ناگفته‌هایی در مورد کاشت آستریاس ها

ناگفته‌هایی در مورد کاشت آستریاس ها

ناگفته‌هایی در مورد کاشت آستریاس ها: معمولاً روش‌های متعددی برای کشت کاکتوس وجود دارد. اما هیچ کجا درباره توازن خاک و تنظیم اسیدیته خاک صحبتی به میان نیامده است. کسانی که تجربه کشت کاکتوس را دارند می‌دانند که پیت ماس (peat moss) یکی از موارد مهم در کشت کاکتوس به شمار می‌آید.

کاکتوس‌ها برای رشد بهتر و با کیفیت نیازمند خاکی اسیدی هستند با PH در حدود ۵ تا ۶٫۵٫ تمام کاکتوس‌ها تمایلی به خاک اسیدی ندارند مانند یکی از مهم‌ترین آنها یعنی آستریاس ها (Asterias). تقریباً هر چیزی که ما برای بستر کشت بذر کاکتوس استفاده می‌کنیم دارای خاصیت اسیدی می‌باشد مانند: پیت ماس (peat moss)، کودهای شیمیایی (Chemical fertilizers)، سموم قارچ‌کش (fungicide) و حتی ذغال (charcoal) که برخی عقیده دارند برای بستر کشت مناسب است.
تمامی این موارد  دارای خاصیت اسیدی هستند و هم خاک را به سمت اسیدی شدن سوق می‌دهند.

پیت ماس با محدوده پی هاش ۵٫۵ الی ۶٫۵ خود مهم‌ترین عامل در اسیدی شدن خاک بشمار می‌آید. برای رشد بهتر و با کیفیت آستریاس ها ما نیازمند آن هستیم که خاک و بستر کشت را متوازن کنیم تا بهترین نتیجه را کسب کنیم.
همیشه برای تمامی علاقه‌مندان کاکتوس در ایران این سؤال به وجود می‌آید که چگونه است در تایلند و ژاپن بذرهای کاکتوس به این سرعت و با این کیفیت رشد می‌کنند. اگر دقت کنید روی بستر کشت دانه‌های سبکی وجود دارد که همان رس منبسط شده ( لیکا) می‌باشد.

رس چند مزیت دارد که ما در اینجا تنها به یک مورد آن اشاره می‌کنیم که آن ایجاد توازن در خاک و بستر میباشد. معمولا خاکهای روشن دارای ذات قلیایی هستند و هرچه خاک تیره تر باشد نشان دهنده اسیدی بودن خاک است.
آستریاس ها برای رشد بهتر نیازمند خاکی هستند که بیشتر به سمت قلیایی کشیده شده باشد، محدوده پی هاش ۷٫۵ الی ۸ نه بیشتر. کاکتوس لفوفورا (lophophora) حتی بیشتر از این مقدار را ترجیح میدهد.

البته این به این معنی نیست که بذر این کاکتوس ها در خاک های اسیدی سبز نمی شوند یا رشد نمی کنند بلکه در شرایط یاد شده رشد بهتر و سریعتری خواند داشت. تجربیات خود را در مورد نحوه کاشت آستریاس ها در زیر این پست برای ما بفرستید.

برای خرید بذر آستریاس ابلق اینجا کلیک کنید.

نویسنده: مهران محمدی
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.

ناگفته‌هایی در مورد کاشت آستریاس ها

پست‌های مرتبط

معرفی کاکتوس آستروفیتوم اورناتوم

معرفی کاکتوس آستروفیتوم اورناتوم

معرفی کاکتوس آستروفیتوم اورناتوم: کاکتوس آستروفیتوم اورناتوم از گونه‌های زیبا...

مشخصات گلخانه مناسب برای کاکتوس

مشخصات گلخانه مناسب برای کاکتوس

مشخصات گلخانه مناسب برای کاکتوس: از آن جایی که خیلی‌ها...

سالاد کاکتوس

طرز تهیه سالاد کاکتوس

طرز تهیه سالاد کاکتوس : سالاد کاکتوس در سراسر مکزیک...

نظرات (2)

سلام !
بنده از اب اکواریوم برای ابیاری کاکتوس‌هام استفاده می‌کنم و ph این اب ۸ هست که با ph سنج گرفتم و دلیل این ph قلیایی وجود کربنات کلسیم توی اب هست که بخاطر وجود شن دریا و صخره‌‌های مرجانی هست ( این اکواریوم اب شور نیست فقط یک اکواریوم اب شیرین با دکور مرجانی هست)
سوال بنده اینه که این اب می‌تونه به قلیایی کردن خاک کمک کنه ؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اسفند 18ام, 1397 13:02:

سلام، مقدارش کم هست نه خاک روقلیایی نمیکنه، ولی بهترین اب برای ابیاری انواع گیاهان هست.

[پاسخ]

پاسخ