درمان پوسیدگی گل بنفشه آفریقایی

درمان پوسیدگی گل بنفشه آفریقایی

درمان پوسیدگی گل بنفشه آفریقایی: گیاه بنفشه آفریقایی بسیار مستعد پوسیدگی می‌باشد. دو نوع پوسیدگی کلی در این گیاه مشاهده می‌شود. پوسیدگی ریشه و پوسیدگی تنه گیاه. اولین نشانه‌های پوسیدگی در گل بنفشه آفریقایی زرد شدن و پژمردگی برگ‌ها می‌باشد که به محض ملاحظه باید جدی گرفته شود و گیاه مورد بررسی قرار گیرد.

پوسیدگی ریشه بنفشه آفریقایی: 
در این نوع پوسیدگی ریشه‌ها کلاً سیاه شده و به تدریج حالت پودر شده و نابود می‌شود.  در این نوع پوسیدگی گیاه نمی‌تواند آب جذب کند درنتیجه برگ‌ها پژمرده و بی‌حال می‌شوند. برای درمان تمامی ریشه‌های پوسیده رو جدا کنید و سم قارچ‌کش بزنید و گیاه را بکارید تا ریشه جدید بزند.

پوسیدگی تنه بنفشه آفریقایی: 
در این نوع پوسیدگی تنه گیاه دچار بیماری قارچی شده و گیاه از بین می‌رود. در این حالت برگ‌ها آب زیادی از دست داده و کاملاً پژمرده می‌شوند، حال باید چیکار کنیم؟ تمام قسمت‌های قهوه‌ای شده و پوسیده رو جدا می‌کنیم تا جایی که به قسمت‌های سالم برسیم،آگه دیدیم تنه ندارد بوته، چند ردیف از برگ‌های زیرین رو جدا می‌کنیم و در واقع با این کار براش تنه درست کردیم، بعد تو خاک بنفشه می‌کاریم، انتقالش میدیم جای خنک، میتونیم کاورش هم بکنیم. بعد از چند روز ریشه میزنه و دوباره رشد می‌کند. برای درمان می‌توان از سم‌های قارچ‌کش هم استفاده کنید بعد از جدا کردن قسمت‌های آلوده شده.

نحوه تشخیص پوسیدگی ریشه بنفشه آفریقایی:
آگه گیاه شما کم آبی نداشته، یعنی مثل روند قبلی آبیاری می‌کنید ولی یهو برگ‌ها شروع کردن پژمرده شدن حتماً ریشه را از نظر پوسیدگی بررسی کنید. فقط دقت کنید اگر در حد یکی دوتا از برگ‌های پایینی پژمرده یا زرد هست ممکنه طبیعی باشه، چون برگ‌های پایینی به مرور زمان پژمرده میشن و از بین میرند.

دلیل زرد شدن برگ گل بنفشه آفریقایی:
همان‌طور که در بالا اشاره شد از دلایل اصلی زرد شدن و ریزش برگ‌های گل بنفشه آفریقایی بیماری‌های قارچی می‌باشد. ولی دلایل دیگری هم ممکن است باعث زرد شدن برگ‌ها شود. کمبود مواد غذایی در خاک که با کوددهی می‌تواند برطرف شود. آبیاری زیاد، خاک سنگین که باعث شود ریشه نتواند به راحتی گسترش پیدا کند. در فصل رشد از کودهای NPK می‌توانید برای گل بنفشه آفریقایی استفاده کنید.
درمان پوسیدگی گل بنفشه آفریقایی
درمان پوسیدگی گل بنفشه آفریقایی
نویسنده: فردوس عبدی قویدل

منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

درمان پوسیدگی گل بنفشه آفریقایی

پست‌های مرتبط

نگهداری و پرورش گل بگونیا

نگهداری و پرورش گل بگونیا

بگونیا دارای بیش از ۲۰۰۰ گونه است  نام علمی Begonia...

آموزش پیوند سطحی آدنیوم

آموزش پیوند سطحی آدنیوم

آموزش پیوند سطحی آدنیوم: از جمله گیاه‌های محبوب و مورد...

آموزش تکثیر بگونیا

آموزش تکثیر بگونیا

آموزش تکثیر بگونیا : در این مقاله با آموزش تکثیر بگونیا...