علت زرد شدن برگ‌های ساکولنت چیست؟

علت زرد شدن برگ‌های ساکولنت چیست؟
علت زرد شدن برگ‌های ساکولنت چیست؟ ساکولنتها گیاهان شاداب با رنگ‌های متنوع و جذاب هستند که می‌شود آنها را به راحتی در گلخانه یا محیط منزل پرورش داد ولی بهترین طیف رنگی را در فضای باز دارند. این گیاهان آب را در برگ و ساقه خود ذخیره می‌کنند و بسته به نوع گیاه می‌توانند در شرایط مختلف دمایی پرورش یافته، زندگی کنند. ساکولنتها معمولاً نیاز به مراقبت ویژه‌ای ندارند و در یک خاک خوب تخلیه شده، محیطی با تهویه بالا و آبیاری مناسب با نیاز گیاه، به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

طیف وسیعی از گیاهان این خانواده دارای برگ‌های به رنگ سبز هستند اما در برخی از آنها گاهی اوقات رنگ‌های دیگر با سبز ترکیب می‌شود که جلوه زیبا و بدیعی ایجاد می‌کند. زرد شدن برگ‌ها در این گیاه نشانه آن است که نیازهای رشدی به خوبی تأمین نشده است. اولین و اصلی‌ترین عامل زرد شدن برگ‌های این گیاه آبیاری بیش از حد است گفته شد که ساکولنت آب را در اندام هوایی خود ذخیره می‌کند آبیاری مداوم و خیسی دائمی خاک باعث تغییر رنگ برگ‌ها شده و در صورت استمرار شرایط گیاه از بین می‌رود.
اگر متوجه شدید برگ‌های گیاهتان شروع به زرد شدن می‌کند وقت آن رسیده تا سریعاً مشکل را برای جلوگیری از آسیب جدی گیاه حل کنید.
در اولین اقدام خاک را بررسی کنید. شایع‌ترین علت زردی گیاهان گلدانی آبیاری زیاد است. خاک دائم مرطوب ریشه‌های گیاه را می‌پوساند و از توانایی آن در جذب آب و مواد مغذی از خاک جلوگیری می‌کند.
عدم جذب آب و مواد مغذی تولید انرژی در برگ‌های گیاه و دیگر قسمت‌های اندام هوایی را مختل کرده و عمل فتوسنتز را متوقف می‌کند. گیاه به علت ضعف و عدم جذب مواد مغذی نمی‌تواند رنگ‌دانه تولید کند و رنگ سبز برگ‌ها به زرد تغییر می‌کند. در صورت عدم درمان رطوبت زیاد خاک و محیط می‌تواند سبب ریزش برگ‌ها، نرم شدن ساقه، پوسیدگی ریشه و نابودی کامل گیاه بشود.
خاک را با نوک انگشت خود بررسی کنید و اگر احساس می‌کنید مرطوب است، آب بیش از حد می‌تواند علت احتمالی خرابی گیاه باشد.
اگر ساکولنت شما تنها چند برگ زرد داشته باشد می‌توانید با جدا کردن برگ‌های زرد، بالا بردن تهویه و اجازه دادن به خاک تا خشک شود از وقوع حوادث حادتر جلوگیری کنید. بین هر آبیاری اجازه دهید سطح خاک تا عمق ۵ سانتیمتری خشک شود پس از آن اقدام به آبیاری کنید.
پوسیدگی ریشه:
هنگامی که یک ساکولنت شروع به زرد شدن برگ‌ها و ریزش آنها در حجم وسیع می‌کند ضرورت دارد که گیاه را از گلدان در آورده و خاک اطراف ریشه را کامل کنار بزنید ریشه‌ها را بررسی کرده و قسمت‌های آسیب دیده و پوسیده را جدا کنید بعد از کات کردن برگ‌ها و ریشه‌های بیمار گیاه را در یک مخلوط سبک با تخلیه بالا کشت کنید از گلدان‌های سفالی با حفره‌های انتهایی زیاد برای کاشت ساکولنت استفاده کنید.

هنگام آبیاری گیاهی که گلدان و خاک آن را تعویض کرده‌اید اطمینان حاصل کنید که تمام ذرات تشکیل دهنده خاک خیس شده باشد.

آفتاب سوختگی:
اگر بعد از تخلیه خاک و تنظیم آبیاری باز هم شاهد زرد شدن برگ‌های گیاه خود بودید مشکل از شرایط روشنایی و نور است.
بیشتر گیاهان مخصوصاً انواع کاکتوس‌ها می‌توانند مقدار زیادی نور را دریافت کنند و قرار گرفتن در نور کامل روز ممکن است برایشان مشکلی ایجاد نکند اما یک ساکولنت سبز هنگامی که در شرایط با نور زیاد، کامل و مستقیم آفتاب قرار می‌گیرد مخصوصاً در تابستان شروع به سفید شدن برگ‌ها و ساقه می‌کند و این یک واکنش کاملاً طبیعی است.
ساقه و برگ‌های ساکولنت دارای بافت ظریفی است و تحمل نور زیاد و مستقیم را برای مدت طولانی ندارد اگر برای مدت طولانی در مکان با نور زیاد و مستقیم بماند آفتاب سوخته شده و برگ‌ها از سبز به سفید تغییر رنگ می‌دهد. کات کردن قسمت‌های آسیب دیده و انتقال گیاه به مکان با نور فیلتر شده می‌تواند تا حدودی مشکل را برطرف کند.
حمله آفات و حشرات:
ساکولنتها هنگامی که مورد حمله آفات و حشرات مخصوصاً شپشک آرد آلود و کنه قرمز قرار می‌گیرند برگ‌های سبز و شاداب خود را از دست می‌دهند در این زمان و بر اثر کاهش شیره گیاهی رنگ برگ‌ها از سبز به زرد تغییر می‌کند. استفاده از حشره کش و از بین بردن آفات می‌تواند این مشکل را برطرف کند.
نویسنده: خانم یزدانی
کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می‌باشد.

علت زرد شدن برگ‌های ساکولنت چیست؟

30 دیدگاه برای “علت زرد شدن برگ‌های ساکولنت چیست؟

  • کارشناس 2 گفته:

   گیاهتون کراسولا اواتا هست ،متاسفانه گیاه از بین رفته وکاری نمیشه کرد در اثر ابیاری زیاد ریشه ها وساقه پوسیده شده.

 1. alizadenasibe گفته:

  گل من که دقیقا اسمش هم چیه رو نمیدونم حدودا ۱ماه پیش عضو خونه ما شد.توی ۳ روز گذشته تغییر رنگ داد و تقریبا خشک شده
  من دلم نمیخواد از بین بره و میخوام بدونم باید چیکار کنم که بتونه دوباره جون بگیره ؟
  میشه لطفاااا راهنماییم کنین 🙏
  عکسش رو چطوری میتونم بفرستم ؟

  • کارشناس 2 گفته:

   اچوریا هست،کمبود نور داره بمرور زمان به محیط گرنور وفیلتر شده انتقال بدید،برگهای پایینی که حالت ژله ای دارند رو کات کنید وابیاری رو کاهش بدید ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ابیاریتون زیاد هست دلیل زرد شدن برگها همین موضوع هست، ابیاری رو کاهش بدید وزمانی که خاک کامل تا عمق گلدان خشک شد انجام بدید.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، بله میتونید قسمتی رو که زیاد بلند شده کات کنید وچند تکه کرده وقلمه بزنید از طریق برگ هم میتونید قلمه بزنید از طریق برگ هم تکثیر میشه.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، هاورتیا گورخری هست،کمبود رطوبت محیط باعث زرد وخشک شدن نوک برگهای این نوع گیاهان میشه، خاکش هم مناسب نیست ،هوا کمی که خنکتر شد میتونید خاکش رو تعویض کنید واز خاک مخصوص کاکتوسها براش استفاده کنید.

 2. wolf2020 گفته:

  تازه گلدونش رو عوض کردم
  می خواستم بپرسم که این زخم هایی که روش هست احتمال خوب شدنشون هست
  پشت پنجره ی جنوبی خوبه یا شمالی
  نورش باید فیلتر شده باشه؟

  • کارشناس 2 گفته:

   زخمها شبیه افتاب سوختگی هست، جاشون باقی میمونه ولی قسمتی که تازه رشد میکنه سالم خواهد بود.

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   مامیلاریا گراسیلیس هست بشدت کمبود نور داره گلدانش هم خیلی بزرگ هست، بمرور زمان به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید،ابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید،گلدان کاکتوسها یک الی دو سایز باید از حجم ریشه بزرگتر باشه اواسط اسفند ماه میتونید گلدانش رو کوچکتر کنید.

   • ترابی گفته:

    سلام. خسته نباشید. ببخشید این گیاه که دارم اگه اشتباه نکنم ساکولنت هست یه هفته ای میشه که یه دفعه ای برگاش به این شکل درآمده و هر روز هم بدتر میشه . تو حیاط که سقف داره و نور مستقیم نیست و فیلتر شده هست بهش میخوره و هفته ای دوبار هم آب میدم. مشکلش چیه و چکار کنم تا
    درست بشه . با تشکر
    http://uupload.ir/files/bas5_img_20200723_123745.jpg

    • کارشناس 2 گفته:

     سلام، کمبود رطوبت محیط ونور زیاد باعث سوختگی برگهای گیاه شده ،گیاه رو به محیط خنکتری انتقال بدید ونور رو حتما فیلتر کنید،رطوبت محیط رو افزایش بدید وابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید،زمانی که نور روی گیاه هست روی برگها اب نریزید.

 3. wolf2020 گفته:

  سلام خسته نباشید…
  من یک کاکتوس مامیلاریا گراسیلیس دارم که برای یه مدت دچار افتاب سوختگی شد البته دوباره خوب شد و شروع کرد به رشد ولی نمی دونم کم کمک یه ذره ضعیف شد و ظاهرش خیلی بد شد اگه کمکم کنید ممنون میشم

  • کارشناس میهن کاکتوس گفته:

   سلام، ممنون، شرایط نگهداری از گیاه رو بفرمایید وعکس واضح از گیاه بفرستید تا بهتر راهنماییتون کنیم.

 4. مریم گفته:

  سلام خسته نباشید من چندتا ساکولنت خریدم که یکیش کوتیلدون هست… روز اول که خریدم یکمی برگاش نرم بود بهش اب دادم ۳،۴ روز داخل اتاق بود و زیر پنجره…ولی امروز بردمش تو تراس زیر افتاب… سرچ کردم دیدم این گیاه به نور مستقیم احتیاج داره ولی بعد ۲ ساعت دیدم یکی از برگاش سوخت و بقیه برگها هم نرمتر شد دوباره آوردمش توی اتاق…لطفا راهنماییم کنید…

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ممنون، گیاه باید بمرور زمان به افتاب مستقیم عادت داده بشه بیکباره در نور مستقیم قرار بگیره افتاب سوخته میشه،نور رو حتما فیلتر کنید وابیاری رو زمانی که خاک کامل خشک شد انجام بدید.

  • کارشناس 2 گفته:

   سلام، ابیاری زیاد باعث این مشکل میشه، خاک هر وقت کامل خشک شد ابیاری رو انجام بدید ،چون خاک رو تازه تعویض کردید بمدت یک هفته در محیط خنک ونیمه سایه نگهداری کنید ویک هفته بعد به محیط پرنور وفیلتر شده انتقال بدید.

 5. نوری گفته:

  سلام. اگر ریشه نپوسیده باشه برگهای زرد شده و پژمرده پایین ساقه بعد از افتادن دوباره برگی جایگزین می شود یا قسمت پایینی ساقه همینطور خالی باقی میمونه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *