۵ دلیل اصلی چروک شدن کاکتوس‌ها

5 دلیل اصلی چروک شدن کاکتوس‌ها

۵ دلیل اصلی چروک شدن کاکتوس‌ها: با افزایش روز افزون گونه‌های کاکتوس و افزایش علاقه‌مندان به این کاکتوس و آشنا نبودن آنها با طریقه مناسب و شرایط درست نگهداری کاکتوس‌ها و شکل و رنگ کاکتوس در ماه‌های مختلف سال سؤالات بسیاری در رابطه با قسمت‌های مبهم کاکتوس‌ها ایجاد می‌شود و یکی از این ابهامات در زمینه کاکتوس چروک شدن آنها است که چندین علت مختلف دارد که در ادامه به اصلی‌ترین دلیل‌های چروک شدن کاکتوس‌ها اشاره می‌شود.

۱_ نارسایی ریشه‌ها:
نارسایی ریشه‌ها از جمله علل مهم چروکیده شدن کاکتوس است معمولاً به علت عدم رعایت فواصل آبیاری درست و همچنین قارچ ریشه که باعث تخریب ریشه کاکتوس می‌شود گیاه نمی‌توانند مواد لازم را برای رشد خود از خاک جذب کند و همین امر موجب جمع شدن پوست کاکتوس و کم آبی و چروک دیده شدن سطح کاکتوس می‌شود که برای درمان این موضوع ابتدا باید کاکتوس را به طور کامل از خاک خارج کرده و با حذف ریشه‌های پوسیده شده و سپس قارچ کشی آنها با رعایت ترکیب خاک مناسب و همچنین فواصل درست آبیاری اقدام به بهبود ریشه‌های کاکتوس کرد و به مرور زمان چروکی سطحی کاکتوس نیز با رشد و پر آب شدن کاکتوس‌ها از بین خواهد رفت.

۲_ خواب کاکتوس‌ها و عدم رشد:
دلیل دوم چروک شدن کاکتوس‌هایی که در برخی از واریته ها صورت می‌گیرد عدم رشد در فصل خواب کاکتوس است کاکتوس از آنجایی که در فصل سرد سال به خواب می‌روند و رشد نخواهند داشت. در برخی واریته ها آب خود را از دست می‌دهد و به نوعی حالت چروکیده به خود می‌گیرد و ممکن است این چروک شدن اندکی با تغییر رنگ کاکتوس نیز همراه باشد که چندان جای نگرانی ندارد و کاکتوس با ورود به فصل رشد، دوباره شکل سالم و سرحال به خود خواهد گرفت.

۳_ قلمه‌های در حال ریشه زایی:
هنگام سر برداری و قلمه زدن انواع کاکتوس از آنجایی که مدت ۵ الی ۷ روز زمان لازم است تا انتهای قلم پینه بندد و سپس در خاک کاشته شود و چندین هفته طول خواهد کشید تا کاکتوس ریشه زایی انجام بدهد و دوباره شروع به رشد کنند مقداری آب خود را از دست خواهد داد و رو به چروک شدن خواهد رفت که برای جلوگیری از این اتفاق معمولاً محیط ریشه زایی کاکتوس‌ها دارای نور کمتر و دمای پایین‌تر است که معمولاً قلمه‌های کاکتوس کمترین میزان آب را از دست خواهند داد اما اگر برای شما پس از قلمه زدن چروک شدن و از دست رفتن آب قلمه مشاهده شد باید نور محیط را کمتر کنید و اجازه دهید کاکتوس ریشه بزند و این کم آبی و چروک شدن پس از ریشه زایی کاکتوس از بین خواهد رفت و کاکتوس دوباره پر آب خواهد شد.

۴_ خورده شدن پایه:
خورده شدن پایه توسط پیوندک زمانی اتفاق می‌افتد و کاکتوس پایه نتواند پیوندک را رشد دهد و پیوندک از منابع پایه برای رشد استفاده می‌کند و به همین دلیل پایه پیوند خورده خواهد شد که متأسفانه می‌توان گفت راه درمان ندارد و باید پیوندک را از روی پایه برداشت و به پایه‌ای دیگر یا بر روی خاک منتقل کرد و معمولاً  پایه خورده شده به سختی می‌تواند ادامه رشد دهد و معمولاً پس از برداشتن پیوندک دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

۵_ آفت‌های مکنده:
بعضی از آفت‌ها مانند شپشک ها و کنه ها با تغذیه از شیره کاکتوس‌ها باعث چروک شدن آنها می‌شوند. برای آموزش مبارزه با این آفت‌ها اینجا کلیک کنید.

پنج دلیل گفته شده اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلایل چروک شدن کاکتوس هستند و اما یک دلیل دیگر باقی می‌ماند که بسیار کم دیده شده است و معمولاً در کاکتوس‌های کلکسیونی اتفاق بیفتد و آن‌هم چروک شدن آستریاس آستروفیتوم ها است که این پدیده یک پدیده ژنتیکی بوده و باعث ارزشمند شدن گیاه می‌شود و گیاه‌های چروک تولید خواهد شد که بسیار زیبا و دلنواز هستند.

کاکتوس چروک

چروک شدن کاکتوس لیتوپس
چروک شدن لیتوپس

نویسنده: حمید متین
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

۵ دلیل اصلی چروک شدن کاکتوس‌ها

 

پست‌های مرتبط

آفت‌ها و بیماری‌های نخل ماداگاسکار

آفت‌ها و بیماری‌های نخل ماداگاسکار

آفت‌ها و بیماری‌های نخل ماداگاسکار : نخل ماداگاسکار یا همان...

کاکتوس دیسکو هورستی

کاکتوس دیسکو هورستی

کاکتوس دیسکو هورستی: دیسکو کاکتوس‌ها گیاهانی کم رشد و با...

اچینو پسیس گزینه‌ای مناسب برای پایه پیوند

اچینو پسیس گزینه‌ای مناسب برای پایه پیوند

اچینو پسیس گزینه‌ای مناسب برای پایه پیوند : سلام خدمت...

نظرات (4)

سلام
کاکتوس اچینو من تا چند روز پیش مشکلی نداشت،بیشتر از یک ماه هست که دارم و مشکلی نداشت،تا اینکه گلدون و بزرگ و عوض کردم، بعداز چند روز دیدم که یک طرفش کمی در حال چروک شدن و زرد شدن هست
چه باید کرد
این گل بزرگ هست حدود چهار سال سن داره

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 21ام, 1398 14:13:

سلام، بعد از تعویض گلدان گیاه رو بمدت یک هفته در جای خنک ونیمه سایه نگهداری کنید تا رطوبت از دست نده،اولین ابیاری رو هم با محلول قارچ کش انجام بدید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام،خسته نباشید
من یک عدد اپونتیا مینیاتوری و یه عدد کراسولام نعل اسبی دارم هردو چروک شدن ،هر پنج روز یک بار اب میدم و پشت پنجره تو نور آفتاب قرار میدم ،ایا از شرایط نگهداریه یا مشکل دیگه ای داره؟
کراسولام نعل اسبی هم شپشک آرد آلو گرفته بود که از بین بردم ولی چروکیدگیش خوب نشد،لطفا راهنمایی کنید
چه سم و چه شرایطی باید مهیا کنم تا خوب بشن

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ خرداد 22ام, 1398 13:23:

سلام، ممنون، چروکیدگی گیاهان چند دلیل میتونه داشته باشه،ابیاری بیش از اندازه ویا برعکس کمبود ابیاری، خاک نامناسب،نبود زهکش مناسب،این موارد رو چک کنید،بین دو ابیاری سعی کنید خاک کامل خشک بشه بعد ابیاری رو انجام بدید،اگر خاک دیر خشک میشه احتمالا زهکش گرفته وریشه ها مشکل دارند که بهتر هست ریشه گیاهان وزهکش گلدان رو چک کنید.

[پاسخ]

پاسخ