انواع گونه‌های کاکتوس اپونتیا

انواع گونه‌های کاکتوس اپونتیا

انواع گونه‌های کاکتوس اپونتیا: گونه اپونتیا خود از خانواده Opuntioideae می‌باشد این زیر خانواده به ۵ گونه مختلف تقسیم می شود که مجموع جنس‌های آنان بر روی هم در حدود ۱۵ جنس و همچنین ۳۰۰ گونه مختلف از کاکتوس‌ها را تشکیل می‌دهند.

انواع مختلفی از این گونه از نظر شکل اندازه و رنگ گلها وجود دارد. این گونه کاکتوس‌های محبوبی هستند که امروزه در سراسر دنیا پرورش داده می‌شوند. اکثر گونه‌های Opuntioideae در ابتدا دارای برگ‌هایی هستند اما معمولاً با بزرگ شدن و بالغ شدن گیاه، برگ‌ها نیز از بین می‌رود. در اعضای این زیر خانواده، معمولاً ساقه به قطعات مشخص تقسیم شده است و به بیان دیگر بند بند می‌باشد و محل بندها ترد و شکننده است.
گیاهان این زیر خانواده از نظر اندازه بسیار متغیر هستند. به عنوان مثلاً می‌توان به Maihueniopsis اشاره کرد که بسیار کوچک است و در مقابل آن گونه Opuntia نیز در همین زیر خانواده وجود دارد که در حدود ۱۰ متر یا بیشتر رشد می‌کند.

در برخی از کاکتوس‌های این زیر خانواده تیغ‌ها نرم و کوتاه هستند و به آسانی از گیاه جدا می‌شوند به نحوی که اگر دست شما با آنها تماس پیدا کند تعداد زیادی تیغ به دست شما می‌چسبند. همان‌طور که اشاره شد در این زیر خانواده ۵ گونه اصلی وجود دارد که آنها به همراه جنس‌هایی که در زیر مجموعه آنان قرار می‌گیرند عبارت‌اند از:

گونه Austrocylindropuntieae آستروسیلندروپونتیا که دارای دو گونه اصلی آستروسیلندروپونتیا Austrocylindropuntia و کامالوپونتیا Cumulopuntia است.

Austrocylindropuntia مانند تصویر بالا
Cumulopuntia مانند تصویر بالا

گونه سیلیندروپونتیا Cylindropuntieae که به چهار گروه پرسکیوپسیس Cylindropuntia، Grusonia، Pereskiopsis و Quiabentia تقسیم می‌شود.

Pereskiopsis
Pereskiopsis
Grusonia
Grusonia
Cylindropuntia
Cylindropuntia
Quiabentia
Quiabentia

گونه Opuntieae که به پنج گروه Brasiliopuntia، Consolea، Opuntia، Tacinga، Tunilla تقسیم می‌شود.

Tunilla
Tunilla
Tacinga
Tacinga
Opuntia
Opuntia
Opuntia
Consolea
Consolea
Brasiliopuntia
Brasiliopuntia

گونه Pterocacteae که دارای یک گونه یعنی Pterocactus می‌باشد.

Pterocactus
Pterocactus

و گونه Tephrocacteae که به دو گونه اصلی Maihueniopsis و Tephrocactus تقسیم می‌شود.

Maihueniopsis
Maihueniopsis
Tephrocactus
Tephrocactus
Tephrocactus
Tephrocactus
Tephrocactus
Tephrocactus

توجه داشته باشید از هر زیر مجموعه یک عکس به عنوان مثال قرار داده شده است و هر زیر مجموعه می‌تواند انواع مختلفی با اشکال گوناگون داشته باشد.

منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

انواع گونه‌های کاکتوس اپونتیا

پست‌های مرتبط

نگهداری کاکتوس‌ها در فصل بهار

نگهداری کاکتوس‌ها در فصل بهار

نگهداری کاکتوس‌ها در فصل بهار: با شروع فصل بهار طبیعت...

کاکتوس‌های کلکسیونی

کاکتوس‌های کلکسیونی

کاکتوس‌های کلکسیونی: سلام خدمت شما دوستداران کاکتوس‌های زیبا امروز می‌خواهم...

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی بخش سوم

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی (بخش سوم)

پاسخ به سؤالات مهم کاکتوسی بخش سوم : در ادامه...

نظرات (2)

سلام ممنون از مطالب عالیتون
من ی سری کاکتوس و ساکولنت خریداری کردم با سایز گلدون های ۶ و ۸٫ بنظرم ۱ تا ۲ سال از عمرشون میگذره و گلدونهاشون کوچیک شده به نسبت سایز گیاه. حالا هم میخوام گلدوناشونو عوض کنم برای اول خرداد، و هم کود و قارچ کش بهشون بزنم. میخوام بدونم ترتیب استفاده تعویض گلدان و کود و قارچ کش چطوریه؟ قبل از تعویض گلدان کود و قارچ کش رو استفاده کنم یا قبلش؟ و با چه فاصله زمانی؟؟
ی حشره های سیاه بالداری تک و توک روشون دیدم، قارچ کش میتونه از بین ببرشون؟
قارچ کش و کود روی تمام سطح برگها و خاک باید زده بشه یا فقط روی خاک بزنم؟
ی جایی خوندم ۲قرص ال دی تو ۱ لیتر آب حل بشه، و ۱لیتر آب هم بهش اضافه بشه و کاکتوس ها و ساکولنتها رو با این آبیاری کنیم به رشدشون کمک میکنه. از نظر شما درسته؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 12ام, 1398 19:05:

سلام، برای اینکه بدونید گلدان اندازه هست برای گیاه یا نه زهکش گلدان رو بررسی کنید اگر ریشه ها از زهکش گلدان بیرون زده میتونید گلدانها رو یک الی دو سایز بزرگتر کنید ،اگر ریشه ها هنوز از زهکش گلدان معلوم نیست، فعلا نیازی به تعویض گلدان نیست،فاصله زمانی استفاده از کود وسمها یک هفته هست، یک هفته با فاصله میتونید استفاده کنید،برای تعویض گلدان ،گلدانها رو با محلول قارچ کش ابیاری کنید و۲۴ ساعت بعد اقدام به تعویض گلدانها بکنید، کوددهی رو میتونید یک ماه بعد از تعویض گلدان انجام بدید، برای حشرات بهتر هست از سم حشره کش استفاده کنید،اگر تعدادشون زیاد هست قبل از تعویض گلدان وابیاری با محلول قارچ کش، کارت زرد کنار گیاهان نصب کنید وخاک رو با محلول سم حشره کش ابیاری کنیدبعد از اینکه حشرات از بین رفتن، یک هفته بعد با محلول قارچ کش ابیاری رو انجام بدید وبعد از ۲۴ ساعت اقدام به تعویض گلدان کنید،

[پاسخ]

پاسخ