آموزش نگهداری از گل پیله‌آ

آموزش نگهداری از گل پیله‌آ

آموزش نگهداری از گل پیله‌آ: گل پیله‌آ با برگ‌های زیبا و رنگارنگ خود می‌تواند زیبایی بخش خانه و گلخانه شما باشد. نگهداری از این گیاه کار آسانی است نام لاتین گل پیله‌آ  Aluminium plant و نام علمی آن Pilea cadierei که به آن گل آلومینیومی هم گفته می‌شود. پیله‌آ در تابستان گل می‌دهد و گل‌های آن سبز کم رنگ یا صورتی کم رنگ است و چندان قابل توجه نیستند.

خاک مناسب گل پیله‌آ:
گل پیله‌آ خاکی با زهکش مناسب احتیاج دارد به عنوان مثال مخلوط یک قسمت پیت ماس و یک قسمت خاک لوم و دو قسمت شن و یا حجم مساوی پیت ماس و شن محیط مناسبی برای کشت آن است. در فصل بهار منافذ زیر گلدان را بررسی کنید اگر ریشه‌ها از این منافذ بیرون آمده بودند گلدان را عوض کنید و گلدان بزرگ‌تری را استفاده کنید. در طی فصل رشد اگر برگ‌ها کوچک و رنگ پریده هستند هر دو هفته یکبار از کودهای محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

نحوه آبیاری گل پیله‌آ: 
در  فصل رشد خاک گیاه را مرطوب نگهدارید و هرگز نگذارید تا خاک گلدان خشک شود. در تابستان ۳-۲ بار در هفته آبیاری کنید. با سرد شدن هوا از میزان آبیاری کم کنید و تقریباً هفته‌ای یک مرتبه در زمستان گیاه را آبیاری کنید به اندازه کم. آبیاری بیش از اندازه موجب ریزش برگ‌ها گیاه و همچنین پوسیدن ساقه خواهد شد.

نور لازم برای گل پیله‌آ: 
مکانی با نور ملایم یا نیم سایه برای گل پیله‌آ مناسب است. نور مستقیم خورشید را تا ۴ ساعت تحمل می‌کند اما در مکانی با شدت نور زیاد محیط طرح‌های روی برگ کم رنگ خواهد شد. همچنین تابش مستقیم نور آفتاب برگهای این گیاه را خواهد سوزاند. بهتر است فقط در ماه‌های زمستان اجازه دهید نور مستقیم آفتاب بر این گیاه بتابد. همچنین اگر نور ناکافی باشد ساقه‌ها بسیار بلند و باریک می‌شوند و فاصله برگها از یکدیگر زیاد می‌شود. در چنین شرایطی گیاه را به مکانی روشن‌تر ببرید اما ساقه‌ها را از نزدیکی سطح خاک قطع نکنید بلکه فقط کافی است که آنان را سرزنی کنید تا رشد جوانه‌های جانبی تحریک شود.

دما مناسب برای نگهداری گل پیله‌آ: 
بهترین دما برای این گیاه در طی روز در حدود ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتی‌گراد و در طی شب ۱۵ الی ۲۰ درجه سانتی‌گراد است. در زمستان دما را تا ۱۵ تحمل می‌کند. در هوای سردتر برگها سیاه خواهند شد. در طی روزهای سرد سال اگر تمامی شاخسار گیاه خود را بی اندازد و حالتی پژمرده داشته باشد نشانه یخ‌زدگی اندام‌های آن است و مرگ گیاه حتمی است. در تابستان اگر دمای محل نگهداری بیش از ۲۳ درجه بود عمل غبار پاشی را هر روز انجام دهید بخصوص اینکه خشکی هوا این گیاه را آزار می‌دهد. اگر دما در زمستان پایین‌تر از ۱۵ درجه شد، آبیاری گیاه را محدود کنید. همچنین اگر در طی زمستان برگهای گیاه با شیشه سرد در ارتباط باشند، سیاه خواهند شد.

آموزش تکثیر گل پیله‌آ: 
ساقه‌های این گیاه در هر مکانی که با خاک تماس داشته باشند ریشه می‌دهند. بنابراین می‌توان آن را توسط قلمه که از نوک ساقه تهیه می‌شود به راحتی تکثیر کرد. زمان قلمه گیری فصل بهار یا تابستان است. از نوک ساقه‌ها قطعاتی به طول ۷.۵ سانتیمتر گرفته می‌شوند. برش را دقیقاً در زیر گره بزنید و قلمه‌ها را در خاکی سبک و مرطوب قرار دهید. قلمه‌ها در طی یک ماه ریشه خواهند داد. تقسیم بوته روش دیگر تکثیر این گیاه است.

هرس گل پیله‌آ: 
این گیاه به هرس خاصی نیاز ندارد اما برای جلوگیری از بلند شدن بیش از اندازه ساقه‌ها می‌توان آنان را سرزنی کرد تا رشد ساقه‌های جانبی تحریک شود. همچنین به مرور زمان برگهای پایین ساقه‌های مسن‌تر خواهد ریخت که البته طبیعی است اما ممکن است ظاهر گیاه را ناخوشایند کند. می‌توان این ساقه‌ها را از گیاه جدا کرد و به عنوان قلمه جهت تکثیر گیاه از آنان استفاده کرد.

آفات و بیماری‌های گل پیله‌آ: 
کنه‌های تار عنکبوتی در آب و هوای گرم و خشک می‌توانند به برگها آسیب بزنند. بنابراین وقتی که هوا بسیار گرم است گیاه را در مکانی سایه قرار دهید. شپشکها از جمله دیگر آفات این گیاه هستند که از شیره گیاه مصرف کرده برگهای گیاه بخصوص برگهای جوان کم رنگ و بدشکل می‌شوند و به دلیل تولید ماده چسبناک عسلک، سطح روی برگها براق و چسبناک خواهد شد. اگر تعداد آفات کم است با تکه پارچه‌ای مرطوب آنان را از روی گیاه بردارید در غیر این صورت از سموم سیستماتیک استفاده کنید. از بیماری‌های این گیاه می‌توان به لکه برگی و همچنین پوسیدگی ساقه اشاره کرد که آبیاری بیش از اندازه و خیس و غرقابی شدن خاک گلدان و هوای سرد و مرطوب از جمله عوامل تشدید کننده این بیماری‌ها هستند. بنابراین و برای جلوگیری از شیوع این بیماری‌ها باید نوع خاک گلدان را طوری انتخاب کرد که زهکش بسیار خوبی داشته باشد. گیاه را نباید زیاد آب داد و تهویه هوا نیز به خوبی صورت گیرد. در این گیاه غبار پاشی در زیر نور مستقیم آفتاب و همچنین استفاده از مواد براق کننده شیمیایی موجب سوختن برگها و ظهور لکه‌های قهوه‌ای بر روی آنان می‌شود.

Pilea involucrata

منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

آموزش نگهداری از گل پیله‌آ

12 دیدگاه برای “آموزش نگهداری از گل پیله‌آ

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید رطوبت محیط رو با جزیره زیر گلدانی تامین کنید، ابیاری بیش از اندازه باعث ریزش برگها وپوسیدن ساقه ها میشه، زمانی که سطح خاک رطوبت از دست داد ابیاری رو انجام بدید وزهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، این گیاه به رطوبت محیطی زیادی نیاز داره کمبود رطوبت محیط باعث سوختن نوک برگها شده، خاکش باید همیشه مرطوب باشه،میتونید از ساقه ها قلمه بگیرید ومجدد ریشه دار کنید،برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید ماهی یک بار هم با کودهای کامل گیاه رو تقویت کنید.

 1. پری گفته:

  سلام با تشکر از شما.توی فصل سرما طبیعی هست که گیاهان داخل آپارتمان هم با وجود اینکه دمای داخل خونه شرایط نرمال داره،رشدشان کم بشه یا متوقف بشه؟یا ممکنه توقف رشد علل دیگری داشته باشه؟گیاهانی مثل بگونیا،پوتوس،سینگونیوم یا الوورا.

 2. بهنام گفته:

  http://uupload.ir/files/mrze_1573651215029994311128649250278.jpg سلام خسته نباشید پیله آ داشتم برگاش تا نصفه خشک و سیاه شد و افتاد تا اینکه قلمه گرفتم ازش و کاشتم وتا اینجا رسوندمش حالا میخاستم شرایط نگهداری و آبیاری رو بپرسم تا وقتی که بزرگ بشه یا فقط همون آب پاشی کافیه با تشکر

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، اگر دمای نگهداری بین ۲۰_۳۰ درجه هست خاک رو مرطوب نگهدارید اگر دما از ۲۰ درجه کمتر هست ابیاری رو کم کنید گیاه رو در قسمت پرنوری نگهداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *