نگهداری جوانه‌های کاکتوس پس از سبز شدن

نگهداری جوانه‌های کاکتوس پس از سبز شدن

نگهداری جوانه‌های کاکتوس پس از سبز شدن:  نگهداری بعد از سبز شدن کاکتوس‌ها در چند ماه اول مهم‌ترین قسمت پرورش کاکتوس‌ها می‌باشد. بعد از جوانه زنی بذرها مهم‌ترین نکاتی که باید دقت شوند تا جوانه‌ها رشد ایده ال داشته باشند عبارت‌اند از هوادهی، اسپری قارچ کش، آبیاری و کوددهی، که در ادامه مطلب به شرح  این موارد می‌پردازیم.

هوادهی جوانه‌های کاکتوس‌ها:
یکی از نکات خیلی مهم که اکثر پرورش دهندگان بخصوص برای کسانی که تجربه کافی ندارند هوادهی بستر کاشت است. معمولاً بعد از سبز شدن کامل بذرها هوادهی باید شروع شود. هوادهی به دلیل کم کردن رطوبت بستر انجام می‌گیرد، رطوبت زیاد باعث پوسیدگی ریشه و یا طوقه جوانه‌ها شده و در نهایت جوانه‌ها از بین خواهند رفت.

چطوری هوادهی را شروع کنیم؟
سعی کنید درب یا سلفون روی بستر را به‌کلی باز نکنید، این کار را به‌مرور زمان انجام دهید تا به جوانه‌ها شوک وارد نشود، باز کردن کلی درب باعث کم شدن ناگهانی دما و رطوبت شده و به جوانه‌ها شوک وارد می‌شود. توصیه ما برای هوادهی سه روز اول ۱۵ دقیقه درب به‌صورت نیمه باز کنید و سپس درب را ببندید، بعد از سه روز به مدت یک ساعت هوادهی را به‌صورت درب نیمه باز می‌توانید انجام دهید، هر چقدر هوادهی در روز فواصل زیادی داشته باشد بهتر است. برای مثال یک ساعت را در روز به چهار قسمت تقسیم کرده و در روز چهار باز هر بار ۱۵ دقیقه هوادهی انجام شود. اگر وقت کافی برای این کار را ندارید روزی یک ساعت هوادهی در ساعت گرم روز کافی خواهد بود.

هوادهی تا پایان شش ماهگی باید ادامه داشته باشد و تا این مدت هر روز باید مقداری به هوادهی افزوده شود تا در پایان شش ماهگی درب بستر به‌کلی برداشته شود، در مناطقی که رطوبت هوا زیاد هست بعد از پایان سه ماهگی هم می‌شود درب را برداشت. قبل از شش ماهگی و حتی در ماه‌های اول نیز می‌توان درب ظرف را کامل برداشت ولی این کار باعث خواهد شد که جوانه‌ها رشد کمی داشته باشند.

پیشگیری از ابتلا جوانه‌ها به قارچ:
بزرگ‌ترین مشکل در نگهداری جوانه‌های کاکتوس بیماری‌های قارچی می‌باشد. حتماً سعی کنید از ابتلا به بیماری‌های قارچی جلوگیری کنید. زیرا درمان جوانه‌های مبتلا شده بسیار سخت خواهد بود. برای پیشگیری از ابتلا جوانه‌ها به قارچ بهتر هست هر دو هفته یک بار اسپری محلول قارچ کش انجام شود. برای این کار بهتر هست از قارچ‌کش پریویکور استفاده شود، اگر به این نوع قارچ کش دسترسی نداشتید می‌توانید از سم قارچ کش کاربندازیم و یا مانکوزب هم استفاده کنید. قارچ کشی تا پایان سه ماهگی هر دو هفته یک بار انجام خواهد شد. بعد از پایان سه ماهگی ماهی یک بار تا پایان یک سالگی، برای پیشگیری از ابتلا به قارچ در انواع گیاهان بهتر هست هر شش ماه یک بار با محلول قارچ کش تمام قسمت‌های گیاه و خاک سم‌پاشی شوند.

آبیاری جوانه‌های کاکتوس به چه نحوی باید باشد؟
جوانه‌ها تا یک ماه نیازی به آبیاری نخواهند داشت ( در صورتی که درب کامل بسته باشد) بعد از یک ماه کم کم سطح بستر کمرنگ خواهد شد و این دلیل کم شدن رطوبت بستر هست که در مشاهده چنین اتفاقی باید بستر کشت آبیاری شود، در ماه‌های ابتدایی بهتر هست آبیاری از طریق اسپری و از بالای بستر انجام شود، زیرا ریشه‌ها کم و سطحی بوده و اسپری مقداری آب برای تأمین آب بستر  کافی خواهد بود، برای آبیاری جوانه‌ها بهتر هست از آب‌های بدون کلر و فلوراید استفاده شود تا در بستر رسوب نبندد. برای این کار می‌توان از آب باران، یا آب دستگاه تصفیه شده و یا آب جوشیده سرد شده و یا آب مانده که ۲۴ ساعت داخل ظرف بدون درب مانده باشد استفاده کرد. بعد از پایان سه ماهگی آبیاری را می‌توان از طریق زهکش بستر هم انجام داد، به این طریق که داخل یک ظرف بزرگ‌تر از بستر آب ریخته و بستر را داخل آب قرار دهید، تا زمانی که آب به سطح بستر برسد، بعد بستر را از داخل آب خارج کنید و روی وسیله‌ای مانند سبد بگذارید تا آب اضافه خارج شده و بعد بستر را در محیط اولیه خود قرار دهید. حتماً باید به این نکته دقت کنید که نباید سطح بستر خشک شود، خشک شد بستر باعث ترک خوردن خاک بستر شده و به ریشه جوانه‌ها آسیب خواهند زد و احتمال از بین رفتن جوانه‌ها بسیار بالاست، کمبود آب مشکلی از قبیل وارد شدن شوک به جوانه‌ها هم وجود خواهد داشت که با متوقف شدن رشد و یا کم شدن رشد جوانه‌ها را در پی خواهد داشت.

کوددهی خزانه کاکتوس‌ها:
بعد از پایان سه ماهگی کوددهی باید شروع شود، کوددهی برای تقویت کردن جوانه استفاده می‌شود تا جوانه‌ها رشد ایده الی داشته باشند. برای این کار می‌توان از کودهایی که پتاس بیشتری از ازت دارند استفاده کرد، برای اولین کوددهی بهتر هست از کود کامل بیو بیست طلایی bio20gold یا کود npk 3-11-38 استفاده شود، طریقه مصرف این نوع کود برای جوانه‌ی کاکتوس‌ها برای اولین بار ۱ میلی لیتر یا یک گرم در یک لیتر آب مخلوط کرده و بستر کشت را کامل با این محلول آبیاری کنید، یک هفته بعد مجدد با همین میزان کوددهی را  انجام دهید، دو هفته بعد کوددهی با کودهای npk پتاس بیشتر از ازت را شروع کنید، برای مثال کود npk 12،۱۲،۳۶ یا ۳،۱۱،۳۸، که این دو نوع کود برای جوانه‌های کاکتوس‌ها مناسب می‌باشد. سری بعد استفاده از کودهای گفته شده شش ماه بعد خواهد بود، پس بهتر هست آخرین روز آبیاری با کود  را یادداشت کنید و شش ماه بعد کوددهی را با این نوع کود تکرار کنید. کوددهی از پایان سه ماهگی شروع شده و تا پایان دو سالگی ادامه خواهد یافت بعد از پایان دو سالگی ماهی یک بار در زمان رشد گیاهان. در این فواصل احتمال تقارن شدن مرحله کوددهی با سم‌پاشی محلول قارچ کش به وجود خواهد آمدن که در این شرایط اول سم‌پاشی با محلول قارچ کش را انجام دهید و کوددهی را به دو هفته بعد موکول کنید. این روش در اکثر گلخانه‌های صنعتی در هلند استفاده می‌شود.

نور و دما:
جوانه‌های کاکتوس از ابتدای سبز شدن به نور آفتاب نیاز دارند، نور ملایم روزی ۲ الی ۴ ساعت برای جوانه‌ها کافی می‌باشد. نور کم باعث باریک شدن جوانه‌ها و نور شدید باعث سوختگی یا پختگی جوانه‌ها خواهد شد. نور مصنوعی نیز می‌توان برای جوانه‌ها استفاده کرد ولی همیشه توجه داشته باشید که نور آفتاب بهترین منبع نوری برای کاکتوس‌ها می‌باشد.
دمای مناسب برای رشد اکثر جوانه‌های کاکتوس در حدود ۱۸ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

سؤالات متداول در مورد جوانه‌ها:
جوانه‌ها تغییر رنگ داده‌اند و از رنگ سبز مایل به قرمز قهوه‌ای شده‌اند:
دلیل تغییر رنگ جوانه‌ها گرما و نور زیاد و یا سرما هست. بستر را در جایی که دما بین ۲۰_۳۰ درجه هست انتقال بدید و نور را بشکنید (فیلتر کنید). بعضی وقت‌ها تغییر رنگ جوانه‌ها کاملاً طبیعی بوده و به مرور زمان با رشد جوانه به حالت اولیه برمی‌گردد این نوع تغیر رنگ در جوانه‌های آستروفیتوم ها بیشتر شایع هست.

رشد جوانه‌ها بعد از یک ماه متوقف شده است:
جوانه‌ها بعد از رشد مقداری استراحت کرده و مجدد شروع به رشد می‌کنند و این علت طبیعی است. بعضی وقت‌ها جوانه‌ها تا چندین ماه رشدی ندارند و از همان ابتدای جوانه زنی کوچک می‌مانند دلیلی این مشکل شوک وارد شده به جوانه‌ها می‌باشد، دلایلی که باعث شوک به جوانه‌ها می‌شود جابجایی بیش از اندازه بستر کشت، انعطاف پذیری بستر کشت، کمبود آبیاری و خشکی کشیدن جوانه به مدت طولانی.

جوانه‌ها به صورت طولی باریک و دراز رشد می‌کنند:
دلیل این مشکل کمبود نور هست بستر را به جای پرنوری انتقال دهید. انتقال به مکان پور نور را به تدریج انجام دهید.

جوانه ها چروک می‌شوند:
این عارضه چند دلیل می‌تواند داشته باشد، کمبود رطوبت، بهتر هست بستر را کامل آبیاری کنید، استفاده بیش از اندازه از سموم قارچ کش، اگر دز مصرف قارچ کش زیاد شده، بهتر هست بستر را آبشویی کنید تا سم موجود در بستر خارج شود. وجود افت در خاک از جمله شپشک آردآلود، که بهتر هست از چند قسمت بستر جوانه‌ها با احتیاط از بستر خارج شوند و ریشه ها چک شود.

کنار بستر حشرات کوچکی پرواز می‌کنند:
علت این مشکل رطوبت زیاد بستر می‌باشد که مگس سیاه ماده علاقه‌مند به تخم گذاری در خاک‌های مرطوب را دارد، برای پیشگیری از این افت بهتر هست رطوبت بستر را کم کرده و کنار بستر از کارت‌های چسب‌دار استفاده شود، لاروهای این حشره به جوانه‌های کاکتوس‌ها آسیب جدی وارد می‌کنند که بهتر هست در زمان مشاهده لاروها در بستر، با محلول سم حشره کش کامل آبیاری شود.

سطح بستر سبز رنگ می‌شود:
دلیل این مشکل رطوبت زیاد بستر و تهویه نامناسب می‌باشد، بهتر هست بستر کشت هوادهی شده تا رطوبت بستر کم شود و اکسیژن کافی به جوانه‌ها برسد، نور را شکسته و نور غیر مستقیم به بستر بتابد. تا جای ممکن قسمت‌های سبز را با پنس استریل شده جمع کنید و روی سطح بستر ماسه‌هایی که از اندازه جوانه‌ها کوچک‌تر هستند و شکل کروی دارند بریزید تا نور با سطح بستر تماس نداشته و بستر جلبک نبندد. از ظرف‌هایی که مات هستند برای بستر کشت استفاده کنید ولی درب حتماً باید شفاف باشد تا نور کافی به جوانه‌ها برسد.

تارهای سفید رنگی اطراف جوانه نمایان شده:
اگر تارهای سفید رنگ در یک قسمت جوانه باشند ریشه‌های جوانه هستند، بعضی مواقع این تارها کل جوانه را در برمی‌گیرند که این نوع تارها شبیه تارهای عنکبوت هستند در این حالت جوانه قارچی شده و باید از بستر کشت خارج شود تا بقیه جوانه‌ها مبتلا نشوند.

جوانه های کیکو ابلق تست شده در میهن کاکتوس و جوانه های قرمز طبیعی
جوانه های کیکو ابلق تست شده در میهن کاکتوس و جوانه های قرمز طبیعی

آسترو

کاشت بذر کاکتوس

تغییر رنگ جوانه‌های کاکتوس که طبیعی می‌باشد( تصاویر بالا)

 

ff

نگهداری از جوانه‌های کاکتوس پس از سبز شدن

سبز شدن و جلبک بستن سطح بستر (تصاویر بالا)

خراب

ژله‌ای شدن جوانه‌ها در اثر بیماری‌های قارچی که فوراً باید از بستر حذف شوند (تصویر بالا)

Low light

رشد علفی جوانه‌ها در اثر کمبود نور (تصاویر بالا)

کاشت بذر کاکتوس

ریشه جوانه‌ها (تصاویر بالا)

تغییر رنگ جوانه ها در اثر نور وگرما

تغییر رنگ جوانه ها در اثر نور و گرما

رشد ایدال وطبیعی جوانه ها

نگهداری از جوانه‌های کاکتوس پس از سبز شدن

نگهداری از جوانه‌های کاکتوس پس از سبز شدن

نگهداری از جوانه‌های کاکتوس پس از سبز شدن

نگهداری از جوانه‌های کاکتوس پس از سبز شدن

نگهداری از جوانه‌های کاکتوس پس از سبز شدن

نگهداری از جوانه‌های کاکتوس پس از سبز شدن

نگهداری از جوانه‌های کاکتوس پس از سبز شدن

نگهداری از جوانه‌های کاکتوس پس از سبز شدن

نگهداری جوانه‌های کاکتوس پس از سبز شدن

نگهداری جوانه‌های کاکتوس پس از سبز شدن

نگهداری جوانه‌های کاکتوس پس از سبز شدن

رشد ایده آل و طبیعی جوانه‌ها

برای آموزش کاشت بذر کاکتوس اینجا کلیک کنید.
برای خرید بذر کاکتوس اینجا کلیک کنید.

نویسنده: کارشناس میهن کاکتوس
منبع: میهن کاکتوس

کپی برداری بدون ذکر منبع و لینک به میهن کاکتوس ممنوع می‌باشد.

نگهداری جوانه‌های کاکتوس پس از سبز شدن

پست‌های مرتبط

معرفی کاکتوس سن پدرو

معرفی کاکتوس سن پدرو

معرفی کاکتوس سن پدرو : کاکتوس سن پدرو با نام‌های...

آیا کاکتوس کریسمس به اندازه کافی آب ذخیره می‌کند؟

آیا کاکتوس کریسمس به اندازه کافی آب ذخیره می‌کند؟

آیا کاکتوس کریسمس به اندازه کافی آب ذخیره می‌کند؟ کاکتوس...

کاکتوس‌های خوراکی

کاکتوس‌های خوراکی

کاکتوس‌های خوراکی :سلام امروز میخوام در مورد مصرف انواع بخش‌های...

نظرات (120)

سلام عید سعید قربان و به شما تبریک میگم
جوانه های کاکتوس از قسمت پایین داره به رنگ سبز روشن تغییر میکنه این مشکلی داره؟ و داخل خونه دمای هوا هم بین ۲۰ تا ۳۰ درجس منتی نور کافی نمی‌رسه بهشون هوای بیرون هم خیلی گرم توصیه ایی دارید؟ دیروز هم بهشون قارچ کش زدم!
http://uupload.ir/files/w3qt_img_20190812_130006.jpg

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 21ام, 1398 14:57:

سلام، ممنون همچنین، مشکلی ندارند رشد طبیعی دارند، بمرور زمان به جای پرنوری انتقال بدید تا نور کافی دریافت کنند.

[پاسخ]

پاسخ

ممنون از راهنمایی شما
http://uupload.ir/files/yugo_img_20190803_225236.jpg
http://uupload.ir/files/4m0o_img_20190728_230035.jpg
اینم عکسشون
فقط یه سوال دیگه توی سایت نوشتید ترک بردن خاک برای کم آبی
اما من دو روز یک بار آب اسپری میکنم این کار اشتباهی؟ چه مدت یک بار آب رو اسپری کنم؟
ممنون میشم راهنمایی کنید

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 19ام, 1398 23:56:

ممنون از شما، فعلا جابرای رشد دارند جای نگرانی نیست، کمی که بزرگتر شدند میتونید جوانه هایی رو که نزدیک به هم هستند رو تک کنید و درقسمتهای خالی بستر کشت کنید، بهتر بود بذرهای اگاو رو جدا از سایر بذرها کشت میکردید چون جوانه های اگاو زود بزرگ میشن واحتمالش هست که نور کافی به سایر جوانه ها نرسه،البته میتونید بعد از اتمام سه ماهگی هم اگاوها رو جدا کنید وداخل بستر دیگری کشت کنید تا برای سایر جوانه ها مشکلی پیش نیاد.در مورد ترک خوردن بستر کمبود اب وجابجایی بیش از اندازه باعث این مشکل میشه،ابیاری رو بهتر هست هر وقت سطح بستر کمرنگ شد انجام بدید ابیاری هر روز باعث میشه اکسیژن خاک کم بشه وریشه ها در اثر ابیاری زیاد پوسیده بشن.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون که همه توضیحات و نحوه کاشت رو داره و این اولین خرید من از شما بوده واقعا عالی
الان سوال من از شما اینه که من بذر هارو همینجوری کاشتم ینی اصلا به فاصله هاشون دقت نکردم الان که سبز شدن خیلی کنار هم دیگه هستن این مشکلی ایجاد میکنه؟ متاسفانه بلد نیستم عکس رو اینجا آپلود کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 19ام, 1398 13:59:

سلام، ممنون از توجه شما،مبارکتون باشه،برای ارسال عکس روینوشته کلیک کنید، اگر جوانه ها خیلی فشرده رشد کردند میتونید بعد از اتمام پنج ماهگی تک کنید.

[پاسخ]

پاسخ

خیلی ممنون برای پاسخ‌گویی تون

[پاسخ]

پاسخ

اگه نو مستقیم خورشید پشت پنجره بهشون بخوره بد نیست؟ اگه نه چه مدت جلوی نور باشه خوبه ؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ مرداد 14ام, 1398 17:53:

بهتر هست نور رو فیلتر کنید نور مستقیم باعث سوختگی یا پختگی جوانه ها میشه. پشت پنجره جنوبی نور از پشت پرده توری بهشون بتابه بهتر هست.

[پاسخ]

پاسخ

جوانه کاکتوس استروفیوم و آریو کاکتوس و مامیلاریا هستش ریشه خیلی کمی هم دارند
جوانه نخل برگ هاش در طول رشد چه تغییری میکنند ؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ مرداد 14ام, 1398 13:16:

رشدشون خوب هست بمرور زمان بجای پرنور وفیلتر شده انتقال بدید،نخل کم کم که بزرگ بشه برگهاش بلندتر شده وتیغهاش سبز میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خیلی خسته نباشد چند تا تا سوال داشتم
http://uupload.ir/files/qfoa_20190804_190613.jpg
http://uupload.ir/files/n583_20190804_190658.jpg
در مورد عکس اول نخل ماداگاسکار گیی لبه برگ هاش سفید و خشک شده میخواستم بدونم در مرحله رشده یا قارچی شده
و عکس دوم برای بذر های ۵ هفته رشدشون خوبه؟
و اینکه اگه شک بهشون وارد شده (از طریق دما یا تکون دادن زیاد) و رشدشون متوقف شده باشه دوباره شروع به رشد میکنن

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 13ام, 1398 23:40:

سلام، خیلی ممنون، عکس اول بیشتر شبیه رسوبات اب روی برگ هست ببینید بادست جدا میشه، مشکل خاصی نداره، عکس دوم جوانه چه گونه هایی هست؟ بستگی به میزان شوک وارد شده داره بعضی وقتها جوانه ها بعد از مدتی شروع به رشد میکنند ولی بعضی وقتها رشد نمیکنند وسالها بدون تغییر میمونند.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. دیگه انقدر سایتتون عالیه نمی دونم چند بار دیگه باید تشکر کنم.
ببخشید می خواستم بدونم آیا کاکتوس هم اکسیژن تولید میکنه؟
و سوال دوم اینکه بذر هایی که خریده بودم جوونه زدن. خیلی زیبا هستن فقط یکیشون کامل کامل قرمزه نمی دونم مال خودش هست یا نه. چندتاشون هم که تازه سبز شدن سبز مایل به کرمی هستن. به نظرتون مشکلی پیدا کردن.
سوال آخر هم اینه که خاک با اینکه پیت ماس هستش باز هم ترک برمیداره. چکار کنم.
در آخر هم تشکر بی پایان از پاسخگویی خوبتون و همچنین بذر های ایده آلی که میفرستین. ( تازه یک ۸ روز گذشته از ۲۴ تا نزدیک به ۱۹ تا سبز شده )

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 11ام, 1398 23:15:

سلام، ممنون از توجه شما،همه ی گیاهان برای ادامه حیات روز ها دی اکسید کربن رو جذب میکنند واکسیژن پس میدن واین موضوع در شبها برعکس انجام میشه. البته تعدادی از گیاهان هم برعکس این موضوع عمل میکنند.جوانه ای که قرمز شده احتمال ابلق شدنش وجود داره با گذشت زمان وبزرگ شدن جوانه این موضوع واضحتر میشه. از جوانه هایی که کرمی رنگ شدن عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم واینکه حالت شیشه ای وژله ای هم دارند یا نه؟ ترک خوردن بستر بیشتر بدلیل کمبود اب، استفاده از ظرفهایی که انعطاف زیادی دارند ویا جابجایی بیش از اندازه بستر بوجود میاد که بهتر هست این موارد رو کنترل کنید.

[پاسخ]

پاسخ

ممنون به خاطر جواب سریع و کاملتون
فقط یه نکته دیگه:
من از همین ظرف های پلاستیکی درب دار که خودتون معرفی کردید برای کاشت استفاده کردم. فاصله درب ظرف تا سطح خاک حدود ۱۰ سانتی متر هست. می تونم LED رو روی درب نصب کنم؟ (یعنی سوالم اینه که اکر فاصله لامپ تا بذر کمتر از اون ۳۰ تا ۴۰ سانتی که فرمودید باشه به گیاه آسیب وارد میشه؟)
چون اگر بخوام با فاصله نور رو قرار بدم به خاطر اینکه درب ظرف بسته هست نور خیلی به گیاه نمیرسه.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 11ام, 1398 11:24:

ممنون از شما، نه فاصله نور تا جوانه ها خیلی کم میشه ونور زیاد باعث اختلال در رشد جوانه ها میشه،میتونید ۳۰_۴۰ سانت رو از روی سطح بستر اندازه بزنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام ببخشید برای پاجوش دار کردن ژمینو راهی وجود داره؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ مرداد 10ام, 1398 00:16:

سلام، ژیمنو ها پاجوش نمیدن تنه جوش میزنند، میتونید سرزنی کنید تا چند شاخه بشه یا به اصطلاح چند تنه جوش بزنه.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام خدمت شما استاد گرامی
همان طور که اشاره کردید بهترین نور، نور خورشید هست ولی متاسفانه وقتی سبد رو بیرون زیر نور قرار میدم دما هنگام ظهر حدود ۴۸ درجه می رسه که گفتید خوب نیست و باید به یه مکان دیگه انتقالش بدم. همین کار رو هم کردم (گذاشتمش داخل خونه پشت پنجره) ولی خوب اینجوری نور خیلی کمی بهش میرسه (هنگام عصر حدود یه نیم ساعتی).
به همین خاطر رفتم لامپ LED فول اسپکتروم ۵۰ وات گرفتم که به جای خورشید ازش استفاده کنم. حالا سوالم اینه:
– چه مدت و کی باید لامپ روشن باشه؟ اگر تمام روز روشن باشد به گیاه آسیبی می زند؟
– میزان فاصله قرارگیری لامپ از سبد چقدر باید باشد؟
با تشکر فراوان

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 6ام, 1398 23:37:

سلام، ممنون از شما،نور روحتما باید فیلتر کنید در نور مستقیم افتاب قرار بدید احتمال پختگی جوانه ها وجود داره میتونید اوایل صبح که نور ملایم هست در نور افتاب قرار بدید. وساعاتی که شدت نور زیاد هست نور رو فیلتر کنید،برای لامپ مصنوعی اگر جوانه ها سه ماه رو تموم کردند دقیقا باید زمانی که هوا روشن هست تا غروب افتاب لامپها روشن باشن باغروب افتاب لامپها رو خاموش کنید،اگر از سه ماه کوچکترهستند روزی ۴_۵ ساعت نور کافی هست، فاصله نور تا جوانه ها بین ۳۰_۴۰ سانت هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام ّبذر ها تقریبا سه ماهه هستند روزی یک ساعت صبح یک ساعت هم بعد از ظهر هوادهی میکنم قارچ کش هم هر دو هفته یکبار اسپری میکنم میخواستم بدونم رشدشون به نظر شما چطوره به نظر میرسه که زیاد ریشه ندارن با اسپری قارچ کش میوفتن روی خاک کنارشون هم ماسه ریختم برای محکم شدن ریشه هاشون چه کنم؟سپاس….

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 6ام, 1398 15:43:

سلام، از بستر کشت عکس واضح بفرستید همینطور از جوانه ها تا بهتر راهنماییتون کنیم.

[پاسخ]

پاسخ

با تشکر

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید
من بعد سه ماهگی به جوانه ها سه بار کود دادم
و هر کوددهی با دو هفته فاصله صورت گرفت
کوددهی بعدی بمونه برای شش ماه بعد یا ادامه بدم به نظرتون؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ مرداد 4ام, 1398 13:54:

سلام، ممنون، کوددهی هر دو هفته یک بار تا پایان دو سالگی بهتر هست ادامه داشته باشه، ولی اگر خاک بستر غنی باشه نیازی به کوددهی نیست.

[پاسخ]

پاسخ

روی بسته بندی نوشته ۲ گرم در یک لیتر اب. برای جوانه ها یک گرم کافیه؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ مرداد 3ام, 1398 20:37:

بله برای جوانه ها یک گرم در یک لیتر اب کافی هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و خسته نباشید خدمت شما ، من حدود یک ماه هست که کشت کردم و نتیجش هم خوب بوده ولی امروز دیدم که یکی از جوانه ها از پایین شروع به زرد شدن کرده ( سطح بسترم کمی کمرنگ شده بود ) این به خاطر کم ابی هست یا مشکل از جای دیگه هست ؟ خود جوانه کاملا محکم و ایستاده هست

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ مرداد 1ام, 1398 11:13:

سلام، ممنون، بله احتمالش هست ،اگر سطح بستر کمرنگ شده حتما ابیاری کنید، سطح بستر نباید خشک بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام من از شما قارچ کش کاربندازیم تهیه کردم برای جوانه های کاکتوس با چه دزی استفاده کنم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 31ام, 1398 19:13:

سلام، برای پیشگیری اگر میخواهید استفاده کنید یک گرم در یک لیتر اب،روی بسته بندی محصول هم فکر کنم نوشته شده باشه.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام و عرض خسته نباشید ، من چند نوع کاکتوس کاشتم و الان تقریبا ۲۲روزه این عکس شون هست http://uupload.ir/files/g0e1_20190721_103928.jpg
اگه ممکنه نظرتون راجع به تراکم و رشدشون بگید و اینکه بستر اصلی ماسه و کود حیوانی کاملا پوسیده بود چون به پیت ماس دسترسی نداشتم و با متالاکسیل ضد عفونی کردم ، اما الان پیت ماس تهیه کردم و مقداری ریختم پاشون تو عکس اون سیاها هستند مشکلی پیش نمیاد به نظر شما؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ تیر 30ام, 1398 12:34:

سلام، ممنون، برای ۲۲ روز رشدشون خوب هست فقط مقداری کمبود نور دارند بجای پرنوروفیلتر شده انتقال بدید،این نوع ظرفها انعطاف زیادی دارند برای اینکه شکل بستر موقع جابجایی بهم نریزه داخل یک سینی بگذارید وبا سینی جابجا کنید که مشکلی پیش نیاد.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام خدمت شما استاد عزیز
این که در متن گفته شده: “برای مثال یک ساعت را در روز به چهار قسمت تقسیم کرده و در روز چهار باز هر بار ۱۵ دقیقه هوادهی انجام شود”
بهتر است این چهار قسمت در ظهر که هوا گرم است باشند (مثلا ساعت ۱۳ تا ۱۳:۱۵ – ۱۴ تا ۱۴:۱۵ – ۱۵ تا ۱۵:۱۵ و ۱۶ تا ۱۶:۱۵) یا در کل روز پخش شوند (مثلا ساعت ۶ تا ۶:۱۵ – ۱۲ تا ۱۲:۱۵ – ۱۸ تا ۱۸:۱۵ و ۲۴ تا ۲۴:۱۵)
با تشکر فراوان

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 29ام, 1398 22:18:

سلام، ممنون از توجه شما دوست گرامی،در کل روز پخش بشه بهتر هست،در تابستان بیشتر، ساعاتی که دما زیاد هست بهتر هست هوادهی انجام بشه تا جوانه ها داخل بستر پخته نشن. اگر سطح بستر کمرنگ شد حتما باید ابیاری انجام بشه تا بستر خشک نشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام من سه ماه پیش حدود۲۰۰تا بذر گونه های مختلف خرید از شما همه رو نصف کردم و طبق دستور کاشتم ولی از ۱۰۰تا فقط ۴۵ تا سبز شدن بعداز۳ ماه علت چی هست

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ تیر 28ام, 1398 22:40:

سلام، در چه شرایطی نگهداری میکنید؟ دما، نور، رطوبت، ترکیب خاک… از بستر کشت عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

[پاسخ]

پاسخ

سلام من تعداد بذر میرتلو کاشتم که تماما رنگشون مشابه عکس جوانه های قرمز کیکو ابلق داخل مقاله هست، آیا طبیعیه؟ تو جای پر نور نبودن دما هم بیشتر از ۲۷ درجه نبوده

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ تیر 26ام, 1398 23:11:

سلام، احتمالش هست که ابلق باشن ،بعضی مواقع تغییر رنگ جوانه ها طبیعی هست،بمرور زمان که بزرگتر شدن مشخص میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام من بذر نخل ماداگاسگار گیی رو همراه با کاکتوس ها کاشتم خواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 25ام, 1398 13:40:

سلام، نخل ماداگاسکار زودتر از بقیه بذرها قد میکشه ودرب بستر رو مجبور خواهید شد بردارید. میتونید ظرف بستر رو داخل ظرف عمیقی بگذارید وروی ظرف دوم سلفون بکشید تا رطوبت حفظ بشه. یا یک ظرف شفاف که عمق بیشتری داره بصورت وارونه روی بستر بگذارید.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام خدمت شما اساتید گرامی
داخل مقاله نوشته شده: “معمولاً بعد از سبز شدن کامل بذرها هوادهی باید شروع شود”
منظور از سبز شدن کامل چیه؟ یعنی همین که به اندازه حدود یک میلی متر همه بذرها سبز شدن باید هوادهی رو شروع کنیم؟
با توجه به تجربه ای که تو کاشت داشتید به صورت تقریبی حدوداً چند روز پس از کشت هوادهی شروع میشه؟ (یه عدد تقریبی که رنجش دستم بیاد)
با تشکر فراوان

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ تیر 22ام, 1398 22:26:

سلام، منظور از سبز شدن یعنی بعد از اینکه بذرها جوانه زدند ،تقریبا حدود یک هفته الی ده روز بعد از جوانه زنی هوادهی بهتر هست شروع بشه.

[پاسخ]

پاسخ

با عرض سلام و خسته نباشید
اگه ریشه ی بذرهای کاشته شده روی سطح خاک باشه، بلید کاری کرد یا طبیعیه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 21ام, 1398 17:06:

سلام، ممنون، رطوبت بستر رو کم کنید ریشه ها داخل بستر هدایت میشن. میتونید با یک خلال چوبی یا پنس کاملا استریل شده ریشه ها رو با احتیاط کامل داخل بستر هدایت کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
در مورد مگس سیاه نوشتید با سم حسره کش کامل آبیاری شود.
نحوه آبیاری چگونه باید باشد. لطفا راهنمایی بفرمایید.
با تشکر

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ تیر 13ام, 1398 07:02:

سلام، هم میتونید بصورت سمپاشی وهم ابیاری انجام بدید. به اندازه ای که مقداری از محلول از کف گلدان یا بستر خارج بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. ممنون از مشاوره های حرفه ای و رایگان و ارزشمندتون.
من چند تا میرتلو آبی کاشتم و چند تا ژمینو شکلاتی توی یه بستر . الان. ۸۰ درصد میرتلو ها تو سه روز اول جوونه زدن ولی ژمینو ها هنوز نه
فقط سه روزه که کاشتمشون حالا نیازه واسه خراب نشدن میرتلو ها هوادهی کنم یا صبر کنم ژمینو ها هم سبز شن؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ تیر 11ام, 1398 23:23:

سلام، ممنون از توجه شما دوست گرامی،بهتر بود جدا کشت میکردید چون میزان رشدشون متفاوت هست، مشکلی نیست میتونید برای چک کردن بستر برای چند ثانیه درب رو باز کنید ولی برای هوادهی بهتر هست صبر کنید حداقل دو هفته بگذره بعد هوادهی رو شروع کنید.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام و خسته نباشید ، ببخشید که زیاد سوال میپرسم من بذر هامو یک تیر کاشتم نتیجش تا به الان به این صورت هست که از بستر اول ( اچینو ، ملو و فرو و میکس مدل ) از ۸۰ تا حدود ۵۵ تا و از بستر دومم ( ژمینو ، مامیلاریا ، نوتو و فرالیا ) از ۱۰۰ تا ۵۰ تا و از بستر سومم ( انواع سرئوس ، استت سونیا و اسپوستوا ) از ۶۰ تا ۲۱ تاش سبز شدن ایا جاداره بازم در بیان ( ۶ روزه کاشته شدن ) و صبر کنم ۲ هفتش تموم شه و بعد هوا دهی رو شروع کنم ؟ یکی هم چند تا سرئوس هام با اینکه کاملا سالم هستن ولی قهوه ای رنگ شدن علتش چیه قارچ هستش ؟ ( شل نیستن )

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 8ام, 1398 19:08:

سلام، ممنون، سپاس از شما که نتیجه کشتتون رو با ما وسایر دوستان به اشتراک میگذارید،برای هشت روز این تعداد عالی هست، بقیه هم سبز میشن عجله نکنید،بله بهتر هست صبر کنید بالای ۶۰ درصد که سبز شدن، میتونید هوادهی رو شروع کنید،دما ونور زیاد باعث قرمز یا قهوه ای شدن جوانه ها میشه دما ونور ایدال بشه سبز رنگ میشن مشکلی نیست.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام
ببخشید بنده تعدادی زیاد ککاکتوس دارم گلدانهای کاکتوس رو داخل باغچه گذاشتم ولی حواسم نبوده شلنگ اب از شب تا صبح باز مانده و کاکتوسها غرق اب شدن ایا نیاز هست که خاک تمام گلدانها رو تعویض کنم و داخل خاک خشک بگذارم یا نیاز ی نیست لطفا راهنمایی کنید که کاکتوسها خراب نشوند با ید چکار کنم با تشکر

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 6ام, 1398 11:08:

سلام، نیازی به تعویض خاک نیست، گلدانهارو روی یک سبد بگذارید، بصورتی که زهکش گلدانها ازاد باشه،تا اب اضافی خارج بشه دو سه روز روی سبد نگهداری کنید تا از قسمت زهکش گلدانها هم هوادهی بشه، تا وقتی که خاکشون کامل خشک نشده ابیاری نکنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام و عرض ادب
این سنگ ریزه های سفید که روی خاک دیده میشن رو از کجا خریداری میکنین؟
گل فروشی، سنگ فروشی، لوازم تزئینی، عرضه محصولات کشاورزی هم رفتم نداشتن
برای سینی کشت هم خیلی جستجو کردم پیدا نکردم، نه گل فروشی، نه گلدان فروشی، نه ابزار باغبانی، نه پلاسکو هیچ جا نداشتن
اینترنتی سایتی هست سفارش بدم؟
ممنون

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ تیر 6ام, 1398 11:10:

سلام، سنگها رو میتونید از اکواریومیها تهیه کنید، سینی کشت بیشتر در فروشگاهای لوازم کشاورزی موجود هست برای خریداینترنتی میتونید روی مرورگرتون سرچ کنید.

[پاسخ]

پاسخ

ممنونم و همیشه سربلند و موفق باشید

[پاسخ]

پاسخ

و یکی هم من چپن جا کم اوردم ۱۰ تا از استروفیتوم هارو با سرعوس ها کاشتم مشکلی که پیش نمیاد ؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ تیر 3ام, 1398 06:25:

سرئوسها زودتر از سایر جوانه ها قد میکشن،دمای رشد ورطوبت یکسان هست فقط میزان رشدشون فرق داره.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام و خسته نباشید خدمت شما ، من بذر هام تازه کاشتم حدود ۳ روز ولی انگار بسترم خشک شده ( رنگ خاک همونه ولی هیچ گونه قطره ای کنار بسترم نیست ) با اینکه قبل از کشت خاک کامل ابیاری شده بود و بسترم درش بستس به نظرتون درش رو باز کنم و ابیاری کنم ؟ یا بزارم به حال خودش باشه؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ تیر 3ام, 1398 06:23:

سلام، ممنون، زمانی داخل بستر عرق میکنه وقطرات اب نمایان میشه که دمای داخل بستر از دمای بیرون بستر گرمتر باشه،واین بیشتر زمانی که هواخنک هست اتفاق می افته ،مشکلی نیست ،درهمان شرایط نگهداری کنید نیازی به ابیاری نیست.

[پاسخ]

پاسخ

من در رشت هست م است .است بااین شرایط اب و هوایی در بستر رو بعد از سه ماه برداشت

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 29ام, 1398 18:31:

بله اگر رطوبت محیط بالاست میتونید بعد از سه ماهگی درب بستر رو بکلی بردارید.

[پاسخ]

پاسخ

http://uupload.ir/files/6gbw_img_20190619_160206.jpg
سلام من امروز این هارو دیدیم زیر دوتا تاشون زیر خاک نبود دیدم ایااین ها قارچ هستند یاریشه.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 29ام, 1398 18:30:

سلام، ریشه جوانه ها هستند ،مشکلی نیست.

[پاسخ]

پاسخ

نه شرایط نگهداری که همونه و این اتفاق هم قبل کود دادن بوده( یک قاشق چای خوری تو یک لیتر)
امیدوار بودم با کود دادن بهتر بشن که نشدن
شاید به دلیل ارتفاع کم خاک ( تقریبا ۲ یا ۳ سانت) تو ظرفشون باشه؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ خرداد 28ام, 1398 20:20:

احتمالش هست که بخاطر ارتفاع کم خاک بستر باشه ،بله اگر سه ماه رو تموم کردند میتونید تک کنید،۲۴ ساعت قبل از تک کردن بستر رو با محلول قارچ کش ابیاری کنید تا خاک بستر نرم بشه وجدا سازی راحت باشه.۲۴ ساعت بعد اقدام به تک کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید
از کاشت نخل ماداگاسکار گیی من حدودا ۳ ماه و نیم میگذره اوایل خوب رشد کردن ولی الان رشدشون متوقف شده. من جوونه هارو توی اتاقم پشت پنجره گذاشتم و هفته پیش به همشون کود ۱۲-۱۲-۳۶ دادم. ولی حس میکنم جوونه های نخل دارن پژمرده میشن.
به نظرتون باید چیکار کنم؟ آیا تکشون کنم و انتقال بدم به یه جای دیگه؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 28ام, 1398 18:09:

سلام، ممنون، شرایط نگهداری عوض شده؟ چه مقدار کود دادید؟

[پاسخ]

پاسخ

ببخشید ،لازم به ذکر که از روزی که بذر هارا کاشتم الان حدود ۲۴روز میگذره.با تشکر

[پاسخ]

پاسخ

باسلام مجدد بیش از یک هفته قبل پیام دادم که حدود ۳۰۰ بذر ضف روز قبل کاشتم ولی متاسفانه حدود۱۴۰تابیشتر درنیامده شما فرمودید عجله نکنم ، بعداز ٨،۹ روز الان باید بگم که فقط ۳تا بذر جدید جوانه زدند انها هم هرسه ژمینو هستند ومتاسفانه بذرهای دیگه خبری ازشون نیست،بعضی واریته ها کامل جوانه زدند ولی متاسفانه بعضی هیچی وبعضی یکی دوتا سبز شدن .آیا جای نگرانی ندارد و هنوز میشه امیدبه در آمدن ببالای ٨۰درصد شد یا خیر؟
ی سوال دیگه آیا وقتی درب ظرف بستر بسته است حتما باید روی دیواره های ظرف بستر قطرات آب عرق کرده مشاهده بشه یا رطوبت خاک بستر کافیه؟؟؟

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 27ام, 1398 18:52:

سلام وقت بخیر حتما با شماره سایت تماس بگیرید تا بذرهای سبز نشده مجدد ارسال شود. بله حتما باید رطوبت کافی باشد وگرنه بذرها سبز نمیشوند.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام
دیروز ی سوال کردم ولی تو سایت نگذاشتید

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 27ام, 1398 12:28:

سلام لطفا مجددا ارسال کنید

[پاسخ]

پاسخ

سلام
اول میخوام ازتون خیلی خیلی تشکر کنم.
سایتهای زیادی برای فروش بذر کاکتوس وجود داره و من تقریبا اکثر اونها رو دیده اما اون چیزی که کار شما رو از بقیه متفاوت میکنه مقالات بسیار ارزشمند و کامل سایت شما و لطف شما در پاسخگویی دقیق و با صبر و حوصله به سوالاته.
بذرهایی که ازتون گرفتم از گونه های مختلف هستند. مامیلاریا,سروس,آسترو فیتوم,ژمینو ,ملو و کاکتوس میکس که همه سبز شدن.
عکس جوانه هایی که ۲۰روزه هستند رو خدمت شما ارسال میکنم. میخوام بدونم رشدشون طبیعی هست و مشکلی ندارن.
http://uupload.ir/files/fbt8_img_20190614_201138.jpg

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 25ام, 1398 11:37:

سلام، ممنون از توجه شما دوست گرامی،پیامهای دلنشین شما ما رو بیش از پیش به کارمون علاقمند میکنه، برای ۲۰ روز، رشدشون عالی هست.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
میخواستم بدونم چطور میتونم براتون عکس آپلود کنم؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ خرداد 24ام, 1398 22:11:

سلام، برای آموزش آپلود عکس روی نوشته کلیک کنید.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام
حدود۳۰۰ تا بذر کاشتم سه هفته گذشته حدود ۱۴۰تاش در نیامدند!!!!هفته قبل همین تعداد در نیامده بودند پیام دادم شما گفتید عجله نکنم درمیاد ،تو این یک هفته هنوز اتفاقی نیفتاده،کمی نگرانم!!!!
سوال دیکه ای که دارم اینه که با هوادهی رطوبت بسترهایم پایین امده درحدی که روی دیواره های بستر و درب بستر قطرات آب که نشان عرق کردن بستر هست دیگه مشاهده نمیشه فقط روی یکی از بسترهام خیلی کم درجد چند قطره عرق هست،البته خاک بسترخشک نیست ،آیا باید آبیاری کنم ؟؟

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 27ام, 1398 12:27:

سلام باید رطوبت کامل باشه تا سبز بشه بذرها. بهتره ظرف را داخل یک پلاستیک بزارید و کامل ببندید

[پاسخ]

پاسخ

با سلام و خسته نباشید
حدود ۵روزه بذر آستریاس کاشتم امروز در بستر رو برداشتم دیدم ی تعداد از بذرا جوونه زدن ولی حالت افقی افتادن رو بستر.. یعنی ریشه شون نرفته داخل خاک.. باید چیکار کنم ؟؟ در ضمن دما احتمالا بالای ۳۰ درجه بود و و بستر کاملا خیس.. میشه راهنمایی کنید؟؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ خرداد 19ام, 1398 00:04:

سلام، بستر رو بجای خنکی انتقال بدید ورطوبت بستر رو کم کنید ریشه ها داخل بستر هدایت میشن. درب رو بصورت نیمه باز بگذارید تا رطوبت کم بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام برشما
امروز چند تا حشره خیلی ریز در بستر دیدم.
باید چکار کنم که از بین برن.

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 15ام, 1398 10:05:

سلام، یک بار بستر رو با محلول سم حشره کش دلتامترین یا دیازینون ابیاری کنید. یک سی سی در یک لیتر اب.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام مجدد
بذرها را بررسی کردم. همانطور که فرمودید رشته های سفید ریشه هستند.
با عکسی هم که در همین مقاله گذاشتید کاملا مطابقه.
حالا باید چکار کنم؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ خرداد 11ام, 1398 22:22:

سلام، اگر ریشه هستند نیاز به کار خاصی نیست درب بستر رو ببندید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام
با تشکر از ارسال بذرهاتون
من ۴روزه بذرها رو کاشتم.چند تاشون امروز جوانه زدن اما یکیشون رو خاک افتاده و کنارش سفید شده.به خاطر بخار بستر نمیتونم درست ببینم و لی فکر کنم قارچ باشه.
با توجه به اینکه چند تا از بذر ها تازه سبز شدن آیا باید هوادهی و قارچ کشی کنم یا باید صبر کنم؟
ممنون از راهنمایی تون

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ خرداد 11ام, 1398 14:20:

سلام، ممنون از شما،بهتر هست درب بستر رو باز کنید وجوانه ها رو چک کنید احتمالش هست که ریشه باشه اگر فقط در یک طرف جوانه باشه ریشه هست،ولی اگر کل جوانه رو در برگرفته باشه قارچ هست،عکس بفرستید تا بررسی بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشی نمیتونم از طریق سایت بذر خریداری کنم.با چندین ادرس ایمیلم امتحان کردم دائم خطا میده
میشه خرید رو از تلگرام هم آغاز کنید .خیلیا نمیتوننداز طریق سایت

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ خرداد 3ام, 1398 19:56:

سلام لطفا با شماره روی سایت تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند

[پاسخ]

پاسخ

خیلی ممنونم از زحماتتون.. از طریق تلگرام.. پاسخم رو دریافت کردم ..

[پاسخ]

پاسخ

سلام عکسارو فرستادم ب شماره ۰۹۳۵۸۷۲۱۴۱۴

[پاسخ]

پاسخ

عکس رو چطوری پیوست کنم؟؟

[پاسخ]

پاسخ

عکس آپلود نمیشه.. مگه تصویر زنجیر کنار نوشته وبسایت برا انتخاب فایل نیس؟؟ هرکاری میکنم با هر گوشی و کامپیوتری فایده نداره..

[پاسخ]

میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 27ام, 1398 12:26:

سلام به تلگرام سایت ارسال کنید

[پاسخ]

پاسخ

ا سلام رو بعضی جوانه های آستریاس که کاشتم بعد دو هفته الان روشون چیز سفیدی پنیر مانند بصورت خیلی ریز دیده میشه .. اینا چیه؟ درضمن خواستم عکس آپلود کنم خطا داد..

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 26ام, 1398 09:02:

سلام، عکس واضح بفرستید تا بررسی بشه،مجدد تلاش کنید.

[پاسخ]

پاسخ

ممنونم از لطف بیکرانتون

[پاسخ]

پاسخ

kd1042 پنج بسته کاشتم.بیست تاش جوونه زد که همه شبیه هم هستن.انگار همه اونایی که از یه نوعن جوونه زدن

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 24ام, 1398 13:17:

یعنی از تعداد پنجاه عدد بیست عدد سبز شدند؟ مشکلی نیست در خرید بعدی در قسمت توضیحات فرمی که پرمیکنید کد محصول رو با تعدادی که سبز نشدند بنویسید مجدد براتون ارسال میشه،بذرها بصورت میکس هستند ودر اوایل جوانه زنی شبیه به هم هستند بعد از پایان سه ماهگی شکلی اصلی نمایان میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام.ببخشید من پنج تا بسته میکس از شما خریدم و کاشتم الان سه ماه گذشته و فقط بیست تا جوونه زده.ماه پیش ازتون پرسیدم فرمودین صبرکنم اگه سبز نشد تو سایت درخواست بدم مجددا ارسال میشه.از کجا باید درخواست بدم الان؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 24ام, 1398 13:08:

سلام، چه نوع بذرهایی رو کاشتید واز چه تعداد بیست عدد سبز شده؟

[پاسخ]

پاسخ

سلام .من سه تا خزانه کوچک دو ماهه دارم که در یکیش نخل ماداگاسکار هم دارم که فعلا رشدشون اونقدر زیاده که داخل ظرف جا نمیشن .آیا میتونم اونا رو به یک گلدان بدون پوشش انتقال بدم ؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 23ام, 1398 21:32:

سلام، برای دو ماه خیلی ضعیف هستند احتمال اینکه از بین برند زیاد هست، بهتر هست صبر کنید حداقل سه ماهشون تموم بشه بعد تک کنید، میتونید تا پایان سه ماهگی بستر رو داخل ظرف بزرگی که عمق بیشتری داره بگذارید وروی ظرف دوم سلفون بکشید تا رطوبت جوانه ها تامین بشه.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام اگر خاک بستر حشره کرده باشه آیا می توان از حشره کش فوزالون یا از سنگ ریزه جهت پوشش هم می توان استفاده کرد

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 23ام, 1398 16:17:

سلام، رطوبت خاک رو کم کنید وکنار بستر کارت زرد نصب کنید بله میتونید از این نوع سم حشره کش استفاده کنید.

[پاسخ]

پاسخ

http://uupload.ir/files/ybwi_20190512_190750.jpg
http://uupload.ir/files/d12x_20190512_190628.jpg
http://uupload.ir/files/22qu_20190512_190720.jpg

حدس خودم اینه از رطوبت بالا باشه اما چون تا ب حال ب این مشکل برنخوردم میخوام مطمعن بشم قسمتی ک خال روش افتاده بعد مدت کوتاهی تیره تر میشه و کل جوونه از بین میره

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 22ام, 1398 20:34:

لکه های قارچی هستند، بله از رطوبت زیاد میتونه باشه،حتما هوادهی رو هر روز انجام بدید وبستر رو با محلول قارچ کش سمپاشی کنید،بعد از هر ابیاری ومحلول پاشی هم یک ساعت هوادهی کنید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید روی جوانه های من خالهای ریز میوفته خال قهوه ای کمرنگ انگار افتاب سوز شده از چی میتونه باشه؟

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 22ام, 1398 17:57:

سلام، بعد از ابیاری هوادهی رو انجام میدید؟بستر رو از نظر وجود افت چک کنید واز جوانه ها عکس واضح بفرستید تا بررسی بشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام وقت بخیر استاد، اگر فاصله بذر ها از هم زیاد باشه (عکس زیر) مشکلی داره؟
لطفا حتی کوچکتریت مورد توی تجابرتون هم بگید ممنون میشم.

http://uupload.ir/files/w5xv_545.jpg

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 20ام, 1398 09:06:

سلام، عکسهای بالایی پیوست نشدن، ولی عکس پایینی خوب هست هم فاصله هم میزان رشدشون، ۷_۸ ماهه هستند درسته؟ عالین سبز بمونن براتون.

[پاسخ]

پاسخ

سلام مجدد
علاوه بر مواردی که در سوال قبلی مطرح کردم تفاوت دیگری در این مقاله هست که دچار سردرگمی شدم
در مقالات قبلیتون گفته بودید هوادهی بعداز سه ماهگی شروع میشه ولی الان تو این مقاله گفتید بعداز سبز شدن تمام جوانه ها لطفن راهنمایی بفرمایید.
راستشو بخواهید دچار تناقض شدم ،آخه بعداز مدتها نگهداری کاکتوس و کاشت کم بذرهای معمولی با خواندن مقالات شما و پیگیری سایتتون فکر کردم دیگه آماده شدم و از سایتتون بیست وچند نوع بذر تهیه کردم که به امید خدا شروع به کاشت کنم .ولی با خواندن این مقاله حسابی دچار تناقض شدم.لطفن راهنمایی بیشتری مبذول بفرمایید

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 19ام, 1398 09:32:

روی کدوم مقاله نوشته شده که بعد از سه ماهگی هوادهی باید شروع بشه؟لطفا قسمت نظرات همون مقاله پیام بنویسید تا بررسی بشه. سه ماه بعد هوادهی شروع بشه که جوانه ها قارچی میشن واز بین میرن.

[پاسخ]

پاسخ

با سلام
دراینجا نوشتید که تا یکماه نیاز به آبیاری نیست ولی در مقالات دیگه گفته بودید اید آب اسپری بشود لطفا توضیح دهید؟
دوم اینکه این شنهایی که درتصاویر روی بستر ریختید چیه؟
وسوم اینکه آیا آدونیم ها را هم همینطور کشت کنیم ؟ آخه من کاشتم باد کم آبشون بدهم؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 19ام, 1398 09:29:

سلام، بستر بعد از ابشویی کاملا خیس هست ووقتی که درب بستر بسته میشه رطوبت تا یک ماه حفظ میشه ،مگر اینکه درب بسته نباشه ویا زود به زود درب بستر باز بشه، در این صورت میتونید بستر رو ابیاری کنید، دمای نگهداری ومنطقه ی محل سکونت در این موضوع هم دخیل هست، ممکن هست بستر کِشتی که در شمال هست تا دو ماه نیازی به ابیاری نداشته باشه ولی بستری که در مناطق جنوبی کشور هستند دو روز یک بار ابیاری نیاز داشته باشند، این مواردی که در مقاله نوشته شده برای مناطقی هست که اب وهوای معتدلی دارند. شما باید بسته به منطقه ی زندگی ودمای نگهداری، میزان ابیاری بستر رو چک کنید. هر وقت سطح بستر کمرنگ شد نیاز به ابیاری هست، حالا اگر روی سطح بستر ماسه هست میتونید از چند قسمت بستر، ماسه ها رو کنار بزنید وسطح بستر رو نظاره کنید. سنگهای عربی وسنگ سیلیسیس هستند که میتونید از اکواریومیها تهیه کنید، بله بذرهای ادنیوم هم به همین طریق کشت میشه.

[پاسخ]

پاسخ

سلام. من بعد از یک سالگی جوانه ها رو از بستر اولیه که پیت ماس بود به بستر جدید که مخلوط ۷۰درصد پیت ماس و ۳۰ درصد شن بود منتقل کردم.
آیا نیاز هست که روی سطح بستر جدید شن درشت بریزم؟ چون بعد از ریختن شن بستر دیرتر خشک میشه و میترسم پوسیده شن
اگر هم شن درشت نریزم جوانه حالت شلی و یا لق خوردگی در خاک داره و خوب سفت نیست….
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

[پاسخ]

کارشناس 2 پاسخ در تاريخ اردیبهشت 18ام, 1398 15:40:

سلام، ترکیب خاکی که استفاده کردید برای کاکتوسها مناسب نیست، باید ۷۰ درصد ماسه شسته سایز عدس،۲۰ درصد پیت ماس، ۱۰ درصد ورمی کمپوست ترکیب کنید،شن مناسب کاکتوسها نیست،مقدار پیت ماس رو هم خیلی زیاد ترکیب کردید.

[پاسخ]

پاسخ

سلام خسته نباشید من بذرایی که ازتون گرفتم رو داخل گلدان های کوچک گلی کاشتم هرده تا توی یک گلدان روی درگلدان هم سلفون کشیدم روشم کاسه ی پلاستکی شفاف گذاشتم.زیرخاک رو ماسه زیاد ریختم بخاطر همین اب ازش بالانمیاد.چطوری ابیاریش کنم دراین صورت؟؟

[پاسخ]

کارشناس میهن کاکتوس پاسخ در تاريخ اردیبهشت 17ام, 1398 21:06:

سلام، ممنون، منظورتون گلدانهای سفالی هست؟از قسمت بالای بستر ابیاری کنید.

[پاسخ]

پاسخ