درمان آفت و بیماری‌های گیاه آلوئه ورا

درمان آفت و بیماری‌های گیاه آلوئه ورا

درمان آفت و بیماری‌های گیاه آلوئه ورا: مانند سایر گیاهان گوشتی و کاکتوس‌ها گیاه آلوئه ورا نیز بسیار مساعد پوسیدگی می‌باشد و در اثر آبیاری زیاد و یا خاک نا مناسب گیاه دچار بیماری‌های قارچی شده و می‌پوسد. باید از خاک با زهکشی مناسب استفاده شود و آبیاری به طور منظم و کم صورت گیرد. در فصل خواب گیاه به آبیاری اندکی نیاز دارد.

شپشک سپردار:
این آفت از شیره گیاه استفاده می‌کند و موجب کاهش رشد گیاه می‌شود. همچنین به دلیل سپر تیره رنگی که دارند موجب ظاهر نامناسب گیاه می‌شوند. برای درمان باید از سموم سیستماتیک استفاده کنید. برای مطالعه مقاله کامل شپشک سپردار اینجا کلیک کنید.

درمان آفت و بیماری‌های گیاه آلوئه ورا
کنه تار عنکبوتی:
این آفت نیز از شیره گیاه تغذیه کرده و علاوه بر ایجاد نقاط زرد رنگ بر روی برگها به تدریج موجب زردی تمامی برگ و پژمردگی آنان می‌شود و در نقاطی از گیاه نیز شبکه‌های تار به وجود می آورد.

شپشک آردآلود:
شپشک آردآلود بخصوص در ناحیه اتصال برگ‌ها به یکدیگر و یا در سطح خاک مکانی که گیاه با خاک تماس دارد جمع می‌شوند و از گیاه تغذیه می‌کنند. برای درمان شپشک آرد آلود اینجا کلیک کنید.

کپک سیاه:
یکی از بیماری‌های قارچی گل آلوئه ورا است. در گیاهانی که شته شپشک آردآلود و مگس سفید فعالیت می‌کنند به دلیل تولید عسلک سطح برگ چسبناک می‌شود و بعد از مدتی این سطح چسبناک با قارچ دوده‌ای یا سیاه پوشانده می‌شوند. قارچ از عسلک تغذیه می‌کند. این بیماری بیشتر باعث ظاهر ناخوشایند گیاه می‌شود تا بتواند آن را از بین ببرد.

پوسیدگی طوقه آلوئه ورا:
این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که بستر گیاه مرطوب باقی بماند. برگ‌ها زرد می‌شوند و ساقه می‌پوسد. باید گیاه را از گلدان در آورده و نواحی پوسیده را جدا کنید. برای چند روز گیاه را در مکانی خشک و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید که تا حدودی رطوبت را از دست بدهد. سپس با قار چکش‌های مناسب گیاه را درمان کرده و در گلدانی جدید آن را بکارید.

زنگ آلوئه ورا:
در اثر این بیماری لکه‌های کوچک قهوه‌ای یا سیاه رنگ بر روی برگها ظاهر می‌شوند. این بیماری مرگبار نیست اما به ظاهر گیاه آسیب وارد می‌کند. باقی ماندن رطوبت بر روی برگ‌های گیاه و نور کم محیط از جمله دلایل تحریک کننده این بیماری است.

پوسیدگی آلوئه ورا
پوسیدگی آلوئه ورا

پوسیدگی باکتریایی:
پوسیدگی باکتریایی برگ، بیماری دیگری است که موجب نواحی تیره رنگ و آبداری را بر روی پایه برگ‌ها به وجود می‌آورد. برگ به تدریج زرد می‌شود و می‌پوسد و گیاه از بین می‌برد. آبیاری بیش از اندازه گیاه از جمله دلایل تشدید کننده این بیماری است.

لکه برگی قارچی و باکتریایی نیز بخصوص اگر خیس و مرطوب شدن برگ‌ها به شکل پی در پی انجام گیرد می‌تواند ظهور کند. لکه‌های سیاه یا قهوه‌ای رنگی در طول برگها شکل می‌گیرد و نوک برگها پژمرده و قهوه‌ای می‌شود. عدم خیس شدن برگها و همچنین استفاده از قار چکش‌های حاوی مس می‌تواند بر روی این بیماری مؤثر باشد.

شته:
شته  در اثر مصرف شیره و زخمی کردن پوست گیاهان موجب کاهش رشد و ضعف گیاه و همچنین زرد، قهوه‌ای شدن و چروکیدگی برگهای گیاه می‌شود. همچنین شته یکی از عوامل اصلی انتقال عوامل بیماری‌زا در گیاهان است.

پس می‌توان نتیجه گرفت که دو عامل اصلی در آلوئه ورا تولید بیماری می‌کند. یک حشرات مکنده که از شیره گیاه تغذیه مکنند و با سموم سیستماتیک باید کنترل شوند. دوم بیماری‌های قارچی که اکثر در اثر رطوبت بالا در اثر آبیاری زیاد مشاهده می‌شود.
پوسیدگی آلوئه ورا

منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

درمان آفت و بیماری‌های گیاه آلوئه ورا

مقالات مشابه:

233 دیدگاه برای “درمان آفت و بیماری‌های گیاه آلوئه ورا

 1. nky گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  میشه به آلوورا کود مخصوص کاکتوس داد؟
  من تازه یه گلدون آلوورا خریدم برگاش خیلی سفت وخوب بود اما الان برگاش از حالت سفتی دراومده وشل شده
  محیطش هم پرنوره

  • کارشناس 2 گفته:

   خاک گیاهتون رو تعویض کنید وریشه های پوسیده شده رو کات کنید ،گیاه رو با محلول قارچ کش شستشو بدید وداخل خاک مخصوص کاکتوسها بکارید ویک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید اولین ابیاری رو هم با محلول قارچ کش انجام بدید ،خاکش مناسب بشه بهبود پیدا میکنه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، خاک گیاهتون مناسب نیست،بهتر هست خاک رو تعویض کنید واز خاک مخصوص کاکتوسها استفاده کنید لکه های روی برگ هم اثار ترکیدگی هستند که در اثر وجود رطوبت زیاد در خاک بوجود اومدن.

 2. اهورا گفته:

  سلام خسته نباشیدوممنون بابت پاسخگویتون،من ی الوورای عالی داشتم بابرگاهی بزرگوزیاوگدشتی ولی بعدی مدتی برگاش ولوشدوبجای روب بالاافتاده شدن،اومدم جاشوعوض کردم ولی متاسفانه برگاش یکی یکی گندیدالان فقط سه تابرگش موندهخواستم ببینم دلیلش جیه میشه راهنمایی کنیدوایامیشه احیاش کرد،

 3. Fateme گفته:

  سلام یک هفته پیش گلدان گل و همراه با خاکی که از گلفروشی خریدم عوض کردم بعد از چند روز این لکه ها ایجاد شداول رویه برگ الان چندین برگ دچارشدن ودارن زرد میشن
  گلدون توپذیرایی که آفتاب کمی میتابه قرارداره
  http://uupload.ir/files/o2eg_dsc_0558.jpg

  http://uupload.ir/files/72hf_dsc_0556.jpg

  http://uupload.ir/files/7p3d_dsc_0559.jpg

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، عکس اول شپشک سپردار هست که بهتر هست ابتدا حذف فیزیکی کنید بعد گیاه رو با محلول حشره کش سمپاشی وابیاری کنید ،عکسهای دوم وسوم بیشتر شبیه ضربه فیزیکی هست که موقع نقل وانتقال گیاه بوجود اومده.

 4. محمد حسن گفته:

  آیا نیازی هست گیاه رو سم پاشی کنم ؟ و روش سم پاشی چگونه هست ؟
  از پاسخگویی شما بسیار سپاسگزارم ، خدا خیرتون بده

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   ممنون از شما ،میتونید اولین ابیاری رو بعد از کشت با محلول قارچ کش انجام بدید.

 5. محمد حسن گفته:

  سلام
  حدود دو ماه پیش آلوئه ورا رو از کسی گرفتم که خاک معمولی باغچه داشت ، آلوئه ورا را پس از چند جابجایی برای یافتن جای مناسب داخل اتاق با نور کم گذاشتم روزی دوبار آب میدادم ولی باز هم خاکش خشک میشد ، دوتا پاجوش زد ولی چند وقته رشدشون متوقف شده رنگ آلوئه ورا هم رو به زردی رفت بعداز سرچ در مرورگر انرا به حیاط و در سایه گذاشتم ، دو روز پیش خاک گلدان را با خاکی که از گلخانه اوردم عوض کردم که باعث شد یکی از پاجوشها بشکند و پاچوش دوم راهم بدلیل صورتی بودنش بریدم ، خاک قبلی قارچ زده بود ، برگای آلوئه ورا بسیار شل هستند ، آبیاری را هم متوقف کردم ، پشت آلوئه ورا هم سوراخهای کوچکی به رنگ تیره مشاهده کردم . پاجوشها رو در گلدان های جداگانه‌ای کاشتم ایا ریشه میزنند؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  http://uupload.ir/files/fltg_img-20200717-wa0002.jpg
  http://uupload.ir/files/cn_dsc_0587.jpg
  http://uupload.ir/files/pwuw_dsc_0580.jpg
  http://uupload.ir/files/sr70_dsc_0583.jpg
  http://uupload.ir/files/mbl3_dsc_0589.jpg
  http://uupload.ir/files/wv4x_dsc_0585.jpg
  http://uupload.ir/files/ap79_dsc_0584.jpg
  http://uupload.ir/files/2pm3_img-20200717-wa0001.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، لکه ها در اثر ضربه فیزیکی بوجود اومدن،بعد از تعویض خاک بمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید، یک هفته بعد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید، ابیاری بیش از اندازه باعث زرد شدن گیاه شده، ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید،شرایط نگهداری ایدال بشه ریشه میدن وشروع به رشد میکنند.

 6. Shahnaz گفته:

  سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون
  آلوئه ورا رو گذاشتم بیرون زیر سایبون نصفشون له شدن از پایین برگ….بعدش ۴ ساعت میزاشتمش از ۷ صبح زیر آفتاب بعدش میاوردم داخل بازم همینطور میشد. یچیکارش کنم .
  این یکی هم قبلا سبز بود برگاش الان داره زرد میشه و برگاش میریزه عکسشو میزارم
  http://uupload.ir/files/9e3_۲۰۲۰۰۷۱۱_۱۳۱۲۴۹.jpg

 7. حدیث گفته:

  سلام الوئه ورای من پشت پنجره است رشدش خوبه برگاش پر اب هست برگ جدید و‌پاجوش هم میزنه دو‌هفته یکبتر هم تبیاری میکنم ولی نوک برگاش شبیه شکستگی خط قهوه ای میوفته سابقه ی ضربه به برگ هم ندارد . ممنون میشم راهنمایی کنید

 8. خانم عبدلی گفته:

  با سلام
  در قسمت پشتی برگ های آلوئه ورا لکه های ریز سفید رنگی ایجاد شده ونوک آنها مایل به قهوه ای شده است .
  برگ ها لاغر هستند و از وسط شکسته میشوند.
  ممنون میشم که بفرمایید چکار باید انجام بدم ؟

 9. هدا گفته:

  سلام
  روزتون بخیر
  آلوئه ورای من سبز و شاد بود اوایل بهار که گذاشتمش بیرون برگهاش بنفش رنگ شدن و نازک.. ژل داخلش انگار کم شده.. ممکنه به خاطر سردی هوا باشه؟ برگردونمش داخل خونه درست میشه؟ توی خونه نور زیاد نیست.. بیرون هم البته فقط اول صبح کمی آفتاب هست.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، نور مستقیم وسرما باعث این مشکل میشه اگر ریشه های گیاه سالم باشه در همون محیط نگهداری کنید مجدد شروع به رشد میکنه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 10. Shahnaz گفته:

  سلام و خسته نباشید . واقعا خدا پدر و مادرتون رو بیامرزه
  جایی پیدا نکردم جواب بدن به کامنتا تا اینجا رو دیدم همون روز جواب سوال و دادن خیلی خوشحال شدم.مادری دارم گیاه آپارتمانی دوست داره اما زیاد بلد نیست.خراب میشن چند وقت یکبار گیاهاش.جایی هم نیست که بلد باشن درست ناراحت میشه میگه این زبون بسته ها رو چرا نمیتونم نگه دارم. الان آلوورای مادرم خراب شده.
  این عکس اول
  http://uupload.ir/files/mqqt_d22cac92-6b2c-4e6d-9c06-d1865a7c3575.jpeg
  عکس دوم
  http://uupload.ir/files/ocb4_۲۰۲۰۰۵۱۰_۱۲۳۳۵۴.jpg
  لطفا کمک کنید
  یه سوال دیگه هم داشتم شما فقط سوالات مربوط به آلوورا و جواب میدیم یا سانسوری یا پیتوس هم جواب میدن ممنون

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، در مورد همه ی انواع گلهای اپارتمانی وزینتی پاسخگو هستیم هر سوال مربوط به همون گیاه رو روی مقاله مربوط به همون گیاه سوال کنید پاسخگو هستیم. عکس اول رو در نظر قبلی پاسخ دادیم مطالعه بفرمایید در مورد عکس دوم خاک قلمه ها مناسب نیست برای الوئه ورا از خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل وماسه ای باشه استفاده کنید قلمه هایی که سیاه وقارچی شدن از خاک دربیارید وقسمتهای پوسیده شده رو کات کنید وقلمه ها رو با محلول قارچ کش کاربندازیم یا مانکوزب(مقدار مصرف یک گرم در یک لیتر اب) شستشو بدید بعد داخل خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل وماسه ای باشه بکارید ودر محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید.

 11. Mahsa گفته:

  ببخشید محلول قارچ کش و سمی که فرمودید ممکنه بفرمایید چه محلولی و چه قارچ کشی؟
  به گل فروشی باید بگم چه سمی و چه قارچ کشی بهم بده؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، جواب سوالتون خیلی وقته داده شده همون روز که سوال میپرسید پاسخ داده میشه، نظرات رو بررسی وجواب سوالتون رو مطالعه بفرمایید.

 12. Mahsa گفته:

  سلام بالاخره یادگرفتن عکس بفرستم 😍
  ممنونم که کلی راهنمایی ام کردید ، اون موقع که لینک رو فرستاده بودید من متوجه نشدم که لینک هست (رنگش ابی خیلی پر رنگ بود درست ندیدم)
  http://uupload.ir/files/mqqt_d22cac92-6b2c-4e6d-9c06-d1865a7c3575.jpeg
  اینم از الوورای بیچاره ی من😔
  اون یه لکه ی تیره رنگ بود بعد سوراخش کردم راستش😔

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، لکه پیشروی داره بهتر هست برگ رو بوسیله یک چاقوی تیز وضدعفونی شده از انتها کات کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش ابیاری وسمپاشی کنید،ژل برگ رو میتونید استفاده کنید.

 13. Mahsa گفته:

  سلام وقتتون بخیر من یه گیاه الوروا تازه خریدم که دیدم روی برگ ان لکه ی سیاه رنگ هست(قهوه ای تیره)
  و اطراف اون لکه کاملا خشک شده
  چطور میتونم بدون بریدن برگ الوورا اون برگ رو درمان کنم؟ اگر لکه رو با چاقو ببرم گیاه مجدد ترمیم میشه؟
  لطفا راهنمایی ام کنید
  امیدوارم وقتی پاسخ میدهید در ایمیلم بیاد.

 14. Ehsan گفته:

  سلام.خسته نباشین.من یه ۳هفته ای هست آلورا گرفتم.ولی الان اکثر شاخهای پایینی نوکشون داره خشک میشه.میشه راهنمایی بفرمایین و دلیلشو توضیح بدین.واقعا سپاس گذارم.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه وبرگها عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 15. Silver گفته:

  سلام من چند سالی هست آلوورا دارم و الان خیلی زیاد شدن و تو گلدون های دیگه انتقال دادم البته مربوط به چندین ماهه پیشه الان نوک برگ های خال های ریز سیاه دیده میشه کمه ولی تو گلدون های دیگه هم دیده شده
  ولی پا جوش ها این مشکلو ندارن به نظرتون مشکلش چی می‌تونه باشه؟از نور کم و درسایه موندن می‌تونه باشه؟

 16. ایناس گفته:

  سلام من ظهر الورامو ابیاری کردم الان هم خاک الورراموعوض کردم ولی نمیدونم دیگه نیازه ابیاریش کنم الان یانه!؟ و کی بهش اب بدم؟ محلول قارچ کش هم ندارم فعلا …لطفا راهنماییم کنید

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، بمدت یک هفته گیاه رو در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید وابیاری نکنید بعد از یک هفته بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید وابیاری رو شروع کنید.

 17. آزاده سادات هاشمی گفته:

  سلام روزتون بخیر
  من یه آلوئه ورا دارم میخواستم تکثیرش کنم میشه لطفا روش تکثیر آلوئه ورا رو توضیح بدید ؟ و یه سوال دیگه اینکه ما کلا چند نوع آلوئه ورا داریم؟ یعنی نوع طبی و نوع سمی خودشون چند مدل دارن یا اینکه هر کدوم یک مدل هستن؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، تکثیر الوئه ورا از طریق تنه جوش وریزروم وبذرهست،اگر کنار گیاه مادری تنه جوش داره میتونید گیاه مادری رو از خاک دربیارید وتنه جوشها رو جدا کنید وجداگانه بکارید،انواع الوئه ها زیاد هست برای کسب اطلاع بیشتر روی مرورگرتون سرچ کنید.

 18. فرید گفته:

  ببخشید من الوورا داخل اتاق نگه میداشتم و خیلی رنگش سبز و سرحال بود بعد یک هفته هست بردم داخل تراس رنگش قهوهایی و قرمز شده سر برگشم سوخته
  دلیلش چیه میشه جواب بدین

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   احتمالا افتاب سوخته شده، نباید گیاهان رو بیکباره به نور مستقیم انتقال داد، این کار باید بمرور زمان انجام بشه میتونید از افتاب مستقیم اوایل صبح شروع کنید نور رو حتما فیلتر کنید.

 19. سارا گفته:

  سلام چ محلول قارچ کشی خوبه؟ واسه الوورا؟ محلول قارچ کشو واسه هررگیاهی میشه استفاده کرد؟ یاهرگیاهی محلول قارچ کش مخصوصی داره؟

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بستگی به نوع بیماری قارچی داره،قارچ کش کاربندازیم ومانکوزب طیف وسیعی از قارچهارو از بین میبرند.

 20. سانی گفته:

  سلام وقتتون بخیر و ممنونم از مطالب خوب و زحمتتون الویه ورای من حالش بنظر خوب میرسه اما برگ هاش به جای عمودی افقی شدن و اونجوری دارن رشد میکنن خیلی ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 21. ایناس گفته:

  http://uupload.ir/files/mkkd_20200418_145830.jpg سلام این الوورا جوونا رومیشه نگاکنید..ببینید چرا تغییررنگ داده؟ و انگار برگاشو جمع کرده.. من اینو هم دیروزخریدم نمیدونم شرایط نگهداریشو .. ولی للان نور غیرمستقیم بش میخوره و ابیاریش هنو نکردم ممنوننن میشم راهنمایی کنید

  • میهن کاکتوس گفته:

   سلام مشکلی خاصی نداره میتونه از نور و گرمای زیاد باشه. در محلی با نور فیلتر شده قرار دهید و هفته ای یک مرتبه آبیاری کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   خاک گیاهتون مناسب نیست میتونید خاکش رو تعویض کنید واز خاک مخصوص کاکتوسها استفاده کنید،گیاه رو به اندازه ای داخل خاک قرار بدید که قسمت ساقه که رنگ روشن داره داخل خاک بمونه،کمبود رطوبت هم داره. بعد از تعویض خاک بمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید بعد از یک هفته به محیط اصلی انتقال بدید، اولین ابیاری رو هم بامحلول قارچ کش انجام بدید.

 22. ایناس گفته:

  سلام وقتتون بخیر من دیروز الووراخریدم اما ته یکی ازبرگاش زرد شده…شیوه نگهداری روهم بلدنیستم اما مطالعه کردم درموردش.. الان نورغیرمستقیم کافی بهش میخوره ابیاریش هم نکردم … بنظرتون سالمه ساقه ش؟ میشه راهنماییم کنید ممنونم

 23. Sama گفته:

  سلام ، ممنون از مطالب مفیدتون ، میخواستم بدونم میتونم از شنی که الک شده و سنگ نداره برای آلوئه ورا و کاکتوس استفاده کنم ؟ یا حتما باید خاک دیگه قاطیش باشه

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، برای کاکتوسها وگیاهان گوشتی باید از خاکهایی که متخلخل هستند استفاده کنید، از ماسه های سایز عدس ویا سنگریزه میتونید استفاده کنید،اگر دانه بندی شن ریزهست مناسب نخواهد بود.

  • Sama گفته:

   خیلی ممنون ، تازه خاکشون رو عوض کردم شن ریز ریختم ولی نوک برگ الوئه ورام حالت سوختگی پیدا کرده دلیلش میتونه نامناسب بودن خاکش باشه البته فکر میکنم کم کم دارن خوب میشن

   • کارشناس 2 گفته:

    ممنون،بله خاک نامناسب باشه باعث عملکرد نامناسب ریشه شده وروی برگها ورشد گیاه تاثیر میگذاره، شرایط نگهداری رو بفرمایید ترکیب خاک وعکس واضح از گیاه وبرگها بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، منظورتون اگر کمپوست خانگی هست باید کامل تجزیه شده باشه وگر نه باعث کپک زدن خاک وبیماری قارچی در گیاه میشه ،میتونید داخل خاکش ترکیب کنید،بهتر هست خاک گیاه خاک مخصوص کاکتوسها باشه،کمپوست رو بعنوان کود ترکیب کنید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، دلایل مختلفی میتونه داشته باشه،کمبود نور،خاک نامناسب،ابیاری بیش از اندازه، فقیر بودن خاک، افت وبیماری.

 24. احسان گفته:

  سلام خیلی ممنون میخواستم بدونم میشه از ۹ روز بکنمش ۳ روز ۳روز ابیاری چون هوا گرمه چطوری کمش کنم کم کم لطفا بگید بعد برای روطوبط رو با کولر ابی درست میکنم خوبه لطفا جواب بدین

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ابیاری رو هر وقت خاک کامل خشک شد انجام بدید، برای تامین رطوبت محیط میتونید برای گیاه جزیره زیرگلدانی درست کنید.

 25. احسان گفته:

  سلام من یک گیاه الوورا دارم نوک برگاش سوختن دلیلش چیه من توی خونه دما تغریبن ۳۰ درجست انگار کمتر و بهش ۹ روز اب میدم خیلی هوا بیرن گرمه میخواستم ابیاری رو زود تر کنم یع دفه بیارمش پایین لطفا جواب بدین

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، کمبود رطوبت محیط ودمای زیاد یا نور مستقیم باعث سوختگی نوک برگهای گیاهان میشه دمارو کم کنید ورطوبت محیط رو افزایش بدید،ونور رو حتمأ فیلتر کنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، در محیط خشک وخنک وسایه نگهداری کنید میتونید پودر دارچین هم به قسمت بریده شده بزنید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، مشکلی نیست، طبیعی هست، اون برگ بعد از مدتی خشک خواهد شد میتونید به ارامی از گیاه جدا کنید وژل داخل برگ رو استفاده کنید،میتونید خاک وگلدان رو هم تعویض کنید.

 26. مبین گفته:

  سلام خسته نباشید. سر آلوورا من شروع به رنگ عوض کردن کرده و به رنگ های نارجی در میاد. هر روز هم نور می خوره و تا خاکش کاملا خشک نشده ابیاری نمی کنم. دلیل نارنجی شدنش چیه!

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 27. Danial گفته:

  http://uupload.ir/files/wbw0_018039ae-c2e6-4813-bd19-3fcadc14be0a.jpeg
  http://uupload.ir/files/b3a6_e8f4b2df-8863-40f8-bdd8-b33292c45011.jpeg
  سلام خسته نباشید من گیاه ام یه چندوقته دوتا از برگاش زرد و خشک شده ، یکیشون ریشه اش هم اینجوری شده ، هردو هفته یک بارم نصفه لیوان آب میدم بهش نورم از پشت پنجره بهش میخوره ، خاکش هم ماسه داره و خشک خواستم ببینم چیکار کنم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، زرد وخشک شدن برگهای قدیمی تا حدودی طبیعی هست ولی اگر روند زرد شدن زیاد هست خاک گیاه کمبود عناصر داره ،میتونید با کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند گیاه رو ماهی یک بارتقویت کنید،خاکش مناسب به نظر نمیرسه ابیاری رو حتما با احتیاط انجام بدید ویا خاک رو تعویض واز خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل وماسه ای باشه استفاده کنید.

 28. محمد گفته:

  باعرض سلام
  من دراهواززندگی میکنم شرائط نگهداری گیاه به اینصورته که دماحداقل ۱۵ وحداکثر۲۴درجه داخل منزل وپشت پنجره ۸ساعت نور غیرمستقیم بافاصله نیم متری ازپنجره بارطوبت بالا
  لینک عکسها رودرزیر ملاحظه میفرمائید علت بیماریهاشون رو لطف میکنید اگرراهنمایی کنید

  http://uupload.ir/files/gtru_۲۰۲۰۰۱۳۱_۱۵۱۳۰۷.jpg
  http://uupload.ir/files/u07e_۲۰۲۰۰۱۳۱_۱۵۱۳۴۰.jpg
  http://uupload.ir/files/c4eu_۲۰۲۰۰۱۳۱_۱۵۱۴۴۹.jpg
  http://uupload.ir/files/6vid_۲۰۲۰۰۱۳۱_۱۵۱۳۰۷.jpg

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، خاک گیاهتون مناسب نیست وگیاه بشدت کمبود نور داره،گیاه رو از خاک دربیارید وریشه های پوسیده رو کات کنید وگیاه رو بصورت کامل با محلول قارچ کش شستشو بدید،یک روز به گیاه استراحت بدید وبعد داخل خاک مخصوص کاکتوس که از قبل ضدعفونی وخشک شده بکارید خاکش باید متخلخل وماسه ای باشه،یک هفته در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید بعد از یک هفته بمرور زمان به محیط پرنوری انتقال بدید.

 29. فاطمه گفته:

  سلام امروز متوجه شدم که برگ پایین گلم لول یا جمع شده
  روبه روی پنجره هست و از پشت پنجره بهش نور میخوره
  دو هفته یک بار هم بهش اب میدم دلیلش چیه؟

 30. H گفته:

  خیلی خیلی ممنون از پاسختون . تنها سایتی هست که بی منت پاسخ کامل تمامی سوالات رو میدین
  خدا خیرتون بده

 31. H گفته:

  سلام
  الوئه ورا ی من بزرگ شده ولی جدیدا ۴ تا پاجوش داده
  با اینکه پاجوشاش کوچیک ان میتونم گلدونش و عوض کنم به گلدون بزرگتر منتقلش کنم ؟ فصل خاصی داره ؟

    • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

     سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید، از جمله ترکیب خاک، میزان ابیاری، میزان نور دریافتی در روز، دمای نگهداری،اگر کوددهی ویا سمپاشی داشته بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *