آموزش پیوند بر روی کاکتوس اپونتیا

آموزش پیوند بر روی کاکتوس اپونتیا: بعضی از کاکتوس‌ها بسیار محبوب هستند، بعضی دیگر خیلی زیبا هستند، بعضی دیگر خیلی گران‌قیمت، بعضی دیگر پر تیغ، بعضی بدون تیغ، بعضی کروی و بعضی ستونی… به هر حال در دنیای کاکتوس‌ها همه جور کاکتوس داریم اما یک نوع کاکتوس که عمراً کسی آن را نشناسد اپونتیا هست. معمولاً اپونتیا در هر گلخانه پیدا می‌شود و چون رشد سریعی هم دارد خیلی سریع بزرگ می‌شود و برای خودش به  درخت  غول پیکری تبدیل می‌شود.

از همه مهم‌تر بهار گل‌های زیبا و بعد از آن میوه‌های ترش مزه خودش را می‌دهد که حسابی حال آدم را خوب می‌کند. از آنجایی که چندین واریته معمولی از اپونتیا در بازار وجود دارد و قیمت  چندانی هم ندارد و همه می‌توانند در گلخانه‌های خود کم و بیش اپونتیا را تهیه کنند به این فکر افتادیم که آیا می‌شود اپونتیا نیز به عنوان پایه پیوند استفاده شود؟

طبق صحبت‌هایی که در مقاله پایه پیوند انجام شد، می‌شود کاکتوس اپونتیا به عنوان پایه پیوند استفاده شود پس برای امتحان روی اپونتیا پیوند انجام دادیم و دیدیم این پایه از آن چیزی که تصور می‌شد خیلی بهتر است و رشد بسیار خوبی به پیوندک می‌دهد حتی از برخی از پایه‌های پر استفاده نیز نظیر تریکوسرئوس بهتر عمل می‌کند پس حتماً پایه خوبی است.

این پایه از آن جایی خوب است که ریشه زیاد و سطح نورگیر بالا که دو عامل اصلی رشد پیوند هستند را دارا است و از طرفی قیمت پایین آن و سازگاری با شرایط جوی مختلف آن را به یکی از گسترده‌ترین کاکتوس‌ها در ایران تبدیل کرده است و یک حسن دیگر نیز دارد و آن قابلیت نگهداری در فضای آزاد است که بسیار می‌تواند برای کسانی که مشکل کمبود فضا مواجه هستند مفید باشد و از دیگر مزایای این پایه قابلیت پیوند چندین پیوندک روی یک راکت آن است که در اکثر پایه‌ها غیر ممکن است.

بر روی پایه اپونتیا می‌توان اکثر واریته های کاکتوس را پیوند داد و تاکنون هیچ گونه ناسازگاری پیوندک ای نداشته است اما واریته های معمولی پیوندی بر روی این کاکتوس کاکتوس‌های همانند تفرو و اپونتیا هستند که بهترین عملکرد را بر روی پایه  پیوند خواهند داشت اما سایر کاکتوس‌ها نیز نتیجه بسیار خوبی بر روی این پایه داشتند.

پیوند روی پایه اپونتیا همانند سایر پیوندها انجام می‌شود فقط ممکن است به خاطر ساختار راکد مانند نتوان پیوندک را با کش بر روی آن نگه داشت که بهترین گزینه استفاده از نوار چسب برای پیوند دادن است. احتمال موفقیت پیوند زدن بر روی اپونتیا به دلیل ساختار آوندی گسترده بیشتر از سایه پایه‌ها می‌باشد.

اشتباه رایج در پیوند اپونتیا:

یکی از اشتباهات رایج در پیوند روی پایه اپونتیا پیوند خواب دادن است نه اینکه پیوند خواب بر روی این پایه صورت نمی‌گیرد اما بهترین عملکرد را هنگامی دارد که شما یک قلمه قطور و بزرگ را ریشه دار کنید و سپس هنگامی که روی رشد افتاد اقدام به پیوند دادن برروی آن کنید زیرا در این حالت پیوندک  شما خیلی سریع شروع به رشد خواهد کرد و از آنجایی که پایه اپونتیا قطور و بزرگ است و سطح نورگیر خوبی دارد پیوندی که شما بسیار عالی رشد خواهد کرد.

معمولاً به علت شکل راکت مانند پایه اپونتیا و تفاوت آن با سایر کاکتوس‌های ستونی تاکنون چندان مورد توجه برای پیوند دادن قرار نگرفته است. پس اگر به دنبال یک پایه سریع رشد هستید و می‌خواهید اندکی تفاوت در سیستم پایه‌های پیوند ایجاد کنید حتماً از پایه پیوند اپونتیا حتی برای یکبار هم که شده استفاده کنید و نتیجه آن را که رشد سریع پیوند به شکل و فرم بسیار زیبای پیوندک است را ببینید.
آموزش پیوند بر روی کاکتوس اپونتیا

نویسنده: حمید متین
منبع میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

آموزش پیوند بر روی کاکتوس اپونتیا

پست‌های مرتبط

آموزش پیوند بر روی پرسکیا

آموزش پیوند بر روی پرسکیا

آموزش پیوند بر روی پرسکیا همراه با عکس نام علمی...

کاکتوس‌های کلکسیونی

کاکتوس‌های کلکسیونی

کاکتوس‌های کلکسیونی: سلام خدمت شما دوستداران کاکتوس‌های زیبا امروز می‌خواهم...

نکات مهم در نگهداری خزانه کاکتوس‌ها

نکات مهم در نگهداری خزانه کاکتوس‌ها

نکات مهم در نگهداری خزانه کاکتوس‌ها : خزانه کاکتوس به...

نظرات (8)

با سلام و خسته نباشید . ببخشید . میشه چند مثال از تناسب ژنتیکی پایه و پیوند نام ببرید ؟؟به غیر از اونایی که قبلاً گفتید ..ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 29ام, 1398 18:30:

سلام، ممنون، در این مورد اطلاع کاملی ندارم ولی پیشنهاد میکنم برای کسب اطلاع بیشتر مقاله زیر رو مطالعه بفرمایید، روی لینک زیر کلیک کنید⬇️⬇️⬇️
https://mihancactus.ir/1397/11/07/%d9%88%db%8c%da%98%da%af%db%8c-%d9%be%d8%a7%db%8c%d9%87-%d9%85%d9%86%d8%a7%d8%b3%d8%a8-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%be%db%8c%d9%88%d9%86%d8%af-%da%a9%d8%a7%da%a9%d8%aa%d9%88%d8%b3/

[پاسخ]

پاسخ

سلام. ..
جوانه های دوماهگی رو میشه روی اپونتیا پیوند زد و اینکه پیوند زدن رو اپونتیا مثل پرسیکا باید انجام داد؟چون نمیشه کش بندازیم گفتم

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ فروردین 18ام, 1398 11:48:

سلام، بله باید به روش پرسیکا پیوند بزنید کلا روی جوانه ها نمیشه کش انداخت.

[پاسخ]

پاسخ

سلام.با عرض خسته نباشید خدمت شما.ببخشید سوالی که درباره این موضوع داشتم این بود که آیا اگه ما پیوند خواب روی اپونتیا بزنیم سرعت رشد پایین میاد . یا اینکه در آینده رشدش کمتر از اپونتیا یی هست که پیوند معمولی زده شده.ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 25ام, 1397 07:01:

سلام، ممنون، هیچ تاثیری در روند رشد پیوندک نداره، بعد از اینکه پایه ریشه دار شد، رشد پیوندک شروع میشه ومثل پیوندهای معمولی رشد خواهد داشت.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و خسته نباشید
پایه پیوند اپونتیا برای گونه آستریاس هم جوابگو هست و نتیجه خوبی داره ؟ ودر مقایسه با پرسیکا کدامیک جواب و رشی بیشتری برای آستریاسها داره ممنون از شما

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اسفند 11ام, 1397 12:31:

سلام بله هیچ مشکلی نداره میتونید پیوند بزنید ولی سرعت رشد پرسکیا بیشتره و برای جوانه های کوچک پرسکیا گزینه بهتری است.

[پاسخ]

پاسخ