علت ایجاد لکه در بدنه کاکتوس چیست؟

علت ایجاد لکه در بدنه کاکتوس چیست؟

علت ایجاد لکه در بدنه کاکتوس چیست؟ کاکتوس‌ها گیاهانی با دوام بسیار بالا هستند که نیاز به شرایط نگهداری خاصی ندارد. ساکولنتها نسبت به کاکتوس نیاز به مراقبت بیشتر نور خوب، خاک خوب تخلیه شده و رطوبت محیطی مناسب دارد. آفات و بیماری‌های کاکتوس‌ها در گروه گیاهان حداقل هست و معمولاً در مراحل اولیه شیوع معمولاً با برداشتن و حذف قسمت آلوده رفع می‌شود.

 

شایع‌ترین مشکلات کاکتوس ممکن است از آفات مکنده نظیر شپشک آرد آلود و سپردار تا بیماری‌های رایج باکتریایی یا بیماری‌های قارچی باشد. یکی از علائم آشکار به عنوان یک مشکل بسیار رایج برای کاکتوس تغییر رنگ بدنه از سبز به قهوه‌ای رنگ و نرم شدن آن است.

 

با دیدن تغییر رنگ بدنه کاکتوس به قهوه‌ای و نرم شدن بافت آن، این سؤال به ذهنتان می‌رسد که چرا کاکتوس من دچار مشکل شده است؟؟

 

علل احتمالی این بیماری بستر نامناسب، گلدان با زهکشی کم و شرایط نگهداری و محیطی نامطلوب است. کاکتوس‌ها به طور کلی دارای نیازهای رطوبتی کم هستند و به آبیاری متوسط تا کم نیاز دارند این گیاهان در دماهای بالاتر از ۲۱ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد و در مکان‌های آفتابی با خاک فقیر رشد می‌کنند.

 

گیاهانی که به صورت گلدانی کشت می‌شود نیاز به گلدان‌هایی با حفره‌های زیاد جهت زهکشی و مخلوط خاک سبک و خوب تخلیه شده و مقدار مناسبی زغال چوب برای جلوگیری از قارچ زدگی دارد. مانند هر گیاه دیگری کاکتوس هم می‌تواند بیمار شده یا آسیب ببیند. یک مشکل رایج دیگر در کاکتوس به وجود آمدن لکه‌های نرم در گوشت و بدنه گیاه است این لکه‌ها ممکن است در نقطه‌ای متمرکز شده یا در اطراف پراکنده باشند دلایل ایجاد چنین نقاطی ممکن است به علت بیماری یا آسیب فیزیکی به بدنه یا ساقه کاکتوس باشد.

 

این‌گونه موارد به دلیل ایجاد پوسیدگی یا بیماری قارچی بوجود می آید، به منظور جلوگیری از گسترش به بقیه گیاه و از دست دادن شدید قدرت مقابله باید به سرعت جلوگیری و درمان شود.

 

باکتری‌ها و قارچ‌ها از طریق حفره‌هایی در بدنه گوشتی گیاه نفوذ می‌کند کاکتوس‌هایی که در فضای باز نگهداری می‌شود ممکن است از فعالیت حشرات یا حیوانات و آسیب رساندن اجسام بی جان و همچنین هوای سنگین آسیب دیده و دچار مشکل بشوند محل صدمه دیده مهم نیست اما آسیب‌های اسپور قارچی یا باکتریایی که بعد آن ایجاد می‌شود بسیار مهم است.

 

شرایط گرم و مرطوب تولید اسپور قارچ را سرعت می‌بخشد و تولید باکتری را افزایش می‌دهد کاکتوس‌ها به طور طبیعی توان مقابله با آسیب‌های فیزیکی کوچک را دارند ولی در صورت آسیب دیدگی زیاد و مخصوصاً هنگامی که رطوبت محیطی بالا است بهتر است به محض ایجاد کوچک‌ترین آسیب یا بریدگی روی بدنه محل آسیب دیده را با سم قارچ ضد عفونی کرده و اجازه دهید محل برش کالوز ببندد.

 

 

هنگامی که ارگانیسم طبیعی مقابله در گیاه شما متوقف شود کاکتوس نرم و بیمار را خواهید دید علائمی که برای تماشا می‌بینید شامل لکه‌های کوچک، پوسته‌های رنگی رنگی، مناطق نرم و محصور شده توسط بدنه و نقاط سیاه و یا رنگی بر روی سطح پوست کاکتوس است در این مواقع و در اثر تأخیر در درمان ممکن است شما بعضی از کاکتوس‌ها را از دست بدهید.

 

 

بیماری قارچی ریشه کاکتوس:
مشکلات و بیماری که به ریشه رسیده است تقریباً غیر قابل درمان بوده و گیاه را آهسته از بین می‌برد در حالی که بیماری‌ها و آسیب‌های موضعی در بدنه فوق‌العاده سریع و به راحتی می‌تواند درمان شود. اکثر کاکتوس‌ها به خوبی به جراحی و برداشتن بافت بیمار پاسخ می‌دهد.

 

برای جراحی و حذف قسمت آسیب دیده گیاه از چاقوی استریل تیز استفاده کنید و قسمت آسیب دیده را از بین ببرید. بعد از جراحی اجازه دهید محل برش کالوز ببندد. اگر آسیب به ریشه‌های گیاه رسیده و بافت درونی گیاه و آوند را آلوده کرده باشد احیا گیاه مشکل است در این مواقع بهتر است از قسمت‌های سالم قلمه گرفته گیاه مادری آسیب دیده را دور انداخته و خاک آلوده را از بین ببرید گلدان را خوب ضد عفونی کرده و قلمه‌ها را بعد از غوطه‌ور کردن در محلول سم قارچ در مکانی قرار دهید تا کالوز ببندند و بعد آن را در ماسه و شن کشت کنید این روش انتشار باعث ایجاد یک کاکتوس سالم می‌شود که همانند والدین خود است.

برای مطالعه مقاله کامل جراحی کاکتوس‌ها اینجا کلیک کنید.
نویسنده: خانم یزدانی
منبع: میهن کاکتوس

مقالات مشابه

guest
217 دیدگاه‌ها
Inline Feedbacks
مشاهده همه پیام‌ها