۵ دلیل اصلی چروک شدن کاکتوس‌ها

5 دلیل اصلی چروک شدن کاکتوس‌ها

۵ دلیل اصلی چروک شدن کاکتوس‌ها: با افزایش روز افزون گونه‌های کاکتوس و افزایش علاقه‌مندان به این کاکتوس و آشنا نبودن آنها با طریقه مناسب و شرایط درست نگهداری کاکتوس‌ها و شکل و رنگ کاکتوس در ماه‌های مختلف سال سؤالات بسیاری در رابطه با قسمت‌های مبهم کاکتوس‌ها ایجاد می‌شود و یکی از این ابهامات در زمینه کاکتوس چروک شدن آنها است که چندین علت مختلف دارد که در ادامه به اصلی‌ترین دلیل‌های چروک شدن کاکتوس‌ها اشاره می‌شود.

۱_ نارسایی ریشه‌ها:
نارسایی ریشه‌ها از جمله علل مهم چروکیده شدن کاکتوس است معمولاً به علت عدم رعایت فواصل آبیاری درست و همچنین قارچ ریشه که باعث تخریب ریشه کاکتوس می‌شود گیاه نمی‌توانند مواد لازم را برای رشد خود از خاک جذب کند و همین امر موجب جمع شدن پوست کاکتوس و کم آبی و چروک دیده شدن سطح کاکتوس می‌شود که برای درمان این موضوع ابتدا باید کاکتوس را به طور کامل از خاک خارج کرده و با حذف ریشه‌های پوسیده شده و سپس قارچ کشی آنها با رعایت ترکیب خاک مناسب و همچنین فواصل درست آبیاری اقدام به بهبود ریشه‌های کاکتوس کرد و به مرور زمان چروکی سطحی کاکتوس نیز با رشد و پر آب شدن کاکتوس‌ها از بین خواهد رفت.

۲_ خواب کاکتوس‌ها و عدم رشد:
دلیل دوم چروک شدن کاکتوس‌هایی که در برخی از واریته ها صورت می‌گیرد عدم رشد در فصل خواب کاکتوس است کاکتوس از آنجایی که در فصل سرد سال به خواب می‌روند و رشد نخواهند داشت. در برخی واریته ها آب خود را از دست می‌دهد و به نوعی حالت چروکیده به خود می‌گیرد و ممکن است این چروک شدن اندکی با تغییر رنگ کاکتوس نیز همراه باشد که چندان جای نگرانی ندارد و کاکتوس با ورود به فصل رشد، دوباره شکل سالم و سرحال به خود خواهد گرفت.

۳_ قلمه‌های در حال ریشه زایی:
هنگام سر برداری و قلمه زدن انواع کاکتوس از آنجایی که مدت ۵ الی ۷ روز زمان لازم است تا انتهای قلم پینه بندد و سپس در خاک کاشته شود و چندین هفته طول خواهد کشید تا کاکتوس ریشه زایی انجام بدهد و دوباره شروع به رشد کنند مقداری آب خود را از دست خواهد داد و رو به چروک شدن خواهد رفت که برای جلوگیری از این اتفاق معمولاً محیط ریشه زایی کاکتوس‌ها دارای نور کمتر و دمای پایین‌تر است که معمولاً قلمه‌های کاکتوس کمترین میزان آب را از دست خواهند داد اما اگر برای شما پس از قلمه زدن چروک شدن و از دست رفتن آب قلمه مشاهده شد باید نور محیط را کمتر کنید و اجازه دهید کاکتوس ریشه بزند و این کم آبی و چروک شدن پس از ریشه زایی کاکتوس از بین خواهد رفت و کاکتوس دوباره پر آب خواهد شد.

۴_ خورده شدن پایه:
خورده شدن پایه توسط پیوندک زمانی اتفاق می‌افتد و کاکتوس پایه نتواند پیوندک را رشد دهد و پیوندک از منابع پایه برای رشد استفاده می‌کند و به همین دلیل پایه پیوند خورده خواهد شد که متأسفانه می‌توان گفت راه درمان ندارد و باید پیوندک را از روی پایه برداشت و به پایه‌ای دیگر یا بر روی خاک منتقل کرد و معمولاً  پایه خورده شده به سختی می‌تواند ادامه رشد دهد و معمولاً پس از برداشتن پیوندک دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

۵_ آفت‌های مکنده:
بعضی از آفت‌ها مانند شپشک ها و کنه ها با تغذیه از شیره کاکتوس‌ها باعث چروک شدن آنها می‌شوند. برای آموزش مبارزه با این آفت‌ها اینجا کلیک کنید.

پنج دلیل گفته شده اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلایل چروک شدن کاکتوس هستند و اما یک دلیل دیگر باقی می‌ماند که بسیار کم دیده شده است و معمولاً در کاکتوس‌های کلکسیونی اتفاق بیفتد و آن‌هم چروک شدن آستریاس آستروفیتوم ها است که این پدیده یک پدیده ژنتیکی بوده و باعث ارزشمند شدن گیاه می‌شود و گیاه‌های چروک تولید خواهد شد که بسیار زیبا و دلنواز هستند.

کاکتوس چروک

چروک شدن کاکتوس لیتوپس
چروک شدن لیتوپس

نویسنده: حمید متین
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

۵ دلیل اصلی چروک شدن کاکتوس‌ها

 

‫47 نظر ارسال شده در “۵ دلیل اصلی چروک شدن کاکتوس‌ها

 1. سید مجتبی :

  با سلام و عرض ادب این آستروفیتوم میروستیگمای من هست پایینش رنگ عوض کرده و چروک شده چکار کنم ؟آیا باید پیوند زده بشه یا میشه نجاتش داد
  و اگر باید پیوند زده بشه رو تریکو بهتر هست یا لمایرو؟و آیا می شهپیوند معکوس زد؟

  ببخشید لینک رو فراموش کردم
  http://uupload.ir/files/anho_16009680658347575305959099708960.jpg

  • کارشناس 2 :

   سلام، گیاهتون سالم هست ومشکلی نداره،این نوع تغییر رنگ در انتهای گیاهان طبیعی هست، میتونید ریشه ها رو هرس کنید ومجدد بکارید ،پیوند هم میتونید بزنید، اگر گیاه رو از وسط نصف کنید میتونید پیوند معکوس هم بزنید، روی هر دو پایه جواب میده مشکلی نداره.

 2. محسن :

  سلام، بعضی قسمت های کاکتوس حالت چروک هست، مشکلی داره یا طبیعی هست؟ عکس هاش رو ارسال میکنم. االان حدودا هر ۲ هفته یکبار آبیاری میکنم.

  http://uupload.ir/files/a73i_dbd97941-2245-44b5-b2b5-e39d4f8280d5.jpeg

  http://uupload.ir/files/r3ld_6d9ab8a8-2b01-4e9f-acaf-8239c18f9690.jpeg

  http://uupload.ir/files/r7oj_966eafc0-f426-4d14-be74-d641458a7ca3.jpeg

  http://uupload.ir/files/67oe_d6f18a8f-5c69-438a-8cc5-20bb18fffeca.jpeg

  • کارشناس 2 :

   سلام، شرایط نگهداری به چه نحو بوده؟بتازگی گلدان وخاک تعویض شده؟ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید ،احتمال میدم کمبود اب داره دوهفته فاصله ابیاری زیاد هست فعلا هواگرمه ونیاز ابی بیشتر هست.

   • محسن :

    سلام، ۵ ماه پیش خریدم و همون موقع کود و گلدان و زهکشی انجام شد. گلدان کنار پنجره رو به شمال هست و نور میخوره ولی آفتاب نه. هر بار یک بطری ۱/۵ لیطری آب میدم بهش. آب زیاد بدم مشکلی پیش نمیاد؟ یعنی آبدهی را زیاد کنم تا چروک ها برطرف بشه؟ و اینکه برای گیاه با این سایز هر بار چقدر آب لازم هست؟ ارتفاع کاکتوس حدود ۱/۵ متر هست.
    ممنون

    • کارشناس 2 :

     سلام، زمانی که خاک تا عمق گلدان خشک شد ابیاری رو انجام بدید،به اندازه ای ابیاری کنید که مقداری اب از زهکش گلدان خارج بشه اگر با ابیاری مشکل چروک بودن برطرف نشد، بهتر هست گیاه رو از خاک دربیارید وریشه های گیاه رو از نظر وجود افت یا پوسیدگی بررسی کنید.

 3. مریم :


  یلام روز بخیر ممکنه لطف بفرمایید منو راهنمایی کنید چرا گلی که هدیه گرفتم اینجوری شده من اب یاریشو کم کردم چون گفته بودن نیاز به اب زیادی نداره و درتابستان خواب هست

 4. جهان :

  سلام. من با تعدادی کاکتوس و ساکوللنت متنوع در یک گلدان بزرگ اما کم عمق (١٠ سانت) بک باغچه کوچک درست کردم. هر ده روز آب می دادم و موقع اسپری بقیه گلها روی انها رو هم روزی یک بار خفیف غبارپاشی می کنم. خاک اون بیشتر شنریزه و متخلخل است. همه کاکتوسهاسم خوبند بجز دو مدل که در اینترنت اسمشون برونزیااپیکولاتا و کراسولا است. ایندو چروکیده شدن. برونزیا را از خاک خارج کردم ریشه سالم بود. گلدان را عوض کردم و تنها کاشتم. ابیاری را بیشتر کردم اما فایده نکرد. مشکلشون چیه؟ خاک اونقدر متخلخله که وقتی خلال دندون به خاک می زنم کامل خشک اند. چرا داره پلاسیده می شوند؟

 5. Reysafd :

  سلام وقتتون بخیر من یک ماه این کاکتوسو خریدم و هر ۱۰روز بهش اب دادم خاکشم کاملا خشک میشد ولی یهو شروع کرد به چروک شدن من از خاک بیرون اوردم تا ریشه هاشو ببینم و الان انتهای کاکتوسم زرد شده باید چیکار کنم
  http://uupload.ir/files/dcmx_20200909_124746.jpg
  http://uupload.ir/files/ixh3_20200909_124752.jpg
  من تهران زندگی میکنم و گیاه روزانه حداقل ۶ساعت زیر نور مستقیم آفتاب

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، گیاهتون سالم هست ومشکلی نداره زرد شدن قسمتهای انتهایی گیاه در اثر کهولت سن گیاه بوجود میاد که طبیعی هست، میتونید ریشه ها رو هرس کنید ومجدد کشت کنید.

 6. زینب :

  http://uupload.ir/files/6q4s_۲۰۲۰۰۹۰۵_۱۶۱۲۰۸.jpg

  http://uupload.ir/files/ws4j_۲۰۲۰۰۹۰۵_۱۶۰۸۵۲.jpg

  http://uupload.ir/files/jtrx_۲۰۲۰۰۹۰۵_۱۶۱۳۵۴.jpg

  http://uupload.ir/files/jvg7_۲۰۲۰۰۹۰۵_۱۶۱۴۵۸.jpg

  http://uupload.ir/files/o5mr_۲۰۲۰۰۹۰۵_۱۶۱۷۴۴.jpg

  http://uupload.ir/files/nv3i_۲۰۲۰۰۹۰۵_۱۶۱۹۰۲.jpg

  سلام من چند تا کاکتوس دارم که حس میکنم حالشون خوب نیست و داره وضعشون بد میشه ..شرایط نگهداریشون جلوی پنجره و نور مستقیم هستش و هر ۳ الی ۴ روز یه بار بهشون اب میدادم … نمیدونم به چه علتی هست ممنون میشم تک تک رو به ترتیب بگین و راهنماییم کنید.. ممنونم

  • کارشناس 2 :

   سلام، ریشه ی همه ی گیاهانتون مشکل داره، بهتر هست زهکش گلدانها رو بررسی کنید که باز باشه، وگیاهان رو از خاک خارج کنید وریشه ها رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید اگر ریشه ها پوسیدن کات کنید وگیاهان رو با محلول قارچ کش شستشو بدید ومجدد بکارید.

 7. نانا :

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  من ی اچینوپسیس داشتم ک بزرگ بود،متاسفانه بدلیل ابیاری زیاد ریشه اش دچار پوسیدگی شد.پوسیدگی رو بریدم و درجای خنک و دورازآفتاب گذاشتم.ولی دیدم بازم داره میپوسه و نرم و ژله ای میشه.دوباره اون قسمت رو جدا کردم و ب آوند سالمش رسیدم؛الان مشکلم اینه ک کاکتوسم پینه نمیبنده.نگرانم بیشتربپوسه.شایدم بخاطر بریدگی زیاد دچار شوک شده باشه.شمال هم زندگی میکنم.هوا خنک و مرطوب هستش.لدفن بگید چیکارکنم😣😭

 8. سید مجتبی :

  سلام شما تو فروشگاه چند تا بذر با پسوند (چروک) دارید
  این مقاله چروک شدن بیماری هست یا مدل کاکتوس؟

 9. مبینا صفری :

  سلام من دوتا ایچینو کروز دارم و یکی از اونها که کوچک تره از پایین به حالت خشک شده زرد شده و آبیاری هم ۸ روز یک بار بوده وریشه هاهم خشک شده بود خاک وگلدان عوض کردم لطفا بگید چیکار کنم واون ایچینو ای که بزرگ تره فقط از پایین چروک شده اون خیلی بزرگه و یک بچه هم داره خواهش میکنم راهنمایی کنید

 10. سارا :

  http://uupload.ir/files/rxhq_img_20200728_184411.jpg
  http://uupload.ir/files/ef1l_img_20200728_184425.jpg
  سلام از وقتی خاکشو عوض کردیم از قسمت هفت سانت بالاتر از خاک شروع به زرد شدن و خشک شدن کرد و از همون نقطه خم شد الان پایینش سالمه نمیدونم از همونجا که خشک شد ببرمش یا نه ممنون میشم کمکم کنید درضمن کاکتوسم نخل ماداگاسکاره

  • کارشناس 2 :

   سلام، متاسفانه گیاه از بین رفته اگر قسمت پایین سالم هست از همون قسمت کات کنید تا به اوند سالم برسید، احتمال میدم که ریشه ها هم پوسیده شدن.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، گلدان گیاهتون خیلی بزرگ هست وریشه های گیاه مشکل داره ،بهتر هست از خاک دربیارید وریشه ها رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید ،کمبود نور باعث رشد باریک وعلفی گیاهان میشه ،یک هفته بعد از کاشت مجدد، به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید. سعی کنید گلدان از حجم ریشه یک الی دو سایز بزرگتر باشه.

 11. سارا :

  سلام چطوری میتونم عکس کاکتوسم رو براتون بفرستم؟
  کاکتوسم هنوز ریشه نداره و از وقتی خاکشو عوض کردیم از قسمت هفت سانت بالاتر از خاک شروع به زرد شدن و خشک شدن کرد و از همون نقطه خم شد الان پایینش سالمه نمیدونم از همونجا که خشک شد ببرمش یا نه

 12. سمانه :

  سلام ببخشید من یه گلدون سیلندریکا دارم که تا ساعت ۲ بعد ظهر تو آفتابه و بعد اون سایه هست و هر سه روز یکبار ابیاری میکنم ولی یک هفته هست که قسمت پایین ساقه چروک شده ولی قسمت بالای گیاه سفت و خوبه دلیلش برا کم ابیه؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، ابیاریتون زیاد هست ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید،اگر قسمت پایین زرد هم شده بهتر هست گیاه رو از خاک دربیارید وریشه ها رو از نظر پوسیدگی بررسی کنید.

 13. سودابه :

  سلام
  من یه کاکتوس کلاسیک دارم ، از وقتی گلدونشو عوض کردم داره از وسط چروک و سیاه میشه
  چیکارش کنم؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس 2 :

   سلام، خاکش مناسب نیست،از خاک دربیارید وریشه ها رو بررسی کنید ،میتونید از قسمتهای سالم قلمه بگیرید،برای خاک از خاک مخصوص کاکتوسها که متخلخل وماسه ای باشه واب رو مدت زمان زیادی حفظ نکنه استفاده کنید.

 14. علی :

  سلام من یه کاکتوس میرتلو(پایه ی آبی) دارم این کاکتوس از سرش داره چروکیده میشه یکم زرد رنگ شده ویک سوراخ بیضی شکل بین لبه هاش دار ه که زرد رنگه فک کردم آفتاب سوختگی شده اما وقتی این ور آوردم هیچ فرقی نکرد و بیماریش ادامه پیدا میکنه چی کار کنم ؟ لطفا زود جواب بدین داره خراب میشه.می خواستم عکسشو بزارم ولی کانالتو نو نمی دونم ؟ .آدرس

 15. پوریا :

  سلام ببخشید این کاکتوس اچینو پسیس من از وقتی رفته خواب زمستونی خیلی تقریبا دما بین هفت تا ده درجس ابیاریشو کم کردم خیلی چروک و لاغر شد از قسمت پایین میخواستم بدونم مشکل بخاطر کم ابیه چون یکم فاصله آبیاری رو کمتر کردم ولی نه زیاد ولی تغییری نکرد میخواستم بدونم میتونه واسه دما یا چیز دیگه باشه http://uupload.ir/files/rbz_dsc_0016.jpg ممنون از سایت خوبتون

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون از شما،بله از کمبود ابیاری میتونه باشه به ارامی با دو انگشت کمی قسمت پایین رو فشار بدید ببینید زیاد نرم نشده، اگر خیلی نرم وحالت ابکی داشته باشه بهتر هست ریشه ها رو بررسی کنید اگر کمی نرم شده وخشک هست مشکلی نیست وطبیعی هست بعد از گرم شدن هوا وشروع رشد به حالت اولیه برمیگرده.

 16. اچینو :

  با سلام و تشکر از سایت عالیتون این کاکتوس (که نمیدونم اسمش چیه اگه بگید ممنون میشم! فکر کنم نوعی اپونتیا) رو من حدود دو ماه پیش خریدم و عکس دو ماه پیشش اینه:
  http://uupload.ir/files/vd4i_img-20191108-wa0012.jpg

  الان هم اینه:
  http://uupload.ir/files/r60_20200102_101335.jpg
  http://uupload.ir/files/7psu_20200102_101425.jpg

  که چروک شده. توی پذیرایی خونه هست و روزی دو سه ساعتی آفتاب می خوره. حدود ۱۰ صبح تا ۱ ظهر. البته رشد داشته ولی رشدش شبیه رشد علفی هست و راکت هاش پهن نمیشن بلکه از نوک داره رشد می کنه علی رغم نور کافی. من از گلخونه داره پرسیدم گفت آفتاب پاییز و زمستون فیلتر نمیخواد. و گفت الان تو خواب زمستونین و دو هفته یک بار آب بدید حدود ۱۰ سی سی. به نظرتون مشکل کجاست؟

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، ممنون از شما،بله اپونتیا هست،کمبود نور داره برای همین رشد علفی کرده، میزان نورش خوب هست ولی ساعت کمی نور دریافت میکنه ،اگر قسمت پرنوری دارید که درساعتهای مختلف نور بیشتری دریافت میکنه به اون قسمت انتقال بدید تا نور کافی دریافت کنه. چروک شدن تنه چند دلیل میتونه داشته باشه،کمبود ابیاری،گرفتگی زهکش ودر نهایت پوسیدگی ریشه، این موارد رو بررسی کنید.

   • ابوالفضل :

    والا ما اخرمتوجه نشدیم کاکتوس روچمقدار وچندروزیکباربایداب دادبرای گلدون سایز۲۰ اپونتیا که ۶۰سانت چندشاخه اپونتیا ۶۰سانتی یعنی داخلش هست چقدراب به لیتربما بگیدوهرچندروز

    • کارشناس 2 :

     میزان ابیاری بستگی به اب وهوای منطقه ای ونوع خاک داره، کلا کاکتوسها رو زمانی که خاکشون تا عمق گلدان خشک شد باید ابیاری کرد،این زمان در هر شهر ومنطقه ای متفاوت هست برای مثال در شهرهای گرم وخشک احتمالش هست که هر سه روز یک بار خاک گلدان تا عمق خشک بشه یا در شهرهای خنک یا مرطوب ۷الی ۱۰ روز یک بار خاک تا عمق خشک بشه، این مورد رو خودتون باید بررسی کنید، برای این کار میتونید از یک سیخ چوبی کمک بگیرید ورطوبت خاک رو بررسی کنید،میزان ابی که برای ابیاری یک گلدان استفاده میکنید باید به اندازه ای باشه که مقدار کمی اب از زهکش گلدان خارج بشه.

 17. Mahdi :

  سلام
  کاکتوس اچینو من تا چند روز پیش مشکلی نداشت،بیشتر از یک ماه هست که دارم و مشکلی نداشت،تا اینکه گلدون و بزرگ و عوض کردم، بعداز چند روز دیدم که یک طرفش کمی در حال چروک شدن و زرد شدن هست
  چه باید کرد
  این گل بزرگ هست حدود چهار سال سن داره

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، بعد از تعویض گلدان گیاه رو بمدت یک هفته در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید تا رطوبت از دست نده،اولین ابیاری رو هم با محلول قارچ کش انجام بدید.

 18. Elaheh :

  سلام،خسته نباشید
  من یک عدد اپونتیا مینیاتوری و یه عدد کراسولام نعل اسبی دارم هردو چروک شدن ،هر پنج روز یک بار اب میدم و پشت پنجره تو نور آفتاب قرار میدم ،ایا از شرایط نگهداریه یا مشکل دیگه ای داره؟
  کراسولام نعل اسبی هم شپشک آرد آلو گرفته بود که از بین بردم ولی چروکیدگیش خوب نشد،لطفا راهنمایی کنید
  چه سم و چه شرایطی باید مهیا کنم تا خوب بشن

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون، چروکیدگی گیاهان چند دلیل میتونه داشته باشه،ابیاری بیش از اندازه ویا برعکس کمبود ابیاری، خاک نامناسب،نبود زهکش مناسب،این موارد رو چک کنید،بین دو ابیاری سعی کنید خاک کامل خشک بشه بعد ابیاری رو انجام بدید،اگر خاک دیر خشک میشه احتمالا زهکش گرفته وریشه ها مشکل دارند که بهتر هست ریشه گیاهان وزهکش گلدان رو چک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *