نگهداری گل کروتن و دلیل ریزش برگ‌های آن

نگهداری گل کروتن و دلیل ریزش برگ‌های آن

نگهداری گل کروتن و دلیل ریزش برگ‌های آن: کروتن گل خوش رنگ و زیبایی است که از خانواده افوربیا ها می‌باشد. کروتن بومی مناطق گرمسیری آسیا و مناطق غرب اقیانوس آرام می‌باشد. ارتفاع کروتن در زیستگاهش تا ۳ متر می‌رسد. نام علمی گل کروتن Codiaeum variegatum است.

کروتن دارای برگ‌های ضخیم و چرمی شکل است که طول برگ‌ها بین ۵ تا ۳۰ سانت متغیر است. برگ‌های براق و این گیاه ممکن است بیضی شکل باشد یا مارپیچی و یا دندانه‌ای باشد. برگهای کروتن در رنگهای مختلف صورتی، نارنجی، قرمز، زرد، سبز، سفید و یا ترکیبی از همه اینها مشاهده می‌شود. مانند همه افوربیاها ساقه‌های این گیاه نیز دارای شیره سفیدی است که در اثر برش یا شکستگی ساقه به بیرون هدایت می‌شود.

شکل برگ انواع مدل گل کروتن
شکل برگ انواع مدل گل کروتن

گل کروتن معمولاً در محیط خانه به ندرت گل می‌دهد ولی در محیط بیرون بخصوص در زیستگاه خود گلهای نر سفید و گلهای مادگی زرد رنگی تولید می‌کند. که با گرده افشانی می‌توان از این گیاه بذر تولید کرد. پس نتیجه می‌گیریم کروتن گیاهی است جفت پایه و نر و مادگی در این گیاه جدا می‌باشد.

شکل گل‌های نر در گیاه کروتن
شکل گل‌های نر در گیاه کروتن
شکل گل‌های ماده در گیاه کروتن
شکل گل‌های ماده در گیاه کروتن

گیاه کروتن معمولاً به عنوان گیاهی آپارتمانی شناخته می‌شود ولی می‌توان در محیط بیرون در باغچه یا با گلدان نیز این گیاه را پرورش داد. رنگ برگ‌ها در نور ملایم بهترین رنگ‌ها را خواهد داشت. پس به نور ملایم نیاز دارد و نور آفتاب شدید یا نور کم می‌تواند باعث رشد نامناسب گیاه شود. رنگ برگ‌ها در آفتاب شدید به رنگ خاکستری خشنی تغییر می‌کند.

آبیاری:
به رطوبت نسبی نیاز دارد و در صورتی که خاک کامل خشک شد می‌توانید آن را آبیاری کنید در فصول سرد آبیاری را کاهش دهید. در محیط گرم و مرطوب بهترین رشد را خواهد داشت.

خاک مناسب گل کروتن:
به خاک غنی با زهکشی مناسب احتیاج دارد و می‌توان در فصل رشد با کودهای مخصوص آبیاری کرد تا رشد بهتری داشته باشد. از کودهای npk مانند دوازده، دوازده سی و شش می‌توان استفاده کرد. برای خرید کود مخصوص اینجا کلیک کنید.

دلیل ریزش و زرد شدن برگ گل کروتن:
بهترین دما برای رشد گیاه کروتن در حدود ۱۵ الی ۳۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. در دمای زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد معمولاً برگ‌ها شروع به ریزش می‌کنند. تغییرات ناگهانی دما نیز ممکن است باعث زرد شدن و ریزش برگها شود.
آفت‌هایی مانند مگس سفید و شپشک آردآلود نیز این گیاه را مورد حمله قرار می‌دهند و باعث شل شدن و ریزش برگهای آن می‌شوند. برای مقابله با این بیماری‌ها اینجا کلیک کنید.

گیاه را در خانه در محلی قرار دهید که هوا در آنجا جریان داشته باشد. محیط بسته و بدون جریان هوا مناسب برای نگهداری این گیاه نیست.

گیاه کروتن را می‌توان از طریق ساقه‌های چوبی شده و همچنین از طریق بذر تکثیر کرد. در مقالات بعدی آموزش کامل تکثیر گل کروتن در سایت میهن کاکتوس قرار داده خواهد شد.

بذر گل کروتن
بذر گل کروتن

ترجمه شده در میهن کاکتوس
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

نگهداری گل کروتن و دلیل ریزش برگ‌های آن

پست‌های مرتبط

چگونه ساکولنتهای شادابی داشته باشیم؟

چگونه ساکولنتهای شادابی داشته باشیم؟

چگونه ساکولنتهای شادابی داشته باشیم؟ عموماً شنیده‌اید که برای حفظ...

معرفی و نگهداری پاچیفیتوم کامپکتوم

معرفی و نگهداری پاچیفیتوم کامپکتوم

معرفی و نگهداری پاچیفیتوم کامپکتوم: این ساکولنت در صخره‌های سایه...

توضیحی کوتاه در مورد گل بنجامین

توضیحی کوتاه در مورد گل بنجامین

توضیحی کوتاه در مورد گل بنجامین : بنجامین با نام...

نظرات (8)

سلام مجدد. کروتون من دو هفتس که اومده خونمون. دو ونیممتری پنجره جنوبی گذاشتمشون. هفته ای یک بار اب نیدم و هرروز عبار پاشی میکنم. زیرسونم جزیره درست کردم رطوبت حفظ شه. آب توی جزیره اصلا با زیر گلدون تناس نداره. جریان ملایم هوا هم هست. دمای خونه معمولا ۱۸ ۱۹ درجست. الان دیدم یکیشون برگاش شل شده و بی حاله.
چکار کنم… نمیخوام گلم برگاش بریزه???

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 19ام, 1398 23:06:

سلام، اگر برگ پایینی هست مشکلی نیست کاملا طبیعی هست،برگها بمرور زمان پیر وفرسوده شده از بین میرند بعد از اینکه کامل خشک شد جدا کنید.

[پاسخ]

پاسخ

کروتون‌من‌ برگای پایینش قرمز‌میشنو‌میریزن‌ ماهی یکبار کود‌میدم هر سه‌روز ابیاری‌میکنم‌هرروز غبارپاشی‌ نورشم خوبه‌پشت‌ پنجرست‌ جریان‌هوام‌هست دماام‌دمای‌اتاقه علتش چیه

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 6ام, 1398 14:50:

اگر فقط چند تا از برگهای پایینی وقدیمی این مشکل رو دارند طبیعی هست برگها بمرور زمان پیر وفرسوده شده واز بین میرند.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
کروتن من بیشتر برگها ریخت قبلش دچار مکس سفید شد سم زدم از بین رفت ولی برگ ریزیش زیاد کلا کم برگ شد
میشه به حالت قبلش برگردون؟؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 16ام, 1398 21:58:

سلام، شرایط نگهداری رو هم بفرمایید،تا بهتر راهنماییتون کنیم.

[پاسخ]

پاسخ

سلام یک گل دارم اسمشو بلد نیستم چطور میتونم عکسشو براتون بفرستم!؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ فروردین 29ام, 1398 20:49:

سلام، به اینستاگرام یا تلگرام شرکت میتونید عکس بفرستید.

[پاسخ]

پاسخ