علت ایجاد لکه در بدنه کاکتوس چیست؟

علت ایجاد لکه در بدنه کاکتوس چیست؟
علت ایجاد لکه در بدنه کاکتوس چیست؟ کاکتوس‌ها گیاهانی با دوام بسیار بالا هستند که نیاز به شرایط نگهداری خاصی ندارد. ساکولنتها نسبت به کاکتوس نیاز به مراقبت بیشتر نور خوب، خاک خوب تخلیه شده و رطوبت محیطی مناسب دارد. آفات و بیماری‌های کاکتوس‌ها در گروه گیاهان حداقل هست و معمولاً در مراحل اولیه شیوع معمولاً با برداشتن و حذف قسمت آلوده رفع می‌شود.

شایع‌ترین مشکلات کاکتوس ممکن است از آفات مکنده نظیر شپشک آرد آلود و سپردار تا بیماری‌های رایج باکتریایی یا بیماری‌های قارچی باشد. یکی از علائم آشکار به عنوان یک مشکل بسیار رایج برای کاکتوس تغییر رنگ بدنه از سبز به قهوه‌ای رنگ و نرم شدن آن است.
با دیدن تغییر رنگ بدنه کاکتوس به قهوه‌ای و نرم شدن بافت آن این سؤال به ذهنتان می‌رسد که چرا کاکتوس من دچار مشکل شده است؟؟
علل احتمالی این بیماری بستر نامناسب، گلدان با زهکشی کم و شرایط نگهداری و محیطی نامطلوب است. کاکتوس‌ها به طور کلی دارای نیازهای رطوبتی کم هستند و به آبیاری متوسط تا کم نیاز دارند این گیاهان در دماهای بالاتر از ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد و در مکان‌های آفتابی با خاک فقیر رشد می‌کنند.
گیاهانی که به صورت گلدانی کشت می‌شود نیاز به گلدان‌هایی با حفره‌های زیاد جهت زهکشی و مخلوط خاک سبک و خوب تخلیه شده و مقدار مناسبی زغال چوب برای جلوگیری از قارچ زدگی دارد. مانند هر گیاه دیگری کاکتوس هم می‌تواند بیمار شده یا آسیب ببیند. یک مشکل رایج دیگر در کاکتوس به وجود آمدن لکه‌های نرم در گوشت و بدنه گیاه است این لکه‌ها ممکن است در نقطه‌ای متمرکز شده یا در اطراف پراکنده باشند دلایل ایجاد چنین نقاطی ممکن است به علت بیماری یا آسیب فیزیکی به بدنه یا ساقه کاکتوس باشد.
این‌گونه موارد به دلیل ایجاد پوسیدگی یا بیماری قارچی بو به منظور جلوگیری از گسترش به بقیه گیاه و از دست دادن شدید قدرت مقابله باید به سرعت جلوگیری و درمان شود.
باکتری‌ها و قارچ‌ها از طریق حفره‌هایی در بدنه گوشتی گیاه نفوذ می‌کند کاکتوس‌هایی که در فضای باز نگهداری می‌شود ممکن است از فعالیت حشرات یا حیوانات و آسیب رساندن اجسام بی جان و همچنین هوای سنگین آسیب دیده و دچار مشکل بشوند محل صدمه دیده مهم نیست اما آسیب‌های اسپور قارچی یا باکتریایی که بعد آن ایجاد می‌شود بسیار مهم است.
شرایط گرم و مرطوب تولید اسپور قارچ را سرعت می‌بخشد و تولید باکتری را افزایش می‌دهد کاکتوس‌ها به طور طبیعی توان مقابله با آسیب‌های فیزیکی کوچک را دارند ولی در صورت آسیب دیدگی زیاد و مخصوصاً هنگامی که رطوبت محیطی بالا است بهتر است به محض ایجاد کوچک‌ترین آسیب یا بریدگی روی بدنه محل آسیب دیده را با سم قارچ ضد عفونی کرده و اجازه دهید محل برش کالوز ببندد.

هنگامی که ارگانیسم طبیعی مقابله در گیاه شما متوقف شود کاکتوس نرم و بیمار را خواهید دید علائمی که برای تماشا می‌بینید شامل لکه‌های کوچک، پوسته‌های رنگی رنگی، مناطق نرم و محصور شده توسط بدنه و نقاط سیاه و یا رنگی بر روی سطح پوست کاکتوس است در این مواقع و در اثر تأخیر در درمان ممکن است شما بعضی از کاکتوس‌ها را از دست بدهید.

بیماری قارچی ریشه کاکتوس:
مشکلات و بیماری که به ریشه رسیده است تقریباً غیر قابل درمان بوده و گیاه را آهسته از بین می‌برد در حالی که بیماری‌ها و آسیب‌های موضعی در بدنه فوق‌العاده سریع و به راحتی می‌تواند درمان شود. اکثر کاکتوس‌ها به خوبی به جراحی و برداشتن بافت بیمار پاسخ می‌دهد.
برای جراحی و حذف قسمت آسیب دیده گیاه از چاقوی استریل تیز استفاده کنید و قسمت آسیب دیده را از بین ببرید. بعد از جراحی اجازه دهید محل برش کالوز ببندد.
اگر آسیب به ریشه‌های گیاه رسیده و بافت درونی گیاه و آوند را آلوده کرده باشد احیا گیاه مشکل است در این مواقع بهتر است از قسمت‌های سالم قلمه گرفته گیاه مادری آسیب دیده را دور انداخته و خاک آلوده را از بین ببرید گلدان را خوب ضد عفونی کرده و قلمه‌ها را بعد غوطه‌ور کردن در محلول سم قارچ در مکانی قرار دهید تا کالوز ببند و بعد آن در ماسه و شن کشت کنید این روش انتشار باعث ایجاد یک کاکتوس سالم می‌شود که همانند والدین خود است.
علت ایجاد لکه در بدنه کاکتوس چیست؟
نویسنده: خانم یزدانی
منبع: میهن کاکتوس
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

علت ایجاد لکه در بدنه کاکتوس چیست؟

‫29 نظر ارسال شده در “علت ایجاد لکه در بدنه کاکتوس چیست؟

 1. حسین علیزاده :

  سلام خوبین، ممنون از راهنمایتون، میانگین دما بین ۷٫۵ درجه شب، و۴۲درجه ظهر، البته دمای محیط، نور هم از پشت نایلون یو وی داره، در ضمن الان میتونم تک کنم سه تا سه تا، یا باید صبر کنم برا فصل رشد برا عید؟

  • کارشناس 2 :

   سلام، ممنون، اختلاف دمای شبانه روز خیلی زیاد هست، سعی کنید اختلاف دمایی رو کم کنید،بهتر هست صبر کنید واوایل بهار اقدام به تک کنید.

  • کارشناس 2 :

   سلام، دما ونور زیاد باعث تغییر رنگ جوانه ها میشه،دما ونور رو چک کنید واگر زیاد هست کم کنید، برای ۱۵ ماه کوچک موندن، میتونید تک کنید وهر۳ عدد جوانه رو داخل یک گلدان سایز شش بکارید،تک کردن باعث شروع به رشدکردنشون میشه.

 2. حسین علیزاده :

  سلام آقای مهندس خوبین ببخشین
  من کاکتوس های آستروفیتوم سه پر و آستریاس کاشت کرذم از طریق بذر، الان ۱۵ماهه هستن تقریبا یه ماهه رنگشون تغییر کرده به رنگ قهوای، شرایط نگهداری در گلخانه به ابعاد ۲×۲×۲در خونه هستش،در داخل سینی کشت کاکتوس دیگه ای هم دارم ولی اونا به رنگ طبیعی هستن، بی زحمت راهنمایی کنین، با تشکر

 3. مهدی شکوری :

  سلام من یه پلسی فورا دارم البته پیوند شده رو پایه آبی میرتلو الان یه چند وقتی هم هست که متاستفانه رنگ تعقیر کرده انگار زنگ زده رنگشم شبیه زنگ زدگی هست از دیازنومین هم استفاده کردم ولی فایده ای نداره لطفا راهنمائیم کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، شرایط نگهداری رو بفرمایید واز گیاه عکس واضح بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   از گیاه وقسمتهایی که میفرمایید عکس واضح بفرستید وشرایط نگهداری رو هم بفرمایید تا بهتر راهنماییتون کنیم

 4. علیرضا :

  سلام وقت بخیر ببخشید من یه پلیوس پیلوس دارم ک لبه هاش رنگش قهوه ای رنگ و بعضی هاشم مثل حالت خوردگی پیدا کرده مشکلش چی میتونه باشه

  • کارشناس 2 :

   سلام، شرایط نگهداری به چه نحو بوده؟از گیاه عکس واضح هم بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

  • علیرضا :

   من تازه خریداری کردم و تو گلدان تازه گذاشتم تقریبا یه هفته اس خریدم برام پست کرده بودن ب صورت ریشه شسته

  • کارشناس 2 :

   پلیوس پیلوس کامپکتوس (pleiospilos compactus) هست،کمبود رطوبت داره،در محیط پرنور وفیلتر شده نگهداری کنید،انگاردر نور مستقیم نگهداری شده ولبه برگ افتاب سوخته شده. ابیاری رو هر وقت خاکش کامل خشک شد انجام بدید.

  • aliirezahn :

   پشت پنجره نگه داری میکنم و فقط شیشه ساده ی پنجره مانع افتاب هست،باید بازهم نور بیشتر فیلتر بشه؟
   چطوری میتونم کمبود رطوبت رو جبران کنم؟

  • کارشناس 2 :

   بله از پشت شیشه معمولی نور مستقیم محسوب میشه، میتونید پشت پرده توری نگهداری کنید یا روی شیشه، شیشه مات کن بچسبونید،میتونید بمدت یک هفته جزیره زیر گلدانی براش درست کنید تا رطوبت محیطش تامین بشه.

 5. مهدی :

  سلام من پایه میرتلو هام لکه لکه شدن مثل عکستون دلیلش هشرست یا دلیل دیگه ای داره ممنون میشم راهنمایی کنید

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   سلام، اگر مثل عکس اول روی مقاله هست ،شپشک سپردار هست افت وجزو حشرات،که اول باید حذف فیزیکی کنید بعد با محلول حشره کش سمپاشی کنید.

  • کارشناس 2 :

   سلام، نه بیماری قارچی هست بایک چاقوی ضدعفونی شده جراحی کنید وقسمتهای سیاه رو کامل خارج کنید وگیاه رو با محلول قارچ کش کامل سمپاشی یا شستشو بدید.

 6. ایمان :

  سلام

  کاکتوس های من دقیقآ مانند عکس بالا شدن از قارچ کش بنومیل استفاده کردم بدتر شد چون باید اسپر می کردم خود رطوبت اسپر بدترش کرد

  راه درمان عکس اولی چیه ؟ در متن کلی توضیح دادید

  کاکتوسهای من انقدر بد نشدن فقط چندین لکه سفید دارند که صفت هستند با سوزن می توان این لکه ها را جدا کرد حشره نیستند دقیقآ عکس اولی ولی تعداد بسیار کم لطفآ راهنمایی کنید چکار کنم
  ایا قارچ کش بنومیل خوب نیست قارچ کشی که بتوان جامد استفاده کرد وجود ندارد؟

  ممنون

  • کارشناس 2 :

   سلام، اگر مثل عکس اول مقاله هستند قارچ نیست شپشک هستند، باید اول حذف فیزیکی کنید بعد با محلول حشره کش سمپاشی کنید برای راهنمایی بهتر از گیاه عکس واضح بفرستید.

  • کارشناس میهن کاکتوس :

   شپشکها رو حذف فیزیکی کنید وبا محلول سم حشره کش گیاه رو سمپاشی کنید،لکه ها رو بمدت یک هفته تحت نظر داشته باشید اگر پیشروی داشتند میتونید باجراحی قسمتهای الوده رو خارج کنیدیا میتونید از قسمتهای سالم گیاه قلمه بگیرید.روی مقاله کامل توضیح داده شده پیشنهاد میکنم مقاله رو کامل مطالعه بفرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *