایر گیاهان و گل‌های آپارتمانی مشاهده می‌شود. این بیماری توسط قارچ‌های مختلفی ایجاد می‌شود. سفیدک پودری را به دلیل ایجاد قشری سفید رنگ بر روی قسمت‌های مختلف گیاه به خصوص برگها و ساقه‌ها به راحتی می‌توان تشخیص داد برگ‌های قسمت پایین گیاه معمولاً (البته نه همیشه) پیش از برگهای موجود در قسمت بالای گیاه آلوده می‌شوند. با پیشرفت بیماری لکه‌های سفید رنگ بزرگ‌تر شده و انبوهی از هاگ‌ها که عامل انتشار این بیماری هستند تولیدشده و موجب گسترش بیماری می‌شود.

۱۰- بیماری قارچی زنگ زدگی:
این بیماری لکه‌های کوچک و زرد رنگ بر سطح رویی برگها و قرمز رنگ در زیر برگها به وجود می‌آید و موجب ریزش برگها می‌شود. بیماری زنگ در شمعدانی زونال ایجاد مشکل می‌کند. تهویه مناسب. عدم خیس شدن برگها حین آبیاری تا حدودی از شدت بیماری می‌کاهد.

۱۱- بیماری بوتریتیس:
محیط سرد و مرطوب. دمای پایین موجب شیوع این بیماری می‌شود در اثران غنچه‌ها خشک شده و گلها قهوه‌ای و می‌ریزد روی ساقه و برگها نواحی تیره به رنگ قهوه‌ای ایجاد می‌شود.

۱۲-پژمردگی جنوبی:
نام بیماری باکتریایی است که در اثر ابتلا به آن اول برگهای مسن زرد می‌شود و نواحی سوخته بر سطح برگ‌ها پدیدار می‌شود آوندها قهوه‌ای شده و ریشه می‌پوسد و گیاه از بین می‌رود بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری ایجاد محیط کشت سالم. استفاده از قلمه سالم و محیا کردن شرایط رشد ایده آل است.

۱۳- پوسیدگی ریشه:
فعالیت قارچ پیتوم موجب بروز زخم‌های قهوه‌ای در قسمت پایین ساقه می‌شود این بیماری بیشتر قلمه‌های شمعدانی را مبتلا می‌کند قسمت پایین ساقه آبدار شده می‌پوسد.

۱۴- پوسیدگی سیاه ریشه:
موجب ایجاد زخم‌های سیاه رنگ بر روی ساقه در نزدیکی سطح خاک و یا در زیر سطح خاک می‌شود. برگ زرد شده و می‌ریزد در نهایت موجب شل شدن ساقه و افتادگی گیاه می‌شود. ضد عفونی بستر کاشت. به قلمه سالم. عدم آبیاری زیاد. حذف قسمت‌های آلوده به کاهش سرعت این بیماری کمک می‌کند.

۱۵- بیماری ویروسی:
موجب بروز رگه‌ها یا لکه‌های زرد رنگ بر روی برگها. پیچش و بدشکلی آنها. کوتاهی قامت گیاه و کم شدن فاصله میان گره‌ها می‌شود علائم این بیماری بیشتر در فصل زمستان به چشم می‌خورد و با گرم شدن هوا منتفی می‌شود. اما خود بیماری با گرمی هوا از بین نمی‌رود.

۱۶- بیماری شکست (رنگ) گل شمعدانی:
بیماری دیگری است که این گیاه را تحت تأثیر قرار می‌دهد در طیان خطوط سفید رنگی در پشت گلبرگ‌ها ایجاد می‌شود و بر روی برگها نیز لکه‌های زرد رنگ که با آن شکل موزاییک مانند می‌دهد و رشد گیاه را کاهش می‌دهد.

۱۷- ویروس پژمردگی گوجه فرنگی یا ویروس لکه سوختگی گل حنا:
این بیماری نیز می‌تواند شمعدانی را تحت تأثیر قرار دهد نشانه‌های این بیماری با توجه به فصل سال از نظر دما و گرما و نور و موقعیت رشدی گیاه و شدت آلودگی متغیر و متنوع است این بیماری می‌تواند موجب کوتاهی قامت. بروز لکه‌های حلقوی. زخم‌های آبدار قهوه‌ای ارغوانی بر روی برگ ساقه و دم برگ شود بیماری‌های ویروسی از طریق حشراتی که از شیره گیاه تغذیه می‌کنند همانند شته و تریپس منتقل می‌شود بنابراین برای پیشگیری و از بین بردن حشرات سم‌پاشی شش ماهی یک‌بار گیاه با سموم حشرات در جلوگیری از ابتلا به بیماری کمک شایانی است
با به کارگیری قلمه سالم. کوددهی منظم. آبیاری اصولی. بستر مناسب و ضد عفونی و قرار دادن گیاه در شرایط مطلوب رشد می‌توان تا حدودی جلوی ابتلا یا پیشرفت بیماری را گرفت در صورت شدت بیماری قسمت‌های آلوده را کات کنید.

۱۸- آدمتورم:
بیماری آدم در اثر شرایط نامساعد محیطی ایجاد می‌شود و افت یا عامل بیماری‌زا دلیل بروزان نیست هر وقت دمای خاک نسبت به دمای محیط زیاد باشد و خاک خیس این بیماری بروز می‌کند.
زمانی که هوا سرد و اسمان ابری است و خاک خیس و گرم است احتمال بروز این مشکل تشدید می‌شود زیرا آب زیادی از بستر خاک جذب شده است و گیاه آب کمی را از برگها خود از دست داده است در این صورت لکه‌های زرد رنگ بر روی سطح برگ ایجاد می‌شود که تبدیل به نواحی آبدار بر روی سطح زیرین برگ می‌شود در نهایت این نواحی قهوه‌ای رنگ و پوسته می‌شود.
تمامی برگ ممکن است زرد شده و از بین برود علائم این بیماری تا حدودی شبیه لکه برگی باکتریایی است.
برای جلوگیری از خاکی با زهکش مناسب استفاده کرده و گیاه را بیش از حد آبیاری نکنید آبیاری را در ساعات اولیه صبح انجام بدهید تا در طول روز خاک رطوبت را از دست بدهد.

شمعدانی مبتلا به بیماری باکتریایی سوختگی جنوبی
شمعدانی مبتلا به بیماری باکتریایی سوختگی جنوبی
شمعدانی مبتلا به سفیدک پودری
شمعدانی مبتلا به سفیدک پودری
شمعدانی مبتلا به بیماری لکه برگی
شمعدانی مبتلا به بیماری لکه برگی
شمعدانی مبتلا به بلایت باکتریایی
شمعدانی مبتلا به بلایت باکتریایی
شمعدانی مبتلا به بلایت باکتریایی
شمعدانی مبتلا به بلایت باکتریایی
شمعدانی مبتلا به ادم edema
شمعدانی مبتلا به ادم edema
شمعدانی مبتلا به بیماری زنگ زدگی
شمعدانی مبتلا به بیماری زنگ زدگی
شمعدانی مبتلا به بیماری زنگ زدگی
شمعدانی مبتلا به بیماری زنگ زدگی
شمعدانی مبتلا به بیماری ویروسی
شمعدانی مبتلا به بیماری ویروسی

منبع: میهن کاکتوس
کپی‌برداری بدون ذکر منع ممنوع می‌باشد.

بیماری‌های اصلی گل شمعدانی

33 دیدگاه برای “بیماری‌های اصلی گل شمعدانی

 1. سارينا گفته:

  بابت مطالب مفیدتون و عکس ها بینهایت ممنون عالی بود
  فک میکنم شمعدانی من ادم و سفیدک پودری داره
  پشت برگها چندتایی حشره بسیار ریز سفید هم هس
  میشه راهنمایی کنین ک چکار کنم برای درمان؟
  این گل پشت پنجره جنوبی داخل آپارتمانه و یماه پیش پ از گل بود !!!ایا ممکنه گلهای نزدیکش رو هم خراب کرده باشه؟
  متشکرم🙏

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، همه ی قسمتهای گیاه رو از نظر وجود افت وکرم برگ خوار بررسی کنید، اگر کرم رو پیدا کردید از روی گیاه جدا کنید اگر پیدا نکردید گیاه رو با محلول حشره کش ابیاری وسمپاشی کنید،در مورد زرد شدن برگها زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه وابیاری رو زمانی که سطح خاک خشک شد انجام بدید. تمام برگهای زرد وخشک شده رو از گیاه جدا کنید.

 2. مهسا گفته:

  سیلام
  گلهای شمعدانی من توی بالکن جنوبی هست چندوقته این شکلی شده ورشد هم نداره
  بهش کود ۲۰-۲۰-۲۰ هم دادم ابدهی هم با اب بدون کلر هم دما با محیطه
  اصلی

  ong2_8d45dabb-4bc2-44ef-b619-571efdbb4a39.jpeg
  کپی لینک مستقیم:
  [URL=http://uupload.ir/][IMG]http://uupload.ir/files/ong2_8d45dabb-4bc2-44ef-b619-571efdbb4a39.jpeg[/IMG][/URL]
  [URL=http://uupload.ir/view/ong2_8d45dabb-4bc2-44ef-b619-571efdbb4a39.jpeg][IMG]http://uupload.ir/files/ong2_8d45dabb-4bc2-44ef-b619-571efdbb4a39_thumb.jpeg[/IMG][/URL]

 3. مائده گفته:

  سلام روز بخیر من این دو تا گلدون شمعدونیم برگاش سفید شده پیچ خورده شرایط نگهداریشم اینه که هر وقت خاکش خشک شد اب میدم و توی بالکن جنوبی که با توری پوشیده شده نگهشون میدارم
  http://uupload.ir/files/s2vq_20200827_110131.jpg
  http://uupload.ir/files/8iz_20200827_110137.jpg
  http://uupload.ir/files/n37s_20200827_110121.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، خاکشون فقیر هست وبشدت کمبود عناصر دارند،میتونید هر ۱۵ روز یکبار با کودهای کامل تقویت کنید ماهی یک بار هم شب هنگام کود اهن بدید. برای ابیاری از اب بدون املاح همدمای محیط استفاده کنید.

 4. لیلی گفته:

  سلام منو کمک کنید لطفا،چند وقت نبودم گلام همه داغون شدن،مرتب بهشون آب ندادن مثل اینکه،شمعدونیم ،برگاش یه سریا سفید شده یه سریا شونم دارن میریزن و سوختگی دارن،من نمیخوام گلم بمیره🥺🥺

 5. Amini گفته:

  سلام شمعدونی من رشدش کمه خاکشم تازه عوض کردم هفته ای دوبار ابش میدم و روزی ۲ساعت افتاب میخوره ولی برگاش از خارج به داخل زرد میشن بعد خشک شده میفتن مشکلش چبه؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه واب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج بشه،ابیاری رو هم کاهش بدید وزمانی که سطح خاک دو بند انگشت خشک شد انجام بدید، تمام برگهایی رو که لکه دارند کات کنید.

 6. پوران گفته:

  سلام خسته نباشید شمعدانی من برگهاش زرد شدن بعضی برگها سبز خیلی کم رنگ و شکل برگها پیچ خوردن یه حالت جمع شده و کلا گیاهم شل شده پژمردن است راهی داره ؟؟باید بگم من تو حیاط زیر درخت نارنج نگهشون میدارم صبح آفتاب دارن از ظهر به بعد سایه

 7. دیاکو گفته:

  سلام ببخشید برگای شمعدونی من زرد میشن یعنی رنگش عوض شده و ساقه سیاه میشه و خیلی کم برگ،میشه درمانش رو بگید

 8. مهدیه تقی آبادی گفته:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیار گذاشتین درمورد شمعدونی که دچار بیماری ویروسی شده و برگهاش دچار بدفرنی و پیچش شدن چه درمانی وجود داره؟

   • مهدیه تقی آبادی گفته:

    خیلی ممنون که جوابمو دادین
    دیگه اونقدر برگاشو کات کردم برگی واسش نمونده 🙁
    آیا باید از کنار گلای دیگه دورش کنم؟

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     ممنون از شما، اگر برگهای جدید هم به همون شکل میشن بهتر هست گیاه رو دور بندازید چون درمان نداره.

 9. روژان گفته:

  سلام من ۱۰روزه یه شمعدونی خریدم گذاشتم تو گلخونه خونمون افتاب بهش نمیخوره تو اینموقع سال هم کولر روشنه اولاش یه روز در میون بهش اب دادم و گذاشته بودمش پشت پنجره. الان برگاش قرمز شدن و همه گلاشم دارن میریزن. الان راهی هست که درست بشه؟

 10. فهیمه گفته:

  در تراس جنوبیه، روزی یکی دو ساعت آفتاب اول صبح میخوره و پرنوره. یه روز درمیون تقریبا آبش میدم، وقتی خشک میشه خاکش. یه بار هم کود کامل npk مخلوط در آب بهش دادم.
  اخیرا شپشک آردآلود روی بقیه گیاهان دیدم، واسه اینام ترسیدم. توی عکسا واضحه مشکلشون چیه؟ بیماری دارن؟
  ممنونم ازتون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   خاک گیاهتون مناسب نیست وسنگین هست،بهتر هست خاکش رو عوض کنید ریشه های گیاه مشکل دارند، میتونید داخل همین خاک مقداری خاک برگ ،کود دامی پوسیده وضدعفونی شده وماسه شسته عدسی ترکیب کنید تا متخلخل وغنی بشه،زرد وخشک شدن برگها هم دلیلش نرسیدن اکسیژن کافی به ریشه های گیاه هست، بعد از تعویض خاک، گیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنیدوبمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید. یک هفته بعد به محیط اصلی انتقال بدید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *