آموزش نگهداری و دلیل زرد شدن برگ گل آنتوریوم

آموزش نگهداری و دلیل زرد شدن برگ گل آنتوریوم
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

آموزش نگهداری و دلیل زرد شدن برگ گل آنتوریوم: نگهداری از گل زیبای آنتوریوم می‌تواند باعث زیبایی محیط اطراف ما بشود. نگهداری از این گیاه کار دشواری نیست و با رعایت نکات گفته شده در این مقاله می‌توانید آن را پرورش و نگهداری کنید. نام علمی گل آنتوریوم Anthurium andraeanum است.

 

دلیل زرد شدن برگ گل آنتوریوم:
یکی از شایع‌ترین مشکلات در نگهداری این گیاه زرد شدن و ریزش برگ‌های آن می‌باشد. از دلایل اصلی این مشکلات می‌توان به وجود آفت‌هایی مانند شته، شپشک ها و تریپس ها اشاره کرد. همچنین آفتاب شدید، کود به میزان بالا و همچنین آبیاری زیاد نیز می‌تواند منجر به زرد شدن و ریزش برگها شود.

 

نحوه آبیاری گل آنتوریوم: 
خاک این گیاه بهتر است همیشه مرطوب بماند البته این به معنی خیس و گل آلود بودن خاک نیست. بلکه خاک همواره باید رطوبت نسبی را داشته باشد. بنابراین زمانی که سطح بالایی خاک شروع به خشک شدن کرد می‌توان گیاه را آبیاری کرد.

 

کمبود آب منجر به سوختگی نوک و حاشیه برگ‌ها و گل‌ها شود. آبیاری بیش از اندازه نیز می‌تواند منجر به زردی برگ‌ها در اثر پوسیدگی ریشه‌ها می شود. از آنجایی که این گیاه به مناطق گرمسیری تعلق دارد بنابراین وجود رطوبت در هوا نیز بسیار مهم است. برای تأمین رطوبت  می‌توان این گیاه را چند باردر روز با آب غبار پاشی کرد. بهتر است برای آبیاری این گیاه از آب‌های بدون املاح و بدون کلر استفاده کنید.

 

نور مناسب گیاه  آنتوریوم:
گل آنتوریوم برای گلدهی به نور ملایم فیلتر شده نیاز دارد نور مستقیم آفتاب می‌تواند موجب سوختگی برگ‌ها و ایجاد ناحیه‌های قهوه‌ای رنگ در برگ و حتی مرگ آن شود. همچنین نور فراوان مانع از گلدهی مناسب این گیاه و کاهش رشد آن خواهد شد. نور کم محیط در طی فصول بهار و تابستان می‌تواند منجر به کاهش رشد و تعداد اندک گل این گیاه شود.
اما توجه داشته باشید که در بهار و تابستان و اوایل پاییز این گیاه را حتماً باید از نور مستقیم آفتاب محافظت کرد. بهترین مکان جایی نزدیک به یک پنجره جنوبی و یا شرقی و یا هر مکان دیگری که پر نور و روشن باشد است. البته گیاه را در مکانی بگذارید که از نور مستقیم آفتاب بخصوص در بعد از ظهر در امان باشد.

 

دما مناسب برای نگهداری گل آنتوریوم: 
دمای مناسب برای رشد آنتوریوم در حدود ۲۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد است.  همچنین هر مقدار که دمای محیط بالاتر باشد باید رطوبت نیز افزایش یابد و آبیاری با فواصل کوتاه‌تری انجام شود. توجه داشته باشید که این گیاه در طی فصل سرد سال ترجیح می‌دهد تا به مدت ۶ هفته در دمای ۱۵ درجه نگهداری شود و در طی این مدت باید آبیاری گیاه را نیز کاهش داد. در طی این مدت گیاه دوران استراحت خود را طی می‌کند و این مسئله به گلدهی بهتر گیاه در سال بعد کمک خواهد کرد.

 

خاک مناسب برای گل آنتوریوم: 
گیاه آنتوریوم به خاکی غنی و عاری از آلودگی نیاز دارد. مثلاً می‌توان از ترکیب یک قسمت پیت ماس با یک قسمت خاک برگ و  یک قسمت پرلیت استفاده کرد. هر ترکیب دیگری که سبک باشد و مواد ارگانیک نیز در خود داشته باشد مناسب است. تعویض گلدان را زمانی انجام دهید که ریشه‌های گیاه از منافذ زیرین گلدان بیرون آمده باشد و یا سطح رویین خاک گلدان به دلیل رشد گیاه و یا آبیاری نشست کرده باشد. در مورد کوددهی می‌توان از کودهایی که اصولاً ملایم هستند مثل فرمول ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کرد. اما توجه داشته باشید که کود را با نصف غلظت توصیه شده استفاده کنید. کوددهی این گیاه با غلظت‌های معمولی که برای سایر گیاهان استفاده می‌شود به ضرر این گیاه است و می‌تواند منجر به زرد شدن برگها بخصوص برگ‌های موجود در قسمت پایین گیاه و همچنین سوختگی نوک برگها می‌شود. این لکه‌های سوخته به تدریج بزرگ‌تر می‌شوند. این شرایط در صورتی که از آب با میزان املاح بالا نیز استفاده کنید پیش خواهد آمد. در هر دو صورت می‌توان به منظور شستشوی خاک و خروج املاح اضافی از آن مدتی با آب مقطر گیاه را آبیاری کرد.

آموزش نگهداری از گل آنتوریومآموزش نگهداری و دلیل زرد شدن برگ گل آنتوریومآموزش نگهداری و دلیل زرد شدن برگ گل آنتوریومآموزش نگهداری و دلیل زرد شدن برگ گل آنتوریوم

نویسنده: محمودی
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

مقالات مشابه:

guest
53 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها
علی
علی
۲۱ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۰:۳۷

سلام وقت بخیر
من ابان ماه ۹۹ یه گل انتوریوم خریدم. دو ماه اول خوب بود و داشت کم کم برگ جدید در میاورد. عکس زیر شکل اولیه اش هست
comment image
اواسط دی ماه صبح زود که از خونه میرفتم بیرون بخاری رو خاموش میکردم و هوا سرد بود. بعدا متوجه شدم برگها بی حال و زرد شدن و رشدش متوقف شده. دو عکس زیر وضعیت الانش هست.
comment image
comment image
به نظرتون خوب میشه؟ چکار میتونم بکنم که بهبود پیدا کنه؟
ممنونم

کارشناس 1
کارشناس 1
۲۱ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۲:۵۶
در پاسخ به  علی

سلام، شرایط نگهداریش ایدال بشه بهبود پیدا میکنه،ابتدا تمام برگهای خشک شده رو جدا کنید ودما ورطوبت محیط رو افزایش بدید بصورتی که دما از ۲۰ درجه کمتر نباشه، برای تامین رطوبت محیط میتونید از جزیره زیر گلدانی استفاده کنید. ابیاری رو زمانی که سطح خاک دو سانت خشک شد انجام بدید بصورتی که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه. برای تقویت وگلدهی مجدد از کودهای کامل ویا کودهایی که فسفر بیشتری از ازت وپتاس دارند استفاده کنید یک گرم دریک لیتر اب، ماهی یک بار در زمان ابیاری گیاه استفاده کنید. میتونید چند روزی گیاه رو کاور کنید تا رطوبت محیطش تامین بشه.

بی نام
بی نام
۸ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۰:۴۶

سلام من گلم از نوک حالت سوختگی پیدا میکنه تا آخر و بعد جمع میشه و کنده میشه اکثر گل های آنتوریومم هم اینجوری شده نورش هم خیلی زیاد نیست کمم نیست میشه لطفا راه نمایی کنید
https://linksharing.samsungcloud.com/rdma4l0quIWQ

کارشناس 1
کارشناس 1
۸ اسفند, ۱۳۹۹ ۲۰:۵۶
در پاسخ به  بی نام

سلام، شرایط نگهداری به چه نحو هست؟برای تمیز کردن برگها از براق کننده استفاده کردید؟ آبیاری با چه نوع ابی انجام میشه؟بتازگی کوددهی یا سمپاشی داشته؟ ترکیب خاکش چی هست؟

بی نام
بی نام
۹ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۲:۲۸
در پاسخ به  کارشناس 1

جلو نور هست واز براق کننده اصلا استفاده نمی کنم فقط ابپاشی روی برگ انجام می دهم وچند یکبار کوددهی انجام می شود

کارشناس 1
کارشناس 1
۹ اسفند, ۱۳۹۹ ۱۴:۳۷
در پاسخ به  بی نام

حتما نور رو فیلتر کنید وزمانی که نور روی گیاه هست بروی برگها اسپری انجام ندید، زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه وهمیشه زیر گلدانی رو خالی ازاب وخشک نگهدارید، کوددهی رو ماهی یک بار انجام بدید وحتما کود رو رقیق کنید. برای ابیاری از اب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید، برگهایی رو که سوختگی دارند بعد از اینکه کامل خشک شدند میتونید جدا کنید ویا قسمتهای خشک شده رو با یک قیچی تیز وضدعفونی شده برش بزنید.

حمید
حمید
۵ آذر, ۱۳۹۹ ۲۳:۱۶

سلام من یه هفته پیش آنتاریوم خریدم اما از دو روز بعد شروع به زرد شدن برگها کرد و الان خم یکی از گلها داره زرد میشه
طی این یک هفنه دو تا برگش زرد شده شرایط نگهداریم:
چون موقع خرید خاکش مرطوب بود بهش تا الان آب ندادم و فعلا عمق خاک کمی مرطوبه،، روی سطح خاکش همون روز اول مقداری ورمی یک لایه نازک ریختم و اون لایه رو مرطوب کردم
پشت پنجره شمالی هست در دمای ۲۲ درجه و برای گلهام یه نور مصنوعی با نوردهی بالا درست کردم و هر روز بالا سرشون ساعاتی روشن میکنم، خیلی در نگهداری وسواسم اما باز هم…?میشه راهنمایی کنید
اینم عکس ممنون?comment image

کارشناس 2
کارشناس 2
۶ آذر, ۱۳۹۹ ۱۳:۰۰
در پاسخ به  حمید

سلام، ابیاری رو زمانی که سطح خاک دو بند انگشت خشک شد انجام بدید، جای نگرانی نیست تغییر محیط نگهداری به گیاه شوک وارد میکنه وگیاه با زرد کردن برگهای قدیمی عکس العمل نشون میده که طبیعی هست ، برگهای زرد رو جدا نکنید صبر کنید کامل خشک بشن بعد جدا کنید، در جای ثابتی نگهداری کنید وجابجا نکنید بمرور زمان با محیط جدید ادابته بشه زرد شدن برگها متوقف میشه وشروع به رشد میکنه.

حمید
حمید
۷ آذر, ۱۳۹۹ ۰۰:۴۵
در پاسخ به  کارشناس 2

ممنون از عنایت و توجه شما?

ندا
ندا
۴ شهریور, ۱۳۹۹ ۱۳:۴۶

سلام خسته نباشید. گیاه من وقتی خریدمش تا دو سه هفته حالش خوب بود ۶تا گل داشت و برگ جدیدش داشت رشد میکرد. اما یهو گل ها شروع به زرد شدن و ریختن کردن و پشت یکی دو تا از برگ هانیه های قهوه ای ریزی هست. لطفا راهنمایی کنید ممنون

کارشناس 2
کارشناس 2
۵ شهریور, ۱۳۹۹ ۰۹:۳۴
در پاسخ به  ندا

سلام، ممنون، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

فائزه شجاعی
فائزه شجاعی
۳۰ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۴:۳۸

ببخشید گل انتوروم من مدت هاست که گل نمیده دیگه، دو سه تا گل داشت که قهوه ای شد و از بین رفت. بردم خاکشم عوض کردم. برگ زیاد میده و برگای کوچیک تازه زود قهوه ای و پلاسیده میشه… در فاصله یک متری پنجره جنوبی قرار داره و الان هرروز دارم غبارپاشی میکنم با اسپری روی برگا آب می پاشم… اما هنوز همونه و من همش دارم برگ های زرو و پلاسیده ازش جدا میکنم

کارشناس 2
کارشناس 2
۳۰ مرداد, ۱۳۹۹ ۲۳:۱۴
در پاسخ به  فائزه شجاعی

از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم ،ترکیب خاکش رو هم بفرمایید واینکه کوددهی داشته یا خیر؟ آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

حسین مقدم
حسین مقدم
۱۸ خرداد, ۱۴۰۰ ۲۱:۱۸
در پاسخ به  کارشناس 2

سلام وخسته نباشید به شما دوستان وکارشناس گل وگیاه من گل آنترویوم دارم رفتم خاک آن عوض کردم همشو پرلیت استفاده کردم و کودریشه دادم واب دادم هه برگهای ان زرد رنگ شد وهم گلدهی ان از دست داده لطفن راهنمایی کنید منو چکارش کنم گله چی بهش بدم تا به حالت اولی برگرده یه توضیح کامل بهم بدید لطفن

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۸ خرداد, ۱۴۰۰ ۲۳:۳۶
در پاسخ به  حسین مقدم

سلام، ممنون از توجه شما دوست گرامی، داخل پرلیت خالص بخواهید پرورش بدید بصورت هیدروپونیک میشه وکوددهی رو باید منظم انجام بدید که کمبود عناصر نداشته باشه، بعد از تعویض خاک بهتر هست گیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه بمدت یک هفته نگهداری کنید تا شوک تعویض گلدان برطرف بشه وابیاری رو بهتر هست با ترکیب محلول قارچ کش واسید هیومیک انجام بدید، کوددهی بلافاصله بعد از تعویض خاک به ریشه هایی که موقع تعویض خاک اسیب دیدند مشکل ساز خواهد بود وباعث زرد شدن وریزش برگها ویا قارچی شدن گیاه میشه،گیاه رو به محیط خنک وسایه انتقال بدید وبا محلول قارچ کش ابیاری کنید وکاور کنید تا رطوبت محیطش تامین بشه بعد از چند روز اگر بهبود نیافت حتما ریشه های گیاه رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید ،بدلیل داشتن ریشه های گوشتی خاک این نوع گیاه باید متخلخل وسبک باشه و بلافاصله بعد از ابیاری اب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه.

فاطمه
فاطمه
۱۵ مرداد, ۱۳۹۹ ۰۱:۳۱

سلام وقتتون به خیر. روی برگی های انتریومم لکه های سبز روشن ایجاد شده برگ ها رو بررسی کردم ولی مشکلی نداشتن گیاهو پشت پنجره جنوبی هست و نور فیلتر شده بهش می خوره دلیل این تغییر رنگ در برگ ها به چه علتیه؟؟ من از دو هفته پیش شروع به کودهی کردم و کود اهن ارگانیک بهش میدم این کود میتونه دلیل تغییر رنگ برگ ها باشه؟؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۵ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۳:۰۶
در پاسخ به  فاطمه

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

فاطمه
فاطمه
۱۳ مرداد, ۱۳۹۹ ۱۴:۱۰

سلام وقتتون به خیر گیاه انتریوم من دو هفته ای هست که برگ بالایی اون توش لکه های سبز روشن ایجاد شده پشت پنجره جنوبی نگه میدارم ابدهیم از زیر جزیره درست کردم براش برگ ها رو هم چک کردم هیچ افتی دیده نشد دلیل این تغییر رنگ چی میتونه باشه؟؟ من از دو هفته قبل بهش شروع کردم به کود دادن . بیشترین درصد کودش از اهن هست این کود میتونه دلیل تغییر رنگ برگ هاش باشه؟؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۳ مرداد, ۱۳۹۹ ۲۳:۴۲
در پاسخ به  فاطمه

سلام، از گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

محمد
محمد
۱ تیر, ۱۳۹۹ ۱۷:۵۸

سلام، بعضی از برگهای گل ما زرد میشه بعضی هاش هم حالت قهوه ای و سوخته شده همه گلهاش هم از بین رفته، از نظر نور هم باید بگم که کنار پنجره جنوبی گذاشتیمش و نور غیر مستقیم بهش میتابه
و خاکش هم ظاهراً مناسبه، زهکش گلدونش هم خوبه. دلیلش چی میتونه باشه. آیا احیا میشه؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۱ تیر, ۱۳۹۹ ۱۸:۱۹
در پاسخ به  محمد

سلام، شرایط نگهداری از گیاه رو بصورت کامل بفرمایید واز گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

محمد
محمد
۵ تیر, ۱۳۹۹ ۱۵:۵۶
در پاسخ به  کارشناس 1

http://s12.picofile.com/file/8401093500/IMG_20200625_153838.jpg
http://s13.picofile.com/file/8401093800/IMG_20200621_175322.jpg
http://s13.picofile.com/file/8401093800/IMG_20200621_175322.jpg
سلام مجدد. آخرین گلش هم خشک شد و افتاد. دیروز خاکش رو عوض کردم و گلفروش بهم یه پودر سبز رنگ داد و گفت کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ هست و محلولش کن و به گل بده. ایشالا که شفا بگیره. خاکش رو که عوض میکردم حس کردم بعضی قسمتهای ریشه انگار زیاد تو آب مونده باشه یه جورایی لهیده و مرده بود که تقریبا اونها رو کندم و قسمت پایین گلدون هم قلوه سنگ ریختم که زهکشی مناسبی داشته باشه و شرایط ماندابی نشه برای ریشش. کنار پنجره جنوبی هست و حدودا هفته ای ۲ بار بهش آب میدم. لطفا راجع به کودهایی که تو تصویر سوم هست هم نظر بدین که کدومش رو با چه میزانی بهش بدم. قبلا ممنونم?

کارشناس 2
کارشناس 2
۶ تیر, ۱۳۹۹ ۱۲:۱۹
در پاسخ به  محمد

سلام، بعد از تعویض گلدان وخاک کوددهی انجام شد؟ این عکسها بعد از تعویض گلدان هست یا قبل از تعویض گلدان؟

محمد
محمد
۸ تیر, ۱۳۹۹ ۱۸:۳۵
در پاسخ به  محمد

تصاویر مربوط به بعد از تعویض خاک هست‌. کود هم دادم. بقیه برگها هم در حال زرد شدن هستند. فقط یک برگ سالم داره و امیدم فقط به اونه.

کارشناس 2
کارشناس 2
۸ تیر, ۱۳۹۹ ۲۱:۵۵
در پاسخ به  محمد

بعد از تعویض خاک تا یک ماه نباید کوددهی انجام بشه، موقع تعویض گلدان یا خاک ریشه های گیاه اسیب میبینند وتا گیاه قسمتهای اسیب دیده رو ترمیم کنه زمان میبره ،بلافاصله بعد از تعویض خاک ویاحتی چند روز بعدکوددهی به گیاه شوک وارد میکنه،اگر فقط یک برگ سالم مونده هنوز امیدی هست گیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وفعلا جابجا نکنید ،یک بار خاک رو کامل ابیاری کنید تا کود موجود درخاک خارج بشه ازاب بدون املاح وهمدمای محیط استفاده کنید.

Ezaaaaa
Ezaaaaa
۱۸ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۰۶:۴۱

سلام ، کسی میدونه چرا وسط گل آنتوریوم که باید زرد باشه الان قهوه ای شده؟؟ دو سه هفته اس گرفتیم این گلو تازه الان متوجه شدم که سنبله اش زردی روز اولشو نداره ، و داره قهوه ای میشه ، کسی میدونه علتش چیه؟؟
اینم عکسشه
http://uupload.ir/files/ctuw_20200507_043720.jpg

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۹ اردیبهشت, ۱۳۹۹ ۰۰:۵۰
در پاسخ به  Ezaaaaa

سلام، گلها دائمی نیستند وبمرور زمان تغییر رنگ داده واز بین میرند.

سمیه
سمیه
۲۸ خرداد, ۱۳۹۹ ۰۴:۰۸
در پاسخ به  کارشناس 2

سلام گلهای آنتریوم من در حال زرد شدن هستند و لکه هایی شبیه سوختگی در بعضی برگها ایجاد شده لطف کنید علتش رو بهم بگید… ممنون

کارشناس 2
کارشناس 2
۲۸ خرداد, ۱۳۹۹ ۱۱:۴۰
در پاسخ به  سمیه

سلام، شرایط نگهداری روبفرمایید واز گیاه وگلها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

محمد
محمد
۸ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۱:۱۰

سلام
وقت بخیر
ببخشید ،آنتریوم ما ،تقریبا ۲،۳ماهی میشه برگهاش ،یکی یکی دارن از کناره ها به حالت سوخته درمیان.
درضمن کود (رشد- گلدهی) ،هم مرتب میدادم که تقریبا ۲ماه که متوقف کردم و بعد کود آهن هم دادم و مقداری خاک پرلیت هم به خاکش اضافه کردم ،ولی تاثیری نداشت(و چون کود قوی بود ،متاسفانه الان بعضی برگ ها هم بخاطر کود آهن ،دارن سیاه میشن)
الان برگ های جدیدش ،هم از وسط سوراخ میشن!
ممنون میشم راهنمایی کنید.
http://uupload.ir/files/yisd_img_20200327_105742.jpg
http://uupload.ir/files/yqow_img_20200327_105524_702.jpg
http://uupload.ir/files/zq3_img_20200327_105600_673.jpg

کارشناس 1
کارشناس 1
۸ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۵:۰۵
در پاسخ به  محمد

سلام، مقدار مصرف کود زیاد بوده وباعث مسمومیت گیاه شده، بهتر هست خاک گیاه رو عوض کنید واز خاک جدیدی استفاده کنید،برای مدتی گیاه رو کوددهی نکنید تا بهبود پیداکنه،ریشه های پوسیده گیاه رو هم جدا کنید. برگهایی که سیاه وخشک شدند رو هم میتونید جدا کنید.

سعید
سعید
۶ فروردین, ۱۳۹۹ ۲۰:۰۸

سلام۰ میگم این گل فصلی هست یا گیاهان آپارتمانی عمرش چقدره عمرش کوتاه نیست برای تو اپارتمان جواب میده

کارشناس 2
کارشناس 2
۶ فروردین, ۱۳۹۹ ۲۰:۱۰
در پاسخ به  سعید

سلام، شرایط نگهداری ایدال باشه چندین سال عمر میکنه.

الهه
الهه
۳ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۵:۰۵
کارشناس 1
کارشناس 1
۳ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۶:۰۳
در پاسخ به  الهه

صبر کنید تا گل کامل خشک بشه ،پرچمها هم همینطور بعد بذرها رو جدا کنید ،هنوز کامل نرسیدند.

الهه
الهه
۳ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۴:۱۷

با سلام
من انتوریومم رو ۳ ماهه دارم رشد و گلدهی خوبی داره، جلوی پنجره جنوبیه و نور خوبی داره،
فقط برگای جدیدش کوچکترن ولی گلاش بزرگ هستن،
گلهای قدیمی که از اول داشت انتهاشون سبز هست و مثل گلهای جدید نیست ایا دلیل خاصی داره؟
و اینکه پرچم گل قدیمیش غده زده که خوندم بذرش هست درسته؟و باید چطوری جداش کنم و بکارم؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

کارشناس 1
کارشناس 1
۳ فروردین, ۱۳۹۹ ۱۵:۵۹
در پاسخ به  الهه

سلام، نیروی گیاه صرف گلدهی میشه برای همین برگها کوچک هستند ،میتونید بعد از اتمام گلدهی با کودهای کامل گیاه رو تقویت کنید،گلها بعداز مدتی فرسوده وسبز شده واز بین میرند که طبیعی هست، باید صبر کنید کامل خشک بشه بعد بذرها رو از داخل کیسه بذر خارج کنید.

بهناز رضایی
بهناز رضایی
۱۹ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۳:۲۲

سلام گیاه من مدام برگهاش زرد میشه قارچ کش هم استفاده کردم اما فایده ایی نداره لطفا راهنمایی کنید ممنون
http://uupload.ir/files/k38w_20200309_131953.jpg
http://uupload.ir/files/j8iw_20200309_131940.jpg

کارشناس 2
کارشناس 2
۱۹ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۴:۲۵
در پاسخ به  بهناز رضایی

سلام، زرد شدن برگهای قدیمی تا حدودی طبیعی هست،ولی اگر این روند با شدت بیشتری همراه هست، زهکش گلدان رو بررسی کنید که گرفته نباشه وموقع ابیاری اب اضافی بلافاصله از زهکش گلدان خارج بشه،زمانی که سطح خاک خشک شد ابیاری رو انجام بدید وبرای تقویت میتونید ماهی یک بار با کودهای کامل گیاه رو تقویت کنید.

نفيسه
نفيسه
۱۲ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۰:۵۰

سلام من حدود یکسالی میشه که یه گلدان انتوریوم با گل قرمز دارم.گلهاشو خیلی زود از دست داد و بعد از اونم یکی یکی برگهاش از محیط به مرکز اول زرد و بعد قهوهای و خشک میشه.و به تازگی متوجه شدم که اول از همه انتهای ساقه که نزدیک خاکه قهوه ای میشه و به دنبالش برگ ها اینجور میشن.لطف کنید یه راهی پیش پام بذارید.هدیه همسرمه خیلی دوسش دارم.کود تا الان ندادم.نور غیر مستقیم داره.آبیاریشم به نظرم خوبه
معذرت میخوام☺️و این عکس http://uupload.ir/files/mei6_86aa5d15-e3b8-4b25-81bd-5d9fbddcd158.jpeg
http://uupload.ir/files/dpyy_image.jpg

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۲ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۱:۲۸
در پاسخ به  نفيسه

سلام، ریشه های گیاه مشکل داره بهتر هست گیاه رو از خاک دربیارید وریشه ها رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید تمام قسمتهای پوسیده وسیاه شده رو کات کنید واگر قسمتی از ریشه سالم هست با محلول قارچ کش شستشو بدید خاک رو هم ضدعفونی کنید میتونید بوسیله حرارت دادن ویا با محلول قارچ کش ضدعفونی کنید، زهکش رو حتما بررسی کنید که بسته نباشه، ابیاری رو زمانی که سطح خاک یک بند انگشت خشک شد ابیاری کنید ازاب هم دمای محیط وبدون املاح برای ابیاری استفاده کنید زهکش حتما باید باز باشه وبعد از ابیاری اب اضافی از زهکش گلدان خارج بشه.

زهره
زهره
۹ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۱:۱۴

سلام گل انتوریوم من خیلی خوب بود تقریبا دوسه هفتس خریدمش نورهم بهش نمیخوره ازپشت پنجره فقد روشنایی یکم ازپنحره هم دورگذاشتمش اما یکی دوروزه گلهاش داره ازوسط وکنار قهوه ای میشه
هفته ای ی بار اب میدادم دیدم اینجوریه هرروز یکم بهش اب میدم
نگرانم ک بقیه گلهام اینحوری نشه میشه راهنماییم کنید ازچیه؟
برگهاش فعلا سالمه

کارشناس 2
کارشناس 2
۹ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۸:۱۳
در پاسخ به  زهره

سلام، ترکیب خاک گیاه رو هم بفرمایید بتازگی اگر تغییری در محیط نگهداری داشته یا خاک یا گلدان گیاه عوض شده کوددهی وسمپاشی داشته، بفرمایید عکس واضح از گیاه وقسمتهایی که تغییر رنگ داده بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم. آموزش ارسال عکس در قسمت نظرات

بزرگى
بزرگى
۶ اسفند, ۱۳۹۸ ۰۱:۴۶

با سلام
گیاه من تقریبا یک ماه دو برگ میدهد و ماه بعدى دو گل میدهد
قبلا هر گل ٣ الى ۴ ماه عمر میکرد اما مدتى ست عمر گل و برگ ها کم شده بطوریکه هر ٢٠ روز گل یا برگ قهوه اى میشود و کاملا خشک میشود ، ایا ممکن ست بخاطر استفاده از بخارى در منزل باشد ،لطفا راهنماییم کنید احساس میکنم گیاهم داره ازدست میره

کارشناس 1
کارشناس 1
۶ اسفند, ۱۳۹۸ ۱۰:۰۳
در پاسخ به  بزرگى

سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،گیاه کوددهی اگر داشته بفرمایید.

باران
باران
۶ آذر, ۱۳۹۹ ۱۱:۳۰
در پاسخ به  کارشناس 1

سلام.گل من لکه های قهوه ای روی برگ داشت و برگها رو چیدم.وقتی برگ جدید درمیاد زود پژمرده میشه.کود ضد قارچ هم دادم درست نشد.خاکش عوض کردم برگش زرد شد.ایا امیدی هست ک گل من زنده بمونه.
لطفا راهنماییم کنید.

کارشناس 2
کارشناس 2
۶ آذر, ۱۳۹۹ ۲۱:۰۹
در پاسخ به  باران

سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم،آموزش اپلود عکس در قسمت نظرات.

روجا
روجا
۱۷ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۱:۳۳

سلام برگ های آنتریوم من سالم هستن اما گل هاش دارن قهوه ای میشن،و ساقه گل ها هم قرمز شده،انگار دوره گلش تموم شده.دلیلش چیه؟

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۷ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۷:۴۳
در پاسخ به  روجا

سلام، احتمالش هست که دوره گلدهی داره تموم میشه میتونید بعد از خشک شدن ساقه گلدهنده، ساقه رو کامل کات کنید.

صبا
صبا
۱۲ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۶:۱۵

با سلام
گل انتریوم من نزدیک پنجرس البته خونم شمالیه و فقط پرتو نور منعکس میش بهش و نور خورشید نمیتابه به خونم و همون پرتو با فیلتر پنجره به گلم میخوره
انتریومم گل دار ابم هفته ای بهش میدم چون پشه میزنه بیشتر اب بدم
و اینکه الان چنتا از برگاش زرد شدن نمیدونم علتش چیه

کارشناس 1
کارشناس 1
۱۲ بهمن, ۱۳۹۸ ۱۶:۳۸
در پاسخ به  صبا

سلام، اگر خاک پشه میزنه رطوبت خاک رو کم کنید وکنار گیاه کارت زرد نصب کنید،گیاه رو چند وقت هست که دارید؟برای راهنمایی بهتر از گیاه عکس واضح هم بفرستید.

Forough montazer
Forough montazer
۲۶ آذر, ۱۳۹۸ ۱۰:۲۵

سلام وقت بخیر …گل آنتوریوم من خیلی پر برگ و سر حاله اما اصلا گل نمیده شاید سالی یه گل فقط ….کود گلدهی بدم موثر هست ?

کارشناس 2
کارشناس 2
۲۶ آذر, ۱۳۹۸ ۱۲:۰۸
در پاسخ به  Forough montazer

سلام، برای گلدهی باید نور کافی وفیلتر شده داشته باشه، اگر رشد داره میتونید با کودهای کامل تقویت کنید اگر رشد نداره بهار کوددهی کنید.